Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2007, 15:30:01
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Din pacate Athosul va disparea dupa mine destul de rapid. Se construieste f. mult acum, se repara f. mult. Era si nevoie de altfel pentru ca altfel se darima totul...
Dar pentru aceste reparatii este nevoie de drumuri si mai ales de multi bani...
Lampile cu gaz sint inlocuite cu frigidere, mersul pe jos cu masina de teren.....Progresul patrunde incet dar sigur si pe Athos. Iar progresul costa mai mult decit se aduna din micile donatii ale ortodocsilor....
Urmarea fireasca va fii compromisul pentru supravietuire,..... cu efectul mortii Athosului.
Tare mult asi vrea sa nu am dreptate!
Din pacate,ai dreptate.Deja calugarii din manastirea Esfigmenu au fost arestati anul trecut,dupa ce in urma cu doi ani au fost izolati si privati de cele necesare traiului,fiind considerati schismatici de catre patriarhul ecumenic(si mason)Bartholomeu,deoarece nu l-au acceptat.Deja prigoana a inceput,cum era si de asteptat,din muntele Athos,aici fiind centru spiritualitatii ortodoxe din lume.Am inteles de asemenea ca tot niste calgarii din munte construiesc o biserica subterana,pentru vremurile ce vor veni.Noi ce facem????

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2007, 11:09:07
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
In primul rind este mirosul acela unic, pe care nu l-am mai intilnit niciodata nicaieri. Sint portocalii, lamii sau doar sparda? Cred ca nu-i nimic din toate astea....asa miroase curatenia. Urmatorul "soc" este cind te aflii in fata primei icoane facatoare de minuni in fata careia traiesti ce nu ai trait niciodata nicaieri. Nu doar durerea de a fii asa nemernic dar si o mingiiere care vine de dincolo de lumi de la Stapina lumii.
Sfinti da sint multi. Dar se ascund lasind doar sa se intrezareasca sfintenia (si asta nevoit. Cind Athosul v-a disparea,si v-a disparea curind, o sa dispara lumea.......
:rolleyes: As mai dori cateva impresii de calitatea acestora..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2007, 20:24:31
mathly24 mathly24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 15
Implicit

am intelesca nu poti intra chiar in Muntele Athos, ca te lasa numai prin imprejurimi.stie careva cum se poate intra acolo?si cam cat ar costa un pelerinaj in munte? multumesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2007, 19:03:14
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Asta-i problema ,ca se vor duce turistii (si femei ) pentru ca nu realizeaza ce fac .
O femeie crestina si imbracata corespunzator nu este sperietoare pentru nimeni ,mai ales ca la un moment dat unii nu mai fac deosebire intre sexe ,ii vad pe toti ingeri .
Dar oricum , consider ca trebuie respectata dorinta Parintilor . Te poti mantui si mai la vale.... Nadajduiesc ca Maica Domnului va acea grija de toate .
Doamne ajuta !
N-a fost dorinta Parintilor. A fost dorinta Maicii Domnului, ca muntele Atos sa fie locuit de calugari, spre a nu fi ispititi de femei.
Adevarul e ca chiar crestinele, imbracate corespunzator,pot fi ispite pt. calugari, daca ala rau isi baga coada.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2007, 15:03:24
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mardum
Citat:
În prealabil postat de maria55
Asta-i problema ,ca se vor duce turistii (si femei ) pentru ca nu realizeaza ce fac .
O femeie crestina si imbracata corespunzator nu este sperietoare pentru nimeni ,mai ales ca la un moment dat unii nu mai fac deosebire intre sexe ,ii vad pe toti ingeri .
Dar oricum , consider ca trebuie respectata dorinta Parintilor . Te poti mantui si mai la vale.... Nadajduiesc ca Maica Domnului va acea grija de toate .
Doamne ajuta !
N-a fost dorinta Parintilor. A fost dorinta Maicii Domnului, ca muntele Atos sa fie locuit de calugari, spre a nu fi ispititi de femei.
Adevarul e ca chiar crestinele, imbracate corespunzator,pot fi ispite pt. calugari, daca ala rau isi baga coada.
Legenda spune ca Maica Domnului a vorbit dintr-o icoana fiicei unui imparat sau domnitor (nu mai stiu precis, puteti cauta pe net "Mt. Athos") care venise sa inspecteze modul in care fusese adusa la indeplinire o ctitorie a tatalui sau. "Ce cauti tu aici?" a fost vocea " ca din icoana" in urma careia s-a interpretat ca ea, ca femeie nu are ce cauta acolo si... de aici incolo a fost interzis accesul femeilor in Sf. Munte. Dar... a fost permis accesul unor femei in Sf. Munte, pe la baza. Una dintre ele: o reportera de la The Times. :p
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2007, 15:57:49
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cum adica pe la baza?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2007, 16:13:56
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Cum adica pe la baza?
Tu ce-ai inteles? baza muntelui. Te-ai speriat? Pai calugari imbunatatiti coboara printre femei, in lume. Ce crezi, femeile sunt sperietoare? Ia vezi, daca esti foarte suparat din cauza unei probleme, cum ii vezi pe cei din jurul tau?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.03.2007, 16:27:25
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai adevarul ca n-am inteles nimic si asta fara sa fiu suparat pe nimeni si fara alte probleme! Oi fi eu mai greu de cap! Cit de sperietori sint sau nu femeile cred ca stiu si eu; ca nascut sint din femeie si sint casatorit cu una ...si am bucurat planeta cu altele:D
Dar cu baza tot nu am inteles cum este ca majoritatea locurilor unde poate acosta un vaporas ceveva sint deja aproape in incinta unei minastiri!!!! Deci nu-i un virf de munte unde sint minastirile ci ele incep sau se gasesc mai ales linga tarm.
Da multi duhovnici iasa in lume nu la tarm ci chiar in orasele grecesti iar altii iasa cu icoanele in calea vapoarelor cu turisti/turiste..........
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2007, 11:33:52
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

marius Trairea ta din sfantul munte nu ti-o poate lua nimeni...dar nici noi nu putem intelege ceea ce nu am vazut decat cu mare mare efort si sensibilitate, asa ca nu lasa pe nimeni sa iti strice Bucuria pt ca nu suntem capabili sa o intelegem ( iertare dc am suparat pe cineva) tu povesteste daca vrei si daca ai timp si restul lasa-l in seama noatra..fiecare cat si cum poate simti
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.03.2007, 23:17:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
marius Trairea ta din sfantul munte nu ti-o poate lua nimeni...dar nici noi nu putem intelege ceea ce nu am vazut decat cu mare mare efort si sensibilitate, asa ca nu lasa pe nimeni sa iti strice Bucuria pt ca nu suntem capabili sa o intelegem ( iertare dc am suparat pe cineva) tu povesteste daca vrei si daca ai timp si restul lasa-l in seama noatra..fiecare cat si cum poate simti
Jeny, vad ca ai tradat acest forum, din pacate, alegind un alt forum creat de "separatistii " revoltati care au plecat de pe acest forum, creindu-si propriul lor forum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ajung la Athos? cornelpr Pelerinaje la locuri Sfinte 39 10.08.2013 23:57:13
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 15:50:00
Filmari in Mt Athos Hartford Generalitati 2 23.06.2011 09:55:44
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 21.03.2010 23:40:54