Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2008, 23:32:19
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Maicii Domnului Sf Nicolaie Sf Nectarie Sf Ioan Rusu Sf Iacov Sf Ioan Botezatorul Sf Spiridon Sf Antonie cel Mare si Sf David si celor care m-au ajutat cu rugacinile lor dar pe care eu inca nu-i cunosc!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.10.2008, 00:04:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

IN PRIMUL RIND Maicii Domnului ,APOI SF Ioan Botezatorul si sf.ap . ANDREI SI NU IN ULTIMUL RIND SF.ARSENIE BOCA.,DAR SI SF,IOSIF CEL NOU DE LA PARTOS ,SF NICOLAE.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.10.2008, 00:24:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O , Doamne la toti m-as ruga ! Sfintii carora le citesc din Acatiste, cate un Condac si un Icos, zilnic sunt : Sfantul Stefan, Sfantul Nicolae, Sfantul Pantelimon, Sfantul Mercurie, Sfantul Dimitrie Izv. de Mir, Sfantul Nectarie, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Mina, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, Sfanta Parascheva. Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, ocupa un loc aparte intru toti si toate ( Psaltira, Paraclisele, Acatistele, find o adevarata alifie si pansament pentru suflet) .Un loc aparte, inconfundabil, ce imens m-a ajutat, este PSALTIRA Proorocului si Imparatului David .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.10.2008, 00:26:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O , Doamne la toti m-as ruga ! Sfintii carora le citesc din Acatiste, cate un Condac si un Icos, zilnic sunt : Sfantul Stefan, Sfantul Nicolae, Sfantul Pantelimon, Sfantul Mercurie, Sfantul Dimitrie Izv. de Mir, Sfantul Nectarie, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Mina, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, Sfanta Parascheva. Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, ocupa un loc aparte intru toti si toate ( Psaltira, Paraclisele, Acatistele, find o adevarata alifie si pansament pentru suflet) .Un loc aparte, inconfundabil, ce imens m-a ajutat, este PSALTIRA Proorocului si Imparatului David .
Iertare, am uitat si de Acatistul Sfantului Ierarh Vasile cel Mare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.10.2008, 01:04:05
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O , Doamne la toti m-as ruga ! Sfintii carora le citesc din Acatiste, cate un Condac si un Icos, zilnic sunt : Sfantul Stefan, Sfantul Nicolae, Sfantul Pantelimon, Sfantul Mercurie, Sfantul Dimitrie Izv. de Mir, Sfantul Nectarie, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Mina, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, Sfanta Parascheva. Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, ocupa un loc aparte intru toti si toate ( Psaltira, Paraclisele, Acatistele, find o adevarata alifie si pansament pentru suflet) .Un loc aparte, inconfundabil, ce imens m-a ajutat, este PSALTIRA Proorocului si Imparatului David .

Daca imi permiti indrazneala Psaltirea lui David o pot numi "Liturghia mireanului". Atat de puternica mi se pare.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.10.2008, 01:48:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Daca imi permiti indrazneala Psaltirea lui David o pot numi "Liturghia mireanului". Atat de puternica mi se pare.
...mai presus de Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie nu e nimic mai presus!!! Nici macar Psaltirea!!! Degeaba oamenii aleartga dupa N dezlegari si Sf.Masluri daca ei trec peste Sf.Litrghie..., se acorda o importanta mai mare Sf.Maslu decat Sf.Liturghii... sau cum s-a inceput acum, sunt N preoti care au facut din Molitvele Sf.Vasile, un "negot spiritual", unde "castigul duhovnicesc" este extrem de mare...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.10.2008, 01:51:24
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

nu am zis ca e mai mare.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.10.2008, 05:09:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Carui Sfant i-ati multumi daca a-ti avea ocazia pt binele facut voua direct?
multi sfinti imi sunt dragi, dar Maica Domnului am simtit efectiv cum m-a scos dintr-un impas f. grav. si Sf. Paracheva, a carei atingere binefacatoare nu cred ca am sa o uit vreodata. Sa ne dea Dumnezeu zile multe, inima curata si minte luminata sa le multumim sfintilor sai pentru tot ajutorul si purtarea de grija! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.10.2008, 06:38:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
multi sfinti imi sunt dragi, dar Maica Domnului am simtit efectiv cum m-a scos dintr-un impas f. grav. si Sf. Paracheva, a carei atingere binefacatoare nu cred ca am sa o uit vreodata. Sa ne dea Dumnezeu zile multe, inima curata si minte luminata sa le multumim sfintilor sai pentru tot ajutorul si purtarea de grija! Doamne ajuta!
Asa este Mirela, inima curata si minte luminata, ca zilele cate or fi, numai Bunul Dumnezeu stie, si pana la urma ele, zilele, au in sfarsit. Depinde numai si numai de noi cum ne prinde acest sfarsit. Draga Podorskî, Psaltira are ceva unic, aparte in ea. Duhul Sfant, se simte in fiece Psalm si de cate ori o citesc, descopar ceva nou. Pot sa o citesc si sa o recitesc de N ori, mereu ea se destainuie altfel, totul este sa o citim cu inima curata si mintea luminata, clara, netulburata, asa cum bine spunea sora noastra Mirela.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.10.2008, 07:38:00
allexy75 allexy75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 1
Implicit bine v-am gasit..............

sf.ioan botezatorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 13:00:53
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 19:16:21
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 00:11:34
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 17:52:59