Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2012, 12:26:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfintii vor judeca lumea

In textul de la I Corinteni 6, 2 se spune ca sfintii vor judeca lumea. Din Scriptura stim ca Fiul este judecatorul, ca toata judecata a fost data Lui. Scriptura nu se contrazice pe ea. Faptul ca noi nu o intelegem arata putina noastra schimbare intru Hristos.

Am gasit explicatia ca "sfintii vor judeca lumea"' in sensul ca prezenta lor va fi o acuzatie indirecta adusa celor pacatosi, care au beneficiat, ca si sfintii, de acest mare dar al vietii pe pamant, care e o perioada de pregatire pentru viata viitoare, si nu au lucrat pentru impodobirea sufletului, asa cum au facut sfintii.

Am credinta ca si judecata Fiului va fi bazata pe intalnirea cu El si pe cat de mult se va regasi in noi ne vom bucura de El sau pe cat de mult ne-am inchis Lui, vom suferi din cauza lipsei unirii cu El.

Daca aveti si alte interpretari, va rog sa le postati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2012, 12:52:18
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

dar sfintii vor judeca si pe ingeri:

1 Corinteni 6:3
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2012, 13:11:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puteti citi aici o talcuire in acest sens.Doamne ajuta!+ PS:stiind aceste aspecte neamul romanesc a apelat mereu la sprijinul sfintilor dupa cum se poate vedea ,,Asemenea, steagul Moldovei, trimis de Stefan cel Mare la manastirea Zograful, din muntele Athos, are chipul Sfantului Gheorghe, doborand balaurul. Iar acest chip al Sfantului, doborand balaurul, a fost la noi ca un rasunet si ca o chemare a poporului la lupta crestinilor impotriva balaurului vremii, adica a paganilor otomani si impotriva diavolului. O dovada este si rugaciunea lui Stefan cel Mare, scrisa pe steagul sau: “O, luptatorule si biruitorule, mare Gheorghe, in nevoi si in nenorociri grabnic ajutator si cald sprijinitor, iar celor intristati, bucurie nespusa, primeste de la noi aceasta rugaminte a smeritului tau rob, a Domnului Io Stefan Voievod, din mila lui Dumnezeu, Domnul Tarii Moldovei. Pazeste-l pe el neatins in lumea aceasta si in cea de apoi, pentru rugaciunile celor ce te cinstesc pe Tine, ca sa Te preamarim in veci. Amin."

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 08.06.2012 at 13:32:31.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2012, 14:34:14
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul


Interpretarea mea:
Ingerii numiti aici sunt ingerii cazuti.
da, aceia, care acum sunt inchisi cu lanturi, in intuneric Iuda 1:6
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2012, 15:52:04
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul


Interpretarea mea:
Ingerii numiti aici sunt ingerii cazuti.
Aceasta e și interpretarea IPS Bartolomeu, scrisă în note, care a făcut cea mai recentă traducere a Bibliei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2012, 03:18:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am gasit explicatia ca "sfintii vor judeca lumea"' in sensul ca prezenta lor va fi o acuzatie indirecta adusa celor pacatosi, care au beneficiat, ca si sfintii, de acest mare dar al vietii pe pamant, care e o perioada de pregatire pentru viata viitoare, si nu au lucrat pentru impodobirea sufletului, asa cum au facut sfintii.
Randurile scrise mai sus, m-au ajutat sa inteleg afirmatia: sfintii vor judeca lumea, peste care treceam fara sa patrund adevaratul inteles. Meditand la acestea, am inteles cat de mari sunt sfintii inaintea lui Dumnezeu. Avem atatea exemple de sfinti care au trait doar pentru Dumnezeu, care si-au dat viata pentru Adevar, incat nu avem raspuns si nici scuza.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2012, 12:52:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
...
Am gasit explicatia ca "sfintii vor judeca lumea"' in sensul ca prezenta lor va fi o acuzatie indirecta adusa celor pacatosi, care au beneficiat, ca si sfintii, de acest mare dar al vietii pe pamant, care e o perioada de pregatire pentru viata viitoare, si nu au lucrat pentru impodobirea sufletului, asa cum au facut sfintii...

Daca aveti si alte interpretari, va rog sa le postati.
Exact despre judecata de care amintești, părerea mea este asemenea cu spusele tale, că însăși prezența mea acolo în fața îngerilor, în acel mediu luminat de Adevăr, judecata mea e dată instant de culoarea ”hainelor” cu care am venit din viața terestră, adică de culoarea aurei sufletului meu care contrastează mai mult sao mai puțin cu Lumina din jur; poate că sfinții nici nu vor fi de față sau cu greu pot fi observați din cauza asemănării aurei culorii lor cu mediul definit de Lumină.

Nu va fi absolut nimic de spus pentru că judecata deja s-a făcut la momentul săvârșirii faptei și se reflectă în culoarea aurei.
În Împărăția lui Dumnezeu hainele potrivite sunt hainele împărătești, de culoarea aurei divine pentru că mediul este Adevărul, Lumina, Nunta...

11. Iar imparatul, intrand sa-si vada oaspetii, a vazut acolo un om care nu era imbracat in haina de nunta
12. si i-a zis: Prietene, cum de ai intrat aici fara sa ai haina de nunta? El insa a tacut.(Mt22,11-12)

Last edited by Demetrius; 11.06.2012 at 00:27:08.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
judecata lumii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna a judeca pe cineva? alexaa Generalitati 11 15.03.2012 19:06:25
Hristos are dreptul de a judeca lumea costel Spiritualitatea ortodoxa 63 23.09.2011 01:10:05
Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea phradmon Alte Religii 8 11.10.2010 20:26:13
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 13.12.2009 00:33:27
Cele patru legi dupa care va judeca hristos lumea patinina34 Din Vechiul Testament 1 12.06.2009 14:11:02