Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.08.2010, 18:36:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Viata adevarata, viata cea vesnica are la baza jertfa. Jertfa este
principiul Vietii si de aceea e si mantuitoare - spunea parintele
Constantin Galeriu. Cand lui Avraam i s-a cerut sa-si jertfeasca
propriul fiu, pe Isac, nu era o simpla testare a credintei, ci si o
lectie despre ce inseamna mantuirea si ce presupune existenta
vesniciei: jertfa. Principiul vietii vesnice este jertfa. In Imparatia
lui Dumnezeu fiecare se "jertfeste" pentru ceilalti, adica fiecare
traieste prin ceilalti si toti prin Hristos.
Noi, in individualismul nostru, ni se pare nefiresc si prea mult
acest lucru. Adica cum sa nu mai am eu grija de mine ci sa am
grija doar de ceilalti? Egocentrismul nostru se revolta. Nu putem
accepta asa ceva. Dar ingerii nu-si slujesc lor insisi, ei ne slujesc
noua si se ajuta intre ei. Doar cei cazuti n-au mai binevoit sa
slujeasca altora, s-au revoltat si de atunci in tot ce fac urmaresc
doar satisfactia proprie.
Deci daca jertfa este atat de importanta, este principiul Vietii,
atunci putem sa credem ca si jertfa acestor micuti nevinovati nu
ramane fara urmari pozitive si ca Dumnezeul Jertfei nu lasa fara
sa rasplateasca o jertfa, cu atat mai mult cu cat e si nevinovata.

De ce nu intervine Dumnezeu ca sa opreasca aceste nenorociri?
Pai, v-ati gandit c-ar trebui atunci sa intervina la fiecare pas?
Si daca ar interveni la nenorociri, pe urma l-am judeca pentru
ca nu intervine la rele mai putin grave, ca de exemplu mutilari
sau orbiri, sau mai stiu eu ce raniri, iar la urma i-am cere sa
intervina si cand ne taiem la deget. Or, Dumnezeu nu intervine
in viata omului fara acordul si dorinta acestuia. Altul e cel care
actioneaza fara acordul nostru. Totusi, orice nenorocire are si un
rol de a trage un mare SEMNAL DE ALARMA. Oamenii ar trebui
sa invete de pe urma acestor nenorociri si sa schimbe ceva in
viata lor, sa devina mai responsabili, pentru ca bine a spus
Marius22 ca exista nenorociri care se intampla zilnic si nimeni
nu le baga in seama: avorturi, violuri, batai, droguri, etc, etc.
Societatea devine tot mai nesimtita, si nu e numai vina ei, ci
si a mass-mediei, a clasei politice, a filosofiei consumiste, a
reclamelor, spoturilor, a educatiei deficitare si gresit orientate.
Sigur ca toti suntem marcati de tragedie si in atare situatii avem
tendinta de a judeca pripit lucrurile, insa nu trebuie sa pierdem
increderea in Cel ce S-a Jertfit pe Sine pentru mantuirea noastra,
caci intelepciunea Sa este un adanc de nepatruns, puterea Sa e
neingradita, iar mila si iubirea Sa sunt fara de limite si pe toate
le randuieste cu intelepciune dupa planul Sau de Mantuire.
Doamne, ai in grija Ta sufletelele plapande ale acestor prunci
jertfiti fara de vina si alina durerea nestinsa a parintilor lor! Amin.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.08.2010, 18:53:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Daca respectivul a trecut la crestinism pe patul de moarte si si-a manifestat explicit dorinta de a fi inhumat crestineste ... de ce nu ? ... cine suntem noi sa judecam ? (nu judeca, ca sa nu fii judecat).

DAR, aici vorbim de copii crestini, nu deturna conversatia cu ipoteze fantasmagorice.

Care copii creștini ? Mie a susține că aceia erau copii creștini mi se pare o ipoteză fantasmagorică. Sau creștinismul este ceva care se moștenește ? Dacă moștenim cele bune, de ce nu acceptăm că moștenim ș cele rele, cum ar fi păcatul ?

Și eu Îl judec pe Dumnezeu. Ca și dv. Numai că eu cred că Dumnezeu poate că le-a făcut un lucru foarte bun acelor copii.
Domnul a dat. Domnul a luat. Fie numele Domnului în veci lăudat !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.08.2010, 18:59:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
O prietena de-a mea (intamplarea face ca ea sa fi nascut prematur un copil tot ala maternitatea Giulesti), care se declara agnostica si cu care mai port astfel de conversatii, mi-a lasat un mesaj la care am ramas absolut blocata:

"Daca eu merg pe strada si vad o casa in flacari in care ard 3 copii, as sparge geamurile cu mana goala sau as intra cu masina prin perete ca sa-i salvez.
(...)

Cum sa ii raspund ?
Să-i răspundeți așa: "chiar în timp ce vorbim noi, în multe maternități sunt omorâți copii, la cererea părinților lor și cu ajutorul unor oameni în halate albe, care se presupune că slujesc viața și nu moartea. Ideea de a sparge geamurile unor asemenea case, ori chiar ideea de a intra cu mașina prin peretele lor nu este de loc exagerată, dacă am ști că astfel salvăm chiar și un singur bebeluș."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.08.2010, 19:54:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Anamaria, citeste cu atentie ce spune Dumnezeu despre pacatul mostenit :

"Sufletul care păcătuiește va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa." Iezechiel 18:2

Atunci cand David a spus ca "in pacat m-a zamislit maica mea" s-a referit la faptul ca a fost nascut de parinti care traiau in pacat. Insa Biblia spune [in acelasi capitol din Iezechiel, poti citi tot] ca un copil nu va fi pedepsit pentru pacatele parintilor decat daca le va face si el. Daca acel copil va merge pe calea neprihanirii nu i se va tine cont pacatul stramosesc.

In cazul bebelusilor putem spune clar ca ei nu au facut pacatele parintilor lor pentru ca nu aveau inca discernamant. Iisus a spus:

"De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor." Matei 18:3

De aici intelegem ca un suflet curat de copil este perfect compatibil cu Imparatia cerurilor.

In alta ordine de idei, noi suntem oameni rai, dar tot nu am trimite in iad niste suflete nevinovate care nu au pacatuit cu nimic. Cu cat mai mult Dumnezeu , care este bun, ii va lua la pieptul Sau pe acesti copilasi fara vina...

Eu zic sa nu mai ascultati la gurile rele. Oamenii si-au facut dogme care scartaie in practica, si automat vine momentul sa se impiedice in ele. Mai ales cand judecata este fara mila din partea oamenilor. Dar credinta este simpla : Dumnezeu este dragoste si tot ce face El este bun si desavarsit. Multa binecuvantare!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.08.2010, 21:20:02
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Multumesc Doriana, raspunsul tau este cel mai bun raspuns de pana acum. :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.08.2010, 22:11:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Multumesc Doriana, raspunsul tau este cel mai bun raspuns de pana acum. :)
Doamne ajuta! M-as bucura sa-ti fie de folos si tie si celor ce sufera asemenea tie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.08.2010, 22:13:30
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Corect,e pe alaturi!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.08.2010, 22:51:33
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Copii nebotezati

Cica cei nebotezati nu ajung in imparatia cerurilor
fara botezul lui hristos nu se poate
dar oricum nu se poate compara cu sinucigasii care nu isi duc crucea
de cei nebotezati are mila dumnezeu dar de sinucigasi mai putin sau deloc
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.08.2010, 00:38:39
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit Cazul Giulesti: stie cineva de ce nu e luat in considerare botezul dorintei?

Mai cunoastem si Botezul dorintei care consta in dorinta arzatoare a cuiva de a ajunge membru al Sfintei Biserici, ducand o viata de pocainta si in virtute. Daca dintr-o pricina oarecare fara voia lui nu ajunge sa primeasca botezul prin apa si prin Duh, el e socotit botezat cu Botezul dorintei.

Copiii care mor nebotezati, din motive independente de vointa parintilor sau a preotilor, se pot considera partasi la botezul dorintei... Arhimandrit Ilie Cleopa.

Intrebare: Daca exista aceasta forma de botez valid numita „botezul dorintei” de ce nu ar putea fi considerata ca fiind aplicabila in cazul bebelusilor morti in maternitatea Giulesti? Si daca ei pot fi considerati botezati valid de ce nu li s-ar putea face slujba de inmormantare?

Intreb si eu cu gandul la niste parinti care traiesc drama dupa drama...

Last edited by penticostalulmantuibil; 20.08.2010 at 01:00:44.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.08.2010, 07:08:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Intrebare: Daca exista aceasta forma de botez valid numita „botezul dorintei” de ce nu ar putea fi considerata ca fiind aplicabila in cazul bebelusilor morti in maternitatea Giulesti? Si daca ei pot fi considerati botezati valid de ce nu li s-ar putea face slujba de inmormantare?
Nu este interzis să sperăm că în cazul acelor copii a avut loc o formă de botez necunoscută nouă. Botezul dorinței sau botezul cel îngeresc. Sfinți, trăind în completă izolare sau clauzură, au fost uneori surprinși hrănindu-se cu Trupul și Sângele Domnului aduse de îngeri. Am putea spera că, în mod asemănător, există o formă de botez și pentru acești copii. După cum am putea spera că ei sunt mântuiți fără Botez, pe o cale necunoscută Bisericii, căreia nu i s-a revelat întregul adevăr, ci numai cel necesar mântuirii noastre.

Dar, în mod sigur, adică având certitudinea credinței, noi nu putem ști asta.

Citat:
Intreb si eu cu gandul la niste parinti care traiesc drama dupa drama...
Alinarea psihologică a celor dragi rămași în trup nu este singura funcție a ierurgiilor care îl însoțesc pe cel defunct. Reversul medaliei este minimalizarea Sfintelor Taine: dacă pentru cei nebotezați există același grad de speranță și aceeași procedură ca pentru creștini, atunci pentru ce să se mai boteze oamenii ? Dacă cei ce trăiesc în stare de necurăție sunt tratați precum cei căsătoriți, atunci pentru ce să se mai căsătorească oamenii ? Pe urmă, mai trebuie observat un lucru esențial: dacă acești copii au fost botezați pe o cale necunoscută, atunci, neexistând păcate personale în cazul lor, ei sunt deja în mod cert mântuiți, indiferent că au loc sau nu au loc funeralii creștine. Și reciproca e valabilă: dacă au murit în stare căzută, funeraliile nu pot ajuta cu nimic sufletului lor. Căci funeraliile și toate rugăciunile celor vii nu folosesc decât sufletelor care pleacă în stare bolnavă și care se află în ceea ce catolicii numesc "purgatoriu", iar ortodocșii ar putea numi "stare (sau zona) din care se poate ieși a iadului". Pentru ca cineva să se afle acolo, acela trebuie să fi avut păcate personale ușoare sau păcate personale grele pentru care a făcut o restaurare incompletă, ceea ce evident nu este cazul copiilor.

În concluzie, funeraliile nu le-ar fi de ajutor copiilor, după cum inexistența lor nu le poate dăuna. Rămân cei vii, încât problema este, până la urmă, una pastorală. Să avem încredere că cei chemați să adminstreze spiritual ultimul drum al acestor copii vor lua cea mai bună decizie, care pe de o parte să aline pe cei dragi rămași, pe de altă parte să evite scandalul public care ar putea rezulta pentru alții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.08.2010 at 07:15:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea copiilor morti nebotezati. georgeval Generalitati 27 16.02.2011 14:19:22
Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii? manuela_m Intrebari utilizatori 4 21.08.2010 18:23:53
Copil nascut cu un verset scris pe picior adelin Stiri, actualitati, anunturi 22 07.02.2010 10:14:31
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 18:26:31
semnul de egalitate mirelat Generalitati 51 27.02.2009 12:16:16