Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2008, 01:08:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi a fost Lasata secului de carne, iar duminica viitoare, pe 9 martie e Lasata secului de branza. Apoi de pe 10 martie incepe Postul Mare.
Am inteles de la cei mai incercati decat mine, ca Postul Mare e o perioada plina de ispite. Atentie, deci!
Se spun 40 de Paraclise ale Maicii Domnului. Cine face acest lucru o poate ruga pe Maica Domnului sa-i indeplineasca o dorinta. Mi-am pregatit deja o dorinta arzatoare, si ...la drum; pe langa Paraclisul Maicii Domnului, 9 lumanari aprinse in 4 timpi (orele 6-12-18-24), precum si 40 de metanii. Sa adugam multa dragoste pentru aproapele, in primul rand propriul suflet si apoi ceilalti oameni, si sa trecem cu bine de toate ispitele care ne vor aparea in cale. Daca , in ciuda faptului, ca veti fi mai buni decat de obicei, veti avea parte de "averse si furtuni", nu va speriati, asa e in post.
Va urez sa trecem cu totii cu bine Postul Mare si sa ne intalnim bucurosi la Invierea Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2008, 02:00:49
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Se spun 40 de Paraclise ale Maicii Domnului. Cine face acest lucru o poate ruga pe Maica Domnului sa-i indeplineasca o dorinta. Mi-am pregatit deja o dorinta arzatoare, si ...la drum
Of of! Chestiile astea cu legaturi intre dorinte si rugaciuni nu sunt deloc crestine! Nu cred ca e bine sa le amestecam. Cred ca toata viata in Biserica are ca scop dobandirea Duhului Sfant spre Mantuire, nu implinirea de dorinte, oricat de duhovnicesti ar fi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2008, 02:07:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

omulet: astea nu le-am scris de la mine, ci le am de la un preot.
Dar tu nu o ruga pe Maica Domnului nimic, daca nu vrei. Eu pe altcineva nu am pe cine sa rog, atunci cand am o dorinta care ma depaseste. Un post bun iti urez!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2008, 04:12:04
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ceea ce mi se pare ne la locul lui este obsesia asta cu numere: atatea lumanari trebuie aprinse de atatea ori la anumite ore, de attaea ori trebuie citit paraclisul, atatea dorinte o sa ti se implineasca, etc.....De parca Maica Domnului o sa iti numere de cate ori ai aprins nu stiu cate lumanari si apoi o sa iti indeplineasca o dorinta.
Rugaciunea e foarte buna, dar atentie sa nu ne pierdem in detalii nefolositoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2008, 08:43:19
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

poate fi canon dat cuiva de duhovnic, care a stabilit o randuiala. Mie asa imi suna.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2008, 09:08:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un canon dat cuiva, nu este regula pentru ceilalti. Din nefericire, se intampla de multe ori sa fim mai interesati de numar decat de continutul rugaciunii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2008, 10:02:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Paraclisul Maicii Domnului citit acum are mai multa putere pentru ca e insotit de post.
Asa este ,si eu am primit sfatul de la par.duhovnic sa citesc Paraclisul ,rugaciunea catre Maica Domnului e bine primita.
Eu tin candela aprinsa ,cred ca si o luminare e suficient.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2008, 11:58:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Din Paraclisele si Psaltira Maicii Domnului citesc zi de zi . Nu stiu daca-i corect a astepta un post sau altul in a ne ruga sau a ne pune dorinte sau mai stiu eu ce. Trebuie sa avem o constanta in rugaciune, fara a plusa cu anumite ocazii, asta ducand putin a fatarnicie, mai ales ca rugaciunea catre Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, trebuie facuta zilnic, cu multa evlavie, dragoste si crediinta. A ne ruga pe ultima suta de metri cu mai multa vrednicie si a mai tine cont de niste numere, si alte ritualuri, sa-mi fie iertat dar nu aduce a crestinism ortodox. Nu numarul spuselor sau celor citite conteaza ci constanta in rugaciune fara a forta cu ocazia postului, post al infranarii limbii, gandului si poftei intru cele nefolositoare si pieritoare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2008, 12:27:01
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Prima data cand m-am rugat, am inceput cu Paraclisul Maicii Domnului; nici nu stiam bine cine este Maica Domnului. Citeam de nevoie, mi s-a recomandat sa citesc ...40 de zile si cred ca am depasit numarul, era tot in Postul mare, nu cu mult timp in urma.
Faptul ca am depasit perioada grea prin care treceam e aproape nesemnificativ...Maica Domnului mi-a dat atunci Totul, m-a adus la Unicul Adevar, la Hristos. De atunci am inceput sa traiesc (deci este precum ne-a lasat-o Hristos, Maica noastra).

Eu cred ca ne primeste rugaciunile si cu numar si fara numar, dar sincer, atunci la inceput, numarul acela era o promisiune a Ei, numar peste care eu personal am inceput o viata noua.

Acum dorinte multe nu prea mai am, ca a avut grija Ea sa imi arate ca nu tot ce cer eu imi este de folos.
I-as cere sa ne invete pe toti sa facem voia Fiului Ei si sa ne vdem cu totii in Rai (asta cere o rugaciune de o viata si nu numai).

Post usor tuturor si atentie la ispite!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2008, 12:31:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubeste saracia intru Hristos, ca sa te imbogatesti dincolo de dumnezeirea Lui.
Iubeste postul, cel prea bun; lucrul cel cinstit si lui Dumnezeu placut.
Postul este caruta catre cer.
Postul naste prooroci sip e puitorii de lege ii intelepteste.
Postul este bun pazitor al sufletului, intemeiere a trupului.
Postul este arma jitejilor, patimitorilor iscusitor.
Postul goneste ispitele, este impreuna locuitor, al trezirii, al intregii intelepciuni ziditor.
Postul in razboaie este vitejie
Postul a stins puterea focului.
Postul a astupat gurile leilor.
Postul trimite rugaciunea la cer.
Postul este maica a sanatatii.
Postul este povatuitor al tineretii, batranilor impodobire, impreuna bun calator cu cei calatori. Celui ce posteste trupul ii este vrednic de cucernicie, si sufletul cinstit.
Postul pe Lazar in sanurile lui Avraam l-a odihnit. Deci si noi sa-l iubim; ca si pe noi sanul lui Avraam sa ne primeasca.
Sa fugim de desfatare, si de betia cea pricinuitoare de mult ras, si maica a curviei. Betia nu-L primeste pe Domnul. Betia il goneste pe Duhul Sfant.
Postul este buna asezare a cetatii, a targului buna primire.
Postul este pacea caselor.
Postul este datator si pazitor al lacrimilor.
Postul nu iubeste lumea, nici cele din lume. Deci sa nu ne suparam postind: ca ingerii suntaceia care in fiecare biserica ii scriu pe cei ce postesc.
Postul pomenire de rau nu primeste: ca cei ce isi ingramadesc necazuri si pomeniri de rau, macar desi par ca se roaga, sau ca postesc, insa asemenea sunt cu cei ce scot apa si o toarna in vas gaurit. Nu primeste Domnul rugaciunea celui ce are pomenire de rau asupra fratelui sau. Caruia se cuvine slava, si stapanirea in vecii vecilor. Amin.

Din “Cuvinte si invataturi” de Sf. Efrem Sirul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ungreier Generalitati 34 21.03.2012 14:26:19
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 21:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 12:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 01:23:38