Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2009, 02:04:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca ar "invinge" oare nu am sta toti cu teama si cu frica de pedeapsa?!
Tocmai aici sta minunea... in faptul ca "dragostea" este cea care ne tine in Biserica.
”Credința zugrăvește icoanele-n altare.” (M. Eminescu)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2009, 06:41:38
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
”Credința zugrăvește icoanele-n altare.” (M. Eminescu)
Credinta zideste in suflete noastre.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2009, 06:46:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da ce propovaduieste parintele Serafim Rose aia nu e ortodoxie ci gnosticism.
Ca sunt draci peste tot.
carevasazica de-asta nu imi place mie...

din pacate a fost intens mediatizat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.06.2009, 16:37:12
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile "Viata la tara" celalat Noica..

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Si tocmai pentru ca "ortodoxia nu convinge, ci seduce".
Legat de aceasta afirmatie a parintelui Noica, citeste acest articol Claudiu.
http://viatalatara.wordpress.com/200...alalt-noica-1/
Cartea se poate comanda online de aici:

http://www.librariasophia.ro/cartea-...lt-noica-.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2009, 20:08:57
liviualina liviualina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 2
Smile Domnul Dumnezeu sa va pazeasca!

Să te indragostesti de Domnul Iisus cu toata puterea ta, cu tot sufletul tau, cu toată inima ta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.06.2009, 14:01:18
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Legat de aceasta afirmatie a parintelui Noica, citeste acest articol Claudiu.
http://viatalatara.wordpress.com/200...alalt-noica-1/
Cartea se poate comanda online de aici:

http://www.librariasophia.ro/cartea-...lt-noica-.html
Multumesc frumos, foarte interesant articolul!

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.06.2009, 22:15:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ortodoxia este în legătură cu viața omului, iar viața omului este trăită în Ortodoxie de către crestinii ortodocși. Părintele Părăian spunea în încheierea unei predici : "Stimați ascultători, nu cred că există ceva mai înalt, nu cred că există ceva mai ortodox, nu cred că există ceva mai plin de bucurie, mai dătător de nădejde. Nu cred, nu știu. . . aș vrea să știu, dar nu cred că mai există ceva de măsura aceasta. Asta-i Ortodoxia ! Așa se implică viața în Ortodoxie : cu bucurie, cu nădejde, cu încredere , cu siguranța binelui de azi, de mâine, de poimâine, din toată vremea vieții noastre și din veșnicie ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2009, 21:36:12
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Pentru mine unul, cuvintele acestea, ale unei minunate rugaciuni ortodoxe, exprima totul: ,, Și mă vei încălzi cu căldura Ta și mă vei ridica și mă vei strânge la pieptul Tău, că nu-i nimeni mai singur ca mine și ca Tine, Doamne, că Tu numai în Mine Îți găsești odihnă și bucurie și alinare a dumnezeieștii Tale tristeți, pe care eu nu o înțeleg...Cu dor mă vei ridica și mă vei îmbrățișa, Bunule, iar eu, ca întotdeauna, nu voi putea să răspund iubirii Tale...''
Fratie, dragoste, dor si petrecere cu, de si intru Hristos.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.06.2009, 21:01:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Pentru mine unul, cuvintele acestea, ale unei minunate rugaciuni ortodoxe, exprima totul: ,, Și mă vei încălzi cu căldura Ta și mă vei ridica și mă vei strânge la pieptul Tău, că nu-i nimeni mai singur ca mine și ca Tine, Doamne, că Tu numai în Mine Îți găsești odihnă și bucurie și alinare a dumnezeieștii Tale tristeți, pe care eu nu o înțeleg...Cu dor mă vei ridica și mă vei îmbrățișa, Bunule, iar eu, ca întotdeauna, nu voi putea să răspund iubirii Tale...''
Fratie, dragoste, dor si petrecere cu, de si intru Hristos.
<<< Am văzut Lumina cea adevărată, am primit Duhul cel ceresc , am aflat credința cea adevărată , nedespărțitei Sfintei Treimi închinându-ne , că Aceasta ne-a mântuit pe noi >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.06.2009, 22:27:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părintele Serafim Rose , un simbol al Ortodoxiei americane

Când spunem America, ne gândim de obicei la pământul unei diversități culturale și etnice ; la imaginea unui " tărâm al fâgăduinței", unde orice dorință poate deveni realitate. Dar nu în ultimul rând, la meleagul unei covârșitoare pluralități religioase. În mijlocul unei familii protestante, a fost zămislit cel ce avea să devină un simbol al Ortodoxiei americane, părintele Serafim Roze.
Părintele Serafim a pledat pentru o Ortodoxie vie. A susținut o Ortodoxie a inimii , dar nu una sentimentală, pietistă, ci una întemeiată pe "durerea inimii", pe care a văzut-o ca fiind "cheia trăirii neânșelate în Duh și Adevăr! În vremurile noastre este propovăduită o Ortodoxie comodă, față de care părintele Serafim și-a exprimat, nu o dată, rezervele. Trebuie însă mărturisită Ortodoxia Crucii , nu atât prin cuvânt, cât mai ales prin fapte. Părintele Serafim i-a întrebat odată pe credincioși : " Suntem mulțumiți să avem biserici și cântări frumoase ? Poate că ne lăudăm că ținem posturile și calendarul bisericesc, că avem < icoane bune > și poate că dăm a zecea parte Bisericii ? Ne bucurăm de învățăturile patristice înălțătoare și de discuțiile teologice, fără să avem în inimile noastre simplitatea lui Hristos și milostivire adevărată pentru cei în suferință ; atunci a noastră este o < duhovnicie cu lenevire >, și nu vom avea roade duhovnicești". Dumnezeu nu ne vrea "clădicei", ci cu o credință puternică în El.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pr. Rafail Noica? STEPHAN Mari Duhovnici si predicile lor 23 13.03.2018 14:05:43
Parintele Rafail Noica Ekaterina Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.07.2013 16:29:28
parintele Rafail Noica adycozma Generalitati 5 10.09.2010 17:12:48
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 11:10:11
caseta Pr Rafail Noica andreea_haiducu Stiri, actualitati, anunturi 1 05.11.2006 21:12:15