Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2009, 10:03:35
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

pai s-o fi gandit ca deja stii acest lucru...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2009, 10:12:04
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
pai s-o fi gandit ca deja stii acest lucru...
bun dar azi am vorbit deci stia ca nu am timp 3 zile pana la urmatoarea intalnirea a noastra
daca tin post astazi si maine ( 2 zile), iar sambata dimineata sa ma duc , o fii bine??
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2009, 10:27:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
bun dar azi am vorbit deci stia ca nu am timp 3 zile pana la urmatoarea intalnirea a noastra
daca tin post astazi si maine ( 2 zile), iar sambata dimineata sa ma duc , o fii bine??
Eu te sfătuiesc să mergi liniștită la spovedanie chiar dacă nu ai postit.Având în vedere că se aprpoie marele post al Paștelui atunci va fi mult mai aglomerat la spovedit și nu se va putea face o spovedanie generală.Așadar fă-ți o cercetare amănunțită a vietii tale de până acum și cu îndreptarul de spovedanie pe o hârtiuță norează foarte pe scurt păcatele pe care le-ai făcut din copilărie și până acum.Citește rugăciunile de dinainte de spovedanie,împacă-te pe cât posibil cu cei cu care nu ești în relații armonioase.Este foarte bine ca înainte de spovedanie să ți se facă de către preot rugăciunile numite"miliftă pentru spovedanie".
Hârtiuța s-ar putea să o dai preotului care te va cerceta acolo unde crede de cuviință.
La sfârșitul spovedaniei preotul îți va spune o rugăciune de iertare a păcatelor spovedite.
Să ceri canon dacă nu vei primi de la preot și mai ales să-l faci. Și nu te grăbi cu împărtășania.Ai timp tot postul Paștelui.
Vei ști dacă spovedania ți-a fost cu folos după starea pe care o vei avea când pleci acasă.
Îți doresc să pui început bun de pocăință.Doamne ajută.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2009, 14:00:08
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

tu faci exact ce ti/a spus preotul. si cand ajungi la el ii spui despre cele doua zile. nu te crampona de acestea. spovedania e mult mai importanta. nu uita insa sa/i spui si lui ca sa stie. atat. Doamne ajuta! si curaj. indrazneste. nu-ti mai fa ganduri. o sa fie bine!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2009, 15:57:01
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
tu faci exact ce ti/a spus preotul. si cand ajungi la el ii spui despre cele doua zile. nu te crampona de acestea. spovedania e mult mai importanta. nu uita insa sa/i spui si lui ca sa stie. atat. Doamne ajuta! si curaj. indrazneste. nu-ti mai fa ganduri. o sa fie bine!
zici "tu faci exact ce ti/a spus preotul." dar daca a uitat?? stiu ca spovedania este mult mai importanta dar multi sunt de parere ca trebuie sa te pregatesti intr-un anume fel pentru ea...
:-I
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.04.2010, 13:58:51
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Intrebare noua tot legat de spovedanie

Pacatele marturisite la o spovedanie la care nu ai fost impartasit, le amintesti la urmatoarea spovedanie?

Ultima data s-a intamplat sa ma pregatesc de spovedanie, venea si sotul meu ( bucurie mare) deci nu puteam sa mai dau inapoi , iar in dimineata in care urma sa ne ducem , observ ca eram intrata in perioada din luna a femeii . Femeia cand nu este curata nu are voie sa se atinga de cele sfinte cu atat mai putin sa se impartaseasca.Ca sa nu stric lucrarea la care m-am muncit, adica sa-l duc si pe sotul meu la spovedanie, mi-am spus: ma duc dar am sa-l previn pe duhovnic.
Mi-a zis sa ma duc in urmatoarea sambata cand va fi din nou el la biserica de serviciu , ( acolo slujesc mai multi preoti) sa ma impartasesc. Ei, va trebui sa ma spovedesc doar de pacatele care le-am facut de atunci incolo sau va trebui sa le reamintesc si pe acelea de ultima data?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.04.2010, 14:09:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Pacatele marturisite la o spovedanie la care nu ai fost impartasit, le amintesti la urmatoarea spovedanie?

Ultima data s-a intamplat sa ma pregatesc de spovedanie, venea si sotul meu ( bucurie mare) deci nu puteam sa mai dau inapoi , iar in dimineata in care urma sa ne ducem , observ ca eram intrata in perioada din luna a femeii . Femeia cand nu este curata nu are voie sa se atinga de cele sfinte cu atat mai putin sa se impartaseasca.Ca sa nu stric lucrarea la care m-am muncit, adica sa-l duc si pe sotul meu la spovedanie, mi-am spus: ma duc dar am sa-l previn pe duhovnic.
Mi-a zis sa ma duc in urmatoarea sambata cand va fi din nou el la biserica de serviciu , ( acolo slujesc mai multi preoti) sa ma impartasesc. Ei, va trebui sa ma spovedesc doar de pacatele care le-am facut de atunci incolo sau va trebui sa le reamintesc si pe acelea de ultima data?
Daca te-ai spovedit odata cu sotul,trebuie sa spui doar pacatele din ultima saptamana.
Dar nu inteleg un lucru: cum de te-ai spovedit,din moment ce ,atunci cand esti in perioada ,nu ai voie sa intri in Biserica?!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.04.2010, 14:32:18
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Raspuns ptr daniel777
Am intrebat un calugar care are experienta a 20 ani de calugarie + facultatea de teologie si a spus asa : poti sa intri in biserica dar sa nu te atingi de cele sfinte . A mai spus, sa stau mai in spate, in semn de respect la porunca data de Dumnezeu.

Subiectul acesta a mai facut valuri pe forum , toata lumea a venit cu tot felul de pareri printre care una din ele a fost" intreaba duhovnicul' Zis si facut. Duhovnicul meu este mai permisiv ca sa spun asa . Deci am intrtebat un calugar - un apropiat al familiei.

Apropos de subiectul preoti si duhovnici. mai vin cu o intrebare. Poate-mi raspunde chiar un Parinte de pe forum.

La biserica la care ma spovedesc slujesc 3 preoti . Mie cand imi vine sa ma duc la spovedanie, nu mai stau sa calculez cate saptamani au trecut si care preot e la rand sa slujeasca in saptamana aceea, asa ca ma duc la care se nimereste.
Acesta de care vorbesc este mai permisiv cum spuneam, in schimb e altul care-mi place tocmai ptr ca e mai just . Fiul lui, ( al celui just) care este tot preot acolo m-a prevenit odata sa postesc daca vreau sa ma duc la spovedanie la tatul lui, a mai zis "daca nu postiti , tata nu va impartaseste" Si chiar fiul care este mai tanar decat mine, mi-a dat canon !! Cel permisiv imi cunoaste situatia sociala si ultima data in timpul spovedaniei am avut si alte discutii pe langa subiect in timpul spovedaniei, care nu mi-au adus folos duhovnicesc.

Gresesc mult ca tot schimb duhovnicii?
Eu m-am gandit in felul urmator: trebuie sa ma duc la spovedit, deci ma duc stiu ce am de facut si in rest e treaba lui daca a fost prilej de sminteala ptr mine . Sa-l ierte Dumnezeu! imi spun in gand.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.04.2010, 14:44:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dacă te-ai gandi un pic logic,toata Biserica este sfântă.Cum faci tu sa nu te atingi de cele sfinte? Nu vreau sa intru în polemică,pentru că știu ce confuzie este pe această temă,insă,eu îți spun să fii precaută si să nu intri deloc in Biserică in acea perioadă.
Cercetează-ti bine conștiința ,si nu intra in acele zile in Biserică...! Si daca vrei si argumente citește de aiciȘ
http://www.parohiamacin4.org/menstruatia.htm
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.04.2010, 16:07:32
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

citez din linkul ce mi l-ai dat
"...Cealaltă problemă, dacă să meargă sau nu la biserică femeia în perioada menstruației, nu este clarificată. Clar se spune doar că femeia să nu se atingă de sfințenii. Adică să nu se atingă de cruce, icoane, anafură, apă sfințită etc..

....Sfinții Părinți și sinoadele ecumenice, dar fiind o problemă cam delicată și de care Sfinții Părinți nu s-au lovit în mod direct, nu s-a luat în discuție. Așa se face că ea a rămas confuză.
"În concluzie, nu rămâne decât ca fiecare să-și întrebe duhovnicul la Spovedanie dacă poate sau nu să intre în biserică pe perioada menstruației, și să asculte sfatul lui, deoarece asemenea tuturor Sfintelor Taine, și prin Spovedanie lucrează Duhului Sfânt și îl inspiră pe duhovnic ca să dea sfatul cel bun."


nu mai stiu ce sa cred parintele cand mi-a dat crucea sa o pup inainte de spovedanie, l-am intrebat !!! a zis da puteti , sa va impartasiti nu puteti
.....

edit later: multumesc ptr atentionare
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 28.04.2010 at 16:11:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 18.03.2011 23:03:47
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11