Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.11.2010, 17:55:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Faceți distincția dintre liderii pucioși, cei care manipulează nemijlocit farsa de la Noul Ierusalim, și adepții lor, care sunt o biată masă de manevră, cu creierele spălate de ideologia pucioșească, pretinsă a fi ultra-ortodoxă și super-creștină.
Liderii pucioși (pe numele lor de mireni Mihaela Tărcuță și Nicolae Nedelcu) sunt doi impostori, nedespărțiți și neîmpărțiți, neschimbați și neamestecați în cele "lumești", care se consideră prooroci apocaliptici, moștenitori ai talentelor de medium cataleptic ale Verginicăi Stoica (născută Tudorache). Deși nu sunt căsătoriți unul cu altul (Mihaela are ca soț pe Milică Tărcuță, iar Nicușor are ca soție pe Tanța Nedelcu - pe care însă Mihaela a avut grijă să o plaseze cu domiciliu forțat la o adeptă fidelă din comuna Valea Lungă, ca să fie Nicușor al ei liber de orice obligații matrimoniale), cei doi lideri pucioși pot fi văzuți mereu împreună, ca marca lipită de scrisoare, așa că și noaptea când dorm, ei dorm în aceeași odaie (chiar dacă în paturi diferite, căci trebuie să se știe de oricine că ei sunt ca frate și soră). Cei doi lideri pucioși îi intoxică aproape săptămânal pe adepții lor cu "mesaje din cer" pe care pretind ei că le primesc direct de la "Dumnezeul" pucios (în realitate, acestea sunt niște predici deocheate, dar pline de talent oratoric, scornite din mintea schizo a Mihaelei). Adepții ascultă orbește de cei doi lideri pucioși, și ar fi în stare să sară și în foc pentru ei, sau să facă eventual o crimă, dacă "Dumnezeul" pucios le-o va cere (motivându-și ardoarea cu pilda Scripturii care spune că și Avraam era gata să fie în stare de așa ceva - vezi povestirea cu Avraam și Isaac din VT)

Spamurile cu pricina nu vin direct de la liderii pucioși, ci de la cei mai fideli acoliți ai lor. Cei mai vrednici în ultima vreme se dovedesc a fi Viorel Ivan și amicul lui, Mihai Mateescu. Amândoi sunt oglinda vie a nivelului de degradare morală în care poate ajunge un om care se dăruie ideologiei de la Pucioasa: ambii golani și-au abandonat fără motiv serviciile, apoi soțiile și fiicele ( deși frumoase și deștepte și corecte), lăsându-le lipsite de orice sprijin afectiv și material, victime sigure ale hazardului, pentru ca ei să se poată dedica full time muncii de sfetnici de culise ai liderilor pucioși. (Între timp, soția lui Viorel a murit de tânără, pe un pat de spital). În afară de alte blestemății ale celor doi aventurieri, cum ar fi păcălirea unor bătrânele naive ca să-și vândă casele și apoi să-și doneze banii integral sectei de la Noul Ierusalim, cei doi ciraci se ocupă intens cu promovarea de spamuri pe internet, prin care sperie populația românească de venirea unui iminent cataclism, dacă rumânii nu binevoiesc să se se dedice cu trupul și sufletul (și, mai ales, cu punga) liderilor impostori de la Pucioasa.
Mie mi se pare că împătimășita peste orice limită ești tocmai dumneata... că altfel nu ai vorbi atât de urât tocmai contra Adevărului, adică a adevăratului Domn și Dumnezeu... și pătimășia asta a ta precis vine pentru că ai acceptat undeva, cândva compromisul... ai semnat... adică ai lepădat ceva mic și esențial... și acuma prin tone de maculatură deșartă vrei să te compătimești acuzând și răzbunându-te pe văduve, pe orfani, pe bolnavi și neputincioși... pe oaia cea pierdută și rătăcită, pe mine... deci nu-ți mai fă rău că nu e cazul să te autovictimizezi la nesfârșit sperând că va veni făt frumos la palatul balaurului unde singură te-ai închis în turnul de fildeș și de mătase ca să te flateze răzbunându-se el pentru tine că cică ai fi ceva victimă... Nu te mai compătimi murdărind cu lenea și minciunile toate mințile care au priceput cine e balaurele pătimaș căci sigur vor pricepe unde șade dreptatea, și prin cine grăiește nedreptatea... deci poți să stai liniștită căci dacă nu iubești și nu ai milă, despre ce dreptate vorbești dumneata aici? Sau nu vezi că sunt doar niște mofturi și nemulțumiri ale unei fugite din „senatoriu” care s-a dat mare și crezându-se că chiar e mare iată că împroașcă din părți cu noroi fiind hrănită de la mijloc..? Deci patima pătimașe e la tine în traistă, stimabilo, în bpurtofel, acolo unde privești cu nesaț cu cei doi burdelochiulhuli disperați și ieșiți din orbite... din păcate... pentru cei ce citesc.

Și apoi placa stricată:
„Deci nu te mai agita dejaba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”

Dar tu, ce de obicei, după obiceiul tău, fă viceversa, vicentoarsa, viceglobul pământesc... și doar v-am zis că pământul nu e glob!

Dar voi pare-se că nu vreți să pricepeți cu niciun chip, da' cu niciun chip.

Last edited by vsovivi; 11.11.2010 at 18:31:34.
  #102  
Vechi 11.11.2010, 18:10:34
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 268.Reacții la postarea„Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii Neamului

268. Reacții la articolul „ Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii Neamului” (II)


Mai târziu, când liderii pucioși au mai prins curaj și ceva “cheag” (credibilitate în fața adepților), ei s-au debarasat pe nesimțite de amintirea și de intermedierile Verginicăi, stabilind raporturi directe cu “Dumnezeul” lor. Acum, liderii pucioși nu se mai consideră “mâinile și picioarele Verginicăi”, ci “mâinile și picioarele și glasul lui Dumnezeu” sau , altfel spus, “mâna Sfintei Treimi, Care este în lucru” :

Eu sunt Domnul, iar cei ce lucrează cu Mine prin credința lor, aceia sunt mâinile și picioarele Mele, aceia sunt glasul Meu, care strigă pe ulițe; aceia sunt mâna Sfintei Treimi, Care este în lucru.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-2-1992)


Liderii pucioși se considerau “solii lui Dumnezeu, pruncii lui Dumnezeu, graiul Lui, ochiul Lui, mâinile și picioarele Lui care vestesc pacea peste cea iubită”, adică peste România, căci ea este numită de pucioși “cea iubită”; iar această pace era univoc și necondiționat determinată de revenirea pe tronul țării a "celui uns", regele Mihai a II-lea, fost regele Mihai I:


“Cântă, și vei cânta cu cerul, și va veni cel uns peste România. Voiesc să-i sfârșesc așteptarea, și iată, îi voi ieși înainte prin puterea care este lucrată de la Mine peste această iesle și peste pruncii care stau în jurul acestei înălțimi cerești. Cântă pământului și zi cu gurița: „Să fie pământ nou“, și va fi. Voi sunteți graiul Meu, voi sunteți ochiul Meu, voi sunteți mâinile și picioarele Mele care vestesc pacea peste cea iubită.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 22-02-1992)

Liderii pucioși sunt atât de importanți ca “mâini și picioare” pentru “Dumnezeul” lor, încât Acesta nici pace, nici grai n-ar mai avea fără ei, și de aceea numai de graiul lor se folosește:

“Eu pe voi v-am ales de sprijin, fiilor. Eu, fiilor, n-am pace în cer și pe pământ fără voi. Fără voi n-am grai, n-am cuvânt. Fără voi n-am pace, fiilor. Și de ce n-am pace fără voi? N-am pace până ce voi veni văzut, că iată, îl strig mereu pe om. Mereu, mereu Îmi fac cale spre oameni cu voi. Voi sunteți mâinile și picioarele Mele; cu voi umblu, cu voi petrec, cu voi Mă scriu în cer și pe pământ, și n-am pace până ce voi găsi odihna Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-12-1996)

Alteori, întreg “poporul” pucios este considerat “micul Israel” care înseamnă totul pentru “Dumnezeul” pucios: și mâinile, și picioarele, și ochiul și gura Lui:

“Am spus mereu: "Crești, Israele, crești, tată, crești!", am spus. Se va lăsa cerul văzut de tine; de aceea ți-am cerut să crești. Am spus mereu că tu ești mâinile și picioarele Mele și ochiul Meu și gura Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 12-2-1998)

Alteori se selectează ca gură și mâini și picioare ale lui “Dumnezeu” de la Pucioasa doar “cei unși” (cei doi lideri pucioși, Mihaela și Nicușor), “primitorii Cuvântului”. Mai precis, se spune că liderii pucioși grăiesc cu mâinile și cu picioarele (și înclinăm să credem că exact așa se și întâmplă). Ei comunică apoi “cuvântul” și celorlalți adepți pucioși ( denumiți conspirativ “grădina cu fii”) și astfel toți devin “primitori ai cuvântului” (deși, niciunul nu l-a auzit direct de la sursă):

“Și această piatră are scris pe ea cuvântul Meu, că mereu Eu Mă scriu pe ea cu gura Mea, cu mâna Mea, fiindcă unșii Mei cei de lângă pietricica cea albă sunt gura Mea peste pământ, sunt mâinile și picioarele Mele cu care Eu grăiesc și lucrez și umblu peste pământ cu cuvântul Meu. Amin. Cuvântul Meu nu-l știe nimeni decât primitorul. Cine este primitorul? Este grădina Mea cu fii, locul în care Eu am ridicat spre vedere pietricica albă pe care este scris: Cuvântul lui Dumnezeu, numele Meu cel nou.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 6-5-1998)

Cum lucrează liderii pucioși cu mâinile? Dar cum lucrează și grăiesc ei cu picioarele? Iată spre exemplu cum decurge o “hirotonie”. Fără a avea demnitatea de episcopi canonici, cei doi lideri pucioși “iau ungerea” nevăzută a Duhului și apoi cu mâinile lor o pun (tot nevăzut) peste cei aleși și “drepți” care urmează a fi ridicați la rangul de “preot”, pretinzând că mâinile lor sunt în mâna lui Dumnezeu și pentru ea și cu ea lucrează:

“Fiilor din grădină, luați ungerea cea de la Mine și însemnați cu ea lucrarea cea împotriva lui antichrist. El va țipa de durere, și apoi se va prăbuși, că mare este numele Meu cel de peste voi. Luați apoi mâinile voastre pe care le țin în mâna Mea și puneți-le peste cei drepți cu inima ca să le dau prin voi putere să lucreze în numele Meu moartea minciunii care s-a așezat ca un dumnezeu peste cei fără de pricepere din cer. Cei care vor primi ungerea Mea ca să împlinească semnul atenției pe calea fărădelegii lui antichrist, să se îmbrace în platoșa credinței și în puterea cea lucrătoare prin Duhul Meu Cel Sfânt. “(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 27-10-1998)

Alteori, liderii pucioși se declară a fi nu numai mîinile și picioarele “Dumnezeului” lor, ci spun că sunt “însăși Calea” spre oameni (deși una este Calea, și ea este Cel care a spus: “Eu sunt Calea, învierea și viața”):

“Fac cu cuvântul tot ce fac, iar pe voi vă am faptă a cuvântului Meu și mână a Mea, mădulare ale Mele, fiilor. V-am spus de când v-am așezat înaintea Mea că voi sunteți mâinile și picioarele Mele și calea Mea spre oameni mai înainte de venirea Mea și de ziua Mea cea mare.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 14-12-2000)

Alteori liderii pucioși se declară a fi numai mîinile și picioarele “Dumnezeului” lor, ci și ochiul și timpanul:

Voi sunteți mâinile și picioarele Mele și ochiul și urechea Mea mai înainte ca să vin. Luați Duh și har, că Eu vă dau, și mereu vă dau ca să luați. “(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 25-12-2000)

Campioni ai contrazicerilor de sine, pucioșii se răzgândesc la un moment dat, declarând că slujirea lor cu mâinile și picioarele, de care au făcut atâta caz până acum, este derizorie, iar ceea ce contează este numai harul. Ei revin astfel în mod spectaculos la ceea ce proclamă Biblia că este cel mai de folos pentru om în slujire, și anume harul lui Dumnezeu:

“Ți-aș spune mereu că Eu nu te-am ales ca să-Mi slujești cu mâinile și cu picioarele, și te-am ales să lucrezi harul Meu peste pământ și să fii plin de har, ca să Mă pot purta spre om prin tine. Te-am ales să te învăț, și tu să împlinești învățătura Mea uitându-te la Mine, nu la tine. Când Eu umblu la tine ca să-ți dau mereu înfățișare nouă, mereu făptură nouă, tu să știi să stai în fața Mea, căci fața Mea este învățătura ta. Ai grijă de tine, Ierusalime, și fii slava Mea înaintea Mea zi și noapte, și altceva să nu fii, și să fugi de cel ce te face să uiți ce să fii tu, că Eu nu te-am ales pentru mâinile și picioarele tale, ci pentru har te-am ales.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 4-12-2002)

Apoi liderii pucioși se răzgândesc din nou și proclamă că slujirea lor cu mâinile și picioarele este strict necesară pentru pentru slava de nou Ierusalim pe pământ, nu numai a lui Dumnezeu, ci și a îngerilor și ale sfinților, iar aceștia (îngerii și sfinții) sălășluiesc în ei:


“Așa lucrez Eu și azi, fiilor, și vom lucra, tată, pentru slava Mea cu voi și pentru mântuirea multora prin aceasta, căci vreau să schimb la față omul, iar slava Mea de pe pământul Meu cel nou cu voi se schimbă din slavă în slavă la cuvântul Meu de peste voi, și voi sunteți pe pământ mâinile și picioarele Mele și ale îngerilor Mei și ale sfinților Mei, care sălășluiesc cu voi, împreună lucrători cu voi pentru slava Mea de nou Ierusalim pe pământ, și iată, se înmulțesc cei ce Mă caută la voi și doresc după izvorul Meu de cuvânt ca să bea din el pentru înviere, pentru ca să se schimbe la inimă și la față omul și să-Mi așez Eu în el împărăția Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-8-2009)

Concluzia? Pretenția liderilor pucioși și a acoliților lor de a “lua cârma din mâna” mai marilor Bisericii și de a zidi biserici numai “cu mâna Dumnezeului lor “ ascunde dorința uzurpatoare de a prelua puterea bisericească, prevalându-se de așa-zisa relație specială de alegere și filiație și slujire pe care au primit-o direct de la Dumnezeu.

Last edited by mariamargareta; 11.11.2010 at 18:33:58.
  #103  
Vechi 11.11.2010, 18:42:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
.........................
Concluzia? Pretenția liderilor pucioși și a acoliților lor de a “lua cârma din mâna” mai marilor Bisericii și de a zidi biserici numai “cu mâna Dumnezeului lor “ ascunde dorința uzurpatoare de a prelua puterea bisericească, prevalându-se de așa-zisa relație specială de alegere și filiație și slujire pe care au primit-o direct de la Dumnezeu.
Păi nu au ei biserică și zidărie acolo? Chiar crezi că-i mână gândul gLumesc de a ajunge și ei niște papă... lapte și miere mieroasă și cu punga groasă?

