Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.05.2011, 10:00:53
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

poate ar fi interesanta o analiza comparativa intre cele doua medii: oras si sat !!!
in ce mediu oamenii sunt mai prezenti la biserica ??? si de ce ???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.05.2011, 11:20:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?
Cum ati ajuns la concluzia asta?La cate biserici diferite va duceti?Adica nu vreau sa spun ca nu aveti dreptate,insa pt a va forma o parere trebuie sa verificati in mai multe biserici!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.05.2011, 14:51:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Dumninca, este sotul meu cel care pune masa de pranz: incalzeste supa, pune friptura in cuptor...etc.
Cand plec sau ma intorc de la biserica il intreb mereu: "de ce nu vrei sa vii si tu cu mine la Sf. Liturghie?
Si-mi raspunde mucalit: "Iubita mea, cine te-ar mai astepta cu masa?"...

... M-as lipsi bucuroasa de aceasta placere daca ar fi singurul motiv pentru care nu vine cu mine... Incerc mereu putin cate putin (poate prea putin...), cu blandete, sa-l conving sa vina si el. Totusi, o cearta intre noi pe acest motiv n-ar fi de dorit.
Bunica mea a reusit sa faca asta, cu multa rabdare si rugaciune si nebatandu-l la cap pe bunicul. Desi avea obiceiul de a toca - bun de altfel, ca s-a prins si de noi ceva - in chestiunile religioase nu sacaia si nu deranja omul, ci Il marturisea pe Dumnezeu cu intreaga pilda a vietii ei, in orice fapta si vorba. In rest, "da-i cu lingurita", vorba parintelui Cleopa:

In afara de rabdare, post si rugaciune - care sunt treburi care te angajeaza pe termen foarte lung - poate ar fi bine sa incerci cateva tertipuri:
Vezi care mai e motivul pentru care nu vrea sa vina la biserica. S-ar putea sa nu fie neaparat unul spritual, ci fiziologic, zic si eu:

1. Poate ca i se face rau dimineata daca nu mananca - asa e bunicul, si bunica pleca cu noi la biserica dupa ce manca el, chiar daca ajungeam tarziu, tot era bucuroasa ca mergem toti.
2. Poate ca e mai somnoros si nu se poate trezi la 8, ca sa mearga la biserica - si atunci ar fi bine sa il astepti, sa mearga si el.
3. Poate ca e mai rusinos din fire, crede ca biserica e treaba de femeie si atunci s-ar bucura daca tu i-ai povesti ca doamna X a venit la biserica impreuna cu sotul ei sau ca un anumit prieten de-al lui frecventeaza biserica sau ca parintele a intrebat de el, ca nu l-a mai vazut...
4. Poate are anumite probleme cu prostata - e si asta o piedica - si nu poate sta mult...
5. Duminica viitoare, ii poti spune: "Stii, dragule, de mult nu am mai iesit noi in oras, la un restaurant, nu vrei sa mergem dupa slujba?" ca sa nu mai gaseasca pretextul cu incalzitul mancarii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.05.2011, 16:25:16
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
sa nu incerci a te certa se face din fisura ruptura,aminteste-i mereu de biserica si rostul ei intr-un mod cit mai placut sa nu sune ca o condamnare pt sot.roaga-te ca Bunul Dumnezeu sa il aduca in biserica dreptmaritoare si asteapta cu mult calm sa vezi schimbarea.

Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute cu cei dragi ai tai.Amin.

Amin!
Multumesc, Alin! Zici foarte bine. Cam asa gandesc si eu dar imi pare rau ca nu am o mai mare putere de convingere. Sper ca rugaciunile mele sa se implineasca!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.05.2011, 16:44:27
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bunica mea a reusit sa faca asta, cu multa rabdare si rugaciune si nebatandu-l la cap pe bunicul. Desi avea obiceiul de a toca - bun de altfel, ca s-a prins si de noi ceva - in chestiunile religioase nu sacaia si nu deranja omul, ci Il marturisea pe Dumnezeu cu intreaga pilda a vietii ei, in orice fapta si vorba. In rest, "da-i cu lingurita", vorba parintelui Cleopa:

In afara de rabdare, post si rugaciune - care sunt treburi care te angajeaza pe termen foarte lung - poate ar fi bine sa incerci cateva tertipuri:
Vezi care mai e motivul pentru care nu vrea sa vina la biserica. S-ar putea sa nu fie neaparat unul spritual, ci fiziologic, zic si eu:

1. Poate ca i se face rau dimineata daca nu mananca - asa e bunicul, si bunica pleca cu noi la biserica dupa ce manca el, chiar daca ajungeam tarziu, tot era bucuroasa ca mergem toti.
2. Poate ca e mai somnoros si nu se poate trezi la 8, ca sa mearga la biserica - si atunci ar fi bine sa il astepti, sa mearga si el.
3. Poate ca e mai rusinos din fire, crede ca biserica e treaba de femeie si atunci s-ar bucura daca tu i-ai povesti ca doamna X a venit la biserica impreuna cu sotul ei sau ca un anumit prieten de-al lui frecventeaza biserica sau ca parintele a intrebat de el, ca nu l-a mai vazut...
4. Poate are anumite probleme cu prostata - e si asta o piedica - si nu poate sta mult...
5. Duminica viitoare, ii poti spune: "Stii, dragule, de mult nu am mai iesit noi in oras, la un restaurant, nu vrei sa mergem dupa slujba?" ca sa nu mai gaseasca pretextul cu incalzitul mancarii.

Esi minunata, ca de obicei, pe placul inimii mele!
Ai atins bine problema. Sotul meu are hernie de disc. Astfel suporta niste dureri goaznice care i se duc de la coloana pe picior. Nici calmantele, nici unguentele nu-si mai fac efectul. Nu poate sta in picioare si nici sezand pe scaun prea mult. Are dureri in orice pozitie s-ar afla si se fataie tot timpul cautandu-si o pozitie comoda. De fapt acesta este motivul pentru care nu insist prea tare sa vina....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.05.2011, 21:29:00
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Amin!
Multumesc, Alin! Zici foarte bine. Cam asa gandesc si eu dar imi pare rau ca nu am o mai mare putere de convingere. Sper ca rugaciunile mele sa se implineasca!
Dumnezeu sa te ajute,sfintii cei dragi sa te sustina si sa ai spor in lucrarea duhovniceasca,mintuitoare si puterea de convingere va veni cind ai sa indeplinesti ceia-ce Domnul asteapta de la tine.

Doamne IIsuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu,miluieste pe roaba ta si fa sa rodeasca si sa creasca lucrarea cea mintuitoare dorita de ia.Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.05.2011, 21:36:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation vintage

operatia este inevitabila,urmata de o perioada de recuperare
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.05.2011, 21:39:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Din popor se stie ca a fi bisericos este o treaba de femeie....
Adevarat,adevarat iti spun: Domnul IIsus a avut si apostoli si are.Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.05.2011, 21:58:46
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ajute,sfintii cei dragi sa te sustina si sa ai spor in lucrarea duhovniceasca,mintuitoare si puterea de convingere va veni cind ai sa indeplinesti ceia-ce Domnul asteapta de la tine.

Doamne IIsuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu,miluieste pe roaba ta si fa sa rodeasca si sa creasca lucrarea cea mintuitoare dorita de ia.Amin.
Amin!
Multumesc mult pentru rugaciunile tale! Sa te auda Dumnezeu!
El le randuieste pe toate dupa cum ne este de folos.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.05.2011, 22:00:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?
Ponderea populatiei feminine este superioara celei masculine.E si acesta un motiv pentru care prezenta feminina este majoritara in biserici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu merg la un anume preot ca nu e bn ionut12 Generalitati 1 13.11.2010 14:21:32
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 21:58:42
VRAJITORII MERG SA SE SPOVEDEASCA? roseliana Vrajitoria 2 05.03.2008 23:34:13