Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1261  
Vechi 08.04.2016, 12:20:13
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Smile

Doua lucruri nu inteleg si va rog sa ma iertati ca indraznesc sa intreb:
1. Oare de ce se chinuie sa scrie aici, omuleti care rezoneaza mai bine cu budhismul sau crestinismul de rit romano-catolic (de exemplu), cand sunt atatea forumuri de gen? si
2. Oare de ce se chinuie omuletii ortodocsi sa-i lamureasca pe cei care rezoneaza mai bine cu budhismul sau crestinismul de rit romano-catolic (de exemplu), ca la noi e mai bine, mai adevarat si mai corect?
Asta nu pot sa pricep eu, de ce nu-si vede fiecare de evolutia lui spirituala, fiindca pana la urma, invatatura principala este sa ne iubim neconditionat si sa luminam fiecare in jurul axei proprii dar la modul generos, nu sa aprindem cu forta becuri prin vecini. Vad uneori atata patima, atata nevoie de control ca expresie a suferintei personale si e trist si pacat.
Inteleg ca nu e treaba mea si ca e suficient sa zic “Doamne ajuta!” si sa-mi vad de drum, dar nedumerirea mea de cand frunzaresc acest forum a devenit atat de mare, incat am indraznit sa intreb si repet: imi cer iertare pentru eventuale proiectii :).
Reply With Quote
  #1262  
Vechi 08.04.2016, 12:37:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Doua lucruri nu inteleg si va rog sa ma iertati ca indraznesc sa intreb:
1. Oare de ce se chinuie sa scrie aici, omuleti care rezoneaza mai bine cu budhismul sau crestinismul de rit romano-catolic (de exemplu), cand sunt atatea forumuri de gen? si
2. Oare de ce se chinuie omuletii ortodocsi sa-i lamureasca pe cei care rezoneaza mai bine cu budhismul sau crestinismul de rit romano-catolic (de exemplu), ca la noi e mai bine, mai adevarat si mai corect?
Asta nu pot sa pricep eu, de ce nu-si vede fiecare de evolutia lui spirituala, fiindca pana la urma, invatatura principala este sa ne iubim neconditionat si sa luminam fiecare in jurul axei proprii dar la modul generos, nu sa aprindem cu forta becuri prin vecini. Vad uneori atata patima, atata nevoie de control ca expresie a suferintei personale si e trist si pacat.
Inteleg ca nu e treaba mea si ca e suficient sa zic “Doamne ajuta!” si sa-mi vad de drum, dar nedumerirea mea de cand frunzaresc acest forum a devenit atat de mare, incat am indraznit sa intreb si repet: imi cer iertare pentru eventuale proiectii :).
Vezi prea mult chin...:) (apropos de proiectii, cum ziceai)
Eu vad doar ca Florin isi expune, sistematic, convingerile si cunostintele, incercind sa explice crestinismul prin lentila buddista (una mai profunda, zice el).
Si mai vad ca in replica, o mana de crestini ortodocsi incearca sa expuna, punctual, invatatura de credinta a Bisericii, ca replica la afirmatiile lui Florin.
Asadar sunt expuse fata in fata doua credinte diferite.
Unde-i chinul? Unde-i patima si nevoia de control? Eu vad doar expunerea unor sisteme de credinte deja consacrate, cu mult inainte sa ne nastem noi.
Reply With Quote
  #1263  
Vechi 08.04.2016, 12:43:34
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Daca e asa, inseamna ca gresesc eu, iar eu ador sa n-am dreptate cand am impresia ca simt suferinta altora.
Inseamna ca forumul e un grup de oameni echilibrati de la care pot sa invat multe. Multumesc.
Reply With Quote
  #1264  
Vechi 08.04.2016, 12:47:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pentru un budhist Adevarul este o forta impersonala, ceva de genul Fortei din saga Star Wars
:)Mersi de informatie, Stefan Florin.
Intrebarile nu sunt pentru un simplu buddhist, ci pentru un buddhist care crede despre sine ca e crestin ortodox, care are scris la profilul lui in dreapta-sus ca e ortodox.

Mi-e imposibil sa pricep cum de-si zice cineva crestin-ortodox, fara sa accepte nici cele mai elementare idei din doctrina crestin-ortodoxa.

Daca a ales buddhismul, asta e, sa fie sanatos! Dar sa-ti scrii la profil ca esti crestin-ortodox, in conditiile in care sustii reincarnarea, karma si samsara, e pur si simplu frauda si sminteala pentru cei care mai intra pe aici fara sa stie prea bine baza crestina!

Raspuns si pentru alia28aa.
Reply With Quote
  #1265  
Vechi 08.04.2016, 12:59:38
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Dar sa-ti scrii la profil ca esti crestin-ortodox, in conditiile in care sustii reincarnarea, karma si samsara....
Pai, nu ti-a explicat Florin?
El e crestin ortodox, ca radacina.
Dar pentru ca aspira la lucruri mai complexe, mai subtile, mai depline - iata ca au aparut, prin nu stiu ce factori mutageni, si roade ceva mai exotice in coroana arborelui cu radacini ortodoxe.
Deci nu sustine reincarnarea si celelalte cu radacina, ci doar cu frunzisul vazduhului....
Or, poate, nici n-o face el. Or fi, mai stii, cantece de pasarele care se pituleaza noaptea printre crengutele lui. Karma si samsara or fi specii de ciori, privighetori, pitigoi sau colibri ai ramurisului noptatec florinoltenescian.
Da' radacina-i buna, sa stii! Cu ciorile sta mai prost, ca le primeste.
Reply With Quote
  #1266  
Vechi 08.04.2016, 13:42:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pai, nu ti-a explicat Florin?
El e crestin ortodox, ca radacina.
Dar pentru ca aspira la lucruri mai complexe, mai subtile, mai depline - iata ca au aparut, prin nu stiu ce factori mutageni, si roade ceva mai exotice in coroana arborelui cu radacini ortodoxe.
Deci nu sustine reincarnarea si celelalte cu radacina, ci doar cu frunzisul vazduhului....
Or, poate, nici n-o face el. Or fi, mai stii, cantece de pasarele care se pituleaza noaptea printre crengutele lui. Karma si samsara or fi specii de ciori, privighetori, pitigoi sau colibri ai ramurisului noptatec florinoltenescian.
Da' radacina-i buna, sa stii! Cu ciorile sta mai prost, ca le primeste.
Frate, uite ce coliziuni sunt in capul meu cand aud de reincarnare si Hristos in aceeasi propozitie.

Buddhistii sustin ca spiritul oricarei fapturi, (la ei toate-s animate fiind emanate din spiritul acela absolut la care tot mediteaza ei), migreaza la nesfarsit dintr-o forma in alta, nu conteaza ca e piatra, foc, arici, pasare, planta, om.

Crestinii ortodocsi spun despre Hristos ca e o Persoana din Treime, care s-a facut om (nu piatra, planta, animal sau inger), ca sa-L salveze de ceva anume.

Ce-i acel "ceva€ anume" de care il salveaza Hristos pe un buddhist care spune ca crede in El? Pacatul? Ignoranta? Moartea sufleteasca si trupeasca?Suferinta? Altceva?

Pentru ca, in contradictie cu buddhismul, al carui scop e suprimarea suferintei prin incetarea reincarnarilor, mai exact, suprimarea dorintei/poftei de a trai, de a fi viu, Hristos a aratat in Sine Insusi un mod cu totul opus de a transfigura suferinta, tocmai pentru a ne arata pe viu cum sa fim vii pe veci in El, nu cufundati inerti in vacuitatea/vidul absolut al nirvanei.
Buddhismul propune cufundarea intr-un ceva impersonal, crestinismul, unirea prin har cu un CINEVA PERSONAL. 2 scopuri radical opuse si ireconciliabile!

In ce consta mantuirea/salvarea (?de ce anume?) adusa de Hristos unui pretins crestin care crede in continuare ca legea karmei e totusi mai puternica decat ce a facut Hristos?

Ca buddhist pretins crestin, ori crezi ca legea karmei e vesnica iar Hristos n-a avut nicio putere s-o desfiinteze, ori hristosul in care cred unii buddhisti e doar un ins oarecare, care s-a supus si el legilor karmei si samsarei si s-a reincarnat. Remarcabil desigur, ca "iluminat", ca model de iubire, dar atat. Nu are insa vreo putere de Creator si Proniator ca sa scoata pe careva din cercul inchis al karmei si suferintei, fiindca acestea sunt din vesnicie. Prin urmare, raul e co-etern cu binele, diavolul, fie a fost intentionat sa fie diavol, fie e egalul vesnic al lui Dumnezeu.

Sa te mai intreb ce crezi ca crede Florin despre botezul ortodox ca anulare a oricarui pacat si deci anulare a oricari eventuale legi a karmei? Pai, ori esti crestin-ortodox si-o lasi incolo de karma, ori ba!

Mai concret, Hristosul in care crede Florin e un personaj iluminat printre alte personaje iluminate sau a facut ceva imposibil de facut de oricine altcineva?

Last edited by delia31; 08.04.2016 at 15:25:18.
Reply With Quote
  #1267  
Vechi 08.04.2016, 14:26:06
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Eu am intrebat ceva la modul general, nu despre X sau Y membru al forumului si de aceea nu inteleg de ce subiectul raspunsului este Florin.
Pai… nici Hristos insusi n-a venit in lume ca sa-i faca pe toti omuletii crestin-ortodocsi, ci doar pe cei care au ales sa il urmeze si prin asta ne-a dat primul mare exemplu de toleranta si iubire neconditionata fiindca pe cei care l-au urmat i-a ridicat, iar pe cei care au ales altfel, i-a iertat. Insa cred ca e nepotrivit ca eu sa ironizez o persoana, sau mai mult, o credinta religioasa a unor popoare, multe la numar.
Parintele meu duhovnic a spus: “Tu trebuie sa iubesti toti oamenii si mai departe stie Dumnezeu ce are de facut”. Mi se pare mult mai simplu decat sa fac comparatii si demonstratii, chiar daca recunosc ca in practica nu e mereu lin si senin.
Dar desigur, rogojina IQ-ului meu merge pana la un punct si nu am pretentia ca acolo se termina si plaja.
In Bihor este o urare si se spune din toata inima: “Iubeasca-te Dumnezeu!”(fara a cere CV-ul spiritual al omuletului, sau dovada apartenentei la ograda unei anumite biserici). Eu asa v-as ura tuturor si punct, iar mai departe e intre fiecare si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #1268  
Vechi 08.04.2016, 14:52:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Hristos insusi n-a venit in lume ca sa-i faca pe toti omuletii crestin-ortodocsi, ci doar pe cei care au ales sa il urmeze si prin asta ne-a dat primul mare exemplu de toleranta si iubire neconditionata fiindca pe cei care l-au urmat i-a ridicat, iar pe cei care au ales altfel, i-a iertat.
In primul rand, a invatat pe cei in necunostinta de cauza.
Nu le-a cerut sa faca o alegere fara sa le faca llimpede cum stau lucrurile.
A doua: i-a iertat pe cei cu o alegere diferita, dar iertarea le-a fost spre mantuire?

Citat:
Insa cred ca e nepotrivit ca eu sa ironizez o persoana, sau mai mult, o credinta religioasa a unor popoare, multe la numar.
Sa vorbim mai la obiect: cand persoana se desemneaza pe sine "crestin" si "ortodox" si calca in picioare la modul cel mai jenant, nu doar cele mai elementare aspecte ale credintei ortodoxe ci si a celei crestine la modul general, nu ti se pare lucrul asta, in sine, ironic?

Ceea ce face cutare sau cutare, este doar sa puncteze ironia asta amara pe care omul singur si-o asuma.

Citat:
Parintele meu duhovnic a spus: “Tu trebuie sa iubesti toti oamenii si mai departe stie Dumnezeu ce are de facut”.
In teorie, e simplu.
In practica, se pare ca nu s-a obosit sa iti explice cum se si face treaba asta.

Cum il iubesti, practic?
Iubesti pe cineva daca il lasi in ignoranta?

Dar pe Dumnezeul tau, il iubesti daca vine cineva si iti spune ca e rodul imaginatiei tale sau un produs al unei intelegeri teologice eronate?

Citat:
Mi se pare mult mai simplu decat sa fac comparatii si demonstratii, chiar daca recunosc ca in practica nu e mereu lin si senin.
Sigur, sa nu faci nimic intotdeuna e cel mai simplu.

Citat:
Dar desigur, rogojina IQ-ului meu merge pana la un punct si nu am pretentia ca acolo se termina si plaja.
In Bihor este o urare si se spune din toata inima: “Iubeasca-te Dumnezeu!”(fara a cere CV-ul spiritual al omuletului, sau dovada apartenentei la ograda unei anumite biserici). Eu asa v-as ura tuturor si punct, iar mai departe e intre fiecare si Dumnezeu.
Si cum ziceam mai sus, din vorbe, toata lumea poate sa iubeasca.
Faptele astea, bata-le vina..ne cam incurca socotelile, ca zic altceva despre noi si "iubirea" noastra.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1269  
Vechi 08.04.2016, 17:06:54
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

@Florin Oltean
Florin, ca sa fie cineva crestin ortodox e nevoie sa fie implinite simultan mai multe criterii, nu doar unul, doua, trei, dupa preferinte.

Ca sa fie cineva admis in Biserica, care e trupul divino-uman al lui Hristos, e nevoie sa fie botezat pentru a i se sterge pacatul stramosesc si eventualele pacate personale, daca acela s-a botezat la maturitate si nu de mic copil. „De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in Imparatia Cerurilor”- cuvintele lui Hristos.
Botezul e conditie sine qua non.

Apoi, e nevoie si sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele lui Hristos, aflat mistic in Potirul Bisericii sub forma painii si vinului.
„De nu veti manca Trupul Meu si nu veti bea Sangele Meu, nu veti intra in Imparatia Cerurilor” – alte cuvinte ale lui Hristos, imposibil de ignorat pentru cei ce vor sa ramana crestini-ortodocsi dupa ce au fost botezati.

Dar ca sa ramana cineva in acest Trup vazut-nevazut, sau sa revina inapoi daca s-a ratacit pe coclaurii pacatelor mintii si trupului, atunci, pe langa cainta si schimbarea mintii cu 180 grade, are nevoie ca un slujitor din Biserica lui Hristos sa confirme sau sa infirme ca aceluia ii pare rau, ca-si doreste sa revina si ca nu-l intereseaza invataturi straine de invatatura lui Hristos.

E nevoie deci de un screening si al inimii si al ratiunii, si moral si de doctrina. Nu-i suficient doar moral, fiindca moral si iubitor poate fi si un adventist si un musulman si un buddhist si un jainist. Dar slujitorii Bisericii Ortodoxe nu pot confirma ca vreunul s-ar putea impartasi cu Trupul lui Hristos daca ar pretinde ca e crestin ortodox.

Iar ca sa fie si sa ramana cineva crestin-ortodox, trebuie sa fie conectat la Trupul si Sangele lui Hristos, ca mladitele vitei de vie. "Eu sunt vita, voi sunteti mladitele. Cel ce nu ramane in Mine, se usuca, se taie si se arunca in foc". Tot Hristos a zis!

Iar pentru asta, trebuie sa se straduiasca omul dupa putinta, sa vietuiasca in iubire si pace, dar neaparat sa caute sa cunoasca si sa accepte doctrina ortodoxa revelata, in materie de hristologie, soteriologie, eclesiologie, antropologie etc.

Eu nu am deloc caderea sa impart certificate de crestin ortodox, dar daca esti onest cu tine insuti, vei cauta un preot si ii vei cere sa-ti confirme daca esti sau nu crestin ortodox. Nimeni nu poate fi crestin ortodox decat impreuna cu alti crestini ortodcsi cu care impreuna marturiseste aceeasi invatatura revelata de Hristos.
Tot Hristos ne-a avertizat, ca e posibil sa credem despre noi insine ca suntem ok, dar de fapt sa fim intr-o perversa inselare a propriei minti iar la judecata sa avem o mega-surpriza si sa ne spuna "iesiti de la Mine, adevarat, va spun, nu va cunosc pe voi!"

Daca un preot ortodox iti confirma ca esti crestin ortodox si ca te poti impartasi constant cu trupul lui Hristos, nefiind contaminat de invataturi in contradictie cu invatatura lui Hristos, atunci, poti sa-ti lasi scris la profil ca esti ortodox.

Daca nu-ti confirma, atunci, am rugamintea sa stergi, pentru ca induci pe altii in eroare pierzatoare de suflet.
Reply With Quote
  #1270  
Vechi 08.04.2016, 18:38:29
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Daca un preot ortodox iti confirma ca esti crestin ortodox si ca te poti impartasi constant cu trupul lui Hristos, nefiind contaminat de invataturi in contradictie cu invatatura lui Hristos, atunci, poti sa-ti lasi scris la profil ca esti ortodox.

Daca nu-ti confirma, atunci, am rugamintea sa stergi, pentru ca induci pe altii in eroare pierzatoare de suflet.
Florin are un dinte impotriva duhovnicului si duhovniciei pentru ca ii e rusine sa-si spuna pacatele,deci fara duhovnic nu exista Impartasanie,fara Impartasanie nu exista Ortodoxie.El si-a inventat religia proprie dupa poftele sale,dar de ce oare denumeste ortodoxie ,religia sa inventata...e un mare "mister".
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10