Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.04.2016, 21:09:10
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da' oare cum de cei 33 de cantatori smeriti in struna anti-catedrala, n-au citit/vazut documentare despre fabulosul Templu al lui Solomon pe National Geographic sau Discovery? Nici despre Sf. Sophia din Istambul, Basilica Sf. Mormant din Ierusalim, imensele catedrale rusesti etc.?

Oare si daca ar fi fost vorba de o catedrala catolica sau a altei confesiuni s-ar fi indemnat la like-uri atatia smeriti de facebook?
Cei 33, sa nu-si fi amintit oare niciunul, din multele lor turnee de artisti smeriti prin toate capitalele lumii, de imensele catedrale Notre Dame din Paris, Sagrada Familia din Barcelona, Bazilica Sf. Petru din Vatican, Domul din Milano, mai ziceti voi, etc.?

Sau cum? Daca vor ortodocsii sa-si faca o biserica mare ca sa incapa la slujbe, clar, e vorba de megalomanie, opulenta si trufie? Ce sa facem daca suntem multi, si toamna, cand e hramul Sf. Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucurestiului, merg acolo mii si mii de credinciosi din toata tara. Pana acuma tot afara in frig si ploaie stateau cu zilele si noptile.

S-ar fi gasit oare pe vremea magnificului templu al lui Solomon, 33 de smeriti de genul asta, sa se apuce sa conteste preferintele arhitectonice ale lui Dumnezeu?
Brainwashed, cu totii, intr-o forma sau alta. Cind ajungi sa invirti mangotii cu lopata, incepi sa achiesezi la orice te poate mentine in sistem. Gustul saraciei, venit dupa al succesului, este letal pentru cei mai multi. Asa ca se agata de lada cu bani si tronul mediatic, acesti termeni fiind aproximativ intersanjabili.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.04.2016, 21:25:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Luigi îl duce pe Vasile sa viziteze San Pietro. Acolo mândru, îl întreabă:
-Ei? Ce zici?
-Știu și eu... Poate dacă era mai mica și din lemn...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.04.2016, 22:01:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
era mai mica și din lemn...
Vai , vai , vai , ce exprimare . . . :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.04.2016, 00:07:17
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu se poate totusi sa nu remarci similitudinea

Ar merge facut o paradoie cu faza asta.Si apoi, nu se zice ca gandul la moarte e un mare ajutor in a-ti trai viata corect?Cred ca si respectivii, ar reevalua multe optiuni de viata, daca ar privi lucrurile si din unghiul asta. Inclusiv atitudinea de atotstiutor vizavi de ceea ce prefera Dumnezeu.
Nu stiu judecatile lui Dumnezeu :) Mie nu imi plac in mod special zidurile inalte, indiferent cine le ridica, si nici nu le consider direct proportionale cu credinta. Prefer spatii de dimensiuni medii dar asta este doar preferinta mea. Nu am o problema cu cei care prefera constructii de acest tip, daca asta ii ajuta sa se apropie de Dumnezeu so be it. Exista suficient loc pt toata lumea si pt toate tipurile de ziduri ridicate de oameni. Cat timp pot sa traiesc in pace si liniste cu cei diferiti de mine nu vad de ce as avea o problema.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.04.2016, 08:01:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

de imensele catedrale Notre Dame din Paris, Sagrada Familia din Barcelona, Bazilica Sf. Petru din Vatican, Domul din Milano, mai ziceti voi, etc.?


Sagrada Familia si Sf. Petru nu sunt catedrale....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.04.2016, 09:55:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cineva ar trebui sa explice poate putin si semnificatia acestei Catedrale.

Catedrala Mantuirii Neamului nu joaca atat de mult un rol de Biserica de cartier unde vii si stai linistit si te rogi.
CMN (deja e prea lung numele) este un loc unde intreg poporul se aduna in fata lui Dumnezeu pentru a se ruga si pentru a se mantui.
Ori asta nu poti sa o faci pe un deal de cartier, pentru asta ai nevoie de spatiu.

Hristos a predicat in fata a mii de oameni pe muntele maslinilor, pentru ca o casuta (cea in care paraliticul a fost adus prin acoperis) era mult prea neincapatoare.
Si noi ca popor, cand ne adunam in fata lui Dumnezeu avem nevoie de un astfel de locas de cult.


SI DA, este momentul ca intregul popor sa se mobilizeze si sa inceapa sa se adune in fata lui Dumneze.
CMN va avea aceasta putere DE A MOBILIZA INTREGUL POPOR in fata lui Dumnezeu, dar si de a intari credinta noastra.

Si daca Dumnezeu ne da un patriarh cu mare putere in cuvant, acesta va putea ridica in credinta o tara intreaga.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.04.2016, 10:27:23
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Știi ce este acela filetism ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.04.2016, 10:32:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cineva ar trebui sa explice poate putin si semnificatia acestei Catedrale.

Catedrala Mantuirii Neamului nu joaca atat de mult un rol de Biserica de cartier unde vii si stai linistit si te rogi.
CMN (deja e prea lung numele) este un loc unde intreg poporul se aduna in fata lui Dumnezeu pentru a se ruga si pentru a se mantui.
Ori asta nu poti sa o faci pe un deal de cartier, pentru asta ai nevoie de spatiu.

Hristos a predicat in fata a mii de oameni pe muntele maslinilor, pentru ca o casuta (cea in care paraliticul a fost adus prin acoperis) era mult prea neincapatoare.
Si noi ca popor, cand ne adunam in fata lui Dumnezeu avem nevoie de un astfel de locas de cult.


SI DA, este momentul ca intregul popor sa se mobilizeze si sa inceapa sa se adune in fata lui Dumneze.
CMN va avea aceasta putere DE A MOBILIZA INTREGUL POPOR in fata lui Dumnezeu, dar si de a intari credinta noastra.

Si daca Dumnezeu ne da un patriarh cu mare putere in cuvant, acesta va putea ridica in credinta o tara intreaga.
cred ca acesta Catredrala a Mantuirii Neamului va avea acelasi rol pe care l-a avut candva Sfanta Sofia in vechiul oras Constantinopol
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.04.2016, 10:51:54
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai ai oleaca si te declari Adevarul intrupat.

Citat:
Păi da! La eclipsa de soare, jumaua de Lună este barca jumătății de soare formînd împreună o bilă perfectă!
Asa e! In capul tau! In rest e o cu totul alta poveste. Dar pentru tine e bun si asa :)
Ții tu mereu să nu cumva să lași după mine decît în capul meu... nebun din moment ce știi tu că o să mă declar Adevărul întrupat.

Uiți însă să vezi cinstit și să recunoști adevărul că nu eu ci tu spui că mai am oleacă și mă declar Adevărul întrupat și nu eu.... și am impresia că spui asta mereu doar pentru că nu eu ci tu nu vrei să recunoști și să pricepi Adevărul Întrupat.

Iată mai declar odată:
''Și totuși se învîrte... soarele semisferic și luna sesmisferică în jurul omului ce umblă după Dumnezeu pe Pămîntul plat pentru că Dumnezeu preferă +lomnul+ și catedrele +mici... cum a fost +catedra de pe cîte un deal sau vale, știți voi, Valea Plîngerii.

Last edited by Trimisul; 15.04.2016 at 11:05:44.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.04.2016, 11:11:53
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul

Iată mai declar odată:
''Și totuși se învîrte... soarele semisferic și luna sesmisferică în jurul omului ce umblă după Dumnezeu pe Pămîntul plat pentru că Dumnezeu preferă +lomnul+ și catedrele +mici... cum a fost +catedra de pe cîte un deal sau vale, știți voi, Valea Plîngerii.
Pai io am gasit ceva diferit: ca soarele si luna sunt niste conuri cu partea rotunda in jos, si ca pamantul este un cub!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare