Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2015, 03:46:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Florine, in ciuda a n'spe mii de filosofii ce se vor budhisto-psihologice, nu prea cunosti natura umana.

Nevointa duhovniceasca pe termen lung, nu se poate sustine/sprijini pe un vis, in orice caz nu pe unul de acest fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.07.2015, 01:09:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Florine, in ciuda a n'spe mii de filosofii ce se vor budhisto-psihologice, nu prea cunosti natura umana.

Nevointa duhovniceasca pe termen lung, nu se poate sustine/sprijini pe un vis, in orice caz nu pe unul de acest fel.
De ce nu?

Scanteia pe care o aprinde Dumnezeu in sufletul nostru trebuie sa fie dupa un anumit sablon - sau neaparat o revelatie de magnitudinea Apocalipsei?

De ce sa gandim in clisee?

Daca Dumnezeu ne arunca un pai, il neglijam si vociferam c-ar trebui sa fie o funie?

Nu! Noi trebuie sa ne agatam de orice semn, de orice indemn prin care ne cheama la El.

Iar in acest caz cand vorbim de un echilibru fragil al balantei credinta-necredinta - orice firimitura, cat de mica, poate fi decisiva pentru mantuire.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 20.07.2015 at 01:16:08.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.07.2015, 12:45:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si despre existenta diavolului, ce ai sa ne spui?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.07.2015, 22:19:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Ce credeti ca poate insemna?
Ca esti troll? E o varianta. Poate altii au alte pareri.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.07.2015, 20:43:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca Dumnezeu ne arunca un pai, il neglijam si vociferam c-ar trebui sa fie o funie?

Nu! Noi trebuie sa ne agatam de orice semn, de orice indemn prin care ne cheama la El.

Iar in acest caz cand vorbim de un echilibru fragil al balantei credinta-necredinta - orice firimitura, cat de mica, poate fi decisiva pentru mantuire.
Mult mi-ar plăcea să pot fi de acord cu tine. Cândva aș fi fost întrutotul de acord.
Dar vezi tu, Florin dragă, după ce ai pășit pe pod, începi, nu știu cum să zic, să ai oarece dispreț (da!, de trei ori da!) față de paie.
Trebuie să fie o formă de smerenie în atitudinea ta, ca și cum ai fi acea femeie care se mulțumea și cu firimituri, precum câinii... Hodoronc tronc, după 2 milenii de la Jertfa Mântuitorului? Hîm...
Să te ții la pai când ți se întinde ditamai podul, tocmit cu sânge sfânt....
Să fie prostie crasă această poziție? Infatuare? Răzvrătire? Curiozitate infantilă, plebee? Tu cum ai numi această atitudine?
Eu nu știu. Doar mă întrebam cu voce tare.
Spre oarece lămurire, hai să revedem împreună un frumos film ajutător: https://www.youtube.com/watch?v=14cS_XgguL0
Despre paie și piatră. Salut!

Last edited by Ioan_Cezar; 25.07.2015 at 21:07:34.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.07.2015, 10:51:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Mult mi-ar plăcea să pot fi de acord cu tine. Cândva aș fi fost întrutotul de acord.
Dar vezi tu, Florin dragă, după ce ai pășit pe pod, începi, nu știu cum să zic, să ai oarece dispreț (da!, de trei ori da!) față de paie.
Trebuie să fie o formă de smerenie în atitudinea ta, ca și cum ai fi acea femeie care se mulțumea și cu firimituri, precum câinii... Hodoronc tronc, după 2 milenii de la Jertfa Mântuitorului? Hîm...
Să te ții la pai când ți se întinde ditamai podul, tocmit cu sânge sfânt....
Să fie prostie crasă această poziție? Infatuare? Răzvrătire? Curiozitate infantilă, plebee? Tu cum ai numi această atitudine?
Eu nu știu. Doar mă întrebam cu voce tare.
Spre oarece lămurire, hai să revedem împreună un frumos film ajutător: https://www.youtube.com/watch?v=14cS_XgguL0
Despre paie și piatră. Salut!
Cezar,
dificultatea lui Cristi nu era o alegere intre visul sau si Jertfa Mantuitorului - ci oscilatia intre credinta sau necredinta.

Daca un vis mai deosebit decat celelalte il poate ajuta sa incline balanta spre credinta - atunci de ce sa-i spunem ca poate este diavolesc, faramitura nesemnificativa sau casuta de paie?

Daca ceva ne incurajeaza sa credem in Dumnezeu atunci de ce sa nu ne agatam de acel ceva - caci credinta in Dumnezeu precede intelegerea tainica a Jertfei.

Visele inselatoare hranesc nonvirtutea sub ambalajul virtutii. Cand insa un vis ar avea ca efect credinta in Dumnezeu atunci nu avem de ce sa ne speriem. Aceasta nu inseamna sa lasam garda jos - sa ne incredem orbeste in toate visele noastre.

Nu toti avem aceleasi inclinatii, aceleasi perceptii, acelasi traseu spiritual interior desi ne indreptam spre aceeasi destinatie.
__________________

Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.07.2015, 22:27:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E foarte bine sa citim Scara pentru a afla o parere cat mai avizata referitoare la acest subiect. Tot ce ne face sa ne credem proroci este bine sa nu primim, scrie acolo. Tot ce ne aduce aminte de chinurile iadului putem primi. Necuratul poate sa ne descopere in vis si adevaruri, dar cu un pret: se face stapan pe viata noastra.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.07.2015, 22:37:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buna ziua! Acum ceva timp am visat ca eram intr-o camera in care era aprinsa o candela si am auzit o voce de batran pe care nu-l puteam vedea, dar simteam ca era bland si mi-a spus: "Fiule, nu-ti face griji! Tu vei ajunge in Rai!". Atunci cand am visat asta incepusem sa ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu si incepusem sa tind spre ateism. Ce credeti ca poate insemna?
Vei ajunge in Rai, daca iti vei face griji privind mantuirea, nu daca vei crede ca Raiul ti se cuvine pentru ca asa ai visat. Spovedeste-te si nu te grabi sa crezi asta inainte de a ajunge in Rai. Doreste-ti acest lucru si cauta sa-ti atingi scopul. Dumnezeu sa-ti ajute.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.07.2015, 00:05:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu sa-ti ajute.
Sa ne ajute ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare