Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.05.2010, 06:29:29
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Plictiseala nu vine de la Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.05.2010, 18:20:48
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Plictiseala trebuie sa fie un blocaj teribil, o lene, dar si o mustrare de constiinta care nu-ti da pace. E ca un semnal ca ar trebui sa te misti, sa faci ceva. Plictiseala poate fi si ceva bun, daca o vezi ca un trigger pentru o noua actiune.
Trebuie sa spun ca nu prea cunosc plictiseala, caci daca am avut ceva timp liber, mereu am gasit ceva de facut. Exista atatea oportunitati! De la cursuri, hobby-uri, la voluntariat, sau excursii.
Mie nu-mi ajunge timpul sa fac tot ce mi-as dori!
Iar daca apare plictiseala in timp ce faci o munca repetitiva, care necesita rabdare, mi-a zis matusa mea o vorba, cand eram mica: numai asa poti sa ajungi la maiestrie, prin repetitie, pas cu pas. Deci roaga-te pentru rabdare! In plus, daca e o munca fizica, mintea poate sa-ti mearga, e un moment de introspectie, binevenit.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.10.2010, 14:45:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Mie nu-mi ajunge timpul sa fac tot ce mi-as dori!
Asa se intampla cu orice om care nu este mort sufleteste.

Cred ca plictiseala vine si din faptul ca de multe ori omul petrece pe cai pe care ar trebui sa umble altii. Adica unii ajung in invatamant, desi ar trebui sa se afle in alt loc datorita darurilor cu care a fost inzestrat. Asa ca o alta cauza a plictiselii sta in necunoastere noastra. Facem lucruri pentru care nu avem daruri si de aceea ne plictism.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.10.2010, 14:49:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa se intampla cu orice om care nu este mort sufleteste.

Cred ca plictiseala vine si din faptul ca de multe ori omul petrece pe cai pe care ar trebui sa umble altii. Adica unii ajung in invatamant, desi ar trebui sa se afle in alt loc datorita darurilor cu care a fost inzestrat. Asa ca o alta cauza a plictiselii sta in necunoastere noastra. Facem lucruri pentru care nu avem daruri si de aceea ne plictism.
Poate fi un adevar, dar constiinta ne obliga sa ne straduim- motivatii sunt multe- se plictiseste omul care nu reuseste sa fie motivat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.10.2010, 19:51:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
Da, lenea duhovniceasca (lipsa de zel, nepurtare de grija pentru suflet, iubirea de lucruri materiale etc..)
Recoman capitolele despre akedie din artea Terapeutica bolilor spirituale de Jean Claude Larchet. ( eu am descarcat-o de pe situl arhiva ortodoxa)

Din carte: "Fiecare dintre celelalte patimi este nimicia de o vitute. Dar trandavia sufleteasca (akedia) este moartea atotcuprinzatoare a calugarului, spune Sf. Ioan Scararul.
Pentru vindecarea ei, mai intai trebuie sa fie scoasa la lumina si sa fie cunoscuta ca atare, pentru ca aceasta patima nu are o pricina anume si de aceea adesea ea ramane nestiuta sau de neinteles, cu atat mai mult cu cat unul dintre efectele ei este orbirea mintii si intunecarea in intregime a sufletului."
Foarte interesanta cartea, cititi si "leacurile" impotriva akediei.. (este un capitol intreg pe aceasta tema).

Last edited by anna21; 19.10.2010 at 19:57:11.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.10.2010, 19:55:29
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit nu

Nu mi se intampla sa ma plictisesc vreodata...Si daca n-as avea ce face....as dialoga cu EL..iar asta nu te plictiseste...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.10.2010, 05:40:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Fragmente din cartea lui J C Larchet "Terapeutica bolilor spirituale", audio, despre akedie:

http://www.crestinortodox.ro/predici...dia-99509.html

http://www.crestinortodox.ro/predici...iei-99508.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce poate oferi Raiul incat sa nu fie plictiseala? consuela Generalitati 131 14.02.2012 12:09:35
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
lene cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 28.07.2011 21:21:04
Plictiseala IonutS Generalitati 27 13.12.2010 21:26:19
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47