Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.09.2009, 14:07:22
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

La masa se vorbeste, se comunica, se povesteste ceva, fiecare simtindu'se iubit de ceilalti. Asta pentru ca, pentru multi, masa este singurul moment al zilei in care iau pauza, se aseaza langa cei dragi si comunica cu ei. In rest, fuga, munca, treaba, grija. Asa a ajuns lumea. Era mai bine sa se manance in liniste, iar apoi sa se stea de vorba, asezat. Insa aceasta nu mai e cu putinta multora.
Deci masa trebuie luata in liniste (in sensul de "fara stres", "fara griji"), asezat, fara graba. Hmmm, dar daca membri au totusi probleme? Sa nu le comunice?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.09.2009, 03:56:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb cina

De o masa in familie este legata ultima amintire despre tata, inca in viata. Seara de mai, arome de bucate gatite cu grija si savoare, miros de copaci infloriti in curtea bunicilor, la sat, sub a caror umbrare era intinsa masa de sarbatoare (se implineau cativa ani de mariaj ai parintilor). Voie buna, glume tihnite, vin pe alese, tort mare, imparatesc. Ii aud vocea, ii vad gesturile delicate de aristocrat care stie sa aleaga cu precizie cuvintele si momentul rostirii lor. Apoi, cu mine de mana si cu sora mai mica in brate, s-au asternut povestile pentru somn... Si vocea-i scadea incet, incet, tot mai incet pana i s-a facut lumanare...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.09.2009, 07:59:54
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De o masa in familie este legata ultima amintire despre tata, inca in viata. Seara de mai, arome de bucate gatite cu grija si savoare, miros de copaci infloriti in curtea bunicilor, la sat, sub a caror umbrare era intinsa masa de sarbatoare (se implineau cativa ani de mariaj ai parintilor). Voie buna, glume tihnite, vin pe alese, tort mare, imparatesc. Ii aud vocea, ii vad gesturile delicate de aristocrat care stie sa aleaga cu precizie cuvintele si momentul rostirii lor. Apoi, cu mine de mana si cu sora mai mica in brate, s-au asternut povestile pentru somn... Si vocea-i scadea incet, incet, tot mai incet pana i s-a facut lumanare...
Este in ton cu topic-ul - o comoara (ne)uitata...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.09.2009, 08:04:47
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit nici putinul care putem

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
La masa se vorbeste, se comunica, se povesteste ceva, fiecare simtindu'se iubit de ceilalti. Asta pentru ca, pentru multi, masa este singurul moment al zilei in care iau pauza, se aseaza langa cei dragi si comunica cu ei. In rest, fuga, munca, treaba, grija. .
Da, din pacate. Nu ne bucuram nici de putinul care ne-a ramas. Familia nu mai este familie. Hrana nu ne mai zideste, ci ne omoara!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.09.2009, 17:31:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Da, din pacate. Nu ne bucuram nici de putinul care ne-a ramas. Familia nu mai este familie. Hrana nu ne mai zideste, ci ne omoara!
Astazi, tocmai din cauza faptului ca am pierdut sensul sau ratiunea hranei, am ajuns sa traim sub tirania ei. Unei lumi intregi, care parca traieste pentru a manca, ii raspunde oferta din ce in ce mai generoasa a industriei ce speculeaza aceasta necesitate naturala a omului. Insa, de noi tine sa nu transformam acest act firesc in patima. Avem nevoie de mult discernamant caci nu stim unde si ce sa cautam. Daca am sti ca in Biserica aflam acel Izvor din care daca bem, nu vom mai inseta si acea Paine din care daca vom manca, nu vom mai flamanzi...

Last edited by Marius22; 11.09.2009 at 17:37:09.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.11.2009, 06:57:44
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

uite,daca nu se deschidea acest topic,nici nu ma gandeam ce importanta este masa in familie,atat de mult mi-a intrat in obisnuinta.seara de seara stam mult in bucatarie -eu si sotul meu-dupa ce mancam.vorbim nimicuri-despre ce am facut,ce vom face maine,intamplari razlete.dar se termina ziua cu acea senzatie de liniste.si e bine.
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.11.2009, 13:10:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu nu inteleg de unde s-a ajuns la concluzia ca luarea mesei in familie ar fi o pasare rara Mi se pare ceva absolut normal, dar totusi imi vine chiar greu sa cred ca pentru membrii unei familii e aproape unica oportunitate de a mai comunica sau ca pentru toti oamenii aceasta masa in familie ar fi singurul lucru important de peste zi...sau e ca si cum nu s-ar comunica in rest si masa e singurul lucru care mai indeamna la comunicare?

Masa in familie se poate lua si la restaurant, si la gratar, si la iarba verde, si in concedii, si in excursii...iar de comunicat cand eram la parinti, comunicam si la o cafea, si in timp ce pregateam masa ( deci si inainte) si cand venea tata cu sacosele pline de bunatati si ne adunam cu totii in bucatarie ( si pisicile..deci chiar intreaga familie, fiecare comunicand in graiul lui, dar cu mult entuziasm)...si ma rog, o groaza de alte momente ale zilei...astfel incat chiar masa in familie mi se pare pur si simplu unul dintre momentele frumoase din zi, dar nicidecum cel mai frumos sau sfant...practic depinde de fiecare familie si de stilul lor de viata.

Ieri de exemplu una dintre mesele in familie am servit-o intr-un port, pe o banca si a fost ceva inedit...iar in rest imi place foarte mult sa iau masa si la restaurant
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.11.2009, 13:23:36
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e pana si mie mi-e dor sa am un astfel de eveniment in familie, nici nu mai stiu cand am luat masa asa sa fim toata familia dar chiar toata nu eu tu taticu mamica shi mamaie cu tataie, ma refer aici la toate rudele inclusiv toate de la fii pana la verisori de rangul al 3lea.Chiar ar fi un beneficiu sa stam la masa sa ne vorbim despre noi si ale noastre.Pe curand
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.11.2009, 21:02:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu nu inteleg de unde s-a ajuns la concluzia ca luarea mesei in familie ar fi o pasare rara.
(...) Masa in familie se poate lua si la restaurant, si la gratar, si la iarba verde, si in concedii, si in excursii.
Din pacate, aceasta a ajuns "o pasare rara".

1. Din ce in ce mai putini se bucura de o masa in tihna casei lor, impreuna cu familia. O parte nu mai au timp, o alta parte prefera sa stea cu prietenii decat cu familia, iar o alta parte comporta rusinea de "a fi invechit". Masa este una dintre bucuriile reale ale inimii omului, de cand lumea. Din pacate insa, din ce in ce mai putine familii calca pe urmele bine batatorite ale familiei traditionale. Toti vor sa fie moderni... din pacate.

2. A lua masa, impreuna cu familia, la un restaurant sau intr'o cine stie ce locatie aleasa nu este totuna cu a pranzi acasa. Diferentele sunt multe si consistente. Cu toate ca aparent, mancarea e mancare, iar oamenii sunt aceiasi, lucrurile nu se pot insa compara. A merge intr'un loc exterior vietii de zi cu zi nu este totuna cu a ramane in casa. In casa, atentia si ritmul cade pe persoana, iar nu pe loc ori alte detalii exterioare. Cam asa vad eu lucrurile. Poate nu stau chiar asa.

Noapte cu pace, tuturor... si cat mai multe mese in familie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.11.2009, 21:32:31
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu nu inteleg de unde s-a ajuns la concluzia ca luarea mesei in familie ar fi o pasare rara Mi se pare ceva absolut normal, dar totusi imi vine chiar greu sa cred ca pentru membrii unei familii e aproape unica oportunitate de a mai comunica sau ca pentru toti oamenii aceasta masa in familie ar fi singurul lucru important de peste zi...sau e ca si cum nu s-ar comunica in rest si masa e singurul lucru care mai indeamna la comunicare?

Masa in familie se poate lua si la restaurant, si la gratar, si la iarba verde, si in concedii, si in excursii...iar de comunicat cand eram la parinti, comunicam si la o cafea, si in timp ce pregateam masa ( deci si inainte) si cand venea tata cu sacosele pline de bunatati si ne adunam cu totii in bucatarie ( si pisicile..deci chiar intreaga familie, fiecare comunicand in graiul lui, dar cu mult entuziasm)...si ma rog, o groaza de alte momente ale zilei...astfel incat chiar masa in familie mi se pare pur si simplu unul dintre momentele frumoase din zi, dar nicidecum cel mai frumos sau sfant...practic depinde de fiecare familie si de stilul lor de viata.

Ieri de exemplu una dintre mesele in familie am servit-o intr-un port, pe o banca si a fost ceva inedit...iar in rest imi place foarte mult sa iau masa si la restaurant
Nu ai inteles bine despre ce masa in familie este vorba.Fratele Windorin(frumos subiect ai deschis)Cred ca pe undeva Windorin se refera si la acea masa binecuvantata de Dumnezeu,unde familia adunata in jurul mesei si al bucatelor multumeste lui Dumnezeu pentru bunatatile daruite pe masa,iar "cina cea de taina"se desfasoara intr-o liniste si o armonie deplina ,cu pace si multumire sufleteasca.Eu personal iubesc foarte mult agapele.I-mi da asa o stare de multumire si bucurie,cand ne adunam mai multi dupa slujba si ne punem la masa,nu mai conteaza ce bucate sunt pe masa,conteaza starea in care te afli,comuniunea cu Iisus Hristos si cu cei de langa tine.Este o mare diferenta intre picnic,restaurant, si cina in familie acasa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cina, familia, mancarea, masa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comoara in cer Mosh-Neagu Pocainta 23 18.02.2014 21:31:16
Despre miza uitata si scopul adevarat al insesi existentei noastre NECTARIE Generalitati 0 02.01.2011 12:06:01
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 22:32:10
Sprijin in luarea unei decizii luciandumitrescu07 Nunta 32 31.08.2009 13:25:55
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39