La așa concluzii, am rămas mască și fără cuvinte așa că las să vorbească doar placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejaba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”

E bine că persiști în lougica-ți bouleiană... nu știu pentru cine... Să fiiii făcut școală pe la școala șarpelelelui boua? Sau bou? Sau boioioioioi...

Last edited by vsovivi; 11.11.2010 at 19:35:55.
  #104  
Vechi 12.11.2010, 02:41:18
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 269. Noi reacții la articolul „Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii..

269. Noi reacții la articolul „ Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii Neamului” (I)

Pe Forumul Creștin Ortodox au apărut noi reacții ale aceluiași acolit pucios Vsovi (care apelează acum la pseudonimul alternativ Vsovivi) la articolul "Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii Neamului" . Noile reproșuri vizează afirmațiile făcute de noi cu privire la conspirația liderilor pucioși de a uzurpa puterea și ierarhia bisericească din B.O.R. Sub masca unei noi zidiri a trupului Bisericii se preconiza de fapt o sfâșiere a trupului și a unității ei. Vsovivi nu vrea să creadă că liderii pucioși ar fi putut fi mânați în ascuns de niște gânduri atât de mercantile și lumești, cum ar fi avantajele politice și materiale pe care le aduce, inexorabil, puterea.

Citat din postarea semnată Vsovivi:

“Păi nu au ei biserică și zidărie acolo? Chiar crezi că-i mână gândul gLumesc de a ajunge și ei niște papă... lapte și miere mieroasă și cu punga groasă?
La așa concluzii, am rămas mască și fără cuvinte...”

Comentariu la acest citat:

Dacă într-adevăr au “zidăria” lor, de ce i-ar mai interesa pe pucioși ce zidesc alții? Cu ce drept se amestecă ei în ograda altuia? Că acesta are oi mai multe și mai cornute? De ce vor ei să ia cârma altuia din mână, dacă nu ca să cârmuiască ei în locul lui? Căci chiar așa se destăinuie, după cum am mai arătat:

“Ia-le cârma din mână și cârmuiește-i Tu și pe ei...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa din 08-11-2010)

Pohta ce au pohtit ei, pucioșii, ca să pună mâna pe putere în Biserică nu este de ieri, de alaltăieri. De vreo 20 de ani ei tot uneltesc și se dau de ceasul morții că nu reușesc. Vezi, că nu le-a ajutat Dumnezeu așa cum au pohtit ei.

Prin anii ’90, pucioșii sperau să smulgă cârma (cârja, scaunul și puterea) patriarhului Teoctist și să i-o dăruiască aceluia care părea să-i înțeleagă și să-i susțină, arhiereul Irineu Pop, proaspăt întors de la Ierusalim (unde fusese superior al așezămintelor românești din țara sfântă) și ridicat la rang de episcop:

“ Fiule slujitor care ai fost trimis la Ierusalimul patimilor Mele, de aceea ai mers pe unde ai mers, ca să capeți ce trebuie să ai și să știi, ca să te pun conducător peste tot cultul bisericesc. Dumnezeu a avut voința Sa în tot pasul tău.[…] Eu voiesc să iei locul patriarhului și ce voiesc Eu, se va împlini…” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 10 octombrie 1990)

“Proorocia” s-a dovedit a fi mincinoasă. Ce au voit ei nu s-a mai împlinit nici până astăzi, iar tronul patriarhal râvnit de pucioși de la Teoctist pentru Irineu a fost luat de mitropolitul Daniel, după mai mulți ani.

Pe vremea aceea, Irineu era cotat de pucioși ca o strălucită speranță, ca un început și o pildă pentru întrega Biserică, ce urma să fie convertită cu forța la pucioșism:

“ […] Îmbracă-te întru viață cerească, măi iubitul Meu, că te voi încorona să stai pe scaunul Meu, pe scaunul bisericii Mele, ca să fii pildă bisericii Mele. […] Te ridic din zi în zi, și apoi te voi arăta mare.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 9/22 octombrie 1990)

Această “încoronare” n-a mai avut loc, iar Irineu n-a mai fost ridicat "din zi în zi" și nici "făcut mare", ci a rămas un modest episcop-vicar până în ziua de astăzi. Minciuna era menită doar să-l “îmbrobodească” pe Irineu și să-l facă mai ambițios, căci acesta se arăta vădit dezinteresat de demnitatea de patriarh.

Într-un alt mesaj, Irineu era asigurat că el va fi capul bisericii, piatra cea din capul unghiului, păstor și judecător peste toți creștinii din Biserică:

“ Pace ție, copil iubit de Dumnezeu![…]. Fii cel dintâi, ca să te așez în capul unghiului, ca să te așez pe scaunul bisericii Mele și să faci dreptate între oaie și oaie.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 3/16 ianuarie 1991)

Arhiereul Irineu era de pe atunci sensibilizat la ideea de a se alinia planurilor liderilor pucioși, de a se lăsa “lucrat” pe la spate (manevrat) de ei și de a se face un curier al “Cuvântului” de la Pucioasa și totodată un garant al autenticității acestuia. El era considerat a fi de neînlocuit și “cel mai fericit” colaborator al liderilor pucioși , aluzie la titulatura de “Preafericit” (Patriarh) pe care ei i-o “proorociseră”:

“ Scoală-te și ia aminte, dar auzi-Mă, ca să te scoli și să lucrezi planului Meu[…] Lasă-te lucrat, și lucrează apoi; lucrează, că Eu nu-ți dau să lucrezi ceea ce nu poți, că odată cu lucrul îți dau și putere în lucrul tău cu Mine, dar bucură-te cu Mine și lucrează-Mi cu bucurie Mie. Nu pot numi mai fericit pe altul, mai mult decât pe cel ce lucrează pentru Mine și pentru planul Meu, că acela peste multe va fi pus întru împărăția Mea. ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 10/23 februarie 1991).

Ideea că Irineu este unic și de neînlocuit, dar mai ales “cel dintâi din neamul român”, era reluată tot mai des și în termeni tot mai categorici, prin noi alegații măgulitoare la adresa lui. Irineu era cotat ca un nou “Mesia izbăvitor al poporului ales”, adică acela care va aduce mântuirea românilor (și apoi a lumii întregi) în locul lui Hristos cel propovăduit de Biblie:

“ Fii întreg întru Mine și bucură-te întru Mine, că n-am pe altul ca și pe tine prin care să Mă pot desăvârși în zilele acestea. Iată, te am cel dintâi în lucrul din zilele acestea, cel dintâi din neamul acestui pământ ales, cel dintâi prin care lucrez peste acest neam ales. Vreau să te folosesc ca pe un izbăvitor al acestui neam, și iată, acesta este rodul lucrului ce-l lucrăm.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 3/16 martie 1991)

Last edited by mariamargareta; 12.11.2010 at 09:55:19.
  #105  
Vechi 12.11.2010, 09:34:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Pof-pof-pof ceeu maieu contrioversateu, poieu mi-amintesceu mereueu despreeu împotrivireaeu și cerbiciaeu poporuluieu nemulțumiteu și acuzatoreu prineu maieu mariieu săieu pesteeu eieu, ceieu autoeu ridicațieu îneu rangurieu, careeu nueu aueu voiteu cueu niciunchipeueu asculteeu șieueu primeascăeu peeu unșiieu Domnuluieu drepteu maieu marieu pesteeu eieu.

Deeu ceeu ameu fieu noieu maieu înțelepțieu? Deeu ceeu ameu fieu noieu maieu ascultătorieu? Fireșteeueu noieu suntemeu multeu maieu tarieu laeu încăpățâțânareeu... ceieu celeu maieu tareeu dineu parcareeu, concurențaeu dintreeu jignirieu șieu jignirieu...

Decieu cumeu omeu acceptaeu noieu peeu Domnuleu șieu voiaeu Luieu? Adicăeu noieu careeu știmeu întotdeaunaeu maieu bineeu ceeu vreaeu Domnuleu decâteu știeeu chiareu Domnuleu Însușieu, Acelaeu ceeu grăieșteeu pesteeu pământeu prineu proorociieu Săieu?

Șieu nueu uitaeu, nueu Domnuleu areeu nevoieeu deeu noieu căcieu ''și din pietrele astea poate să-și ridice fiii și ficele lui Avraam'', cieu noieu păcătoșiieu șieu triștiieu șieu nezidițiieu șieu fărăeu deeu păstoreu, noieu avemeu nevoieeu deeu Eleu caeueu nueu pierimeu îneu păcateleeu noastreeu!

Capisheu?.. foreu youeu, offcorse... eu.

Recapitulare:
''La așa concluzii, am rămas mască și fără cuvinte așa că las să vorbească doar placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejaba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Last edited by vsovivi; 12.11.2010 at 09:50:55.
  #106  
Vechi 12.11.2010, 09:38:40
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 269. Noi reacții la articolul „Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii..

269. Noi reacții la articolul „ Pucioșii se împotrivesc zidirii Catedralei Mântuirii Neamului” (II)


Invitația la schismă, la “zidirea” (înființarea) unei noi Biserici, în care să se predea o “învățătură adevărată”, era neechivocă. Liderii pucioși pretindeau că din această nouă “biserică” de la Pucioasa va izvorî o nouă învățătură, “coborâtă direct din cer”, care va conduce omenirea “pe calea cea dreaptă”:

“[…] iată, din biserica Mea nu mai curge râul cel curat al învățăturii adevărate. Se mint pe ei înșiși cei ce zic că Mă au pe Mine în mâna lor, căci aceștia n-au viața mea în ei și n-au putere întru Mine aceștia. Fii întreg întru Mine, că iată, ne apucăm să zidim biserica cea nouă. Voi coborî cuvânt din cer și voi vorbi noroadelor și voi învăța pe tot omul calea cea dreaptă, căci una este calea cea cu Mine.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 3/16 martie 1991)

Conspirația răsturnării valorilor Bisericii tradiționale era pregătită în mare taină. De aceea, Irineu a fost chemat la Pucioasa la o “întâlnire de lucru la iesle” cu liderii pucioși, cu care trebuia să stea în sfat și de la care să primească ordine, iar apoi să devină “scula” de execuție a planului lor, punctul de atracție și garantul amăgitor pentru alți simpatizanți, care erau chemați și așteptați ca să adere la sectă:

“– Iată, să ne întâlnim la ieslea coborârii Mele și să întărim de la Mine și de la tine pe cei pe care-i așteptăm, pe cei cu care ne ajutăm, căci vreau să-i fac să priceapă bine lucrul Meu din vremea aceasta. Vreau să pricepi bine că în acest acoperământ în care Eu cobor cuvântul Meu, vom lucra adesea peste multe scule ale planului Meu, și vom lucra peste ei și cu ei apoi, ca să desăvârșim via aceasta și s-o ridicăm pe România în vârful gloriei Ierusalimului ceresc. Voi mai sta în sfat cu tine, că multe sunt ca să le aduc spre știre și spre împlinire. Tot ce ți-am dat de lucru, fii destoinic și lucrează-le pe toate până la capăt, copil credincios al cerului sfânt, că vremea e târzie, copil iubit de Dumnezeu.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 7/20 aprilie1991)

Irineu Pop era încurajat sistematic să nu se teamă de confruntarea cu Sinodul Bisericii, confruntare care se prefigura și care părea inevitabilă (și care chiar a avut loc, în ianuarie 1993), și să rămână ferm pe poziție, indiferent de urmări. Acesta este un semn că liderii pucioși erau perfect conștienți că solicitările lor sunt ilegale sau necanonice și că pot conduce la schismă, iar Irineu riscă enorm să fie caterisit:

“ Pace ție, iubitul Meu, dar să nu fii plăpând! Fii dârz și nu te teme. Eu sunt cu tine și voi fi, și toate vor fi lucrate, dar dragostea Mea să fie dragostea ta. […] Pace ție! Pace de la sfinții din cer, care privesc în cer mărturia zilei în care tu ai fost uns în Ierusalimul cel din cer coborât! Fii credincios ungerii care este pe creștetul tău, căci ne vom ridica și vom sădi pomi din loc în loc, și acești pomi se vor hrăni din seva pomului vieții, care este lucrată aici prin servii Mei cei credincioși, și acest pom va fi așezat în Ierusalim.”( citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 2 /15 iulie 1991)

Și Patriarhul Teoctist era invitat să se implice în complotul liderilor pucioși. El urma să-l desemneze forțat pe Irineu ca al șaptelea Patriarh, pucioșii considerând că Teoctist a avut nu unul, ci două mandate de patriarh (al 5-lea până în decembrie 1989 și al 6-lea după ianuarie 1990). “Cel de-al 7-lea uns” urma să fie... Irineu Pop, care trebuia să-și înceapă reformele în Biserică prin reinstaurea imediată a calendarului după stilul vechi, cel îmbrățișat de pucioși prin anii '90:

“Ia aminte, și te ridică să faci voia Mea […] că-l voi așeza pe cel de-al șaptelea uns, și el va sta și va împlini planul Meu ca să-Mi așez la loc vremurile și sărbătorile.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 15/28 octombrie 1990)

Nici această “proorocie” cu restaurarea stilului vechi în Biserică nu s-a mai împlinit, nici cu Irineu, nici fără el.

“Unsul” Pucioasei (Irineu) trebuia însă să fie re-uns ca “al 7-lea uns” ("al 7-lea patriarh") inclusiv de către Sinod, ca să se întărească aparența legalității acestei manevre. De aceea, Teoctist fusese desemnat de către liderii pucioși ca convoace Sfântul Sinod, să-l convingă să fie de acord cu numirea lui Irineu ca patriarh, iar apoi să se ridice și să ungă unsul (pe Irineu, adică) și să-l așeze pe tronul patriarhal, în locul lui:

“[…] Vin să fac curățenie pe pământ, vin să scot urâciunea pustiirii din biserică și vin să-l ridic pe cel de-al șaptelea uns al Meu. Iar tu, cârmuitor al Bisericii, vei veni și vei așeza sfat, și te vei ridica apoi să-Mi ungi cu untdelemnul sfințeniei pe unsul cel de la Mine, căci acesta este de la Mine, nu de la tine. Cu acesta voi încheia legământ viu și voi așeza din nou Ierusalimul și voi face din el slava popoarelor și lumina neamurilor. Scoală-te și te împlinește întru Mine și vino să faci voia Mea[…]”(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 15/28 octombrie 1990)

Inutil de adăugat că toate aceste manevre (uneori caraghioase, alteori triste, dar în mod sigur dureroase) de subminare a autorității, legalității și păcii din B.O.R. au fost dejucate; poate și de către om, dar mai probabil chiar de către Dumnezeu, căci dacă ar fi fost voia Lui ca să se întâmple așa cum voiau pucioșii, cu totul altul ar fi fost cursul istoriei.

Last edited by mariamargareta; 12.11.2010 at 10:06:46.
  #107  
Vechi 12.11.2010, 10:17:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci stimabilăabilă te credecredecrede dracool!

I-o-s un fel de iuDeu, sau roMân creștin, sau isRAelIt... așa că nu pun pbotul la înscenările înscerălior voastre bartistericalice, că văd că vorbești mereu la plural... voi... boiernașași dumneavoastră...

...că noi...

Și apoi
Recapitulare:
''La așa concluzii, am rămas mască și fără cuvinte așa că las să vorbească doar placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejaba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Last edited by vsovivi; 12.11.2010 at 11:24:49.
  #108  
Vechi 12.11.2010, 10:43:04
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[font=Verdana]Întrucât BNI se consideră singulară și a confiscat numai pentru sine toată sacralitatea universului văzut, nu se mai poate pune problema unei autocefalii multiple, ca în Biserica Ortodoxă Universală. ...

Deci Biserica “Noul Ierusalim” nu este nici măcar o “biserică locală”. Și dacă ea nu este nici Biserică autocefală, nici biserică locală, înseamnă că nu este nimic. Este doar o biată sectă, printre alte mii, al cărei exotism dogmatic constă tocmai în pretenția de autenticitate autohtonă.
Cata dreptate ai!!
Dupa ce am citit ceea ce ai scris, atat de documentat si detaliat, nu pot sa nu observ asemanarea izbitoare intre aceasta grupare si sectele neoprotestante prin care am cautat "Adevarul " atatia ani de zile.
Se pare ca au acelasi 'conducator', acelasi 'inspirator'.
FELICITARI PENTRU MUNCA TA ASIDUA !
Sper sa se deschida ochii celor care mai au indoieli.
  #109  
Vechi 12.11.2010, 11:03:21
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa

266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (VI)


“Venirea Domnului de la Pucioasa” era de fapt un lanț nesfârșit de “veniri” și de “plecări”, căci nu se poate vorbi despre o nouă “venire”, dacă “Domnul” Pucioasei ar fi rămas pe loc, permanent, printre pucioși. Așa că la Pucioasa se proclamă o perpetuă sărbătoare a unui perpetuum “du-te, vino” al unui duh nevăzut care, cică “grăiește de deasupra”, dar pe care nu-l aude nimeni (exceptând-o pe Mihaela, care are probabil auzul ceva mai fin):

“Poporul Meu iubit, să fii binecuvântat, și să sărbătorești venirea Mea, că iată, vin mereu la tine și îți grăiesc de deasupra și te călăuzesc și îți sunt cărare, poporul Meu.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-8-95)

Din când în când însă, duhul cel nevăzut și guraliv promite că va veni văzut la “poporul” pucios poreclit “noul Israel”, pentru că “așa este scris”. Venirea este iminentă, pe motiv că “s-au pecetluit cele 7 veacuri”; dar după cum se vede ea se tot amână de pe un an la altul, sine die:

Voi veni văzut, Israele, poporul Meu, că este scris de această venire. Cele șapte veacuri s-au pecetluit, căci Dumnezeu a numărat până la șapte și la început.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-9-95)

Pucioșii reclamă gălăgios nepăsarea și îngâmfarea Bisericii oficiale (B.O.R.), care – spun ei – nu ia în seamă proorociile Scripturii, dar în același timp “zice că-I slujește lui Dumnezeu”. Ei pretind că există undeva o proorocie ascunsă în Biblie care anunță două veniri ale lui Hristos: una nevăzută, în Cuvânt, care durează – zic ei – deja de peste 55 de ani, și una văzută, care este iminentă și care nu va mai dura așa de mult, căci va veni cu iuțeala fulgerului care iese de la răsărit la apus. Cei care disprețuiesc “Cuvântul” de la Pucioasa și nu-i observă scrupulos poruncile sunt echivalați cu fecioarele cele neînțelepte care au adormit așteptându-și mirele:

“Biserica de azi zice că slujește lui Dumnezeu, și iată, Cuvântul Se vestește întru venirea Sa pe nori, precum este scris în Scripturi că vine să plătească pentru faptă, și tot aguridă acră este în toată via de azi. [...] Te-ai îngâmfat și nu M-ai primit, și Mi-ai pus mâna la gură și pândești pe ai tăi ca să nu-i lași să creadă în Mine, în venirea Mea prin cuvânt, că Eu sunt Cuvântul. [...] Deschide cartea Mea și vezi că venirea Mea este scrisă în ea, și vezi bine, ca să citești bine, și vezi că numele Meu este Cuvântul lui Dumnezeu, și iată, Cuvântul a venit întru venirea cea proorocită, și tu, tată, dormi. Cine nu ia să mănânce cuvântul Meu, acela doarme. Cine nu aude, acela doarme. Dar nu vei spune că nu ai auzit, că vor mărturisi morții din morminte că au auzit acest cuvânt, și nu vei ști atunci unde să intri de mânia Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 27-9-95)

Cea de-a Treia Venire, cea văzută, ar veni ea chiar mai repede, dacă n-ar exista niște încurcă-lume, care-i întârzie venirea Celui care stă gata să vină. Iar acești încurcă-lume sunt...culmea! chiar pucioșii, alintați cu numele fraudulos de “Israel”. Adică tocmai cei tocmiți ca s-o grăbească!! :

“Măi Israele, dacă așa s-ar lucra în tine, tată, Eu gata aș fi, aș veni, dar tu Îmi încurci venirea, că tu vrei să judeci tu mai înainte de venirea Mea. Nu așa, tată. Fă cum zice Scriptura, nu cum zici tu, că tu nu te aduni ca să judeci când te aduni, ci te aduni ca să mănânci.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 22-10-95)

Oricum, nu mai e mult de așteptat: “un picuț” (asta se promitea acum 15 ani!). Între timp, Cel care trebuia să vină e venit deja, stă și va sta pe nori deasupra României și pândește momentul favorabil ca să vină. Doar când e senin tot cerul, de la un hotar la altul, atunci probabil că e ceva mai complicat cu statul lui exact deasupra României, deoarece nu mai sunt nori. Dar “venirea” văzută va fi făcută neapărat prin România (căci România este ursită să fie un fel de burică a lumii):

“Eu, Domnul Iisus Hristos, deasupra României stau pe nori de slavă; stau și voi sta până-Mi voi lăsa văzut statul și venirea Mea cea proorocită prin Scripturi. Un picuț, și Mă voi lăsa văzut întru venirea Mea, voi sta văzut pe norii slavei Mele deasupra României, țara întoarcerii Celui înălțat la ceruri. [...] Fericiți sunt acei care la cuvântul Meu Îmi gătesc venirea Mea cea văzută, că Eu vin de la Tatăl, și vin prin România, că pe ea Mi-a dat-o Tatăl la nașterea Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-95)

România este chemată spre căință, pentru a fi din timp (deci, înseamnă că ar mai fi ceva timp) spălată și pregătită Celei de-a Treia Veniri, cea văzută:

“Vino spre căință, vino, țara Mea! Vino, că Eu vin pe nori de la Tatăl ca să te scot din vină și să nu te afle venirea Mea cea văzută, să nu te afle sub faptele tale, ci să ieși din timp, să te căiești și să te speli și să te gătești, ca să te ocrotesc, ca să te iert și ca să nu fii rănită de plata celor lucrate în ascuns.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-95)

Nu numai România, dar și poporul român este chemat la pregătire asiduă pentru venirea Mirelui:

“Să stea tot poporul întru înțelepciune, să stea gata pentru venirea Mirelui.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 4-12-95)

Nu numai poporul român, dar și “poporul” pucios trebuie să se pregătească prin rugăciuni și suspine negrăite de “Venirea Cea Văzută de Tot Ochiul”, care va succede “Venirii Celei Nevăzute”:

“Roagă-te Tatălui, roagă-te prin Mine, Domnul Iisus Hristos, și vei primi tot prin Mine. Amin. Roagă-te și suspină după cer nou și pământ nou și după trup îmbrăcat întru nestricăciune. Roagă-te, Israele, roagă-te lui Dumnezeu, și El îți va da ale Sale. Roagă-te și veghează, ca să ai ce trebuie să ai. Să ai la venirea Mea cea văzută de tot ochiul, să ai ce trebuie să ai la venirea Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 04-12-1995)

Singura piedică în calea Celei de-a Treia Veniri este faptul că “poporul” pucios încă nu este gata. Deși se pregătește de vreo 55 de ani încoace, el încă n-a ajuns “la izvor”:

“O, vreau să te am lângă izvor, dar până nu ești tu gata pentru venirea Mea nu pot așeza cortul ca să te bag sub el.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 14-12-95)

Last edited by mariamargareta; 12.11.2010 at 11:13:09.
  #110  
Vechi 12.11.2010, 11:47:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Cata dreptate ai!!
Dupa ce am citit ceea ce ai scris, atat de documentat si detaliat, nu pot sa nu observ asemanarea izbitoare intre aceasta grupare si sectele neoprotestante prin care am cautat "Adevarul " atatia ani de zile.
Se pare ca au acelasi 'conducator', acelasi 'inspirator'.
FELICITARI PENTRU MUNCA TA ASIDUA !
Sper sa se deschida ochii celor care mai au indoieli.
Cine se aseamănă se adună...

s-adică iată ce vă adună, fericirea de a acuza, deci stimabilă Grabriella, te-ai grăbit, te-ai pripit și ai căzut din lac în puț...

Păcate de tine că de frică lauzi o floricicică amară plină de spini... crezând tu că are ea dreptate... pentru că știe să murmure ca profesorul bănuială... grămăticul marele profesor de gramatică... loșie.

Mă, și oare nu v-am zis că pe voi vă credecredecrede dracool? V-am zis. Și după o clipă s-a împlinit... că a ieșit sărmana din cineștie ce sectă dar a căzut în erezia cea mai mare... hulirea nesfârșită a Domnului, programate până la sfârșit... de cel rău... adică iată acum sunteți vre-o trei patru, nu mai știu câte rătăcite sunteți...

Țațața căprițe ța, că vă vede Precista,
Luați și zurgălăii că vă cred toți nătărăii...

Și apoi
Recapitulare:
''La așa concluzii, am rămas mască și fără cuvinte așa că las să vorbească doar placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejaba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Last edited by vsovivi; 12.11.2010 at 11:52:59.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29