Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2007, 19:33:37
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit

sunt un nou membru al acestui site.as dori sa aflu mai multe detalii despre religia sikh.este o religie practicata in general in india,dar in ziua de azi s-a extins foarte mult.am intrat in contact cu o persoana care a renuntat la religia catolica in favoarea acestei religii si sunt foarte curioasa sa aflu mai multe.multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2009, 00:32:34
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile religia scientologica exista in romania?

am auzit de religia scientologica o secta oribila sper ca nu a ajuns si la noi?tot am auzit ca ar dori scientologii sa fie recunoscuti legal in rest nu stiu nimic despre slujbele lor sau ceva de genul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2009, 11:05:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
am auzit de religia scientologica o secta oribila sper ca nu a ajuns si la noi?tot am auzit ca ar dori scientologii sa fie recunoscuti legal in rest nu stiu nimic despre slujbele lor sau ceva de genul
Scientologia nu are legatura cu ce intreba initiatorul topicului. Si da, scientologii sunt prezenti in Romania. Odata ce vor ajunge sa indeplineasca conditiile necesare, vor cere statut de cult religios recunoscut de catre statul roman. E doar o problema de timp.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2009, 15:31:27
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
am auzit de religia scientologica o secta oribila sper ca nu a ajuns si la noi?tot am auzit ca ar dori scientologii sa fie recunoscuti legal in rest nu stiu nimic despre slujbele lor sau ceva de genul
Ah! Tocmai acum cateva zile am gasit 5 carti despre Scientologie intr-un depozit de carti din Bucuresti. Este vorba de un depozit de unde magazinele isi cumpara carti. Nu stiu cum au ajuns acolo, dar erau traduse in Romana. Sper din suflet ca nu vor veni si in Romania, desi vad ca incearca.

Va rog sa va informati despre secta Scientology, ca sa nu cadeti in capcana lor. Articolul Wikipedia despre Scientology este foarte informativ.

Cat despre Sikh, ca sa nu deviem de la tema, sincer eu nu stiu prea multe. Recomand Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sikhism
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2009, 15:52:45
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa cum am spus mai sus, scientologii SUNT deja in Romania, prin programul lor de Voluntari Umanitari.

Cluj, Timisoara.

Au chiar si sediu, aceasta este adresa:

Church of Scientology Mission of Kozpont Szekelyudvarhelyi
Rosei 2, Hargita
Odorheiu Secuiesc, 4150
Romania
00/40/66/217-823

Dar nu inteleg care este problema, nu se "fura" credinciosi, cei care se convertesc la scientologie sau la orice alta religie o fac pentru ca asa vor ei. Cine vrea sa ramana la religia actuala ramane, cine vrea sa si-o schimbe si-o schimba.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2009, 04:44:40
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
sunt un nou membru al acestui site.as dori sa aflu mai multe detalii despre religia sikh.este o religie practicata in general in india,dar in ziua de azi s-a extins foarte mult.am intrat in contact cu o persoana care a renuntat la religia catolica in favoarea acestei religii si sunt foarte curioasa sa aflu mai multe.multumesc.
Sfatul meu cat se poate de amical e sa te feresti de tot ce vine de la hindusi. Au multe lucruri bune, multe informatii, dar sursa este una singura si anume Satan. Am inceput sa practic yoga de la 12 ani si mai bine de 10 ani am practicat-o si am studiat hinduismul si religiile/sectele derivate. Pana de curand nici nu vroiam sa aud de crestinism.

Stiu ca voi atrage criticile unora, dar totul s-a schimbat cand am citit apocrifa lui Enoh (I). Atunci au inceput toate sa se lege. Nu pot face un rationament complet pentru ca informatia e putina, dar daca studiezi vei vedea ca sunt prea multe coincidente legate de cei 200 de ingeri care i s-au alaturat lui Satan si de crearea unor religii cum ar fi Hinduismul si Nagualismul. Toate religiile vechi au ca sursa intamplari mentionate in cartea lui Enoh si daca studiezi suficient, chiar daca exista o lipsa clara de informatii, vei trage usor concluzia ca hinduismul si tot ce a produs e doar o religie creata de unul din cei 200 de ingeri.

Daca ai studiat cat de cat hinduismul probabil stii ca hinduismul si Yoga nu pot fi separate. Iti recomand sa citesti Marii initiati ai indiei si Parintele Paisie. E o carte foarte buna care, daca ai o experienta personala legata de mistic, o vei citi pe nerasuflate
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema unei tinere`religii` Amaaa91 Generalitati 108 17.03.2012 01:18:04
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16