Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2013, 21:45:38
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Amvon

Am observat in toate bisericile mari ca, asemenea celor catolice, au adesea amvoane, cu o scarita de acces spre ele; eu nu am vazut niciodata, chiar atunci cand in biserica oficia si un ierarh, ca predica sa fie rostita din amvon; ce rost au atunci? si daca sunt pentru predici, de ce nu se mai predica astazi de la "inaltime"? In bisericile catolice se foloseste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2013, 21:59:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Doamne ajuta !

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Am observat in toate bisericile mari ca, asemenea celor catolice, au adesea amvoane, cu o scarita de acces spre ele; eu nu am vazut niciodata, chiar atunci cand in biserica oficia si un ierarh, ca predica sa fie rostita din amvon; ce rost au atunci? si daca sunt pentru predici, de ce nu se mai predica astazi de la "inaltime"? In bisericile catolice se foloseste?
El si-a cam pierdut rolul ( intrebuintarea ), totusi la Manastiri el este utilizat , nu in toate Manastirile ce-i drept .
Iata ceva de pe siteul acesta :http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ul-119869.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2013, 22:04:24
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Multumesc!
Totusi, macar aclo unde exista, ar fi impresionant de folosit la Sf. Liturghie....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2013, 22:32:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Multumesc!
Totusi, macar aclo unde exista, ar fi impresionant de folosit la Sf. Liturghie....
Da ,este ceva aparte ! La Manastirea Cernica si parca si la Pasarea am asistat la utilizarea lui , si a fost cu adevarat ceva deosebit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2013, 01:02:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

De cand cu aparitia microfoanelor nu se prea mai foloseste din pacate nici in bisericile catolice. Am vazut doar de doua ori cand a fost folosit amvonul.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2013, 01:37:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista in Bucuresti o foarte frumoasa biserica, „Adormirea Maicii Domnului“ a Parohiei „Sfânta Maria“, situata in apropierea Podului lui Oprescu:
http://ziarullumina.ro/viata-parohii...rh-al-romaniei
Aici se gaseste si un amvon, pe care urca diaconul - cu o smerenie aidoma celei a Pr. Sofian Boghiu, Dumnezeu sa-l odihneasca - pentru a citi Apostolul. Auzindu-l, ne simtitm ridicati pana la cer!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2013, 00:15:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Inainte, bisericile erau pline.
De pe un loc inalt, din mijlocul bisericii, preotul putea fi auzit mai bine de toti.
Acum, din pacate, bisericile nu mai sunt pline. Credinciosii stau adunati inaintea preotului si aud toti predica.
Iar unde biserici sunt pline, microfonul slujeste mai bine la amplificarea vocii parintelui.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare