Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.01.2010, 15:01:08
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu cu doi catei de usturoi si o portocala pe zi ma pazesc....nu am mai racit din 2005....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.01.2010, 15:52:44
Rodiana Rodiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Unhappy

cineva din familia mea,de care sunt datoare sa ascult ma obliga sa accept vaccinul asta anti gripa porcina.Si totusi,preotul duhovnic mi-a spus si ne-a spus tuturor la biserica sa nu acceptam vaccinurile sub nicio forma!Ce ar trebui sa fac in sensul asta?Eu sunt ferm convinsa ca vaccinurile acelea nu folosesc la nimic bun...si totusi...eu de cine ascult?:|
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.01.2010, 16:16:25
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Fi ferm convinsa ca au si parti bune. Acum nu stim cum se inclina balanta.

Din cate inteleg eu, desi nu ma pricep la medicina, oamenii in mare lor majoritate nu au anticorpi pentru aceasta gripa.
<<Anticorpii actioneaza ca un fel de cercetasi care patruleaza in tot corpul in cautarea intrusilor si ii imobilizeaza, ramanand cu ei pana sosesc celulele ucigase, artileria grea a sistemului imunitar, a-i nimici.>>
<<Sistemul imunitar poate fabrica milioane de anticorpi diferiți, care "luptă" împotriva unei largi varietăți de invadatori potențiali.>>

Deci daca nu ai anticorpi pt acest tip de virus, organismul nu se va apara deloc impotriva lui. Si el va avansa pana cand ne omoara. Iar acesta e un virus care avanseaza rapid. Indiferent ca bei tuica fiarta cu ardei iute in ea. Asa ca pare o treaba f. serioasa.

Un om cat de puternic pus alaturi de unul cu gripa porcina, sigur se va imbolnavi. Si nu are cu nimic mai multe sanse decat unul slab. Tot ce conteaza este daca are anticorpi sau nu, si probabil nu are, deoarece ei provin din experienta.
Anticorpii se fac ca urmare a vaccinelor, sau ca urmare a imbolnavirii si vindecarii. Vaccinele sunt ca un fel de scoala pt sistemul imunitar pt a-i invata sa faca anticorpi. Baga virusi morti ca sa invete sistemul imunitar.

Nu cred ca se poate vindeca cineva odata infestat fara tratamentul adecvat, adica cele 2 tipuri de medicamente la care raspunde virusul (facand abstractie de minuni).

Daca mai exista si alte efecte secundare ale vaccinului, ma indoiesc ca cei care l-au nu creat le cunosc pe toate, si ca sunt sinceri cu noi sa ni le comunice.

Cu atat mai mult nu cred ca le putem afla pe acest forum.
Incercati mai degraba la forumurile pt medicina.

Last edited by bmadalin; 08.01.2010 at 16:18:28.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.01.2010, 16:52:36
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodiana Vezi mesajul
cineva din familia mea,de care sunt datoare sa ascult ma obliga sa accept vaccinul asta anti gripa porcina.Si totusi,preotul duhovnic mi-a spus si ne-a spus tuturor la biserica sa nu acceptam vaccinurile sub nicio forma!Ce ar trebui sa fac in sensul asta?Eu sunt ferm convinsa ca vaccinurile acelea nu folosesc la nimic bun...si totusi...eu de cine ascult?:|
de duhovnic!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2010, 17:10:12
paetru paetru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 20
Angry Am facut vaccinul...

Astazi la pranz,am facut vaccinul si acum este seara ....pana acum nu am simtit nici o reactie adversa,astept sa treaca noaptea.....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.01.2010, 17:52:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paetru Vezi mesajul
Astazi la pranz,am facut vaccinul si acum este seara ....pana acum nu am simtit nici o reactie adversa,astept sa treaca noaptea.....
Reactiile adverse pot aparea in timp..., pot trece ani, depinde de organismul fiecaruia. Eu sunt foarte reticenta in ceea ce il priveste.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.01.2010, 17:56:41
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Reactiile adverse pot aparea in timp..., pot trece ani, depinde de organismul fiecaruia. Eu sunt foarte reticenta in ceea ce il priveste.
La fel si eu. Si nu numai in cazul acestui vaccin. Nu mai am incredere in nici un fel de vaccin.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.01.2010, 18:15:26
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit derutata

inainte de sarbatori am fost racita -cu tuse puternica si transpiratii,guturai.medicul de familie mi/a indicat augmentin timp de 7 zile.de marti mi s/a umflat o masea cu tot cu gat si ochi.mi/a dat acelasi tratament.e spre bine acuma.problema e ca au venit dozele de vaccin la medicul de familie.lucrez la catedra.credeti ca e bine sa fac acest vaccin dupa ce ma vindec?nu imi va favce mai rau?pentru mine conteaza parerea voastra si o astept
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.01.2010, 18:20:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodiana Vezi mesajul
cineva din familia mea,de care sunt datoare sa ascult ma obliga sa accept vaccinul asta anti gripa porcina.Si totusi,preotul duhovnic mi-a spus si ne-a spus tuturor la biserica sa nu acceptam vaccinurile sub nicio forma!Ce ar trebui sa fac in sensul asta?Eu sunt ferm convinsa ca vaccinurile acelea nu folosesc la nimic bun...si totusi...eu de cine ascult?:|
E o alegere dificila, in ultima vreme au aparut multi care habar nu au despre imunologie dar emit tot felul de teorii, din pacate unii fiind chiar doctori (dar nu imunologi) iar altii fara nici un fel de competente in domeniu, doar intoxicati cu informatii care se pretind "ortodoxe" si "medicale" dar nu le pot aprecia valoarea de adevar pentru ca nu au competenta necesara si merg pe incredere iar asta poate fi o greseala fatala mai ales in astfel de chestiuni.

Eu nu pot sa-ti recomand nici sa-l faci, nici sa nu-l faci, prudenta medicala ar zice ca mai bine nu, fiind vorba de un vaccin nou si insuficient testat, cel putin daca riscurile sunt mici in sensul ca nu ai contact cu f. multe persoane nici nu ai printre apropiati multe cazuri (confirmate!) de imbolnavire sau/si probleme cu sistemul imunitar.

In orice caz stiu si persoane care l-au facut si nu au absolut nimic, nici macar cele mai mici reactii secundare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.01.2010, 18:20:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alissa Vezi mesajul
La fel si eu. Si nu numai in cazul acestui vaccin. Nu mai am incredere in nici un fel de vaccin.
Sa vedem ce ai sa zici cand ai sa ai copii si o sa se puna problema sa-i vaccinezi.
Asta dupa ce ai sa te si documentezi sa vezi cam ce fac bolile alea pentru care trebuie vaccinati..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit gripa porcina? Lavrentiu Generalitati 11 24.04.2011 15:52:10
Un actor răpus de gripa porcină ! cristiboss56 Generalitati 13 06.01.2010 20:45:48
Gripa porcina sau gripa porceasca? iulyaan Generalitati 38 18.11.2009 17:16:56
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Stiri, actualitati, anunturi 1 11.05.2009 00:24:45
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Generalitati 0 08.05.2009 12:09:17