Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2011, 01:17:26
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da dar NU avem nicio garantie ca pedeapsa va fi aplicata corect si intotdeauna pe drept! Ce-ati face voi daca ati fi acuzati de viol/pedofilie pe nedrept??

De acea spun ca sunt deacord cu aceasta pedeapsa (e chiar perfecta),insa NUMAI in conditii in care exista 100% dovezi ale savarsirii faptului.
Legea este buna, ca principiu si din punctul acesta de vedere m-am pronuntat. Intr-adevar insa in contextul vietii din Romania e riscanta ca de altfel orice lege cu un caracter mai radical. In urma perfidiei romanesti, prin aplicarea unei astfel de legi, este foarte posibil sa fie cazuri in care oameni nevinovati sa aiba de suferit.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2011, 01:44:14
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Mai este un aspect care trebuie avut in vedere. Din cate stiu este vorba despre o castrare chimica. Nu-mi dau seama exact ce presupune asta dar banuiesc ca se induce sterilitate prin injectare. Acuma daca legea ar fi facuta fiindca vai mie guvernantilor le pasa fara a se urmari un altfel de scop ascuns atunci bine. Ce ma pune pe ganduri este faptul ca tare a mai fost aplaudata de UE. Nu zic ca asa o fi, dar ma gandesc ca legea sa nu fie decat apanajul a o serie de experimente ce presupun testarea unor substante care sa induca sterilitate la barbati, iar maine poimaine sa ne trezim cu ele in iaurturi, cum ca-s nu stiu ce proteine. Nu de alta dar s-a mai incercat o chestie similara cu gardasil-ul la femei.

Ca principiu insa zic eu ca-i buna, dar mai buna parca ar fi castrarea fizica si nu chimica. Ar fi mai putin dubioasa iar indivizii respectivi vor sti sigur ce si-au pierdut si pentru ce.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.12.2011 at 01:47:41.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2011, 01:46:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Politica..cum sa mai castige si politicienii ceva simpatie populara la cate magarii au facut?

Pe langa ei, violatorii sunt niste copii inocenti iar pentru ei nu stiu cum se face ca nu se gaseste nici un tratament..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2011, 03:17:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este complet distractiv sa vezi cu ce se ocupa crestinii!!!
Mai bine zis ce subiecte crestinesti cu reactii"crestinesti" pe masura!!!
Unde-i rost de judecat si osandit aproapele hop si noi crestinii,drepti,cinstiti si buni ca painea calda,ca noi nimeni altii.

E foarte de mirare cum apare acest gen de legi intr-o tara preponderent crestina,lege care mai degraba pare adoptata dintr-un stat de salbatici.
Sau in Romania religia e doar teorie pura?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2011, 06:27:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

E foarte de mirare cum apare acest gen de legi intr-o tara preponderent crestina,lege care mai degraba pare adoptata dintr-un stat de salbatici.
Sau in Romania religia e doar teorie pura?

Ei,probabil senatorii nostri au incurcat borcanele intr-o dimineata de mahmureala si in loc sa dea legea cu castrarea maidanezilor,au dat-o pe cea cu sterilizarea oamenilor! :))
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2011, 08:08:54
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
E foarte de mirare cum apare acest gen de legi intr-o tara preponderent crestina,lege care mai degraba pare adoptata dintr-un stat de salbatici.
Sau in Romania religia e doar teorie pura?
Si ce propui, sa ii lasam pe infractori sa umble liberi si nestingheriti pe strazi, nenorocind vieti nevinovate, pentru ca noi suntem acei crestini iubitori si iertatori care nu vrem sa ii ranim nici cu o vorba?
Eu cred ca trebuie sa avem dreapta socoteala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2011, 09:54:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Si ce propui, sa ii lasam pe infractori sa umble liberi si nestingheriti pe strazi, nenorocind vieti nevinovate, pentru ca noi suntem acei crestini iubitori si iertatori care nu vrem sa ii ranim nici cu o vorba?
Eu cred ca trebuie sa avem dreapta socoteala.
Nu inteleg ce este cu exagerarea asta grosolana.Ca as vrea sa umble nestingheriti pe strazi,ca nu vreau sa-i ranesc nici cu o vb...imi puneti vorbe in gura cu de la sine putere.Nu am afirmat asa ceva,asta presupuneti dvs daca nu sunt de acord cu amputarea unor oameni care de obicei starnesc mila si dezgust in societate.

Doar ca ma gandeam ca suntem in postul Nasterii Domnului si mintea ar trebui sa ne stea la acte caritabile puse in slujba altora,mai mult timp de rugaciune,mai multa iubire si pace sufleteasca decat ganduri de ura,razbunare si osanda.Gresesc?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2011, 10:04:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

in principiu as fi de acord cu acesta lege, dar sa fie aplicata corect, fara abuzuri. Dar tare ma tem ca o sa fie aplicata in stilul nostru romanesc si o sa iasa un ghiveci balcanic. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2011, 10:34:54
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
E foarte de mirare cum apare acest gen de legi intr-o tara preponderent crestina,lege care mai degraba pare adoptata dintr-un stat de salbatici.
O masura salbatica ar fi fost sa li se taie cu totul obiectul vinovatiei astfel incat respectivii sa fie nevoiti sa-si faca nevoile printr-un pai. In Cehia sunt castrati chirurgical si-i o tara cu mult mai dezvoltata. Nu stiu daca este o masura atat de razbunare, fiindca victimele nu cred ca mai pot fi razbunate fiind oameni care psihic sunt marcati pe viata, cat prin aceasta metoda se incearca estomparea si tinerea sub control a unor astfel de abuzuri. Sunt nenumarate cazuri cand pedofilii au fost inchisi a doua si a treia oara pentru acelasi lucru. Aproape in fiecare zi daca dai pe antene sau pro tv auzi despre astfel de cazuri. Lucrul aceasta ar cam trebui sa ne puna pe ganduri, mai ales ca victimele unor astfel de abuzuri la randul lor pot deveni violatori sau oameni cu un caracter extrem de agresiv.

Probabil ca daca nu se iau anumite masuri numarul violatorilor este in continua crestere. Ceea ce mie imi pare destul de inspaimantator.Aici nu-i vorba despre un furt sau mai stiu eu ce infractionalitate care se rezuma la pagubirea materiala a altora, este vorba despre oameni debilitati la nivel psihic pentru totdeauna, mai grav decat orice paguba materiala.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.12.2011 at 10:47:58.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2011, 12:02:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Nu demult guvernul nostru a aprobat o lege care prevede castrarea chimica definitiva a violatorilor de copii dar si a celor care intretin relatii sexuale cu minori. Ce parere aveti despre acest lucru? Am insa si eu o nelamurire referitoare la acest lucru: Ce se intampla daca persoana care a violat sau a intretinut relatii sexuale cu minori este casatorita? Sunteti deacord cu aceasta pedeapsa?
Trec peste aspectul moral al unei asemenea pedepse.

Ce te faci în cazul unei erori judiciare?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parada homosexualilor la Brasov. De ce nu si parada pedofililor si a zoofililor? Eugen7 Homosexualitatea 127 27.05.2011 03:57:33