Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.09.2018, 10:52:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu, este laica, casatoria civila este un contract intre doua persoane, barbat si femeie daca insisti,
Care are implicații directe și asupra familiei.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Bisericii nu trebuie sa i se permita sa se amestece intr-o chestiune laica.
În calitate de ce vii să spui ce are de făcut Biserica și să stabilești dacă este sau nu o chestiune laică? Bine că li se permite alorlalți să-și impună despotic agenda, mai ales unor copii la vârste fragede când nu au discernământ.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
reflecta in mod interesat si grosier evenimente ultraperiferice si fara insemnatate, ce se petrec intr-o societate liberala.
Asta din punctul tău de vedere.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
probabil ca unele dintre ele nici macar nu sunt reale
O afirmație fără argumente este nulă. Nu că ar fi prima dată când faci afirmații gratuite.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.09.2018, 11:51:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Care are implicații directe și asupra familiei.
stii cum se numeste asta, da? sofism.



Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În calitate de ce vii să spui ce are de făcut Biserica și să stabilești dacă este sau nu o chestiune laică? Bine că li se permite alorlalți să-și impună despotic agenda, mai ales unor copii la vârste fragede când nu au discernământ.
bazaconii, e vorba despre casatoria civila, Biserica insasi o considera o chestiune laica. bine, pana la izbucnirea asta. ar trebui sa-ti fie rusine ca scrii asa ceva, un preot a impartit pliante cu "familia traditionala" intr-o scoala din vaslui, un copilas de 13 ani s-a dus la ma-sa dupa aia si a intrebat-o ce sunt homosexualii.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
O afirmație fără argumente este nulă. Nu că ar fi prima dată când faci afirmații gratuite.
am scris "probabil", care inseamna posibil, care poate fi adevarat, care se poate intampla. nu ca te-ar interesa.

ps.dar nu ne-ai spus daca ai intrebat-o pe nevasta-ta daca in timpul nasterii "naturale" a fost ajutata de medic cu bisturiul.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 20.09.2018 at 11:53:32.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.09.2018, 15:08:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stii cum se numeste asta, da? sofism.
Aham, asta doar în capul tău.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
bazaconii, e vorba despre casatoria civila, Biserica insasi o considera o chestiune laica.
Este un demers laic care este în acord cu Evanghelia. Dacă era numai o chestiune laică ierarhii nu ieșeau la rampă încă de pe acum. De ce nu te duci la un preot să te lămurească?

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ar trebui sa-ti fie rusine ca scrii asa ceva,
Asta face parte din intimidare? Scriu ce vreau, care e problema ta?

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
un preot a impartit pliante cu "familia traditionala" intr-o scoala din vaslui, un copilas de 13 ani s-a dus la ma-sa dupa aia si a intrebat-o ce sunt homosexualii.
Aha! Și vai ce problemă mare ar fi că trebuie să- explici copilului o realitate. Dar de cazul reeducării copiilor de către activițtii lgbt de ce nu spui nimic? Sau nici nu știi, pentru că a avut grijă media să tacă.

ADEVĂRUL despre ce au fost învățați liceenii din Vrancea la conferința organizată de Ambasada SUA, după ce mulți dintre ei și-au semnat singuri acordurile parentale

https://www.activenews.ro/stiri/ADEV...rentale-149501

Directorul Ateneului din Focșani a dat de pământ cu Ambasada SUA și activiștii LGBT, care veniseră să promoveze ideologia gender unor elevi: „Eu nu admit în Ateneu să se discute despre homosexualitate, despre lesbianism, despre transgender”

https://www.activenews.ro/stiri-soci...sgender-149492

Last edited by simpllu; 20.09.2018 at 15:22:34.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.09.2018, 15:11:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Membrii Coaliției pentru Familie precizează, joi, că inițiativa lor de revizuire a Constituției nu are nicio legătură cu vreo formațiune politică, precizând că resping confiscarea politică a demersului lor.
"Inițiativa noastră de revizuire a Constituției României nu are nicio legătură cu vreo formațiune politică. Nu suntem și nu am fost la remorca niciunui partid.Demersul nostru nu este în niciun fel legat de PSD sau de guvernarea PSD. Protocoalele semnate cu PSD, PNL și ALDE nu au vizat decât obținerea sprijinului parlamentar pentru adoptarea legii de revizuire a Constituției României. Am respins și respingem confiscarea politică a inițiativei noastre. Exprimarea publică a susținerii demersului celor 3 000 000 de cetățeni români, inclusiv de către actori politici, nu poate fi considerată o încercare de confiscare politică. De altfel, legea de revizuire constituțională nu a putut trece decât cu votul mai multor partide de la putere și din opoziție. Organizatorul referendumului este Guvernul României, nu PSD. Cine consideră că structura politică a guvernului este un impediment pentru votul la referendum, va trebui să fie consecvent și să boicoteze și alegerile de anul viitor organizate de același guvern. Ceea ce este, evident, absurd", transmite Coaliția pentru Familie, într-un comunicat de presă remis joi MEDIAFAX.
Reprezentanții Coaliției pentru Familie precizează că tema referendumului este protecția constituțională a definiției căsătoriei.
"Deci nu vom vota pentru sau împotriva vreunui partid politic, pentru sau împotriva vreunui lider politic. Votul pe care îl vom da este pentru păstrarea firescului vieții noastre și a copiilor noștri. Orice altă înțelegere a organizării referendumului este viciată de interese meschine. Atacurile și defăimarea continue la adresa milioanelor de cetățeni români care și-au dorit referendumul demonstrează nivelul de violență și vulgaritate excesivă la care s-a ajuns în societatea românească.

Deplângem această situație și îi încurajăm pe toți susținătorii referendumului să nu dea curs niciunei tentații de a răspunde cu aceeași monedă. Deplângem și condamnăm campania agresivă împotriva Bisericii Ortodoxe Române, dusă de activiștii radicali ai ideologiei de gen, campanie acceptată și promovată chiar de unele instituții de presă", potrivit sursei citate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.09.2018, 15:53:20
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

devine absurda "polemica". am citit candva, chiar pe situl asta, ca Biserica nici macar nu recunoaste casatoriile civile, acum cica se leaga de ele in acord cu evanghelia.

boss, e taman invers, voi faceti campanie agresiva, eu nu vad decat pe ici pe colo pcte de vedere personale, care se declara contra... si-or mai fi homosexualii, dar n-am cautat.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.09.2018, 16:03:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

iata:

"Conferința mult dezbătută zilele acestea, acest Women Talk care i-a ofensat pe mulți cetățeni ai orașului Focșani, printre care preoți, oameni care fac parte dintr-o anumită “Asociație A Părinților Pentru Ora De Religie” și jurnaliști cu influențe politice. Salvatorii comunității. ????

Of și câtă atenție le-am mai dat de am impresia că sunt foarte copleșiți. Vorbesc și eu în calitate de simplu participant, simplu elev care a venit de mână cu mama în caz de vă întrebați dacă sunt și eu una dintre viitorii “infractori” ai țării ce falsifică semnături pentru acorduri parentale. Sper că mama nu și-a falsificat propria prezență, asta ca să nu mai fie nimic de suspectat, avea chiar și buletinul la ea, în caz de rebeliunea jurnaliștilor ar fi suspectat-o de fals de persoană. Imediat ce am întrebat-o pe maică-mea de acasă dacă mă va onora cu prezența ei la o conferință destinată și ei ca femeie și ca mamă și am anunțat-o că o să mai fie și de-al de “leghebete” pe acolo mi-a confirmat foarte simplu că da, o să vină. Pe atunci nu știam că o să îndure frigul într-o sală de abia găsită la Hotelul Unirea, doar fiindcă Ateneul Popular este un spațiu decent care nu-și permite să găzduiască un grup de tineri ce vor să arate comunității și liceenilor că au și alte drepturi și sunt mai presus decât niște “copii obraznici și aroganți”. Replică pe care am auzit-o de cum am intrat în sala unde se ținea conferința respectivă, replică a domnului jurnalist ofensat că nu a fost invitat să ia parte și el la un asemenea eveniment “tupeist”.

Domnului i s-a sugerat să ia un loc, dar asta nu l-a întrerupt să se ducă la organizatorii evenimentului (tineri sub 18 ani) și să se ia puțin de ei ca să le arate cine este șeful cu adevărat. Nu a ezitat să se ducă la una dintre conferențiare și să o agreseze verbal comportându-se superior tocmai pentru că persoana din fața acestuia era o femeie. Culmea fiind că atunci când un bărbat destul de masiv a intervenit cu aceleași replici și același ton pe care fata l-a avut, jurnalistul respectiv a luat o atitudine silitoare și s-a pus ca toți ceilalți oameni pe scaun. Conferința a decurs normal, spectatorii constând nu numai în liceeni, ci și într-un număr considerabil de adulți (părinți), cât și de profesori.După ce ni s-a vorbit despre cazuri de agresiune și discriminare din România, despre egalitatea de șanse între romi și români, între bărbat și femeie, despre drepturile pe care noi le avem și ar trebui să le conștientizăm și despre educația opțională pe care noi ar trebui s-o avem în școli, domnul revoltat se ridică spunând că are “o întrebare”. A urmat un discurs prin care acesta i-a reproșat doamnei că a spus cuvântul “discriminare” doar de 4 ori și “educație sexuală” de 5 ori, iar asta ar invoca faptul că femeia din fața noastră ne spală pe creier încercând să ne spună să nu votăm politicieni misogini. Iar întrebarea? Părinții au început să se revolte asupra lui spunând că “nimeni nu a venit să vă asculte pe dumneavoastră” și “noi vrem educație sexuală în școli“, acesta plecând la pauză, probabil în cea mai mare grabă ca să nu-și uite ideea și să scrie un articol umilitor despre cum “lgbt” ni se bagă pe gât în această comunitate, iar el va aduce informațiile ce vor dezvalui adevarata fata a tinerilor din licee. Informații de care nici nu ai putea spune că sunt interpretate deoarece jurnalistul agitat nu a fost prezent la singurul moment în care s-a vorbit despre drepturile persoanelor trans (pentru ca ce sa vezi, au drepturi) momentul în care regizorul de film a vorbit, așadar informațiile sunt false.

Așa s-a desfășurat conferința, de altfel splendidă și încurajatoare prin ochii unui simplu spectator privind motivul pentru care avem nevoie de conferințe ca Women Talk în Focșani și în toată România.

Articol preluat de pe site-ul :irinadragulean.wordpress.com "

qed
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.09.2018, 16:25:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
boss, e taman invers, voi faceti campanie agresiva,
Dar campaniile lgbt de prin școli și grădințe cum le numești? Omiți faptul că campania CpF este legală.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu nu vad decat pe ici pe colo pcte de vedere personale,
Când ai numai cuie în cap vezi numai ciocane.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.09.2018, 16:44:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
....qed
Inițial conferința trebuia să se țină la Ateneul Popular, dar au primit aviz negativ. Evident că discursul conferinței a fost schimbat/coafat știind că este urmărit.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.09.2018, 01:13:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

****Editat****
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 21.09.2018 at 01:25:17.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.09.2018, 01:25:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În contextul discuțiilor despre căsătorie generate în spațiul public de Referendumul care va avea loc în 6-7 octombrie 2018, Arhiepiscopul Dunării de Jos transmite prin intermediul Basilica.ro un mesaj referitor la importanța familiei – „celula vieții biologice și spirituale”.
Redăm textul integral transmis de Arhiepiscopul Casian intitulat „Familia este temelia nezdruncinată a vieții noastre”:
Familia este, pentru orice prunc, mama și tata, care ne întind brațele de la leagăn până când devenim noi înșine maturi și capabili să înțelegem taina vieții.
Cum am iubi alte persoană mai mult decât pe mama și pe tata?
Cum ar iubi mama și tata mai mult în lumea aceasta pe altcineva decât pe fiii și fiicele lor „ca pe niște vlăstare tinere de măslin, împrejurul mesei tale” (Psalmi 127, 3)?
Cum am putea să ne imaginăm viața fără mama și tata, care și aici, pe pământ și de Dincolo ne ocrotesc și ne apără?
Cum să nu transmitem acest duh sacru în lumea noastră secularizată și tot mai săracă în modele sfinte, care nu pot fi identificate decât în primul rând în familia creștină și apoi, în Școală și în Biserică?
Iată de ce, de la Adam și Eva, familia a rămas și va rămâne celula vieții biologice și spirituale și, iată de ce „va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup. Taina aceasta mare este, iar eu zic în Hristos și în Biserică” (Efeseni 5, 31-32).
Așa gândim și așa credem!
Așa se va păstra credința și neamul și așa vom apăra darul sfânt al vieții, prin familia constituită din mama, tata, copiii și urmașii acestora în vecii vecilor!
† Casian,
Arhiepiscopul Dunării de Jos
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde