Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.10.2021, 23:39:03
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Va aplecati in jos stergand podele cu genunchii, prosternat cu ochii in pamant in fata picturilor si raclelor, dar aveti tupeul sa vb de stapanire?! Va bateti cu mopul ca podeaua sa fie lucioasa, si vb de dumnezeire? Chiar nu aveti un pic de rusine? Asta inseamna inchinare, stergerea prafului cu buzele in reverenta aurului de pe racle sau picturi si genunchii in prosternare? Ba mai mult, la pictura nici nu ajungeti, geamul fiind bariera ce atenueaza balosirea ei de catre cavitatile pline de patos salivar. Ati depasit cu mult paganii in prostie si idolatrie, dar va dati cucernici. Faceti parte dintr-un spectacol al prostie, pe palidele frunti ortodoxe nu exista urma de indumnezeire, doar de praf.
Nu sunteti inca stupefiat?
Tocmai ce am aruncat, dictonul.
"Touch down 2 cause hell"
Rebelionul:))))In club alaturi de sor'mea...
*https://youtube.com/shorts/ZI-2NxiOsKg?feature=share
Nietzsche, dă-mi voie sa, remarc ca ești un tip foarte simpatic, inteligent, amuzant și aduci asa un strop de curiozitate mistico-filosofoca foarte curajoasa, expresivă și îndrăzneață...

Iar, dacă te arunci în "luptă", retine doar ca o critică sinceră, didactică, dură și directă este mai bună decât 100 de îmbrățișări false...

Eu rezonez cu tine, cu căutările tale, am trecut prin ceva asemănător...

Și îți urez succes în aflarea Căii....

PS

Sper sa te împrietenești cu gpalama, sunați destul de bine în simbioza :))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.10.2021, 17:00:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nietzsche, dă-mi voie sa, remarc ca ești un tip foarte simpatic, inteligent, amuzant și aduci asa un strop de curiozitate mistico-filosofoca foarte curajoasa, expresivă și îndrăzneață...

Iar, dacă te arunci în "luptă", retine doar ca o critică sinceră, didactică, dură și directă este mai bună decât 100 de îmbrățișări false...

Eu rezonez cu tine, cu căutările tale, am trecut prin ceva asemănător...

Și îți urez succes în aflarea Căii....

PS

Sper sa te împrietenești cu gpalama, sunați destul de bine în simbioza :))
E foarte greu ca victima sa se imprieteneasca cu calaul...
Iubiti-va calaii dar nu faceti ca ei! Iubiti satanistii dar lepadati-ve de satanism.
Ascultati ce zic fariseii si ipocritii dar nu faceti ca ei caci ei zic si nu fac ci doar se lauda, mint de ingheata apele, amagesc, pun juguri mari si grele, osandesc si socotesc nebunia si pripeala asta a lor drpt credinta cea mai mare si mai tare, cea mai importanta si insemnata ”putere” inchipuindu-se ca ar fi ei cel mai tare din parcare. Defapt nu cred, nu asculta si pierd si ajungand in iad li se pare ca sunt foarte importanti nepricepand ca sun draci, diavoli, demoni.

Domnul a scocotit credinta lui Avraam in Dumnezeu ca dreptate si nicidecum laudarosenia si necredinta mincinosilor si ipocritilor ca fiind credinta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.10.2021, 11:22:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
E foarte greu ca victima sa se imprieteneasca cu calaul...
Iubiti-va calaii dar nu faceti ca ei! Iubiti satanistii dar lepadati-ve de satanism.
Ascultati ce zic fariseii si ipocritii dar nu faceti ca ei caci ei zic si nu fac ci doar se lauda, mint de ingheata apele, amagesc, pun juguri mari si grele, osandesc si socotesc nebunia si pripeala asta a lor drpt credinta cea mai mare si mai tare, cea mai importanta si insemnata ”putere” inchipuindu-se ca ar fi ei cel mai tare din parcare. Defapt nu cred, nu asculta si pierd si ajungand in iad li se pare ca sunt foarte importanti nepricepand ca sun draci, diavoli, demoni.

