Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2009, 12:40:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumnezeu l-a avertizat pe om , l-a îndrumat ( precum și pe Adam și Eva ) , dar nu a impus cu forța ceva anume, pentru că altfel libertatea dată era încălcată, îngrădită și fără rost. Dumnezeu nu a creat roboți , Cătălin ! Gândul tău merge foarte mult spre SF , dar te rog să mă crezi că ești pe pistă greșită. Mintea noastră este o minte îndumnezeită, dar una căzută, prin însăși decizia noastră . Precum ști sunt mulți ce ajung la desăvârșire , precum și foarte mulți ajung mai prejos de animale . Nu ? Nu suntem un tren, tramvai, sau mai știu eu ce, ce circulăm pe o linie bine stabilită, ci avem liberă circulație oriunde și oricât, dar până într un final. . .
Călin :)
Cristi, eu nu spun ca nu e asa cum spui tu, spun doar ca nu poti spune ca raul a fost creat de om. O fi fost ales de om, dar era creat dinainte. Deci nu pacatul a aparut odata cu alegerea lui Adam ci alegerea insasi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.10.2009, 12:56:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Călin :)
Cristi, eu nu spun ca nu e asa cum spui tu, spun doar ca nu poti spune ca raul a fost creat de om. O fi fost ales de om, dar era creat dinainte. Deci nu pacatul a aparut odata cu alegerea lui Adam ci alegerea insasi.
Măi Cătălin, acum sincer te cunosc cât de cât și îmi ești chiar simpatic, și știu că o vei ține până la nesfârșit cu părerea ta. Așa că, având voie liberă la fel ca tot omul, nu mă pot împotrivi părerii tale, dar nu ai dreptate. Să așteptăm și pe alți forumiști să-și expună părerea și nu numai. Toate bune ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.10.2009, 13:04:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Măi Cătălin, acum sincer te cunosc cât de cât și îmi ești chiar simpatic, și știu că o vei ține până la nesfârșit cu părerea ta. Așa că, având voie liberă la fel ca tot omul, nu mă pot împotrivi părerii tale, dar nu ai dreptate. Să așteptăm și pe alți forumiști să-și expună părerea și nu numai. Toate bune ție !
Călin :) Tu chiar vrei neaparat sa dai mielul :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.10.2009, 13:07:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Călin :) Tu chiar vrei neaparat sa dai mielul :)
Păi de o fi , să fie ! da, ai dreptate CALIN ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.10.2009, 22:23:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Călin :)
Cristi, eu nu spun ca nu e asa cum spui tu, spun doar ca nu poti spune ca raul a fost creat de om. O fi fost ales de om, dar era creat dinainte. Deci nu pacatul a aparut odata cu alegerea lui Adam ci alegerea insasi.
Vai, Topcat, nu esti consecvent in gandirea ta! Deci accepti, pana la urma, creationismul, daca iti inchipui ca pana si pacatul trebuie sa aiba un creator! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2009, 22:39:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vai, Topcat, nu esti consecvent in gandirea ta! Deci accepti, pana la urma, creationismul, daca iti inchipui ca pana si pacatul trebuie sa aiba un creator! :)
In teoria creationista, da :)
In teoria mea nu exista pacat
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.10.2009, 23:36:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In teoria creationista, da :)
In teoria mea nu exista pacat
Ai primit o grea lovitura , trebuie sa recunosti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.10.2009, 11:19:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai primit o grea lovitura , trebuie sa recunosti !
De ce, Cristi?
Daca iti construiesti o teorie pe o ipoteza eronata ajungi la un moment dat la niste contradictii, cum e cea cu pacatul, care in cea creationista apare din senin, nu e creat de acelasi creator benevolent.

Last edited by topcat; 03.10.2009 at 11:26:18.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.10.2009, 12:11:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce, Cristi?
Daca iti construiesti o teorie pe o ipoteza eronata ajungi la un moment dat la niste contradictii, cum e cea cu pacatul, care in cea creationista apare din senin, nu e creat de acelasi creator benevolent.
Mda... Asta se numeste reducere la absurd. Dar de ce crezi tu ca, daca Dumnezeu e creatorul lumii, trebuie sa fie si al pacatului? Dumnezeu le-a creat pe toate bune si frumoase, numai ca omul, care nu a stiut sa discearna, a adus in lume pacatul.
Multumesc ca esti o prezenta atat de activa, Topcat! Fara interventia ta de acum, nu mi-ar fi dat prin cap ca ar trebui sa citesc teologia dogmatica a parintelui Staniloae! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.10.2009, 11:06:58
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Călin :)
Cristi, eu nu spun ca nu e asa cum spui tu, spun doar ca nu poti spune ca raul a fost creat de om. O fi fost ales de om, dar era creat dinainte. Deci nu pacatul a aparut odata cu alegerea lui Adam ci alegerea insasi.
Raul nu are fiinta,nu este precum cartoful,oceanul pacific,gindacul de colorado,pietrele de riu,atomii,virusii,planetele,ingerii,oamenii....et c.Raul inseamna o actiune ( pe care Dumnezeu nu o poate crea ) a unei fiinte libere,care duce la indepartarea de Dumnezeu,la alterare,stricare,denaturare,imbolnavire,...si in final moarte ( duhovniceasca si trupeasca )

Dumnezeu nu a creat gindul lui lucifer de a se mindri,al evei de a nu asculta,al lui adam de a se dezvinovati pe sine si a-L invinui pe Dumnezeu si pe eva,al tau de a nu crede,ale mele cit cuprinde,al lui cain de a-l omori pe Abel...si asa mai departe.

Unul taie piinea cu cutitul,altul il implinta in spatele cuiva,unul se roaga,altul injura,unul munceste,altul bea la birt,una face copii,alta ii avorteaza,unul spune adevarul,altul minte....unde in toate aceste exemple a creat Dumnezeu raul si care este acesta ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26
Pacatul romandragut Despre Biserica Ortodoxa in general 62 12.08.2007 18:38:46