Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2009, 22:01:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pacatul

Sfântul Pavel expune una dintre cele mai tulburătoare experiențe ce le poate trăi omul : nu fac binele pe care il doresc, ci răul pe care nu-l voiesc , il savârsesc. Prin acest cuvânt , apostolul dovedește realism si discernământ, este războiul duhovnicesc pe care nu l-a abandonat niciodată. Ideal ar fi să nu păcătuim . De putut numai Dumnezeu știe ce poate fiecare. Dacă păcatul este atât de perfid, hai sa-i spun mai elegant , subtil, incât se furiseaza si in faptele noastre bune, aceasta poate fi spre invațare , că nimic bun din ce facem nu facem spre slava noastra, spre meritul nostru. Exista o aparența a binelui savârsit de noi si spun asta acum când mai avem atât de putin pâna la Postul Mare, pentru ca de multe ori, păcatul este infășurat in haina dreptătii. Cea mai eficientă armă impotriva acestei aparente a binelui, impotriva păcatului infăsurat in haina dreptătii este smerenia de care tot vorbim mai pe toate topicele , cu precădere pe acesta. Avva Sisoie din "Pateric" , la moartea sa, văzând pe ingeri ca il luau in cer, incă se mai ruga de ei sa-l mai lase, că nici nu a apucat să se pocăiască. Mai bine sa uităm faptele noastre bune si sa-L lasăm pe Dumnezeu sa si le aminteasca la vremea cuvenită. Ce facem noi ? Apostolul ne indeamnă să fim atenti la fiecare gest, cuvânt si fapta, pentru ca in ele se poate ascunde pacatul, răul. Până la urmă păcatul nu este ceva izolat ci se amesteca in toate motivatiile si actiunile noastre. Sfântul Pavel ne spune că păcatul se află in noi. Nu poți trage o linie si spune ca uite aici se termină dreptatea mea si de aici incepe păcatul, păcătosenia mea. Păcatul incolteste chiar si in cele mai bune intentii sau fapte considerate de noi vrednice. "Căci știm că Legea e duhovniceasca ; dar eu sunt trupesc, vândut sub păcat. Pentru că ceea ce fac nu știu; căci nu săvârșesc ceea ce voiesc, ci fac ceea ce urăsc. Iar dacă fac ceea ce nu voiesc, recunosc că Legea este buna. " ( Romani 7, 14-25 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2009, 20:09:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Păcătuim mulți dintre noi exact prin felul de a ne exprima, in libertate. Tocmai asta este ceea ce a adus diavolul nou pe pământ. Dar cum a putut el să introducă această ispită in lume ? Părându-ni - se toate sau aproape toate ca firești.
Starea noastra de veghe trebuie să fie continuă, o stare permanentă, exagerat de permanentă , caci m-ai bine să spun că am greșit atunci când nu am greșit, decât să spun câ nu am gresit, atunci când am păcătuit cu adevărat. Personal de când procedez astfel controlul asupra celor greșite este mult mai eficace. Am spus controlul, nu vindecarea totala, pentru-ca cel mai periculos este pierderea controlului si constientizării cu adevărat, a celor greșite cu voie sau fără voie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2009, 22:11:42
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce este pacatul si de ce atrage dupa sine mania lui Dumnezeu in veacul de acum si in

Dupa invatatura Sfintei Scripturi, pacatul este calcarea cu buna stiinta si de bunavoie a voii lui Dumnezeu. El se mai numeste si faradelege ( Invatatura de Credinta Ortodoxa, pag. 426; Romani 5, 13; Iacob 2, 9; Isaia 49, 12-13). Radacina pacatului este pofta care ispiteste pe om (Iacob 1, 13-15). Pacatul atrage mania lui Dumnezeu asupra omului fiindca " pacatul este uraciune inaintea lui Dumnezeu " (Deuteronom 17, 25; Pilde 3, 32). Pacatul atrage mania lui Dumnezeu asupra omului, deoarece " pacatosii sunt vrajmasi ai lui Dumnezeu " (Iov 21,17; Ieremia 21,14; Psalm 20, 8-10; 78, 6; Isaia 10, 6)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2009, 22:12:13
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In cate feluri se impart pacatele si care sunt pacatele mai greu de vindecat?

Sfantul Ioan Evanghelistul imparte pacatele in doua: pacate de moarte si pacate care nu sunt de moarte (1 Ioan 5, 16-17). Tot el imparte pacatele de moarte in trei mari grupe: pofta trupului, pofta ochiului si trufia viietii (1 Ioan 2, 16). Sfintii Parinti impart pacatele de moarte in trei mari grupe:

a. pacatele capitale, in numar de sapte;
b. pacate strigatoare la cer, care sunt mult mai grave precum: uciderea, pruncuciderea, asuprirea saracilor, rapirea avutului altora, uciderea aproapelui, etc;
c. pacate impotriva Duhului Sfant. Acestea sunt cele mai grave pacate facute de oameni pe pamant pentru ca hulesc pe Dumnezeu si alunga harul Duhului Sfant de la om. Dintre acestea amintim: necredinta in Dumnezeu, apostazia (lepadarea de credinta), eresul, secta, deznadejdea, sinuciderea, ura de om pana la moarte, prea marea incredere in Dumnezeu, injuraturile etc. Cele dintai se numesc " pacate capitale ", pentru ca sunt cele mai numeroase si stapanesc pe cei mai multi oameni. Cele de-al doilea se numesc " strigatoare la cer ", pentru ca striga si cer de la Dumnezeu pedeapsa omului inca in viata. Pacatele cele mai mari si mai greu de vindecat sunt pacatele impotriva Duhului Sfant si pacatele de moarte care stapanesc pe om de mai multa vreme, adica patimile.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2009, 22:12:51
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Care este cel mai urat pacat inaintea lui Dumnezeu?

Cel mai urat pacat inaintea lui Dumnezeu este pacatul mandriei, caci acesta a facut pe ingeri diavoli, dupa cum si smerenia " poate face din diavoli ingeri " (Scara, Cuvantul 25).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2009, 22:13:30
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Care sunt imprejurarile pacatului si cate sunt acestea?

Imprejurarile pacatelor sunt in numar de sapte si anume: Cine a facut pacatul? Ce fel de pacat a facut? Din ce motiv si pentru ce l-a facut? Prin ce mijloc l-a facut? In ce vreme l-a facut (in tinerete, la batranete, ziua, noaptea etc.)? In ce loc l-a facut? De cate ori l-a facut? (A se vedea pe larg invatatura catre duhovnic de Sfantul Nicodim Aghioritul, pag. 26-27, ed. 1928).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2009, 01:23:00
Diana23 Diana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 4
Implicit Un pacat mare.

Eu am pacatuit,am citit Moliftele Sfantului Vasile si de atunci imi merge foarte rau.Acum nu mai stiu ce sa fac.Am in familie o persoana care se ocupa cu lucruri necurate si am crezut ca va fi bine daca le citesc.Nu am crezut ca doar preotul are voie sa le citeasca,am crezut in puterea lui Dumnezeu.Acum am impresia ca i-am dat putere mai mare acelei persoane,parca o forta malefica o ajuta sa-mi distruga familia.Bunul Dumnezeu sa ma ierte!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2009, 02:44:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana23 Vezi mesajul
Eu am pacatuit,am citit Moliftele Sfantului Vasile si de atunci imi merge foarte rau.Acum nu mai stiu ce sa fac!
Stiu EXACT despre ce vorbesti. La fel am patit si eu insa asa cum m-a sfatuit Duhovnicul am avut rabdare si am asteptat pina s-a facut lumina din nou in viata mea.
Rabdare, deoarece LUCRAREA ESTE INCEPUTA..si este in desfasurare chiar daca deocamdata doare.... Nu este asa cum te asteptai, curios nu?:)).., insa asta este semnul ca Dumnezeu te-a auzit!

Ai incredere in Molifte! Sunt extrem de puternice!
Mie duhovnicul mi-a spus dupa un oftat, ca inainte sa-mi fie bine mai mult ca sigur IMI VA FI RAU! Sub ce forma va veni acest rau nu stie( si a fost surprins pina la lacrimi in ce fel violent a venit peste mine) insa dupa aceea, CU AJUTORUL LUI, al Duhovnicului meu,... mi-a fost chiar FOARTE bine

Last edited by andreicozia; 23.10.2009 at 02:46:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2009, 18:49:30
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Mirenii citesc Moliftele Sf.Vasile???S.O.S!!!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stiu EXACT despre ce vorbesti. La fel am patit si eu insa asa cum m-a sfatuit Duhovnicul am avut rabdare si am asteptat pina s-a facut lumina din nou in viata mea.
Rabdare, deoarece LUCRAREA ESTE INCEPUTA..si este in desfasurare chiar daca deocamdata doare.... Nu este asa cum te asteptai, curios nu?:)).., insa asta este semnul ca Dumnezeu te-a auzit!

Ai incredere in Molifte! Sunt extrem de puternice!
Mie duhovnicul mi-a spus dupa un oftat, ca inainte sa-mi fie bine mai mult ca sigur IMI VA FI RAU! Sub ce forma va veni acest rau nu stie( si a fost surprins pina la lacrimi in ce fel violent a venit peste mine) insa dupa aceea, CU AJUTORUL LUI, al Duhovnicului meu,... mi-a fost chiar FOARTE bine
Ma cutremura ceea ce am citit in aceasta postare!!!Eu stiu ca doar preotii dupa o anumita randuiala se incumeta la citirea lor!!!!!Si mai stiu ca nu oricine dintre ei le citeste!!!.Si crestinii care le asculta trebuie sa fie pregatiti cu post, spovedanie, etc.......

Doamne, Doamne, Doamne Ajuta!!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2009, 19:23:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Ma cutremura ceea ce am citit in aceasta postare!!!Eu stiu ca doar preotii dupa o anumita randuiala se incumeta la citirea lor!!!!!Si mai stiu ca nu oricine dintre ei le citeste!!!.Si crestinii care le asculta trebuie sa fie pregatiti cu post, spovedanie, etc.......

Doamne, Doamne, Doamne Ajuta!!!!!!!
Intradevar Lavinia, sa nu crezi ca repararea unei situatii dificile in viata se va manifesta prin bucurii, si o succesiune de clipe fericite si de beatitudine.
Nu, o mizerie care necesita curatenie se face de catre Dumnezeu tot printr-un proces deseori neplacut de curatire a locului de mizerie si acest proces nu este dragut!

Duhovnicul meu a simtit ceva foarte clar manifestindu-se in jurul nostru mai ales dupa ce a citit si rugaciunile de exorcizare ale Arhanghelului Mihail!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26
Pacatul romandragut Despre Biserica Ortodoxa in general 62 12.08.2007 18:38:46