Domnul a scocotit credinta lui Avraam in Dumnezeu ca dreptate si nicidecum laudarosenia si necredinta mincinosilor si ipocritilor ca fiind credinta.
Draga Moroncel esti calaul propriei tale prostii.

Vezi ca prostia ta iti este un calau mai mare decat oricare altul.

Judecata, osandire, toti sunt rai.

Vezi numai mizerie, si produci numai mizerie. Ti-a mintea o hazna murdara de ganduri.

Tot ce scoti din tine este rau - judecata osandire.

Esti o hazna de rautate, de judecata si de osandire.

O sa te judece Hristos pentru ce scoti din tine, pentru ce essti in interior - si esti exact ce ai spus mai sus - osandire, judecata, o hazna.

Mintea ta este o groapa de judecata de osandire, de mizerie fata de altii.

Last edited by gpalama; 05.10.2021 at 11:25:02.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.10.2021, 14:47:26
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nietzsche, dă-mi voie sa, remarc ca ești un tip foarte simpatic, inteligent, amuzant și aduci asa un strop de curiozitate mistico-filosofoca foarte curajoasa, expresivă și îndrăzneață...
Hai sa fim seriosi. Eu, unul nu ma iau in serios, chiar ma privesc mai mereu ironic,daca nu as face asa prostia ar bate la usa si eu falos i-as ridica un templu. Cum obisnuia sa spuna Cioran, "de ce trebuie sa iau totul, asa in serios? Sunt doar un accident." Sunt doar vorbe, toata filosofia este o trancaneala cu sclipiri ici-colo. Dar, daca esti capabil sa observi acele sclipiri, inveti cum sa ridici cortina si sa privesti stelele, poate chiar si sa le analizezi. Sunt peste tot, in jurul nostru, formeaza o harta catre o comoara ascunsa, o piatra filosofala a subconstientului, a cunoasterii de sine. Filosofia pt multi nu e mare lucru, dar pe mine m-a ajutat sa fac o ordine in gandurile si actiunile mele, sa iubesc micile placeri ale vietii, placerea de a trai, vointa de viata a capatat un sens in mine. Si multumesc acestui fapt existential dumnezeului creator, oricare ar fi acesta, daca ar exista sau nu, pt ca nu il cunosc insa sunt fericit si implinit in aceasta stare.


P.S. De fiecare data cand sunt pe acest forum, am impresia ca sunt in anul 2000, asa de antic si de demult mi se pare acest format si probabil ca si este. Un aer retro ce imi provoaca o anumita incapacitate de a scrie. Eu, care scriu eseuri peste eseuri aici efectiv ma blochez. Nu prea imi prieste...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.10.2021, 16:44:26
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi. Eu, unul nu ma iau in serios, chiar ma privesc mai mereu ironic,daca nu as face asa prostia ar bate la usa si eu falos i-as ridica un templu. Cum obisnuia sa spuna Cioran, "de ce trebuie sa iau totul, asa in serios? Sunt doar un accident." Sunt doar vorbe, toata filosofia este o trancaneala cu sclipiri ici-colo. Dar, daca esti capabil sa observi acele sclipiri, inveti cum sa ridici cortina si sa privesti stelele, poate chiar si sa le analizezi. Sunt peste tot, in jurul nostru, formeaza o harta catre o comoara ascunsa, o piatra filosofala a subconstientului, a cunoasterii de sine. Filosofia pt multi nu e mare lucru, dar pe mine m-a ajutat sa fac o ordine in gandurile si actiunile mele, sa iubesc micile placeri ale vietii, placerea de a trai, vointa de viata a capatat un sens in mine. Si multumesc acestui fapt existential dumnezeului creator, oricare ar fi acesta, daca ar exista sau nu, pt ca nu il cunosc insa sunt fericit si implinit in aceasta stare.


P.S. De fiecare data cand sunt pe acest forum, am impresia ca sunt in anul 2000, asa de antic si de demult mi se pare acest format si probabil ca si este. Un aer retro ce imi provoaca o anumita incapacitate de a scrie. Eu, care scriu eseuri peste eseuri aici efectiv ma blochez. Nu prea imi prieste...
Gândește-te ca mai demult am fi fost arși pe rug, băgați în temnițe, crucificati etc, pentru afirmațiile noastre. Adică chiar și astăzi în islam nu prea te lasă nimeni sa filosofezi despre religie.

Deci libertatea de exprimare există, însă în zona de religie mereu vei găsi persoane care nu vor tolera altceva decât dogma în care cred.

Practic unii au murit pentru credință și alții au ucis pentru credință.... Și încă se mai întâmplă asta...

Da, într-adevăr este o nota de seriozitate, de arhaic pe acest forum, dar tocmai acest aer îl face diferit, și probabil asta ne atrage la el.

Însă dezbaterile sunt mereu constructive, aici vei găsi mereu un răspuns, și chiar dacă nu ești în zona de confort, orice "luptă" prin arma cuvântului nu face decât să te slefuisca și să ușureze evoluția ta...

Scrie liber, indiferent dacă ceilalți vor aprecia, critica etc... Atâta timp cât "deranjezi" e bine:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.10.2021, 18:01:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco pentru Seraphim7 catre Nietsche
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Nietzsche, dă-mi voie sa, remarc ca ești un tip foarte simpatic, inteligent, amuzant și aduci asa un strop de curiozitate mistico-filosofoca foarte curajoasa, expresivă și îndrăzneață...

Iar, dacă te arunci în "luptă", retine doar ca o critică sinceră, didactică, dură și directă este mai bună decât 100 de îmbrățișări false...

Eu rezonez cu tine, cu căutările tale, am trecut prin ceva asemănător...

Și îți urez succes în aflarea Căii....

PS

Sper sa te împrietenești cu gpalama, sunați destul de bine în simbioza :))
E foarte greu ca victima sa se imprieteneasca cu calaul...
Iubiti-va calaii dar nu faceti ca ei! Iubiti satanistii dar lepadati-ve de satanism.
Ascultati ce zic fariseii si ipocritii dar nu faceti ca ei
caci ei zic si nu fac ci doar se lauda, mint de ingheata apele, amagesc, pun juguri mari si grele, osandesc si socotesc nebunia si pripeala asta a lor drpt credinta cea mai mare si mai tare, cea mai importanta si insemnata ”putere” inchipuindu-se ca ar fi ei cel mai tare din parcare. Defapt nu cred, nu asculta si pierd si ajungand in iad li se pare ca sunt foarte importanti nepricepand ca sun draci, diavoli, demoni.

Domnul a scocotit credinta lui Avraam in Dumnezeu ca dreptate si nicidecum laudarosenia si necredinta mincinosilor si ipocritilor ca fiind credinta.
Draga Moroncel esti calaul propriei tale prostii.

Vezi ca prostia ta iti este un calau mai mare decat oricare altul.

Judecata, osandire, toti sunt rai.

Vezi numai mizerie, si produci numai mizerie. Ti-a mintea o hazna murdara de ganduri.

Tot ce scoti din tine este rau - judecata osandire.

Esti o hazna de rautate, de judecata si de osandire.

O sa te judece Hristos pentru ce scoti din tine, pentru ce essti in interior - si esti exact ce ai spus mai sus - osandire, judecata, o hazna.

Mintea ta este o groapa de judecata de osandire, de mizerie fata de altii.
Iar te-ai pripit inchipuindu-ti ca la tine ma refer cand am zis de victima si calau? Ma confunzi pe mine cu satanismul pe care-l osandesc.

Nu am osandit pe nimeni la propriu ci vorbesc generic, e unii care se cred foarte apostoli cand defapt ei sunt satanisti si am indemnat la iubire de satanisti, vrajmasi, oameni lumesti dar cu lepadare de lume si de satanism si pentru a primi rasplata de la Hristos in Cer, pe cand tu osandesti la propriu pe fiecare cu care discuti inchipuindu-ti ca duci lupta cea buna cand defapt esti vrednic de focul gheenei nu dupa judecata mea ci dupa faptele tale: Cine va zice fratelui sau prostule e vrednic de judecaTA SOBORULUI IAR CINE VA ZICE NEBUNULE E VREDNIC DE focul gheenei.

Nu ma scoti din prost, eretic, hazna, nebun.

Pe tine te distrugi. Fa-o mai departe pana te duci singur spre moarte grabnica: NECREDINTA si lepadare de Dumnezeu.

Tu esti teolog? Al cui? Al satanismului aplicat?

Apoi iti arogi functii si merite si faci tu cenzura pe forum indemnand la bannare?

Tu trimiti oamenii la biserica si sa se roage in biserica si dai tu canoane? Dai tu porunci?

Cine dracu te crezi? Dracu te crezi? Cine esti? Dracu esti?

Crezi ca daca te ascunzi in spatele unei icoane a unui sfant luptator cu erezia crezi ca tu lupti cu erezia? Tu lupti pe dos, tu lupti pentru satanism fiindca te comporti ca un satanist si osandesti pe Dumnezeu si pe aproape!

Nu-ti dai seama ce faci? OSANDESTI, judeci, faci atacuri la persoana, improsti cu minciuna, noroi, cu rastalmaciri si amagiri.

NU VEZI? NU INTELEGI? Esti un kamikaze? Te crezi important-exportant grozav insemnat? Esti un INSEMNAT?

Ti-am zis ca te-am iertat si te-am uitat si ca nu doresc sa duc cu tine lupta surzilor si sinucigasilor, distrugatorilor din echipa avantul auto-prabusirea cea mare dar vad ca o iei de la capat mereu cu forte proaspete. Te-ai odihnit doar pentru ca sa ma reataci din nou cu toate minciunile si rastalmacirile si afirmatiile tale tupeiste exact ca o flasneta repetoare de minciuni si imbecilitati care-si tine minte ideile false si fixe?

MINTI!!! Poti realiza asta?

Nu ti-a folosit pauza la nimic, nu te-ai schimbat deloc. Esti chiar mai confunz si mai pripit ca inainte. NU LA TINE MA REFER cand discut cvu altii, nu-ti port pichi, nu refulez, nu am cosmaruri cu tine, nu ma deranjeaza existenta ta, mi-esti indiferent, mi-am dat seama de ce esti in stare si ce crezi. Deci NU DISCUT CU TINE SI DESPRE TINE ca nu are rost si nu pentru ca te-as evita sau te-as exclude. E inutil pentru ca tu esti sigur ca nu te inseli crezand orbeste in necredinta ta ajutat de marele babilon logico-stintific si rational care te sustine in amagire. Ti-am spus ca te vei cutremura rau de tot cand vei afla Adevarul ADEVARAT pe care il osandesti ca un fraier amagit.

Cand osandesc io nu osandesc fiinta spre pierzare ci osandesc ceva generic, satanismul ca o ideologie virala, faptele rele in general, caracterul, firea, pofta, placerile, rautatile lumii... si in general mai mult ma refer la mine si la neajunsurile mele cand spun ca exista unii, nu la tine personal ma refer. PRICEPI bai teologule terorist si incompetent? NU te judec, nu te acuz, nu la tine ma refer, scriu doar faptele tale care te demonstreaza la fiecare postare si ti le explicincercand sa te opresti si pe viitor sa te feresti sa le repeti.

Eu nu as scrie de tine nimic ci aratandu-ti faptele tale incerc sa te fac sa crezi, sa vezi si sa crezi si asa sa te opresti din cadere accelerata in iad, dar tu nu te lasi si iti mai pui si motor cu reactie negativ-pozitiva excaladanta a conflictului, te radicalizezi si te intaresti in sustinerea necredintei tale pentru care ma osandesti caci io cred si tu nu vrei, preferi sa crezi pe unii care nici ei n-au vrut sa creada. Daca voi nu vreti sa credeti vreti cu salbaticie bolnava si terorista sa nu cred nici eu. Calea voastra buna ar fi fost sa vreti si voi sa credeti si nu sa loviti cu bestialitate in cei ce cred Adevarul.

