Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2010, 09:52:57
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Fratele meu il judeca pe Dumnezeu !!

Fratele mele care este tare novice in ale credintei intr-una din serile in care s-a redeschis subiectul, punand diverse intrebari iar eu incercand sa-i raspund cat mai bine posibil sau cat mai convingator m-a incuiat cu intrebarea : "de ce o fiinta cu o inteligenta suprema doreste sa-i aratam supunere prin ingenunchere" i-am raspuns ca prin atitudinea asta Ii aratam ca-L recunoastem ca stapan.El insa este convins in inversunarea lui ca O putere suprema cum este El nu are cum sa ne ceara sa ingenunchem (ca niste slugi) inaintea lui. Nu am stiut ce sa-i raspund.
Deci il deranjeaza banuiesc ideea sau faptul in sine. Mi-aduc aminte ca i-am atras atentia in rarele situatii cand a fost prezent la citirea Sf. evanghelii ca trebuie sa ingenuncheze si la rugaciunea citita de preot ptr cei raposati. Nu intelege ptr ca nu cunoaste. M-am gandit ca poate a-ti putea sa ma ajuti voi cu un raspuns.multumesc
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii vor judeca lumea costel Spiritualitatea ortodoxa 6 09.06.2012 11:52:50
Ce inseamna a judeca pe cineva? alexaa Generalitati 11 15.03.2012 18:06:25
Hristos are dreptul de a judeca lumea costel Spiritualitatea ortodoxa 63 23.09.2011 00:10:05
Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea phradmon Alte Religii 8 11.10.2010 19:26:13
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27