Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 20.11.2014, 13:05:18
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit Despre post

"Iata postul placut Mie: dezleaga lanturile rautatii, deznoada legaturile robiei, da drumul celor asupriti si rupe orice fel de jug; imparte-ti painea cu cel flamand si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost; daca vezi pe un om gol, acopera-l, si nu intoarce spatele semenului tau.
Atunci lumina ta va rasari ca zorile, si vindecarea ta va incolti repede; neprihanirea ta iti va merge inainte, si slava Domnului te va insoti."
( Biblia)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #1082  
Vechi 05.12.2014, 22:52:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Demonii se silesc sa intre in comuniune cu omul si sa-l supuna, nu intotdeauna prin ganduri vadit pacatoase, ci il indeamna, la inceput, la actiuni care nu au nimic rau in sine, adesea chiar bune in aparenta, iar pe urma, capatand posibilitatea de a-l inrauri pe om si de a pune stapanire asupra lui, il arunca in faradelegi, care astfel sunt niste urmari ale ascultarii indemnurilor dracesti de la inceput. Acest lucru ne arata cat de stramta si cu cate necazuri ne este calea si cu cata trezvie trebuie sa pasim pe ea" (Sf. Ignatie Briancianinov).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1083  
Vechi 05.12.2014, 23:24:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SFANTUL IOAN DE KRONSTADT
Pentru a păzi această pace sufletească care se naște din apropierea de Dumnezeu, este obligatoriu să veghezi asupra propriei tale persoane. Cel care are o viață duhovnicească și luptă pentru mântuirea sa, trebuie să vegheze neîncetat asupra sa; ceea ce înseamnă că trebuie să acorde atenție oricărei frământări a sufletului și a duhului său. El este în permanență hărțuit de vrăjmașul care încearcă să pună stăpânire pe el; când acesta găsește pe unde să intre, fiindcă stăpânului i-a slăbit vigilenta, atunci el se grăbește să-i invadeze sufletul pricinuindu-i astfel mari suferințe.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1084  
Vechi 05.12.2014, 23:40:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

PARINTELE PAISIE OLARU
- Ce rugaciuni recomandati pentru calugari si mireni ?
- Toate cartile de rugaciuni sunt de folos, numai sa le citim cu evlavie si credinta caci ne inalta la Dumnezeu. Prin rugaciunea " Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma " , stam de vorba cu El. De mare putere si folos este citirea psaltirii si mai ales participarea la slujbele bisericii. Acele rugaciuni care ne hranesc mai mult si ne atrag sufletul sa le facem, numai sa nu ne lenevim, ca mare razboi da diavolul ca sa nu ne rugam. Rugaciunea cu simtire si lacrimi ne uneste cu Hristos, dulcele nostru Mantuitor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1085  
Vechi 06.12.2014, 20:27:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
PARINTELE PAISIE OLARU
- Ce rugaciuni recomandati pentru calugari si mireni ?
- Toate cartile de rugaciuni sunt de folos, numai sa le citim cu evlavie si credinta caci ne inalta la Dumnezeu. Prin rugaciunea " Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma " , stam de vorba cu El. De mare putere si folos este citirea psaltirii si mai ales participarea la slujbele bisericii. Acele rugaciuni care ne hranesc mai mult si ne atrag sufletul sa le facem, numai sa nu ne lenevim, ca mare razboi da diavolul ca sa nu ne rugam. Rugaciunea cu simtire si lacrimi ne uneste cu Hristos, dulcele nostru Mantuitor.
Nu doar "Cuvinte de folos", dar fara ele suntem biete suflete pierdute in drumul spre... "nicaieri"! Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa intram cat mai des pe aceste pagini si sa punem in practica sfaturile acestor ostenitori ai dreptei credinte.

Si ca sa nu plec fara a adauga si eu ceva de folos, iata, am gasit din intamplare ceva special care m-a sensibilizat. Sper sa va placa!

Iti doresc destul …

Mi s-a întamplat să aud un schimb de cuvinte între o mama si fiica ei în ultimele momente ale despărțirii pe aeroport. Tocmai se anunța plecarea. Lânga poarta de securitate, s-au îmbrațișat și mama i-a spus “Te iubesc și îți doresc destul!” Fata, zâmbind, i-a raspuns: “Viața noastră împreună a fost mai mult decât destul. Dragostea ta a fost tot ce mi-am dorit vreodată. Iți doresc deasemenea destul, mamă!”

S-au sărutat și fiica a plecat. Mama a făcut câțiva pași înspre fereastra lângă care mă așezasem. Cum stătea acolo în picioare, puteam să văd că o înecau lacrimile. Aș fi vrut s-o îmbărbătez cumva, dar nu puteam să intru în intimitatea unui om străin. Ea a deschis conversația întrebându-mă: “Vi s-a întâmplat vreodată, să vă luați rămas-bun de la cineva, știind că il vedeți pentru ultima dată?”
“Da, mi s-a întâmplat, i-am răspuns. Scuzați-mă ca vă întreb, dar de ce credeți că acesta a fost un rămas-bun pentru totdeauna?”
“Sunt bătrână, iar ea locuiește foarte departe. Mă așteaptă momente grele și realitatea este că următoarea ei întoarcere aici va fi ca să mă ducă la groapă.” spuse ea.
“Pe când vă luați rămas bun, v-am auzit spunând: “Îți doresc destul”. Pot să vă întreb ce înseamna asta?”
Ea zâmbi. “Asta este o urare care ni s-a păstrat de la generațiile anterioare. Părinții mei obișnuiau să le-o spună la toți…” A făcut o mică pauză și s-a uitat în sus, ca și cum ar fi încercat să și-o amintească în detaliu, apoi a zâmbit din nou. ”Când spunem “Îți doresc destul!” vrem ca cealaltă persoană să aibă viața plină cu destule lucruri care s-o susțină.”
Apoi îmi recită din memorie:
Îți doresc destul soare, care să-ți lumineze comportamentul, indiferent de cât de mohorâtă ar fi ziua.
Îți doresc destulă ploaie, pentru a aprecia soarele cu atât mai mult.
Îți doresc destulă fericire, ca să-ți țină spiritul viu cât vei trăi.
Îți doresc destulă durere, ca până și cea mai mică bucurie a vieții să ți se pară mai mare.
Îți doresc destul câștig pentru a-ți satisface dorințele.
Îți doresc să pierzi destul, pentru a aprecia ceea ce ai.
Îți doresc destule salutări până a ajunge la finalul: “Rămas-bun”.


Sursa: http://www.andreilaslau.ro/iti-doresc-destul
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #1086  
Vechi 06.12.2014, 23:43:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mesaj editat ( a aparut de doua ori )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1087  
Vechi 06.12.2014, 23:44:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Se spune că cineva zicea așa către Dumnezeu: „Doamne, învrednicește-mă să Te iubesc pe Tine cum am iubit altădată păcatul!” Pentru că tot cu iubirea pe care o port în suflet am iubit și păcatul, acum aș vrea să Te iubesc pe Tine măcar așa cum am iubit păcatele de odinioară.
Nicolae Iorga spune că numai dinții bolnavi simt fierbințeala sau răceala alimentelor pe care le primesc. Dacă dintele nu-i bolnav, nu simte durere nici când bea rece, nici când bea ceva cald, pe când dacă dinții sunt bolnavi, atunci suferă. Așa-i și cu mândria.
Când ești mândru nu-ți place să-ți facă cineva vreo îndreptare, ești nemulțumit și asta arată că pătimești de mândrie, dar dacă primești îndreptarea, primești ocara chiar cum ai primi cinstea, ai biruit mândria.
Arhimandritul Teofil Părăian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1088  
Vechi 07.12.2014, 02:00:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dăruind necondiționat și cu recunoștință

pr. Constantin Sturzu



Într-una din zile, pe când spălam vasele și dereticam prin bucătărie (lucru ce nu se întâmplă prea des, fie și pentru că sunt zile întregi pe săptămână în care nu apuc a mânca acasă), m-am întrebat de ce, față de anii din urmă, acum nu mai aștept ca soția să exprime, la întoarcerea acasă, nici o silabă de apreciere pentru aportul adus la treburile casnice. Și am înțeles, străfulgerat, că orice pretenție pe care aș avea-o de a mi se mulțumi sau, mă rog, de a fi apreciat cumva, m-ar plasa în afara casei (fapt de nedorit, evident!). Că aș avea, de fapt, o aceeași așteptare pe care o are un străin de familie, cel ce nu are, adică, nici o obligație în a-și asuma astfel de responsabilități... Și imediat am făcut conexiunea cu un cuvânt al Domnului, care sună așa: "Cine dintre voi, având o slugă la arat sau la păscut turme, îi va zice când se întoarce din țarină: Vino îndată și șezi la masă? Oare, nu-i va zice: Pregătește-mi ca să cinez și, încingându-te, slujește-mi, până ce voi mânca și voi bea și după aceea vei mânca și vei bea și tu? Va mulțumi, oare, slugii că a făcut cele poruncite? Cred că nu. Așa și voi, când veți face toate cele poruncite vouă, să ziceți: Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem" (Luca 17, 7-10).

În acel moment, în bucătărie fiind, cu mâinile trebăluind în chiuvetă, am înțeles de ce a spune că suntem "slugi netrebnice" și că nu ne-am făcut decât "datoria" nu este un lucru nici înjositor, nici lipsit de apreciere. Pentru că e firesc, atâta vreme cât suntem în Casa Domnului, să ne și comportăm precum orice alt casnic al Domnului (Sf. Ap. Pavel le spune efesenilor că sunt "împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu" - v. Efeseni 2, 19). Și nu e nimic neobișnuit în asta. Pasărea nu este lăudată că zboară, că doar de aceea i-a dat Dumnezeu aripi. Aerul nu este lăudat că ne asigură oxigenul, doar e în firea lui asta. Mama nu caută apreciere că și-a hrănit sau îngrijit pruncul - dacă e o mamă în toate mințile, nici nu concepe să facă altfel! Tot așa, omul care e cu adevărat în Dumnezeu nu simte nevoia de a primi vreo apreciere pentru ceea ce face... în numele Domnului! E în firescul lucrurilor să fie așa. Nu numai că nu e ceva înjositor să-ți faci datoria ca o "slugă netrebnică", e chiar o chestiune de demnitate; abia când eu lucrez așa, mă arăt pe mine a fi demn de statutul de fiu al lui Dumnezeu - sunt, ca să spun așa, fiu al Tatălui meu! Invers, vai mie când nu voi face și nu voi lucra după harul care este în mine! Abia aceasta este ceva neobișnuit, nefiresc...

A nu se deduce, din cele de mai sus, că nu ar trebui ca cineva să mulțumească soțului sau soției sau oricui pentru un ajutor primit, ori să nu arate apreciere pentru munca și devotamentul celuilalt. Ceea ce am vrut să subliniez e că nu trebuie să pretindem recunoștința sau aprecierea cuiva indiferent de ceea ce facem, indiferent de cât de mare este jertfa făcută sau dacă era ori nu era de datoria noastră să împlinim un anumit lucru. Altminteri, vom avea mereu motive de suferință, iar smerenia rămâne doar un cuvânt de dicționar, nu o atitudine pe care ne-am străduit să ne-o împropiem. Aceasta este însă doar o față a problemei, cea dinspre noi. Celălalt aspect nu vizează ce trebuie să facă (sau nu!) celălalt pentru mine, ci ceea ce sunt eu chemat să fac pentru el. Această a doua fațetă a problemei ne indică faptul că, dacă nu trebuie a pretinde apreciere, este, în schimb, obligatoriu să mulțumim sau să fim recunoscători față de toți cei care se ostenesc în viață (și) pentru noi. Același Dumnezeu care ne învață să zicem: "Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem", ni se adresează, când împlinim cele rânduite, cu aceste cuvinte: "Bine, slugă bună și credincioasă, peste puține ai fost credincioasă, peste multe te voi pune; intră întru bucuria domnului tău" (Matei 25, 21). Ce altceva decât apreciere sau mulțumire este aici?

Suntem în ziua de prăznuire a celui mai popular sfânt al creștinătății, Sf. Ierarh Nicolae. Un sfânt care a inspirat atâtea generații de sfinți, dar și personaje precum Moș Crăciun (sau Santa Claus, cum mai e cunoscut în lume). Este sfântul care s-a impus în conștiința tuturor ca model de bunătate și de dărnicie. Un sfânt care nu a pretins nimic de la nimeni, în schimb s-a dăruit total și necondiționat semenilor săi. Iată un argument în plus pe care-l aduc în sprijinul gândurilor exprimate mai sus; căci numai dăruirea și iubirea necondiționate sunt dumnezeiești - adică demne de cea mai înaltă chemare a omului, sfințenia.


P.S.:A nu se deduce că eu aș fi vreun model de implicare în treburile casnice. Din păcate (chiar păcate!)... Dar am constatat, în puținele situații de genul celor evocate la începutul articolului, că rugăciunea unită cu orice lucrare pe care omul este dator să o facă pe pământ - chiar și cea mai măruntă ori mai neplăcută - devine inspirație curată. Nu zăcutul în plânsul de neputință, nu revolta că noi ne ocupăm de lucruri neînsemnate, în timp ce alții sunt dedicați unor idealuri înalte, nici visatul cu ochii deschiși. Acestea nu ne zidesc. Când Dumnezeu este cu mine și spălatul vaselor devine lucru împărătesc!

preluat de pe : www.doxologia.ro
Reply With Quote
  #1089  
Vechi 10.12.2014, 06:10:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pilda zilei

Un frate oarecare a fost batjocorit de diavol printr-o nălucire ca aceasta: vedea pe un oarecare frate păcătuind cu o femeie si se tulbura cu gândul, luptându-se cu patima poftei; deci ducându-se, i-a lovit pe ei cu piciorul său zicându-le: "Opriti-vă! Până când gresiti?" Când, iată că află snop de grâu, iar nu oameni. Pentru aceasta vă grăiesc vouă ca nu îndată să judecati, chiar si cu ochii de ati vedea.
Reply With Quote
  #1090  
Vechi 10.12.2014, 06:12:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

"Suntem responsabili pentru cei pe care i-am făcut să ne iubească" - Savatie Baștovoi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03