Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 03.07.2011, 23:24:38
cristi.prahova cristi.prahova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Da,trebuie sa te rogi neincetat la Dumnezeu pana iti scoate o fata in cale,pe care s-o iubesti si care sa te iubeasca.Totusi,nu trebuie sa stai cu mana in san si sa astepti sa-ti cada din cer acea fata.Ca si fizic,e bine sa alergi,sa faci sport,sa mergi pe bicicleta cat mai mult,sa mananci sanatos si cumpatat etc.Dpdv al personalitatii,e bine sa ai cultura generala,sa ai simtul umorului,sa ai incredere in tine.In acest fel nu vei mai avea probleme in a-ti gasi perechea potrivita.:)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 03.07.2011, 23:25:15
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Sandu-le am impresia ca de acuma noi ar trebui sa cerem sfaturi desprte singuratate de la tine si nicidecum sa le dam.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 03.07.2011, 23:35:19
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi.prahova Vezi mesajul
Eu nu am facut decat sa respect subiectul topicului.Si nu,nu ii descurajez ci incerc sa le spun cum ar putea sa-si rezolve problemele,acuma cat sunt inca tineri.Dvs nu va dati seama ca trebuie sa-si intemeieze si ei o familie,sa aiba copii,sa fie si ei fericiti? Credeti ca singuratatea le va face bine?
Daca pe moment se simt ok,ce or sa se faca atunci cand vor avea 35 de ani si tot singuri se vor afla?
Cu cat inaintezi in varsta,cu atat e mai greu sa-ti gasesti perechea.In plus,e demonstrat stiintific ca e bine sa dai nastere la copii,atunci cand esti tanar si sanatos.
Cristi, sper sa nu ma pripesc, dar parca observ o umbra de pesimism in postarile tale, ai un pic ma multa credinta, orice este posibil la "Cel ce a facut Cerul si pamantul"... credinta muta muntii, .... poti sa-i zici muntelui astuia muta-te mai incolo si el incepe sa se mute... asta e credinta...

crede... pur si simplu crede ca Dumnezeu iti poate oferi orice, orice iti doresti (care sa fie si spre mantuire), pentru ca El este Ziditorul... dar Dumnezeu ne mai incearca si rabdarea si credinta inainte sa ne dea ceva....
"vreti fara jertfa, vreti fara suferinta?"...

despre ce singuratate vorbesti? profesorul de religie ne spunea ca omul se simte singur pentru ca a uitat de Dumnezeu, de comuniunea cu El... "cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celealte vi se vor adauga voua"... ce tine de noi sa facem noi, insa nu le vom avea pe toate fara Dumnezeu, sau le vom avea dar nu vom fi fericiti, adica nu ai sa fii singur de capul tau, ai sa fii singur in doi, pentru ca scopul tau cand te-ai insurat a fost doar alungarea singuratatii si ca tre sa intri in randul lumii, nu mantuirea, sau dragostea si jertfa pentru sot/sotie... o sa apara neintelegeri, nepotriviri si pac divort si iar te trezesti singur, de ce, pentru ca lipseste Dumnezeu si dragostea jertfelnica intre cei doi.... am vorbit cam mult... Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #174  
Vechi 03.07.2011, 23:41:04
cristi.prahova cristi.prahova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Eu am venit cu niste sfaturi concrete pt baieti.Sandu are 25 de ani,iar Citystar are 31.Nu crezi ca e momentul sa actioneze cumva pt a le fi mai bine?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 04.07.2011, 00:11:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am venit cu niste sfaturi concrete pt baieti.
Care erau sfaturile? sa nu mai aibe incredere in nimeni, nici in credinta, biserica, preoti, nici in Dumnezeu, nici in mireni, parca.

Sandu are 25 de ani,iar Citystar are 31.Nu crezi ca e momentul sa actioneze cumva pt a le fi mai bine?
Ba da. Sa vorbeasca, sa se sfatuiasca cu persoane care le arata ca exista speranta, nu cu cei care le taie si bruma de curaj ce-o mai aveau. Cu Sandu de exemplu, cel mai bun exemplu. Iata:
"Cred ca daca cineva vrea tare sa se casatoreasca se poate casatori cu ajutorul lui Dumnezeu . Trebuie sa ceara sincer si daca aceasta nu este spre dauna lui, Dumnezeu il va ajuta. Citeodata in viata putem cere anumite lucruri care pentru noi nu sint bune chiar daca noua ni se pare alceva, insa Dumnezeu le rinduieste asa cum trebuie pe toate.
As recomanda tuturor care se simt in diferite stari grele ale vietii: necazuri, dureri, tristete sa citeasca scrierile Sf. Ioan Gura de aur care lumineaza mintea si aduc pace si liniste in suflet ."


La un moment dat am banuit ca vrei sa-l "reorientezi". Sper ca am gresit.

Si il citez pe Delirul: noi ar trebui sa cerem sfaturi de la Sandu, acum.

Last edited by Adriana Cluj; 04.07.2011 at 00:13:49.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 04.07.2011, 00:16:32
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi.prahova Vezi mesajul
Eu am venit cu niste sfaturi concrete pt baieti.Sandu are 25 de ani,iar Citystar are 31.Nu crezi ca e momentul sa actioneze cumva pt a le fi mai bine?
ba da, si sunt convinsa ca actioneaza deja :) Domnul sa le ajute!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #177  
Vechi 04.07.2011, 00:18:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
ba da, si sunt convinsa ca actioneaza deja :) Domnul sa le ajute!
Domnul si Maica Domnului sa aibe in paza si sa-i ajute!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 04.07.2011, 00:25:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu am vazut barbati si mai grasi si mai urati, insurati la casa lor. E mai mult o problema de personalitate in atragerea femeilor, decat de infatisare la barbati. Asa se spune, un barbat trebuie sa fie un pic mai frumos ca dracul...La femei in schimb e altfel, personalitatea conteaza mai putin.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #179  
Vechi 04.07.2011, 08:07:44
cristi.prahova cristi.prahova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
La un moment dat am banuit ca vrei sa-l "reorientezi". Sper ca am gresit.
.
Adica cum,sa-l fac sa se lase de credinta?
Citeste mai bine,eu le-am dat sfaturi concrete,nu "praf in ochi".
Nu ar fi mai bine sa puna osul la treaba si sa nu se mai imbete cu apa rece?
Stiu,autosugestia e buna,atata doar ca nu tine prea mult timp.

Citat:
Eu am vazut barbati si mai grasi si mai urati, insurati la casa lor. E mai mult o problema de personalitate in atragerea femeilor, decat de infatisare la barbati. Asa se spune, un barbat trebuie sa fie un pic mai frumos ca dracul...La femei in schimb e altfel, personalitatea conteaza mai putin.
Astea-s exceptiile care confirma regula.Si eu am vazut femei grase si urate,asezate la casa lor.
In legatura cu fizicul la barbati si personalitatea la femei,astea sunt niste aberatii periculoase,aberatii care i-au facut pe Sandu,Citystar si nu numai,sa ramana singuri si neimpliniti pana in ziua de azi.

Last edited by cristi.prahova; 04.07.2011 at 08:25:44.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 04.07.2011, 15:29:34
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy

In general pt baietii/fetele singure (sau care se simt singuri) un sfat/idee ar fi sa isi dea seama unde gresesc.

Adica sa vada unde e buba, ce le lipseste. Sunt sigura ca vor descoperi destule locuri unde e nevoie de imbunatatiri atat pe plan lumesc dar mai ales pe plan spiritual.

Iar ca sa nu ramana doar teorie o sa dau cateva exemple.

Multi cred ca raman singuri fiindca se cred urati. Dar daca e sa fim realisti prea putini oameni pe lumea asta sunt cu adevarat urati. Toti avem defecte, doar ca unii le camufleaza mai bine ca altii. Sau compenseaza pentru ele prin alte calitati mai importante.
Sunt unele lucruri care se pot rezolva (dintii, parul, cosurile, gustul vestimentar, pozitia spatelui etc.). Altele (ex. un nas mare) se pot ajusta (de exemplu prin tunsoare).
Insa daca e sa fim sinceri, nu acestea sunt cele mai importante. Daca pastram igena si decenta vestimentara nimanui nu-i va scarba sa stea de vorba cu noi.

In schimb conteaza mai mult ceea ce scoatem pe gura si cum ne purtam. Degeaba ne-am parfumat daca nu stim sa vorbim corect, sa legam o idee, daca ne balbaim sau mai rau, scuipam,injuram sau vorbim zgomotos si gesticulam. Comunicarea e mai importanta ca look-ul (ca sa ne exprimam modern).
Dar nu doar cum comunicam conteaza ci si ce comunicam. De aceea e bine sa avem cunostinte cat mai multe. Sa nu ne fie lene sa citim, sa muncim, sa invatam lucruri noi. Doar asa putem dobandi intelepciune, cunoastere si putem deveni o companie placuta.

Insa in relatiile cu ceilalti nu conteaza doar inteligenta si look-ul nostru. Ci mai ales cat suflet punem si cata dragoste oferim. Ca sa ajungem sa iubim trebuie sa invatam sa il ascultam pe celalt, sa il intelegem, sa ne pese si sa ne doara pt el, sa vrem sa fim acolo, sa ajutam din toata inima. Iar toate acestea fara Dumnezeu sunt imposibil de purtat.

Oamenii intotdeauna raman singur nu din cauza imprefectiunilor fizice, sau fiindca nu au diplome, ei raman singuri din cauza egoismului. Nu ati vazut duhovnicii aceia care au multa dragoste de daruit, ca face lumea coada la ei? Cei singuri de ce nu fac la fel? Doar fiindca nu au iubire, pierd totul. Pana acum pe toti am auzit: "Vreau sa fiu iubit, vreau sa fiu iubita!".
Dar intrebarea mea ramane: "Dar tu... iubesti?"
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14