Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 07.04.2013, 19:20:03
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Eheee...da e plin internetul asta de multe!Si eu m-am orientat candva,nu demult ,dupa d`astea.Imi aduc aminte ca la un moment am vazut intr-o gradina un trandafir minunat,si dintr-o data m-a palit asa o pasiune...si-am inceput sa cumpar trandafiri,nu putini,pozele de pe etichetele de identificare erau frumos colorate ,alb,rosu,galben.Anul urmator au inflorit toti,dar toti... ciclam...pot sa dau eu vina pe internet?Nu,cu siguranta ca nu!Asa am invatat sa cumpar de la producatori autorizati,de la cei care fac munca asta din pasiune.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 07.04.2013, 19:28:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Draga mea,eu am foarte multe flori dar nu am violete,poate iti este de ajutor acest link:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?f=84&t=6013
multe lucruri invatam si din experientele altora.
Iti multumesc frumos,draga Aanrra! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #173  
Vechi 07.04.2013, 20:17:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru sfaturile bune, Yasmina! :*
O sa bag plantuta in carantina si o sa ii schimb pamantul.Eu nu fumez,insa o sa rog pe cineva sa imi dea o tigara.
Aceste ganganii le-am vazut pe solul din planta.Sunt multe,mici si albe sau gri deschis,nici nu stiu exact si cred ca da,ii mananca radacina...
M-ar ajuta daca mi-ai putea spune ce sunt.Chiar daca in poze nu prea se vad,cel mai bine se observa in prima,unde am pozat farfuriuta pe care sta ghiveciul.Am udat planta,surplusul de apa s-a dus pe farfuriuta si ganganiile le poti observa ca fiind acele puncte mici si albe.
Multumesc mult! :*
Intr-adevar nu se prea vede nimic :)
In prima poza imi pare ca vad ramasitele (datorate ciclului de crestere)a unor afide(Aphide).
Sunt niste gandaci moi care sug seva plantei...Sau poate poza ma inseala si insectele de care vorbesti nu sunt decat musculite albe de sera?
Diferenta dintre cele 2 fiind ca musculitele de sera zboara in jurul plantei,iar afidele stau ascunse pe partea dorsala a frunzelor.
Totusi inclin sa cred in varianta 1.

Vad ca planta deja sufera

uita-te pe linkul asta:
https://www.google.com/search?q=plan...w=1857&bih=972
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 07.04.2013, 21:07:19
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit orbeti

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Ma bag eu, doamna, la faza asta. Cind o pun la punct, dschid un topic, si o postez acolo. Vorbesc foarte serios. Imi place sa experimentez ca bucatar; sunt pe cale sa o gonesc pe a mea din bucatarie definitiv. :)
Buna!anul trecut orbetii au facut gauri in pamant si mi-au carat toti cartofii.Acuma vreau sa pun fasole pe acel teren din gradina.credeti ca vor mai aparea orbetii?Daca da,cu ce as putea sca-pa de ei?
Multumesc
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #175  
Vechi 07.04.2013, 21:14:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
Buna!anul trecut orbetii au facut gauri in pamant si mi-au carat toti cartofii.Acuma vreau sa pun fasole pe acel teren din gradina.credeti ca vor mai aparea orbetii?Daca da,cu ce as putea sca-pa de ei?
Multumesc
Ce-s aia orbeti?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 07.04.2013, 21:22:10
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt un fel de cârtițe blonde :)
Spre deosebire de ele, care sunt insectivore, ei sunt rozătoare.
Li se mai spune și cățelul pământului.

Last edited by N.Priceputu; 07.04.2013 at 21:27:30.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 07.04.2013, 23:24:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
Buna!anul trecut orbetii au facut gauri in pamant si mi-au carat toti cartofii.Acuma vreau sa pun fasole pe acel teren din gradina.credeti ca vor mai aparea orbetii?Daca da,cu ce as putea sca-pa de ei?
Multumesc
Am observat si la mine in gradina musuroaie de la cartita. Am gasit acest remediu, care pare a fi f eficient:
http://www.daky.ro/combatere-cartite.html
Reply With Quote
  #178  
Vechi 08.04.2013, 02:38:41
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Off-topic. Stiti cumva de ce este diferenta asa mare intre porumbul romanesc si cel din vest? Cel romanesc este mai inchis la culoare, mai tare si mai crocant. Cel din vest e galben-palid cu boabe albe, zemos si dulce. O fi solul sau soiul?
**
La bunica cartitele erau rezolvate de pisica.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 08.04.2013, 09:07:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Off-topic. Stiti cumva de ce este diferenta asa mare intre porumbul romanesc si cel din vest? Cel romanesc este mai inchis la culoare, mai tare si mai crocant. Cel din vest e galben-palid cu boabe albe, zemos si dulce. O fi solul sau soiul?
**
La bunica cartitele erau rezolvate de pisica.
Nu este solul,ci soiul -care este modificat genetic(la fel si rosiile,capsunile,ardeii si altele).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 08.04.2013, 09:10:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt un fel de cârtițe blonde :)
Spre deosebire de ele, care sunt insectivore, ei sunt rozătoare.
Li se mai spune și cățelul pământului.
Am sa ma uit pe net,ca nici cartite nu am vazut vreodata :)

M-am lamurit,cartitele sunt niste animale dragute.
Am gasit pe net o pagina care prezinta cele mai urate animale din lume,printre care se numara si o specie de cartita,"cartita cu nasul stea".Trebuie sa spun ca daca te-ai intalni in curte cu acel animal,ai tipa prima data :)
http://www.infoturism.ro/atractii-tu...male-din-lume/

Mie imi place pisica Sfinx :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.04.2013 at 09:28:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43