Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2010, 10:10:46
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Si nu prea am vazut tineri in biserica...
Din ce oras esti?
In Bucuresti, in centru, sunt o multime de biserici unde vin foarte multi tineri. La man antim, sau bis Sf Ilie Rahova, la Biserica Rusa, etc.
Tinerii incep sa vina in numar tot mai mare la biserica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2010, 16:53:11
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Mergi intr-o duminica..stai mai retras..si incearca sa intelegi ce se intampla pe langa tine..incearca sa simti legatura dintre preot si oamenii de acolo...incearca sa simti legatura dintre sfintii pictati pe pereti si tine..stai cu rabdare pana la sfarsit..mergi acasa..si trage concluziile..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2010, 17:17:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.
Bine ai venit pe un forum ortodox sa stii ca esti pe miini bune aici.Eu zic sa te duci la cea mai aproape biserica si fara frica intra, fa-ti crucea corect, saruta cea mai apropiata icoana si stai intr-un colt si obsevi tot ce se intimpla daca mergi duminica asta o sa-ti placa e o slujba mai diferita ca doar e mare sarbatoare Duminica Floriilor.Nu le judeca pe babe si nici pe mosi ca toti o sa ajungem ca ei mai devreme sau mai tirziu.
Astept sa scrii cum a fost
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
Intrebare legata de genealogia lui Iisus sophia Din Noul Testament 70 04.01.2013 13:15:42
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 20:29:16
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 19:27:51