Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2017, 15:38:07
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit Sunt cosmeticele pacat?

Nu ma refer la machiaj, stiu si inteleg ca-i pacat...

Ma refer la creme de fata/maini/corp. Sunt creme pt orice, am observat. Produse anti-acnee, anti-cearcane, anti-vergeturi, anti-rid, anti-pistrui, anti-cuperoza, anti-celulita, creme care micsoreaza porii, lotiuni de protectie solara, creme de zi, creme de noapte, masti calmante, etc. Extrem de multe produse.

Nu stiu ce sa cred in privinta asta, nici nu am prea gasit informatii.

Voi ce credeti, este pacat sa folosim cosmetice?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2017, 15:52:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

În general nu prea știm ce e păcatul și care sunt consecințele lui în plan duhovnicesc.
Nu e păcat să ne îngrijim, dar o prea mare grijă pentru trup este păcat, pentru că asta înseamnă să punem accentul pe el și să neglijăm cultivarea duhului. Depinde și de ce vrem să arătăm foarte bine, pe cine vrem să impresionăm ori să atragem.
În sensul ăsta Sf. Ioan Gură de Aur îi recomanda femeii să dorească să placă în mod deosebit bărbatului ei, nu celor care o întâlnesc în afara casei.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2017, 16:10:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu cred ca este un pacat utilizarea cremelor cosmetice, dar bineinteles- aceasta utilizare sa nu fie facuta in mod exagerat!

Cat priveste machiajul la femei, sunt atat femei care il utilizeaza, cat si femei care nu il utilizeaza! Aici cred ca depinde de fiecare femeie in parte! Totusi, un machiaj discret (nu strident sau excesiv), nu cred ca este un lucru neaparat rau sau de condamnat!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2017, 18:03:52
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

In afara de cea de protectie solara, la restul nu le vad rostul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2017, 19:34:06
Cristina B. Cristina B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Cool

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
In afara de cea de protectie solara, la restul nu le vad rostul
Adica daca m- am operat si am ramas cu mana amortita si ma dau cu crema de galbenele sau ce- o fi, nu- i vezi rostul ca nu e de protectie solara?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2017, 19:47:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Voi ce credeti, este pacat sa folosim cosmetice?
Negativ. Folosirea cremelor cosmetice, ca si sedintele cosmetice nu sunt pacate. Trupul este dar al lui Dumnezeu, se cuvine sa il ingrijim.

@CristinaB: Florile de galbenele (Calendula) nu au indicatie in amorteala post-chirurgicala.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2017, 20:05:38
Cristina B. Cristina B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Negativ. Folosirea cremelor cosmetice, ca si sedintele cosmetice nu sunt pacate. Trupul este dar al lui Dumnezeu, se cuvine sa il ingrijim.

@CristinaB: Florile de galbenele (Calendula) nu au indicatie in amorteala post-chirurgicala.
Eu vorbesc doar din experienta proprie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2017, 21:15:43
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

În cazul de față, crema de gălbenele a avut efect antiinflamator și cicatrizant, dar nu cred că a tratat în mod special amorțeala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2017, 05:59:42
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Sunt tare multe de spus. Cred ca daca esti bolnav nu e pacat sa vrei sa fii sanatos. Atatia bolnavi in Evanghelie care cereau sanatate si nu au fost respinsi cum ca ar fi pacat sa vrea sa fie sanatosi.
Daca ai acnee sau ten cu probleme, vergeturi, ten gras, e normal sa vrei sa te tratezi. Acneea e chiar si dureroasa. Dar sa nu faci o obsesie din asta.
Dar daca vrei sa fii mai frumoasa decat alte fete, parca merge putin spre mandrie. Sau mai rau, sa vrei sa starnesti patimi precum desfrau, invidie, gelozie in jur, si asta e intentia ta, nu prea suna bine.
Pe de alta parte, daca vrei sa fii ingrijita si frumoasa pur si simplu, fara sa vrei sa fii mai ceva decat altii, iar nu cred ca e pacat. Cu dreapta masura.
Totusi, din vietile sfintilor prin asceza facuta de ei se numara si lipsirea de tot felul de dezmierdari cu uleiuri si parfumuri. Dar cine ajunge la masura lor...Ei se dedicau imbogatirii duhului
Dar daca esti casatorita, atat cat sa multumesti pe sot, nu cred ca un sot ar vrea sa-si vada sotia in ultimul hal. Orice om cand iubeste ii place sa il vada pe celalalt intr-o stare buna.

Deci...dupa constiinta

Intrebarea e daca cel care face cosmeticele e fara pata. Ca acolo mi se pare mie ca e baiu. Multe produse sunt mincinoase si promit lucuri pe care nu le fac. Daca toti cei care fac aceste creme, lotiuni, sampoane etc s-ar gandi numai la binele si sanatatea omului ce bine ar fi. Dar sunt produse cu duiumul si multe nu prea functioneaza si omul tot incearca si incearca.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2017, 18:33:06
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina B. Vezi mesajul
Adica daca m- am operat si am ramas cu mana amortita si ma dau cu crema de galbenele sau ce- o fi, nu- i vezi rostul ca nu e de protectie solara?
O folosesti in scop medical, nu cosmetic. Eu ma referam la produsele cosmetice.
Si eu sunt de aceeasi parere cu Mihnea Dragomir, crema de galbenele nu are efect in amorteala, fie este vorba de alta substanta, fie este un efect placebo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare