Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.12.2009, 22:15:53
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Un mare duhovnic indrumand o femeie sa afle cine o ajuta la vindecari cu telekinezia, a informat-o sa se roage sa vada cine o ajuta. Dumneai a vazut un cornorat in spate. Ce metode sa fac pentru a vedea eu unul asemenea?
"Luceafaruledincer", nu sti ce ceri!!! SA TE FEREASCA BUNUL DUMNEZEU SA VEZI ASA CEVA!
Citisem demult o istorioara in care se descria uratenia diavolului. Si, se spunea acolo ca un om, ajuns la o rascruce de drum la capatul caruia se afla un cuptor incins si un diavol, ar fi ales mai degraba sa se arunce in cuptor decat sa o ia inspre diavol, atat e de URAT!
Sa nu mai spui asta NICIODATA. Ai mare grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca.(Ciudata totusi dorinta ta.De ce nu ti-ai dori sa vezi un INGER DE LUMINA...nu unul intunecat?)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.12.2009, 22:22:25
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Moise Arapul a fost lovit cu parul de un demon prea mult suparat de razboiul sfantului. Doar cei ce se roaga mult sunt bagati in seama?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.12.2009, 22:25:51
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei bine alissa sunt binecuvantat, frumusetea o vad mereu in jurul meu, Dumnezeu a avut grija de mine din punctul acesta de vedere. Nu ca as fi vazut un inger de lumina, nu ma laud, desi. Pentru asta trebuie sa ma rog lui Doamne Doamne si mi-a indeplinit prea multe dorinte(bune) pana acum, sa-l mai supar cu ceva.
Unora nu le-a indeplinit dorinte banale (casatorie, copii), iar mie mi-a dat ce nici nu viseaza altii.

Last edited by luceafaruldincer; 13.12.2009 at 22:28:20.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.12.2009, 22:26:29
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Cool

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Sfantul Moise Arapul a fost lovit cu parul de un demon prea mult suparat de razboiul sfantului. Doar cei ce se roaga mult sunt bagati in seama?
Asta te intriga pe tine??? :))) ROAGA-TE CA UN SFANT...ca doar vrei sa experimentezi.Sau vrei certitudinea ca DIAVOLUL EXISTA? (Si ...nu mi-ai raspuns la intrebarea de mai sus.)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.12.2009, 22:27:32
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Sfantul Moise Arapul a fost lovit cu parul de un demon prea mult suparat de razboiul sfantului. Doar cei ce se roaga mult sunt bagati in seama?
Dumnezeu permite sa trecem prin incercari care sunt pe masura noastra si care ne ajuta sa urcam in viata duhovniceasca, daca vrem sa o facem, bineinteles.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.12.2009, 22:28:46
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Ei bine alissa sunt binecuvantat, frumusetea o vad mereu in jurul meu, Dumnezeu a avut grija de mine din punctul acesta de vedere. Nu ca as fi vazut un inger de lumina, nu ma laud, desi. Pentru asta trebuie sa ma rog lui Doamne Doamne si mi-a indeplinit prea multe dorinte(bune) pana acum, sa-l mai supar cu ceva.
Si crezi ca nu-L superi cu dorinta asta ciudata a ta?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2009, 22:38:53
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru asta nu ar trebui sa ma rog Lui. M-am exprimat gresit, mi s-ar indeplinit toate dorintele pozitive(sau ma rog cele pentru care nu le-as obtine altfel).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2009, 22:46:50
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Pentru asta nu ar trebui sa ma rog Lui. M-am exprimat gresit, mi s-ar indeplinit toate dorintele pozitive(sau ma rog cele pentru care nu le-as obtine altfel).
Mai bine te-ai ruga pentru mantuire.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2009, 23:13:29
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Ce inseamna vindecare prin telekinezie?Este prima data cand aud asa ceva, si cel mai probabil pentru ca nu exista si te-ai exprimat gresit...fii atent, nu este bine sa te joci cu lucrurile acestea...mai ales cand nu te-ai informat macar la nivel general.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2009, 02:23:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa cum scrie in cartea Minuni si false minuni de Marius Urzica,exista vindecari miraculoasefacute prin rugaciune, prin minuni directe asupra bolnavului. Sfantul Nectarie si alti sfinti au facut astfel de minuni,astfel incat bolnavul se ridica instantaneu din pat, tumora dispare etc. Dar exista si false minuni, facute cu puterea diavolului. Din nestiinta sau din ignoranta, oamenii le confunda. Preotul respectiv inseamna ca a fost puternic in credinta de a putut s-o ajute pe femeie sa-si vada greseala astfel.

Cu riscul de a muri nu e bine sa apelam la bioenergie, la hipnoza, la homeopatie, la radiestezie si cred ca lista poate continua.

Despre telekinezie nici eu n-am auzit. Oricum cred ca este o terapie de la distanta (daca analizam forma cuvantului : tele=la distanta).
Am auzit ca exista astfel de ,,vindecatori". Numai ca ei pot sa ne ,,ajute" o perioada mai mare sau mai mica (depinde cat cotizam, sau chiar si gratuit). In schimb, cel ,,ajutat" astfel se demonizeaza, face fapte neplacute lui Dumnezeu si ,daca nu gaseste un preot care sa-l trezeasca la realitate, pierde mantuirea. Revenirea la o viata duhovniceasca normala este dificila dupa astfel de terapii. Fostul , ,,pacient" are mult de luptat cu duhurile rele. Moise Arapul a facut si el o intoarcere spectaculoasa de la pacat, asa ca diavolul, pierzand dreptul asupra sufletului sau, i-a lovit trupul.

Cei ce se roaga constientizeaza acut prezenta demonului in toata hidosenia lui. Ei deosebesc mai usor binele de rau. Iar celor care nu se roaga, diavolul nu le apare in toata hidosenia sa. Caci, din moment ce-i momeste sa-i faca voia, ar fi o greseala tactica sa le apara in fata. Daca un om pacatos se intoarce la credinta si se dedica rugaciunii va cunoaste ce inseamna razboiul nevazut cu fortele raului. Cei care se roaga pot avea niste experiente interesante pe care ceilalti nu le pot avea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 10:36:13
Mandria - un demon ce zambeste cu chip inocent LapetiteMoc Pocainta 9 19.05.2010 10:40:13
Demon mut luceafaruldincer Din Noul Testament 3 24.02.2010 22:47:49
Inger sau demon? :) pisi Generalitati 6 02.05.2009 21:25:23