Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2011, 16:57:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Tine cu dintii de parerea ta, si incearca sa pleci la facultate in alt oras. Dupa cum a zis si Horatiu, nu cred ca ai ce sa faci ca sa imbunatatesti situatia. Parintii tai sunt oameni maturi, se cunosc de ceva vreme, e mai mult treaba lor sa incerce sa repare relatia dintre ei.

Nu e vorba de fuga de responsabilitate, dar in multe cazuri ca al tau, copiii se lasa prinsi in situatia asta si rateaza oportunitati importante la varsta lor.

Pe scurt, concentreaza-te cat poti asupra a ceea ce ai tu de facut. Din experienta proprie iti spun ca mai ales daca tatal tau bea, si daca modul de comunicare intre ai tai a ajuns unde e acum, sunt foarte putine lucrurile pe care le poti face. Probabil nu ar fi un lucru rau si daca parintii tai accepta ca situatia e de neremediat, si se despart. E mult mai bine asa, decat sa traiasca de acum inainte intr-o atmosfera ca cea pe care ai descris-o, si sa te mai tina si pe tine acolo.

Cat despre avortul facut de mama ta, e foarte usor sa judeci. Mai ales la 19 ani.
Daca tot ai ajuns in punctul in care o judeci, de ce nu stai de vorba cu ea despre asta? Mi se pare o atitudine mult mai corecta, cu toate ca implica o responsabilitate.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2011, 17:11:05
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai e ceva asemanator aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...rinta+copiilor
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2011, 17:55:21
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Da. Multumesc pentru raspunsuri. Credinta e importanta intradevar. As dori totusi daca se poate niste sfaturi decat citate din Biblie. Si stiu ca nu trebuie sa ii judec, si nu vreau sa fac asta, vreau sa fac sa fie bine, dar nu stiu cum. De aceea am postat aici problema mea. Sa cer sfaturi, pareri. Aveti macar idee cum este sa cresti intr-un mediu ca acesta? Visul meu de familie perfecta e facut cioburi. Si vreau sa il refac, macar cat se mai poate. In afara sa ma rog si sa merg la biserica, n-as mai putea face nimic? E greu sa ramai impartial si sa ignori.
Sa mergi la Biserica si sa ceri ajutor de la Dumnezeu e cel mai important.
Apoi, sfaturi practice sper sa gasesti aici http://www.scribd.com/doc/12731221/Iesirea-Din-Labirint sau mai cauta pe net despre codependenta si alcoolism.
Si da, am trait si eu cu un tata alcoolic, cu scandal in casa de cateva ori pe saptamana, cu aceleasi replici de la tati, etc etc, si abia acum incep sa ma vindec de ranile pe care mi le-au provocat.
In legatura cu mama ta... iarta-o si roaga-te sa o ierte Dumnezeu! Cere putere de la Doamne si iti va da! Si pe asta ti-o spun din experienta.
Ai grija de tine!
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2011, 18:00:40
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Interesant! De ce esti atat de sigura ce orice copil "isi doreste sa fie exact ca parintii lui, la maturitate" ?
Vorbesc din experiența și studiile ce le am privind psihologia copilului. În copilărie, copilul se identifică cu părintele de același sex și preia, în mod conștient, dar și inconștient, pe drumul formării propriei identități, modelele de comportament ale acestuia.
Cunoaștem cu toții obiceiul fetițelor de a folosi fardurile mamei și de a încălța în joacă pantofii ei cu toc. Așa cum și băiețeii vor să folosească lucrurile tatălui. La o vârstă ceva mai mare, cam toți copiii își doresc să aibă aceeași meserie cu părinții lui.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2011, 18:29:44
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.
Da, mersul la biserica si rugaciunea; da. Trebuie sa recunosc ca sunt cam paralela. Cand eram mica stiu ca ma rugam si il mai trageam de mana pe tata sa mergem la biserica. Dar asta a fsot cand eram mica. M-am departat mult de la biserica si de la ortodoxie. Nici n-am fost crescuta intr-un mod religios. Nu am nici icoane, nici biblie, nici carte de rugaciuni nimic in casa. Ba parca am o bibile mica dar n-are cruce pe ea. Nu cred ca e ortodoxa. Nu mai stiu sa ma rog si intr-un fel imi e si rusine, adica eu cu pacatele mele in spate si cu ratacirea mea sa ma rog pentru mai bine. Plus ca am inteles ca nu se asculta rugaciunile daca nu esti spovedit sau asa. E adevarat?
N-am deschis acest topic ca sa imi judec parintii, l-am deschis ca sa vad cum sa ii ajut si sa ma ajut. Sa fie clar. Am incercat sa discut cu ei, am incercat de toate cu ei si nu ama juns la nici un rezultat. Nu stiu ce sa mai zic. Mai astept pareri/sfaturi.
Multumesc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2011, 18:39:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri.
Nu mai stiu sa ma rog si intr-un fel imi e si rusine, adica eu cu pacatele mele in spate si cu ratacirea mea sa ma rog pentru mai bine. Plus ca am inteles ca nu se asculta rugaciunile daca nu esti spovedit sau asa. E adevarat?
Dumnezeu ascultă rugăciunile oricărui suflet. În orice moment te poți ruga, așa cum în orice moment gândești. Și orice gândești, să știi că Dumnezeu este prezent, chiar dacă neștiut, necunoscut.
Nu trebuie să ai multe cunoștințe religioase ca să te rogi. Trebuie doar să o faci din toată inima. Roagă-te ca unui tată. Ca celui mai bun Tată. Spune-i tot ce ai pe suflet. Dă-i toate durerile tale. Pentru că în marea Sa discreție, El nu intră singur în inima noastră, fără să fie chemat. Dar dacă îți deschizi inima către El, nu va întârzia să intre.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.05.2011, 18:41:37
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Vorbesc din experiența și studiile ce le am privind psihologia copilului. În copilărie, copilul se identifică cu părintele de același sex și preia, în mod conștient, dar și inconștient, pe drumul formării propriei identități, modelele de comportament ale acestuia.
Cunoaștem cu toții obiceiul fetițelor de a folosi fardurile mamei și de a încălța în joacă pantofii ei cu toc. Așa cum și băiețeii vor să folosească lucrurile tatălui. La o vârstă ceva mai mare, cam toți copiii își doresc să aibă aceeași meserie cu părinții lui.
Probabil ca am eu amnezie ca nu-mi amintesc de asa ceva... cat despre folosirea fardurilor mamei da! Venise intr-o dupamasa de la lucru si eu i-am zis bucuroasa : " uite mami! am rujat peretii" :D
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.05.2011, 18:42:02
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Draga Laura

Laura, ai primit deja niste raspunsuri, de fapt, doua feluri dinstincte de raspunsuri care ar putea fi solutii la problemele tale.
Prima solutie il include si pe Dumnezeu, a doua il ignora. Tu, ai acum de ales. Toti userii, si cei credinciosi si cei necredinciosi ti-au dat solutiile ideale conform credintei sau filozofiei lor. Toti au tratat cu seriozitate problema ta si ceea ce te-au sfatuit este exact ceea ce ar fi facut si ei intr-o situatie similara. Numai ca, in timp ce sfatul crestinilor care te trimit la Dumnezeu, la Biserica, la preot inainte de a face altceva, este solutia care nu pune conditii. Adica, indiferent de temperamentul tau, de inteligenta sau de banii pe care-i ai obtii linistea si pacea care-ti lipseste, obtii un anumit fel de rezolvare a problemelor tale.
Pe cand sfatul celor fara Dumnezeu, chiar daca ar avea solutii la necazul tau, acesta implica o multime de conditii. De ex : ti se spune, pe scurt, sa pleci de acasa, sa-i lasi pe ai tai sa-si rezolve problemele. Sa-ti vezi de viata ta sa te descurci pe cont propriu si apoi sa refaci sau nu relatia cu ai tai...
Ca sa faci acest lucru, iti trbuiesc bani, o alta locuinta, relatii si mai ales mare grija cu cine te imprietenesti, de la cine ceri sfaturi, cine iti da sfaturi. Ai nevoie de o multime de timp caci tu va trebui sa le faci pe toate : mancare, spalat rufe, curatenie, invatat, distractie, etc. Si timpul nu se dilata. Eu nu zic ca nu se poate, nu, dar este teribil de greu. N-as vrea sa vezi cat e de greu. Eu zic sa ai grija, daca alegi acest fel de solutie... In lume sunt fel de fel de oameni cu fel de fel de intentii si tu ai putea fi o prada usoara pentru inselatori. Sau, poate ai o bunica sau o ruda apropiata la care sa apelezi si care sa te ajute. Tu trebuie sa ai un ocrotitor, un sfatuitor matur, cinstit si responsabil.
Eu zic asa, inainte de a face orice, mergi la un preot (un binecredincios de pe forum te va indruma cu siguranta), ca ce te costa ? Incearca. Citeste in fiecare zi Paraclisul Maicii Domnului, in fata icoanei ei, ca nu-i greu. Mai rabda-i un pic pe parinti fara sa-i certi sau sa le reprosezi ceva, si ai sa vezi ca nu va fi rau.... Cumva, intr-un fel, te va ajuta Dumnezeu. Dar ai grija, nu parasi casuta ta, familia, nu te arunca in lume, caci fara un Pastor esti la cheremul lupilor. Ai grija si sa fi cuminte !
Ne vom ruga cu totii pentru tine, fetita mea !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.05.2011, 18:43:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iată, pe scurt, ce spune Mântutitorul despre rugăciune:
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care este în ascuns, îți va răsplăti ție.
7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
9. Deci voi așa să vă rugați: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău;
10. Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri;
13. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Că a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin! (Ev. Matei 6, 6-13)
Aș mai adăuga că, deși ai mare nevoie de ajutor, este posibil să îl primești dacă îți propui tu însăți să-ți ajuți părinții. Pentru că, după câte înțeleg din ce ai povestit, ei sunt mai slabi decât tine. Tu ai un suflet curat și niște concepții de viață sănătoase; ei trec printr-o grea criză. Și nu se descurcă. Viața e o problemă care ne depășește puterile întotdeauna. Dacă, însă, ne încredem în Dumnezeu, vom avea un aliat extrem de puternic și nu ne vom clătina niciodată. Nu trebuie să-ți propui să rezolvi tu criza alor tăi. Nu ai cum. Dar dacă îți vei spori credința, dacă vei căuta ajutor la Domnul, Îl vei simți aproape. Ei, la rândul lor, vor observa o schimbare la tine și asta ar putea să-i pună pe gânduri. Poate tu vei reuși să găsești în viață ceea ce ei nu au reușit: sensul.

Last edited by N.Priceputu; 24.05.2011 at 18:51:32.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.05.2011, 18:50:43
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Probabil ca am eu amnezie ca nu-mi amintesc de asa ceva... cat despre folosirea fardurilor mamei da! Venise intr-o dupamasa de la lucru si eu i-am zis bucuroasa : " uite mami! am rujat peretii" :D
Bineînțeles, oamenii au foarte puține amintiri de la vârste fragede.
Ai rujat peretele, deci? :)) Mama mea nu folosea farduri. Eu folosesc, dar le țin la loc sigur, că și fetița mea mai atentează la ele. Acum a primit de la bunica ei propria "trusă" de farduri. Are o oglinjioară, un balsam de buze și o perie mare, din-aceia ce se folosește când te dai pe obraz cu pudră sau cu perle. Și cu aia se tot face ea pe față. Bineînțeles, e curată, nu are strop de fard, dar îi place senzația.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26