N-ai decat sa te cvomporti la fel de rau si urat dar sa stii ca tu o sa suferi si nu din cauza mea caci eu te-am iertat si te-am uitat si nu te-am provocat cu nimic, doar ti-am raspuns la tonele de mizerii fara numar!

Deci nu eu te-am osandit, judecat, aruncat cu kkat, mocirla, minciuni si rautati in tine sau in altii ci tu ai facut-o mereu si dezinformezi exact ca satana cand a barfit pe Dumnezeu la Eva si la Adam.

Eu cu bucurie ti-am marturisit CREDINTA! Voi o lepadati nestiind ce faceti exact ca acum 2000 de ani!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.10.2021 at 19:14:39.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.10.2021, 12:18:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Nu am osandit pe nimeni la propriu ci vorbesc generic, e unii care se cred foarte apostoli cand defapt ei sunt satanisti si am indemnat la iubire de satanisti, vrajmasi, oameni lumesti dar cu lepadare de lume si de satanism si pentru a primi rasplata de la Hristos in Cer, pe cand tu osandesti la propriu pe fiecare cu care discuti inchipuindu-ti ca duci lupta cea buna cand defapt esti vrednic de focul gheenei nu dupa judecata mea ci dupa faptele tale: Cine va zice fratelui sau prostule e vrednic de judecaTA SOBORULUI IAR CINE VA ZICE NEBUNULE E VREDNIC DE focul gheenei.

Nu ma scoti din prost, eretic, hazna, nebun.
Eu cu bucurie ti-am marturisit CREDINTA! Voi o lepadati nestiind ce faceti exact ca acum 2000 de ani!

Piei satana.

Esti doar o gura de toaleta, care refuleaza. Care scoate chestii din preaplinul de mizerie.

Atata poti sa scoti din tine.

Nu te scot eu? Tu nu scoti din tine decat material de toaleta. Ce sa iti zica lumea, ca miroase frumos? Ce sa iti zica, parful de flori cand esti material refulat?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.10.2021, 12:38:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Moroncele, fii atent.

Viata este o oglinda a propriilor ganduri si actiuni.

Daca tu refulezi o sa iti primesti la loc inzecit. Pentru ca oamenii reactioneaza la rau cu rau.

Nu poti sa culegi rau daca ai semanat bine.

Asa ca tu semeni rau, si iti culegi rau. Refulezi mizerii si culegi o refulare si mai mare, pentru ca PUTE LA NIP.


Daca tu semanai ganduri bune, culegeai bine. Politete, educatie, etc..


Mai bine vezi-ti de barnele (vidanja) care refuleaza si nu mai acuza pe altii ca sunt oripilati de duhuarea de canal emanata de posturile tale.


Primesti inapoi ce scoti din tine.

Toti cei care ti-au raspuns, au raspuns la rautatea ta, la judecata osandirea, la gandurile tale rele.

Esti o fiinta rea, care scoti numai rele din tine. Si oamenii nu pot sa nu vata.

Si "habotnicia" dorita de tine in credinta, este de fapt o refulare continua de rautati si mizerii, nu e credinta, este doar... o vidanja care elimina rautati. Si care se acopera pe sine sub cugetul "apararii credintei".

Ce credinta e asta care refuleaza?

Moroncele, daca posturile tale te arata a fi rau, prin "credinta ta', cum poate sa fie credinta ta buna, cand din credinta ta tu scoti din tine numai rele? Nu arata faptele tale si starea ta ca esti intr-o credinta rea?


Tu tot afirmi in continuu intr-o forma sau alta "toti sunt rai, doar eu sunt bun". Si cand iti zice unul una-alta sari in sus cu invective. Nu cumva tu scoti rele din tine si iti primesti inapoi rautatile si judecatile? Ca daca ai scoatae bune, toti te-ar lauda, dar asa...

Last edited by gpalama; 06.10.2021 at 12:50:00.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.10.2021, 14:43:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco

Nu am osandit pe nimeni la propriu ci vorbesc generic, e unii care se cred foarte apostoli cand defapt ei sunt satanisti si am indemnat la iubire de satanisti, vrajmasi, oameni lumesti dar cu lepadare de lume si de satanism si pentru a primi rasplata de la Hristos in Cer, pe cand tu osandesti la propriu pe fiecare cu care discuti inchipuindu-ti ca duci lupta cea buna cand defapt esti vrednic de focul gheenei nu dupa judecata mea ci dupa faptele tale: Cine va zice fratelui sau prostule e vrednic de judecaTA SOBORULUI IAR CINE VA ZICE NEBUNULE E VREDNIC DE focul gheenei.

Nu ma scoti din prost, eretic, hazna, nebun.
Eu cu bucurie ti-am marturisit CREDINTA! Voi o lepadati nestiind ce faceti exact ca acum 2000 de ani!
Piei satana.

Esti doar o gura de toaleta, care refuleaza. Care scoate chestii din preaplinul de mizerie.

Atata poti sa scoti din tine.

Nu te scot eu? Tu nu scoti din tine decat material de toaleta. Ce sa iti zica lumea, ca miroase frumos? Ce sa iti zica, parful de flori cand esti material refulat?
Citat:
În prealabil postat de =gpalama
Moroncele, fii atent.

Viata este o oglinda a propriilor ganduri si actiuni.

Daca tu refulezi o sa iti primesti la loc inzecit. Pentru ca oamenii reactioneaza la rau cu rau.

Nu poti sa culegi rau daca ai semanat bine.

Asa ca tu semeni rau, si iti culegi rau. Refulezi mizerii si culegi o refulare si mai mare, pentru ca PUTE LA NIP.


Daca tu semanai ganduri bune, culegeai bine. Politete, educatie, etc..


Mai bine vezi-ti de barnele (vidanja) care refuleaza si nu mai acuza pe altii ca sunt oripilati de duhuarea de canal emanata de posturile tale.


Primesti inapoi ce scoti din tine.

Toti cei care ti-au raspuns, au raspuns la rautatea ta, la judecata osandirea, la gandurile tale rele.

Esti o fiinta rea, care scoti numai rele din tine. Si oamenii nu pot sa nu vata.

Si "habotnicia" dorita de tine in credinta, este de fapt o refulare continua de rautati si mizerii, nu e credinta, este doar... o vidanja care elimina rautati. Si care se acopera pe sine sub cugetul "apararii credintei".

Ce credinta e asta care refuleaza?

Moroncele, daca posturile tale te arata a fi rau, prin "credinta ta', cum poate sa fie credinta ta buna, cand din credinta ta tu scoti din tine numai rele? Nu arata faptele tale si starea ta ca esti intr-o credinta rea?


Tu tot afirmi in continuu intr-o forma sau alta "toti sunt rai, doar eu sunt bun". Si cand iti zice unul una-alta sari in sus cu invective. Nu cumva tu scoti rele din tine si iti primesti inapoi rautatile si judecatile? Ca daca ai scoatae bune, toti te-ar lauda, dar asa...
Citat:
În prealabil postat de gpalama
Bai Moroncel chiar nu iti pute tanguiala ta vesnica, de-a pururea ca altii e rai si tu e bun?

Chiar nu iti pute a refulare din aia groaznica?

Chiar nu te arata pe tine ca fiind... cel care emite duhoarea asta?

Adica tu nu citesti ce scrii? Nu iti verifici si vocabularul, dar si statistica din cuvintele aparute sa vezi ca esti doar vocabular de osandire judecata si mizerii? Adica tu produci un vocabular si o statistica care denota o patologie bolnava, care nu se gaseste in alta parte?
Fratele meu ortodox pripit si amagit care jonglezi cu echivalentele spre josnicie, pentru minciunile si osandirile tale pe nedrept iti spun doar atat:

”Sa te mustre pe tine Domnul...” nu dupa cum vreau eu ci faca-se voia Lui asa cum vrea El.

