Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2016, 00:15:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu prea e chiar așa simplu ,dacă aprofundezi un pic problema vei vedea.
Stiu aceste lucruri pentru ca inainte sa devin credincios am citit despre ele si paranormal.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2016, 00:19:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stiu aceste lucruri pentru ca inainte sa devin credincios am citit despre ele si paranormal.
Eu am mers chiar mai departe,dar există studii medicale care susțin ideile spiritiste.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2016, 00:36:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu zic ca e o prejudecata. Fii liber.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.02.2016, 00:42:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu zic ca e o prejudecata. Fii liber.
It's a fact. :)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.02.2016, 01:47:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

ok, nu esti liber :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2016, 06:42:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Mi se intampla ceva de o perioada. Obiecte far valoare dispar din casa.

Prima data cand s-a intamplat a fost cel mai ciudat.
Lantul de aur pe care il aveam la gat a aparut peste noapte in alta camera, in sufragerie. Eu m-am culcat cu el la gat,tin minte foarte clar si jos nu l-am dat, nici nu am iesit din dormitor pe timpul noptii. Nu avea cine sa il duca acolo. Si de pe lant lipsea doar medalionul, care era cel mai putin valoros dpdv banesc. Era o iconita cu Maica Domnului.

Dupa ceva timp de la intamplarea asta au tot inceput sa dispara diverse obiecte,cu inca si mai putina valoare baneasca... 1 plic de coldrex, 2 elastice de par, un papuc de casa, o lingura, o poza cu mine din copilarie, un caiet de-al meu de algebra din liceu, etc. De fiecare data intorc casa cu susul in jos cautand obiectele respective, si nu le mai gasesc. Si nu mai reapar niciodata.

Nu sunt genul de persoana care uita unde a pus lucrurile. Stiu exact unde le pun, extrem de rar pierd cate ceva, si e ordine in casa si-n lucruri, nu sa zici ca poate e pe undeva un obiect si nu il vad de dezordine.

Am cautat pe net explicatii pt fenomenul asta, si se pare ca li se intampla si altora. Am vazut diverse explicatii, dar toate par neplauzibile.

As fi interesata de o perspectiva crestin-ortodoxa.
Cu cine mai locuiti? Mai este si altcineva in afara de familie care are acces in casa? Aveti animale de companie?
Ati luat totusi in calcul ca exista si posibilitatea sa fiti mai obosita sau stresata in ultimul timp si sa fi pus obiectele in alte locuri, unde este posibil sa le gasiti ulterior?
Intreb, pentru ca si mie mi s-a intamplat sa pierd sau sa ratacesc obiecte in casa, dar de fiecare data a existat o explicatie rationala la aceste intamplari.
Fie mi s-a intamplat sa fiu intr-o stare de oboseala profunda sau atat de preocupata de o problema, incat sa ma trezesc ca pun obiecte unde nici nu as fi visat ca le-as putea pune.
Poate, faptul ca se intampla toate acestea dupa decesul bunicii nu este chiar intamplator, poate a fost un eveniment care v-a tulburat, iar in astfel de perioade se poate intampla sa ne slabeasca atentia sau sa uitam diferite amanunte, datorita faptului ca trairile emotionale pot fi mai intense decat de obicei.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2016, 09:07:10
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asa se întâmplă de obicei,mai ales dacă a locuit in aceeiasi casă.Inca ea nu e desprinsă complet de planul material.Normal asta nu inseamna ca spiritul ei a luat obiectele,dar poate încearcă să transmită ceva sau nu s-a obisnuit inca cu noua stare spirituală.Eu am fost foarte atras de lumea spirituală de cand a murit tatăl meu si mai mereu imi pocnesc peretii,mobila,televizorul,ect mai ales când e noapte si multe chestii de genu.Poți să mai detaliezi ce ti s-a mai intamplat?
Doamne fereste!. Tu vezi ce scrii? Daca nu iti dai seama de veridicitatea acestor lucruri, citeste "Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie". Acolo sunt toate explicatiile asa-ziselor spirite.
In viziune Ortodoxa (adevarata) sufletul omului se duce in rai/iad imediat, nu dupa 3 zile sau 40 de zile.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2016, 09:08:03
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spiritul unui mort se duce ori in Iad ori in Rai, nu sta pe pamant, asa cum cred spiritistii. Cei care pot face lucruri paranormale nu sunt spiritele mortilor, ci ingerii cazuti.
Foarte adevarat!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2016, 10:49:10
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord cu sfatul lui Iuliu: lecitină și rugăciune. Fără prostii spiritualo-spiritiste.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.02.2016, 11:15:07
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cu cine mai locuiti? Mai este si altcineva in afara de familie care are acces in casa? Aveti animale de companie?
Ati luat totusi in calcul ca exista si posibilitatea sa fiti mai obosita sau stresata in ultimul timp si sa fi pus obiectele in alte locuri, unde este posibil sa le gasiti ulterior?
Intreb, pentru ca si mie mi s-a intamplat sa pierd sau sa ratacesc obiecte in casa, dar de fiecare data a existat o explicatie rationala la aceste intamplari.
Fie mi s-a intamplat sa fiu intr-o stare de oboseala profunda sau atat de preocupata de o problema, incat sa ma trezesc ca pun obiecte unde nici nu as fi visat ca le-as putea pune.
Poate, faptul ca se intampla toate acestea dupa decesul bunicii nu este chiar intamplator, poate a fost un eveniment care v-a tulburat, iar in astfel de perioade se poate intampla sa ne slabeasca atentia sau sa uitam diferite amanunte, datorita faptului ca trairile emotionale pot fi mai intense decat de obicei.

Inafara de familie/rude nu intra nimeni. Am un catel, dar in unele camere nu are acces, plus ca nu las nicodata lucruri unde ar putea sa ajunga sa le ia, din obisnuinta. Si papuci nu a avut nicodata obiceiul sa ia, nici cand era pui, nu a facut niciodata ceva de genul asta.

Nu uit lucrurile pur si simplu... nu le pierd, le pun si-mi aduc aminte unde. Dispar de unde stiu sigur ca le-am lasat, fara nici o explicatie.
Sa va mai dau un exemplu, sa intelegeti. Pe 4 ianuarie mi-am cumparat o bluza. Stiu exact ca am mai probat-o odata cand am scos-o din punga, apoi am indoit-o si am pus-o in sifonier, stiu exact unde. Timp de 2 sapt. dupa asta, am fost singura acasa. Dupa vreo saptamana de cand am luat bluza, am vrut sa o imbrac. Nu mai era!!! Am cautat de-am innebunit, am rascolit toate hainele si toate locurile unde ar fi putut, prin absurd, sa fie o bluza. Nimic. Si un ac de as fi cautat l-as fi gasit, atat de detaliat am cautat, bluza aia nu mai era. Si absolut nimeni nu a fost in casa, nici macar o ruda.

Cum sa imi explic asa ceva?

Sau treaba cu plicul de coldrex... eu cu usa inchisa in bucatarie, pun plicul pe masa si ma duc sa fierb apa. Cand vin cu ibricul de apa, coldrexul lipsa. E foarte frustrant sa nu gasesc nici o explicatie la toate astea, si oricat de mult si bine as cauta, nu gasesc obiectele. Si nici nu apar ulterior cine-stie-unde. Dispar si gata.

Ce se intampla?... o sfestanie am facut, si disparitiile astea s-au intamplat bine-mersi si dupa asta.

Senzatia ca ceva ma urmareste sau "vecinatatea a ceva rau" nu o am, nu am avut-o nici inainte de sfestanie. Ma simt normal.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare