Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.03.2010, 18:31:45
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Strajeru,

Sodoma si Gomora sunt din Vechiul Testament. Acolo Dumenzeu, este un Dumnezeu al Dreptatii si razbunarii, de aceea el intervine.

Hristos insa ne-a adus alt mesaj, Evanghelia, mesajul Iubirii. Este o optica diferita.
Nu cred ca Hristos trimite pe cineva la pierzanie pentru ca iubeste un om.

Multumesc,
Mariuca
Iisus:
„Nu vă înșelați nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici preadesfrânații, nici malahienii, nici sodomiștii, nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu”.

De ce mai bine nu ii spui colegei tale ca nu are bun simt?Asta deja e nesimtire,sa-ti propuna.Nu te lasa inselata.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul

Last edited by Ioana-Andreea; 25.03.2010 at 18:34:14.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.03.2010, 08:55:52
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Unhappy Sodoma si Gomora

Acolo este dat raspunsul lui DUMNEZEU despre homosexualitate si precurvie,vina cea mai mare apartine celor care mediatizeaza aceste anormalitati.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.03.2010, 23:00:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wally1 Vezi mesajul
Acolo este dat raspunsul lui DUMNEZEU despre homosexualitate si precurvie,vina cea mai mare apartine celor care mediatizeaza aceste anormalitati.
Pai Biblia mediatizeaza aceste anormalitati si multe altele!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.03.2010, 17:01:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai Biblia mediatizeaza aceste anormalitati si multe altele!

Cum adica Biblia le mediatizeaza?! Vrei sa spui ca Dumnezeu e vinovat pentru alegerea unora?! Nu cred!!!!! Daca exista asemenea cazuri si daca au existat trebuie sa vedem si parerea lui Dumnezeu despre asta nu sa luam sensul literar fara semnificatie! Se vorbeste despre asta dar nu am vazut sa fie felicitati!

De curand un preot renumit la noi in Moldova( si poate nu doar aici, pentru ca mult timp a fost in America), mi-a spus ca aceste manifestari sunt o forma de demonizare! Una e sa gresesti o data din nestiinta si alta este sa doresti lucrul acesta si sa perseverezi in el, sa il faci un scop pentru tine fara a te gandi la consecinte si fara a face tot ce iti sta in putinta pentru indreptare!

E foarte dureros ca astazi se gandeste de jos in sus ca si cum lumea aceasta ar fi vesnica si nicicand nu am da seama de faptele noastre!

Last edited by gabriela8; 30.03.2010 at 17:03:45.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.04.2010, 09:55:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

A mediatiza inseamna sa prezinti public un anumit subiect. Ori atata vreme cat anormalitatile respective sunt in Biblie, inseamna ca Biblia le mediatizeaza, chiar daca le si condamna in acelasi timp. Am vrut sa scot in evidenta faptul ca se condamna doar anumite moduri de mediatizare. Nu vorbeste Biblia despre homosexuali? Despre incesturi? Despre violuri? Nu este asta o mediatizare?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.04.2010, 11:59:44
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
A mediatiza inseamna sa prezinti public un anumit subiect. Ori atata vreme cat anormalitatile respective sunt in Biblie, inseamna ca Biblia le mediatizeaza, chiar daca le si condamna in acelasi timp. Am vrut sa scot in evidenta faptul ca se condamna doar anumite moduri de mediatizare. Nu vorbeste Biblia despre homosexuali? Despre incesturi? Despre violuri? Nu este asta o mediatizare?
ai2,ce-ti mai place sa rastalmacesti lucrurile...Daca in Codul Rutier scrie ca trebuie sa opresti masina la trecere pietoni,tu crezi ca in realitate este o mediatizare?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.04.2010, 15:49:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
ai2,ce-ti mai place sa rastalmacesti lucrurile...Daca in Codul Rutier scrie ca trebuie sa opresti masina la trecere pietoni,tu crezi ca in realitate este o mediatizare?
Sau o targuiala cu pietonul ! Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.04.2010, 19:48:08
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sau o targuiala cu pietonul ! Nu ?
mariuca,prin mare incercare treci.cu Dumnezeu nu putem negocia,nici nu putem interpreta Cuvantul Dumnezeiesc in chip subiectiv.Roagate la Maicuta Domnului sa iti alunge asa ganduri care te instraineaza de Dumnezeu.Doamne ajuta!
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.04.2010, 14:52:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Vrei sa spui ca Dumnezeu e vinovat pentru alegerea unora?! Nu cred!!!!!
Spune-mi te rog, in cazul in care un om se naste hermafrodit (detalii aici) e vinovat dumnezeu sau nu? Si indiferent de raspunsul pe care il dai, as vrea sa argumentezi.

Pentru initiatoarea topicului: stim acum mult mai multe despre homosexualitate decat stiau cei care au scris biblia. Nu e vindecabila (in caz in care aderi la ideea confrom careia e o boala), si nu e o problema de alegere, asa ca daca te simti vinovata, nu e cazul.

Singura alegere pe care o ai de facut este intre a-ti nega orientarea sexuala si a trai cu aceasta frustrare (nu vad cum ai putea fi fericita cu un barbat) si intre a accepta ceea ce esti. Iubirea e tot iubire, indiferent ce iti zic alti binevoitori.

In plus, nimeni nu are dreptul sa iti spuna pe cine ai voie sa iubesti si pe cine nu. Multi dintre cei care au o problema cu homosexualitatea se folosesc de religie (oricare ar fi ea) pentru a-si justifica homofobia. Problema e ca de cand religia respectiva a fost "scrisa", am invatat destul de multe despre lume cat sa ne dam seama ca asa numitele "carti sfinte" nu sunt adevaruri universale.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.04.2010, 10:35:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Interesant.
Dar homosexualii nu sunt hermafroditi.

Argumentul cu defectul nu tine, mai ales daca e corectabil prin vointa, consiliere psihologica, etc.

Si daca consideri ca homosexualitatea se datoreaza unui defect fiziologic, de ce sa nu fie priviti ca ceea ce sunt - persoane cu handicap si Statul sa le ofere consiliere psihologica gratuita, sa sponsorizeze cercetari care le-ar putea corecta comportamentul prin mijloace medicale, etc. asa cum se procedeaza cu orice categorie de indivizi cu probleme de sanatate.

In felul asta toata lumea i-ar compatimi si le-ar arata bunavointa.

Dar sa afirmi ca este un drept legitim ca o persoana cu defecte serioase mentale si de comportament sa aiba copii spre ingrijire este categoric absurd.

Ca sa nu mai vorbim cat de absurd ar fi sa interzici tuturor sa spuna "vad" sau "merg" ca sa nu se supere cei cu handicauri de vedere sau locomotorii.

Iar o parada anuala de tipul "Handicap pride" in care participantii arata ce bine este sa nu vezi sau sa nu mergi si sunt chiar mandri ca nu pot, este de-a dreptul hilara. Si trista in acelasi timp.

Lumina nu este "adevar universal" pentru orbi si nici sunetul pentru surzi, insa ele nu inseamna ca pentru cei cu bune simtiri nu sunt.

Last edited by AlinB; 09.04.2010 at 10:40:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32