Eu raman sa iubesc pe aproapele si sa aplic ortodoxia dar si sa primesc Cuvantul lui Dumnezeu impreuna cu Cele 7 Trambite Apocaliptice si cu ucenicii care cred.

Ce constati tu la toti cei ca tine, ceea ce va uneste in dispretul si exclusivismul la adresa mea este frica si necredinta voastra in care preferati sa credeti orbeste pentru barnele varuite pe care i-ati cocotat pe mai marii vostrii. Daca nici ei n-au crezut ca acum 2000 de ani iata ca nici voi nu credeti batandu-va in piept cu inaltimea barnelor pe care le-ati lungit si ingrosat pe care ati cocotat ierarhia ortodoxa pe care o aparati in loc sa va fie mila si de ei pentru ca sa nu-i credeti si sa nu-i urmati atunci cand mint si se insala punand ”kanon” general ca sa fie ei ascultati... (pentru ce?...fireste ca pentru Mine).

Spui ca am sadit kkat si rautate si mi se intoarce inapoi rautatea sadita?
N-am sadit eu nimic de la mine ci doar v-am aratat ce sadeste Dumnezeu si prin Cine. Daca pentru voi Dumnezeu e rau si de kkt si lumea va este buna atunci ramaneti cu ea. Daca a crede in Adevar este o rautate pentru voi caci asta v-am marturisit adevarul Adevarat atunci ramaneti sa iubiti minciuna si rastalmacirea si stati impreuna in ea sperand ca sa va mantuie. Daca pe Calea cea stramta pe care v-am sfatuit sa umblati nu va place ci musai doar sa judecati, sa osanditi pe nedrept, sa rastalmaciti, sa repetati minciunile, denigrarile si propaganda calomnioasa ravnid sa desfranati cu idolii si cu inchinatorii de idoli si la idoli, atunci ramaneti sa-i slujiti mai departe spre matrixul mortii si al iadului necredintei numindu-l intelepciune si nirvana.

Dar dragul meu, cand vei ajunge inaintea Stapanului, sa nu ai indrazneala si tupeul sa minti sustinand ca n-ai stiut. Iata ai stiut si tu si toti de aici care au citit stiu ce le-am scris, ce le-am spus asa ca nu incerca sa ceri circumstante atenuante caci mai tare te vei infunda in nisipul miscator pe care ti l-ai strans pentru echipa ta care joaca vrajeala sperand in avantul prabusirea cea mare.

Crede-ma ca voi care nu a-ti crezut si care nu lasati nici pe altii sa creada veti avea parte de ea chiar fara sa va dati seama si toti se vor bate in piept vazand fumul arderii ei ridicandu-se pururea spre Cer zicand: Cine era ca babilonul cel mare si tare, unde s-a dus tot comertul cu fainuta buna de tot, cu in topit si foarte subtire, cu stacojiu, vison si purpura, unde e tot auretul si varuiala cu care au fost suflate toate faradelegile ei pentru a fi amagite toate sufletele din mare, iata ca intr-o singura zi s-au prabusit si nu va mai fi niciodata atata maretie si splendoare si plangeau dupa ea toti pescarii si comerciantii de suflete, sufereau si se tanguiau caci intro singura zi i-a venit judecata, judecata dreapta si sfanta de la Dumnezeu.

Crezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2021 at 14:55:36.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.10.2021, 14:49:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
E rai, e foarta rai, cei mai rai, mai rai decat toti restul inafara de mine nu este..


Tanguiala lui Moroncel


Bai Moroncel chiar nu iti pute tanguiala ta vesnica, de-a pururea ca altii e rai si tu e bun?

Chiar nu iti pute a refulare din aia groaznica?

Chiar nu te arata pe tine ca fiind... cel care emite duhoarea asta?

Adica tu nu citesti ce scrii? Nu iti verifici si vocabularul, dar si statistica din cuvintele aparute sa vezi ca esti doar vocabular de osandire judecata si mizerii? Adica tu produci un vocabular si o statistica care denota o patologie bolnava, care nu se gaseste in alta parte?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare