Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2007, 15:45:53
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

multi cunoscuti ai mei au ajuns la pr iustin parvu chiar si sotul meu si toti au zis ca este un om cu adevarat al lui Dumnezeu dar nu este crestineste a spune din asta viata ca este sfant abia dupa ce moare putem sa spunem asta .pr iustin mare duhovnic al zileleo noastre,mie una imi pare f rau ca nu l-am cunoscut pe pr cleopa ,dar am ca mangaiere filmulete cu el,spre mangaierea mea l-am cunoscut si pe pr arsenie papacioc care initial nu avusesem o parere buna de el si il judecasem f aspru dar cand am auzit multe lucruri despre el si l-am si vazut imi pare rau de gandurile pe care le-am avut.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2007, 20:18:29
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

A aparut cartea "Parintele Iustin Parvu Viata si invataturile unui marturisitor" - scrisa de Gratia Lungu Constantinescu, editia a doua revizuita si adaugita Iasi 2007. Cartea are 576 de pag la pretul de 25 RON si se poate comanda la adresa gracelavin@yahoo.com
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2007, 08:02:56
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
Oamenii asteapata moartea cuiva ca sa-l poata vorbi de bine. Romanii au chiar vorba: "Despre morti numai de bine" Dar uneori poate fi prea tarziu...
Marele regret al meu e ca nu l-am cunoscut pe parintele Cleopa si am trait doar la 100 si ceva km distanta de Sihastria. Manastirile erau doar obiective turistice pentru mine pana am ajuns la Petru-Voda...
Prin foarte putine cuvinte dar un mod exemplar de vietuire crestin ortodoxa pr Iustin si-a pus amprenta asupra sufletului meu.
Nu pot sa pastrez aceasta taina numai pt mine, poate ati fost pe acolo si atunci stiti despre ce vb sau poate nu ati fost si tare m-as bucura sa veniti ca sa vedti cum lucreaza harul luiDumnezeu pprin oameni!
Fratia ta, straduieste-te sa il urmezi pe mos putregai si te vei bucura cu el dimpreuna in Rai! Niciodata nu e tarziu.:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2007, 17:43:10
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Am avut ocazia sa-l cunosc si eu pe Parintele Iustin. Am aceeasi parere buna, pe care am observat-o la multi dintre colegii, de forum.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2007, 22:52:24
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

cum vi se pare acest fapt?????
s-a dus o perosana ,o femeie la acest preot Iustin Parvu ca a auzit ca e vazator cu duhul si sa o ajute intr-o problema iubea un barbat care nu o iubea si o iubea un barbat pe care ea nu-l iubea dar ii accepta ajutorul,acesta fiind alta natie si avea bani.si s-a dus ea la preot si ii da un pomelnic scris cu cei 2 barbati si cu alte cateva rude de ale ei...si cand i l-a dat preotului acesta a inceput sa taie de pe lista persoanele pentru ca nu se roaga pentru ei...adica a vazut cine...ca era un protestant ,ca era un ateu si un ortodox ...neortodox.
se paote face asa ceva sa tai persoanele de pe pomelnic?
vreau o lamurire...
multumesc
doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2007, 22:55:30
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

cum vi se pare acest fapt ??
s-a dus o perosana ,o femeie la acest preot Iustin Parvu ca a auzit ca e vazator cu duhul si sa o ajute intr-o problema: iubea un barbat care nu o iubea si o iubea un barbat pe care ea nu-l iubea dar ii accepta ajutorul,acesta fiind de alta natie si avea bani.si s-a dus ea la preot si ii da un pomelnic scris cu cei 2 barbati si cu alte cateva rude de ale ei...pomelnic platit cu banii de la barbatul german si cand i l-a dat preotului acesta a inceput sa taie de pe pomelnic persoanele pentru ca nu se roaga pentru ei...adica a vazut cine erau...ca era un protestant ,ca era un ateu si un ortodox ...neortodox.
se poate face asa ceva sa tai persoanele de pe pomelnic?
vreau o lamurire...
multumesc
doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2007, 02:52:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Presupun ca Pr. Iustin Parvu, la cati ani de preotie are, stie ce face. Din cate stiu, Biserica Ortodoxa se roaga doar pentru ortodocsi. Noi, credinciosii, in schimb, ne putem ruga pentru oricine. Iata o situatie, in care banul nu te ajuta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2008, 13:45:44
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Parintelui Iustin Parvu, la 90 ani, La multi ani cu sanatate! :)

Unul dintre cei mai mari marturisitori ai Ortodoxiei, Parintele Iustin Parvu, duhovnicul Manastirii Petru Voda din Neamt, a implinit, ieri, 90 de ani :), sute de credinciosi asteptand la usa chiliei sale pentru a-l felicita, transmite corespondentul Rompres, Gabriel Apetrii. Slujba a fost marcata de un moment special dedicat parintelui Iustin si s-a incheiat cu o cantare de "La multi ani!":). Parintele Iustin a fost inchis aproape 17 ani in timpul regimului comunist:(, in temnita regasindu-se cu prietenul si fratele sau intru credinta, parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa. Acesta din urma, trecut la cele vesnice in 2006, a fost inmormantat, conform testamentului, la Manastirea Petru Voda, in ciuda unei opozitii ierarhice nefiresti.


Din viata sa...
"...In 1945, an in care a fost arestat si condamnat politic la 12 ani inchisoare, pedeapsa prelungindu-se pina in 1964. Convingerile sale l-au costat 19 ani de detentie in mai toate inchisorile politice din acea perioada...
...Imi amintesc, la un moment dat, ne-au aliniat pe toti si ne-au intrebat care dintre noi mai crede in Dumnezeu. Am pasit in fata si am mai capatat un spor de pedeapsa declara staretul de la Petru Voda..."


(Cati om m-ai fi oare in stare de o asa jertfa?)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2008, 22:57:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

As fi vrut ca parintele Cleopa sa fi trait pana in ziua de azi sa am si eu ocazia sa il vizitez. Imi placea felul lui de a vorbi, tonul vocii, stia sa mustre pacatul. Oricum, cand inca traia, eu nu eram decat un copchil in clasele primare :D, nu stiam nimic atunci despre ortodoxie, dar totusi el mai traieste in memoria noastra prin viata pe care a dus-o! :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2008, 13:55:07
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

O cunostinta de a mea a fost acum 3 saptamani la Sihastria. La rugamintea parintelui Ciprian a facut curatenie in cimitir (spalat candele, schimbat ulei, fitile)La sfarsit a dorit sa faca o fotografie, era amurg, luminitele palpaiau. In cadru, deasupra mormantului parintelui Cleopa a aparut insasi parintele, numai bust. Asa cum era el, cu cojocul si caciula. Aratand parintilor, au raspuns firesc, eheii inca o minune a lui mos putregai:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
PR. IUSTIN PARVU SI ARSENIE PAPACIOC orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 14 05.06.2008 18:11:07