Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 27.09.2009, 15:36:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de searadevara Vezi mesajul
ei!cuvantul bun vine de la Dumnezeu,nu?
Asa este! Eu sunt pe acest site de nici doua luni si imi petrec destul timp citind postarile si am invatat atat de multe lucruri bune si, mai presus de toate, simt atat de mult evlavia si credinta din cele scrise de unii forumisti, incat parca mi se transmit si mie intentiile lor bune si duhul lor. Putinele exceptii sunt spre intarirea celor bune. Multumesc la fel.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 27.09.2009, 16:46:38
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa este! Eu sunt pe acest site de nici doua luni si imi petrec destul timp citind postarile si am invatat atat de multe lucruri bune si, mai presus de toate, simt atat de mult evlavia si credinta din cele scrise de unii forumisti, incat parca mi se transmit si mie intentiile lor bune si duhul lor. Putinele exceptii sunt spre intarirea celor bune. Multumesc la fel.
ai citit pe Antonie Plamadeala?raspunde minunat de frumos la multe din intrebarile noastre.o seara linistita....ca de vara
Reply With Quote
  #133  
Vechi 27.09.2009, 17:21:20
BoGdAn000 BoGdAn000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 8
Post Davinci parerea mea un sfant...

Citat:
În prealabil postat de wolf Vezi mesajul
Imi pare bine ca ati raspuns. Stiti, eu simt ca ar fi pacat. Insa am o intrebare: cati reusesc sa ramana virgini pana la casatorie? Stiu ca asta nu e o scuza. Dar asta ar insemna ca de acum incolo sa privim partenerul doar ca pe un frate o sora dar cu mai multa iubire. Nu poti spune ca voi pacatui si lasa, ca ma spovedesc eu. Nu asa e corect. Corect e sa nu faci nimic. Sa ramai curat. Si....recunosc ca e al naibii de greu. Si daca asta e calea inseamna ca majoritatea a luat-o pe pustie si lumea e intradevar o mare icercare. Putem noi lua o asemenea hotarare? Stiu ca putem. Numai sa vrem destul de mult. Dumnezeu sa ne intareasca in vointa si sa ne lumineze!
...ai dreptate asa este.nush dak stiti si viata lui Da Vinci...eu il consider pe davinci un exemplu pentru umanitate si chiar si pentru calugari....Leonardo Da Vinci a trait in curatie toata viata a fost chiar anchetat de sodomie fara probe,marturii.El zicea:"cine nu isi poate stapani placerile,e mai prejos ca animalul"....eu il numesc pe Davinci si Michelangelo sfintii artei,sfintii renasterii...deoarece au trait in curatie trupeasca.mai ales pe davinci avea ucenici si ii indruma spre bine,contemporani cu el spunea ca are o bunatate iesita din comun,pe langa ca dadea la saraci...avea un ucenic care i-a furat lui Davinci 28 de perechi de incaltaminte ,insa davinci nu ii reprosa nimica.
La inmoramntare a cerut sa fie dus de 60 de saraci spre mormant.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 27.09.2009, 20:08:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BoGdAn000 Vezi mesajul
...ai dreptate asa este.nush dak stiti si viata lui Da Vinci...eu il consider pe davinci un exemplu pentru umanitate si chiar si pentru calugari....Leonardo Da Vinci a trait in curatie toata viata a fost chiar anchetat de sodomie fara probe,marturii.
Pe wikipedia scrie ca ar fi fost homosexual.... sper ca sunt doar speculatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 22:04:42