Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.04.2009, 13:34:16
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arpisz Vezi mesajul
Presupun ca ai o varsta frageda.
Personal tias recomanda sa ai o discutie serioasa si deschisa cu parintii tai sau sa vizitezi un psiholog pentru o discutie.
Eu personal as prefera varianta cu psihologul (din cand in cand au niste idei geniale si te pot face sa intelegi foarte multe despre tine).
Eu nu am auzit niciun psiholog cu "ideii geniale". Iar recomandarea unui psiholog la un copil mi se pare cea mai proasta decizie , doar daca copilul a suferit traume mari (abuzuri, socuri etc).
Sunt probleme ce apar la toti copii la varste fragede, cand incep sa intre in contact direct cu lumea si nu sunt pregatiti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.04.2009, 09:40:37
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

arpizst să șii că ai dreptate orce terapie e bună dar nu și de folos!
Fata s-a deschis și-a spus părerea și nu cred că e o soluție să o trimiți la psiholog.Dacă nu discuți cu persoana în cauză de față nu ai cu să-ți faci o părere.Sînt mulți care au probleme fie de natură psihologică ,sau în comportament, dar sînt foarte buni manageri,lideri ect.Înseamnă că nu știi cum lucrează harul lui Dumnezeu.Eu am avut parte de Duhovnici cu Har și mi-au fost și buni mentori.Nu că nu ar fi buni psihologii ,se poate ca și duhovnicul să trimită la psiholog dar depinde de caz (caz izolat )chiar și așa harul lui Dumnezeu lucrează.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2009, 09:47:52
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Exclamation Poate sînte-ți mulți pe aici profesori și alte domenii și actoali sau fost Ascoriși

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
arpizs să șii că ai dreptate orce terapie e bună dar nu și de folos!
Fata s-a deschis și-a spus părerea și nu cred că e o soluție să o trimiți la psiholog.Dacă nu discuți cu persoana în cauză de față nu ai cu să-ți faci o părere.Sînt mulți care au probleme fie de natură psihologică ,sau în comportament, dar sînt foarte buni manageri,lideri ect.Înseamnă că nu știi cum lucrează harul lui Dumnezeu.Eu am avut parte de Duhovnici cu Har și mi-au fost și buni mentori.Nu că nu ar fi buni psihologii ,se poate ca și duhovnicul să trimită la psiholog dar depinde de caz (caz izolat )chiar și așa harul lui Dumnezeu lucrează.
Poate că așa cum se vorbește deschis de orce problemă și altele fără importanță cred că ar trebui să vorbim și de cazurile izolate
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2009, 12:13:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eufrosina, multi dintre noi am avut incercari si neajunsuri. Unii dintre noi au iesit biruitori, altii sunt in drum spre biruire si de ce sa nu spunem, unii au cazut in deznadejde si au renuntat in a mai crede in Dumnezeu.

Saracia omului de astazi, putinatatea lui de suflet, micimea de caracter, se datoreaza in primul rand faptului ca nu ne mai rugam. Prezenta sau lipsa rugaciunii se rasfrange asupra vietii si comportamentului nostru. Tu sa te rogi, mai devreme sau mai tarziu ii poti trezi si pe parintii tai in a gusta din bucuria petrecerii cu Dumnezeu. Si cu siguranta, prin rugaciune va veni si ziua cand te vei bucura de toate si de toti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2009, 20:55:06
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Pot să confirm și eu de competența unor Preoți cu alte harisme .Personal l-am cunoscut pe Părintele Ioan Ilie Panaite care era un bun psiholog dar și un bun mentor .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2011, 14:03:24
milica1 milica1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 15
Implicit Insista..si nu te da batuta ca nu vezi miracole

Citat:
În prealabil postat de Eufrosina Vezi mesajul
Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!!
VEI VEDEA MIRACOLE,doar insista in rugaciune,retrage-te in camaruta ta,si gandeste-te cine ti-a dat viata?mama ta ,ai spune..dar totul a fost cu voia domnului,avem un singur TATA,TATAL CERESC,cand gandurile ti-o i-a razna,incearca si gandeste-te ca cel necurat rade,si cheama numele domnului nostru ISUS CRISTOS,repeta repeta repeta si cel necurat se va indeparta,spune Tatal Nostru neincetat,spune rugaciunea inimii,DOAMNE ISUSE CRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MULUIESTE-MA PE MINE PACATOASA,lupta-te cu tine insuti si cu gandurile care o i-a razna,vei reusi sigur,in biserica sa fii atenta doar la sfanta slujba,sa incerci sa iti tii mintea treaza doar acolo,nu intoarce capul nimanui,si traieste rugaciunea facuta in sfanta biserica,esti in casa DOMNULUI,nici nu trebuie sa bati la usa biserici,doar deschide si intra,asa e cu interiorul nostru,cauta-l pe ISUS in inima ta,e acolo,te asteapta!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2011, 14:15:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eufrosina Vezi mesajul
Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!!
Și eu sunt împrăștiată și stau mai greu cu concentrarea, dar cu toate acestea Îl simt pe Dumnezeu lângă mine. Nu înțeleg de ce te învârți în jurul bisericii, stai la slujbă, chiar dacă mintea îți este în altă parte. Dacă ai ispite, înseamnă că Dumnezeu te iubește, pe cine iubește, pe acela îl încearcă. Roagă-te cu ce rugăciuni știi, chiar dacă nu știi multe și lui Dumnezeu Îi va plăcea efortul tău. Cu voință și rugăciune vei birui treptat tot mai multe ispite, dar să nu te miri că atunci când ai terminat cu una, vezi că mai făceai și alt păcat, e normal, că nu suntem sfinți.

Câți ani ai?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2011, 16:56:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Câți ani ai?
Cu doi ani mai mult
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.03.2011, 21:08:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cu doi ani mai mult
20? Păi te-ai putea separa de părinți.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18