Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.07.2007, 10:36:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de eusiatat
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Parintele Calciu a plecat din Romania fiind sptijinit de dizidentii romani din "afara". A plecat intr-o perioada in care in Romania se daramau biserici iar preorii incepusera sa moara prin inchisori. Chestiune de optiune: unii au stat si au suferit, altii au fugit si au revenit in tara mari eroi...

In SUA a intrat in Orthodox Church of America (OCA), grupare religioasa ortodoxa care initial nu avea nici un stapan, apoi a intrat sud jurisdictia Patriarhiei Ruse. Asa ca pr. Calciu a trecut sub ascultarea Bisericii Ruse (stil vechi, nu?) si tot sub ascultare ei a murit.

Trupul sau a fost adus in Romania, dar ierarhii de aici s-au opus inmormantarii sale la manastirea moldoveana Petru Voda. Ulterior au acceptat pentru a nu crea tulburare in Biserica.

Parintele a lovit constant in Sf. Sinod al BOR din cauza nemultumirilor personale, decridibilizand astfel, pe plan intern si extern, BOR. (Vezi cazul Tanacu).

Parerea mea....
Fratia-ta ori esti complet ignorant ori esti de o parsivenie si de o rea-credinta UNICE! Cine a fost SINGURUL preot roman care a protestat impotriva daramarii bisericilor, singurul inchis in anii 70 pentru curajul de a predica impotriva ateismului, preotul care a facut cei mai multi ani de inchisoare, cel mai prigonit dintre toti?
Cel/i de care vorbesti tu au murit nestiuti prin inchisorile comuniste, nu au fugit ca niste lasi in America unde au trecut in alta Biserica (cea Rusa).

Daca ar fi sa comparam (bineinteles respectand "scara") si pr. Cornilescu a fost initial bun crestin ortodox.

Fratia ta, cum am mai spus, nu contest "omul Calciu", ma refeream la preotul Calciu, cel care a trecut in Biserica Rusa si ataca Sf. Sinod.
si faptele dovedesc ca-l ataca pe BUNA DREPTATE!
Tu, ca sfanta, iti permiti sa contesti deciziile Sf. Sinod. Eu nu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.07.2007, 10:46:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
din pacate am observat ca nu are mirean respect pt nimeni si nimic crestinesc este un fel de spion pe site ca sa afle [pus de cine oare!?]fluxul de gindireal nostru.pai sa-l AFLE ca nu ne temem!
Am luat apararea Sf. Sinod, pe care il respect.
"Fluxul tau de gandire"...ma lasi? Nu as afla nimic :D
Scumpa mea, nu am ce sa spionez, sunt ortodox practicant. Dar stiu ca sunt si ortodocsi cu numele, ca tine, care se opun BOR, respectiv Sinodului. Daca ar fi sa "spionez" as vrea sa aflu care sunt motivele opozitiei tale. Desi le banuiesc....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2007, 23:36:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

mirean prin prezenta patriarhului TEOCTIST la o slujba de inmormintare cind era sicriul la Bucuresti oare ce vrea sa ne INDICE aceasta atitudine ?!?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2007, 13:55:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
mirean prin prezenta patriarhului TEOCTIST la o slujba de inmormintare cind era sicriul la Bucuresti oare ce vrea sa ne INDICE aceasta atitudine ?!?
Bunavointa si o incercare, pana la urma reusita, de a inabusi un scandal!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2007, 23:21:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
mirean prin prezenta patriarhului TEOCTIST la o slujba de inmormintare cind era sicriul la Bucuresti oare ce vrea sa ne INDICE aceasta atitudine ?!?
Bunavointa si o incercare, pana la urma reusita, de a inabusi un scandal!
sin de ce un scandal pt.ce!?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.07.2007, 14:55:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
mirean prin prezenta patriarhului TEOCTIST la o slujba de inmormintare cind era sicriul la Bucuresti oare ce vrea sa ne INDICE aceasta atitudine ?!?
Bunavointa si o incercare, pana la urma reusita, de a inabusi un scandal!
sin de ce un scandal pt.ce!?
Pentru ca existau destui clerici care se opuneau inmormantarii pr. Calciu in manastirea moldoveana unde acesta a mentionat in testatment ca doreste sa fie inmormantat. Teoctist a intervenit, a venit la inmormantare, nimeni nu a mai zis nimic (mesajul sau a fost evident), asa ca s-a evitat "la mustata" un nou scandal. Diplomatie...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.07.2007, 15:40:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate Mirean,Biserica Ortodoxa Rusa nu este "stilista" adica schismatica cum sunt stilistii din Romania.Parintele Calciu a venit in tara dupa revolutie,dar nu a fost primit de aceeasi dusmani care il contesta si astazi.Sa fim iubitori de adevar.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.07.2007, 14:00:18
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Stilisti zici tu?Pai daca te gandesti bine,NOI suntem adevaratii stilisti,cei ce am adoptat noul calendar.Vad ca unii nu au proprietatea cuvintelor.Biserica Rusa,cinste ei,a ramas neschimbata in credinta,cu tot tavalugul comunist ateu,de aceea a si dat cea mai importanta jertfa a ortodoxiei,prin mii si mii de sfinti si martiri.B.O.R. ce a facut?S-a implicat pana la gat in ecumenismul eretic,a adoptat noul calendar,a acceptat ridicarea anatemei data catolicilor si l-a primit pe papa cu lauri,asta a facut.Si tu ne vorbesti noua de ortodoxie?Iti multumim,dar nu avem nevoie.Vii acum si acuzi un mare duhovnic,care a trecut la cele vesnice?N-a zis nimeni ca e sfant,dar pana la a-l ponegri e cale lunga.Asa ca sa multumesti Bisericii Ruse,nu s-o acuzi,deoarece e cea mai mare B.O. si a ramas ferma in credinta,fara compromisuri.Sa-i multumesti pentru sfintii si martirii ei.Cine stie ce s-ar fi ales de ortodoxie,daca nu exista Biserica Rusa.Sa nu mai iei iar acum cu rusii comunisti si nu stiu ce.A fost vina conducatorilor,precum si in celelalte state comuniste.Poporul rus n-a avut nici o vine pentru ce s-a intamplat,si ei au suferit la fel ca noi,chiar mai rau,cu toate deportarile in Siberia si prigoanele atee.
Mai mare nesimtire nu am vazut la nimeni pe forumul asta,sa ataci mari duhovnici,parinti si chiar sfinti,pentru a lua apararea unor episcopi din Sinod,care cu atat mai mult nu sunt sfinti,chiar si doar pentru simplul motiv ca nu au trait ceea ce au trecut ceilalti in timpul prigoanei,ci au avut si atunci functii de conducere calde asigurate de regimul pe care il serveau.Asa ca abtine-te sa ne mai dai noua sfaturi si indicatii "pretioase" ca unor tanci.S-a gasit si cine,vezi Doamne ce ne-am fi facut noi fara tine?Am fi murit nestiutori.Eu nu pot respecta un om ce nu respecta Biserica si adevaratii ei slujitori.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.07.2007, 16:10:11
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Propun sa il lasam in pace pe Mirean, sa nu il mai bagam in seama si sa ramina cu ideile si jignirile lui.Am impresia ca are o placere (cind altii incearca sa ii explice ceva in mod frumos, politicos, fara a insulta) imensa sa ia in deridere persoanele cu care vorbeste.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.07.2007, 14:35:06
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

[quote=Mirean]
Citat:
În prealabil postat de anita
Fata mea, raspund pe rand:
1. S-a opus, apoi a plecat. nua stat sa lupte ca altii. Nu-l judec, nu am fost in pielea lui, chestiune de alegre. Totusi altii au murit prin inchisori marturisindu-l pe Hristos!
2. Biserica Rusa e pe stil vechi. Pe rusii pe stiul vechi noi ii numim stilisti!
3. Este ca si cum ai spune ca evreii, musulmanii si crestinii cred in acelasi Dumnezeu. Desi e vorba de Ortodoxie exista diferente sensibile intre Rusi, Bisericile Vechi Orientale ... etc
Am impresia ca nu esti bine informat.
Legat de schimbarea calendarului, a fost o manevra masonica pentru a adezbina ortodoxia. Stilistii de la noi din tara au gresit ca nu s-au supus majoritatii si Sf. Sinod. Altfel, insa, aveau dreptate.
La rusi, insa, Sf. Sinod al Bisericii Ruse a hotarat ca nu e buna schimbarea calendarului, asa ca nu ii poti acuza pe rusi de "stilism". In Romania timp de trei ani (1924-1927) s-a sarbatorit Pastele la o data diferita decat in restul ortodoxiei, dar apoi s-a revenit, pentru a pune pe primul plan unitatea ortodoxiei.

Daca urmaresti pozitiile diverselor Biserici ortodoxe locale ai sa vezi ca Biserica Rusa este o aparatoare demna si hotarata a ortodoxiei. Normal, tie placandu-ti ecumenismul, nu ii ai la suflet pe rusi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa.jpg Abell Stiri, actualitati, anunturi 7 18.01.2014 00:08:41
Parintele Calciu Laurentiu Generalitati 180 20.12.2013 20:58:07
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 18:47:18
La multi ani, Prea Fericite Parinte Patriarh! iosif Generalitati 2 07.02.2007 22:54:41