Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.09.2010, 22:45:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu stiu cine a venit cu idea ca acei prunci ar fi murit nepocaiti (adica total aplecati spre rau).
Probabil unii pe care l-a inselat dracii.
Nu zice oare Dumnezeu Iisus Hristos:

"15.Și aduceau la El și pruncii, ca să Se atingă de ei. Iar ucenicii, văzând, îi certau.
16.Iar Iisus i-a chemat la Sine, zicând: Lăsați copii să vină la Mine și nu-i opriți, căci împărăția lui Dumnezeu este a unora ca aceștia.
17.Adevărat grăiesc vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un prunc nu va intra în ea. "
Mi se pare ca se intelege destul de clar ca pruncii chiar morti nebotezati merg cu totii in Rai.
Nu intr-o stare intermediara ci in Rai.
Poate daca ar fi trait pe Pamant mai multa luminare ar fi putut dobandi acolo ca doar Raiul e fara sfarsit.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.09.2010, 23:56:49
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Doamne binecuvanteaza,

Pentru ca nu era suficient ca nu mai sunt in stare de nimic de cand cu incendiul de la maternitatea Giulesti si ca n-am mai dormit o noapte fara sa am cosmaruri, am aflat azi ca biserica nu permite familiilor sa-i inmormanteze crestineste pe copii si ca li se vor citit doar cateva pasaje din Biblie, sub forma unei asa-zise ceremonii de "mangaiere", urmand sa fie ingropati la marginea cimitirului, precum sinucigasii.

Ba mai mult, dintr-o discutie cu un prieten, care are un frate student la Teologie, am inteles ca bietii copii poarta cel mai greu dintre pacate - pacatul original - de care nu s-au lepadat prin taina Botezului si ca atare vor merge direct in iad.

Lamuriti-ma si pe mine ...

Cu drag intru Hristos,

Anamaria
studentu acela la teologie cred ca nu stie ce vorbeste...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #153  
Vechi 22.11.2010, 16:13:08
ionut27 ionut27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Nu am citit toate raspunsurile de aici caci sunt prea multe. Voiam totusi sa spun ca Biserica pomeneste pe copiii nebotezati. Slujba inmormantarii nu se poate savarsi copilului nebotezat pentru ca nu are inca un nume. In practica, am fost partas la o inmormantare a unui prunc nebotezat la care preotul a pomenit pe un unchi al copilului mort la care a adaugat "cu tot neamul lui cel adormit", incluzand si pe prunc. Daca aveti astfel de cazuri, treceti la sfarsit pe pomelnic "cu tot neamul lui cel adormit" si astfel ii pomeniti pe toti.

In mod sigur, copiii morti nebotezati nu sunt pe picior de egalitate cu sinucigasii. Cel care isi ia viata aduce o ofensa lui Dumnezeu prin faptul ca nesocoteste cel mai de pret dar - viata. Se spune ca pentru pacatele copiilor pana la 7 ani vor da parintii socoteala. Din punctul meu de vedere, pacatul nu este al copilului mort nebotezat ci al aceluia care trebuia sa aiba grija de el. Pe de alta parte, nu stie nimeni ce se intampla cu acesti prunci. Mantuitorul spuna ca in casa Tatalui Sau multe locasuri sunt. Poate ca sunt anumite locasuri si pentru astfel de suflete.

Asadar, cei care au avut in grija pe copilul care a murit nebotezat trebuie sa se spovedeasca si sa implineasca epitimia data de duhovnic si asa se vor mantui cu totii.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 12.02.2013, 01:18:40
virtualul virtualul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 1
Implicit Rânduieli privind înmormântarea pruncilor nebotezați

Din "Darea de seama privind activitatea Bisericii Ortodoxe Române în anul 2010" rezultă că în ședința solemna a Sfântului Sinod din 28 octombrie 2010, doar se amintește despre mai multe evenimente importante din punct de vedere pastoral-liturgic din viața Bisericii Ortodoxe Române pentru anul 2010, printre acestea fiind si aprobarea, cu caracter unitar în Biserica Ortodoxa Româna a unor rânduieli liturgice privind înmormântarea pruncilor nebotezați decedați la naștere.
Cu respect, as dori mai multe detalii despre aceste demersuri, ținând cont de sensibilitatea subiectului referitor la soarta sufletelor pruncilor nebotezați decedați la naștere și modalitățile cultice ori rânduielile de înmormântare ale acestora.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea copiilor morti nebotezati. georgeval Generalitati 27 16.02.2011 14:19:22
Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii? manuela_m Intrebari utilizatori 4 21.08.2010 18:23:53
Copil nascut cu un verset scris pe picior adelin Stiri, actualitati, anunturi 22 07.02.2010 10:14:31
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 18:26:31
semnul de egalitate mirelat Generalitati 51 27.02.2009 12:16:16