Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.03.2016, 14:46:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
S-ar putea sa fi fost interpretata corect, dar pana nu se intampla, nu se stie care varianta e cea corecta :)
Corect. Aproape toate confesiunile crestine, constient sau nu, au practicat de-a lungul timpului, cu privire la Apocalipsa, o metoda de interpretare mostenita din iudaism, numita pesher. De exemplu cei de la Qumran luau cartea unuia dintre profetii VT in care se gasea, de exemplu, in limbaj mai mult sau mai putin metaforic o profetie cu privire la infrangerea persilor. Cei de la Qumran stiau ca profetia nu se implinise in acel mod cu privire la persi si atunci trageau urmatoarea concluzie: de fapt se refera la timpul nostru, persii erau o metafora pt romani, noi suntem ramasita credincioasa,etc. Adica interpretau o profetie neimplinita istoric in categoriile timpului lor, practic ii schimbau sensul istoric original metaforizandu-l si adaptandu-l situatiei lor. Evident ca nu s-a implinit nici in timpul lor :) La momentul scrierii Apocalipsei este evident pt orice individ cu toti porumbeii la mansarda :) ca nimeni nu se gandea la cipuri, in cheie interpretativa. Acum este ,,interpretata" in cheie ,,moderna" si daca mai ingaduie Dumnezeu lumea asta 200-300 de ani....se va gasi o interpretare pesher si atunci, urmasii nostri urmand a privi, probabil, cu in zambet, in trecut, la fricile noastre apocaliptice :)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.03.2016, 15:10:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, este cineva infailibil? Daca nu stiai, si Sfantul Ioan Gura de Aur a gresit, afirmand ca lumea se va sfarsi in jurul anului 400.
ps: nu crezi ca ar fi bine sa ne luminezi si sa ne spui tu, ce e cu Apocalipsa asta?
Daca tin bine minte citatul, zicea ceva de genul ca ii miroase a sfarsit, nu ca a avut certitudinea profetica ca se va sfarsi atunci.

Cand lucrurile merg prost, mereu exista astfel de ganduri.

Iar lucrurile au mers si vor merge prost mereu :)

Dar poate e si o problema de perspectiva, depinde si pe ce te concentrezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.03.2016, 16:13:20
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, este cineva infailibil? Daca nu stiai, si Sfantul Ioan Gura de Aur a gresit, afirmand ca lumea se va sfarsi in jurul anului 400.
ps: nu crezi ca ar fi bine sa ne luminezi si sa ne spui tu, ce e cu Apocalipsa asta?
Prietene, deoarece stiu ca pentru tine nu conteaza ce iti spun altii, intrucat tu ai regulile tale fixe si traiesti bine insurubat in universul tau de "credinta", nu ma obosesc sa iti explic, din putinul meu, ce sens au la oamenii Bisericii raportarile la Apocalipsa.
Ramai cu ale tale, daca asa doresti, desigur. Iar daca vrei vreodata sa iti fac o scurta indrumare pe subiectul asta (atat cat pot s-o fac in bune temeiuri) schimba-ti mai intai raportarea. La mine, ca nu dau oricarui ins suficient si increzut, mai ales in cele ale Bisericii, din putinul pe care l-am primit.
Asa ca sa ramana clar: nu astepta de la mine sa te bag in seama cata vreme ramai in starea asta.

P.S. Te rog frumos sa nu mi te mai adresezi cu termenul "amice". Ma deranjeaza, suna lipsit de politetea elementara si, dincolo de gratuitatea prosteasca a formularii tale, nu as vrea deloc sa iti raspund pe masura...
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.03.2016, 17:23:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Corect. Aproape toate confesiunile crestine, constient sau nu, au practicat de-a lungul timpului, cu privire la Apocalipsa, o metoda de interpretare mostenita din iudaism, numita pesher. De exemplu cei de la Qumran luau cartea unuia dintre profetii VT in care se gasea, de exemplu, in limbaj mai mult sau mai putin metaforic o profetie cu privire la infrangerea persilor. Cei de la Qumran stiau ca profetia nu se implinise in acel mod cu privire la persi si atunci trageau urmatoarea concluzie: de fapt se refera la timpul nostru, persii erau o metafora pt romani, noi suntem ramasita credincioasa,etc. Adica interpretau o profetie neimplinita istoric in categoriile timpului lor, practic ii schimbau sensul istoric original metaforizandu-l si adaptandu-l situatiei lor. Evident ca nu s-a implinit nici in timpul lor :) La momentul scrierii Apocalipsei este evident pt orice individ cu toti porumbeii la mansarda :) ca nimeni nu se gandea la cipuri, in cheie interpretativa. Acum este ,,interpretata" in cheie ,,moderna" si daca mai ingaduie Dumnezeu lumea asta 200-300 de ani....se va gasi o interpretare pesher si atunci, urmasii nostri urmand a privi, probabil, cu in zambet, in trecut, la fricile noastre apocaliptice :)
Tocmai am aflat că afirmația mitropolitului Hierotheos Vlachos, cum că în ortodoxie sunt doar două comentarii la Apocalipsă, este falsă. L-am crezut și eu pe cuvânt, dar, slavă Domnului, știu pe cineva care cunoaște literatură creștină veche cu mult peste gălăgiosul prelat grec.

Primul comentariu la Apocalipsa din tradiția Bisericii aparține sfântului Victorin de Poetovio și a fost scris la sfârșitul secolului III/începutul secolului IV. Probabil mitropolitul Vlachos, ideologul ghetoizării etanșe a confesionalismului ortodox, are alergie la exegeza în limba latină, altfel nu-mi explic de ce l-a omis pe Victorin din gașca lui de comentatori preferați.
Sunt curios cine va avea curajul să-l traducă în românește, întrucât exegeza lui Victorin va intra în conflict nemijlocit cu multe basme ecleziologice și eshatologice foarte îndrăgite în folclorul contemporan al zelotiștilor pravoslavnici. Poate Bădiliță...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 16.03.2016 at 17:43:47.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.03.2016, 18:17:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Tocmai am aflat că afirmația mitropolitului Hierotheos Vlachos, cum că în ortodoxie sunt doar două comentarii la Apocalipsă, este falsă. L-am crezut și eu pe cuvânt, dar, slavă Domnului, știu pe cineva care cunoaște literatură creștină veche cu mult peste gălăgiosul prelat grec.

Primul comentariu la Apocalipsa din tradiția Bisericii aparține sfântului Victorin de Poetovio și a fost scris la sfârșitul secolului III/începutul secolului IV. Probabil mitropolitul Vlachos, ideologul ghetoizării etanșe a confesionalismului ortodox, are alergie la exegeza în limba latină, altfel nu-mi explic de ce l-a omis pe Victorin din gașca lui de comentatori preferați.
Sunt curios cine va avea curajul să-l traducă în românește, întrucât exegeza lui Victorin va intra în conflict nemijlocit cu multe basme ecleziologice și eshatologice foarte îndrăgite în folclorul contemporan al zelotiștilor pravoslavnici. Poate Bădiliță...!

Nu stiam toate aceste aspecte (sau le-am uitat complet) deci nu a fost o zi irosita, am mai invatat ceva. Multumiri ! Eu am ,,Apocalipsa lui Ioan" - editie bilingva, traducere si comentariu Badilita. Foarte interesanta,referinte patristice incluse. M-am uitat in ea si este cum spui tu, la pag 27, in Introducere, se precizeaza ca cel mai vechi comentariu in latina este cel al lui Victorin (sec III) si intradevar...sunt cateva detalii interesante cu privire la talcuirea lui :)

Mie, dintre studiile moderne, mi-au mai placut doua in mod particular: ,, The theology of the book of Revelation" a lui Richard Bauckham si ,,Crisis &Catharsis: The power of the Apocalypse" ( Adela Yarbro Collins). Lista este mai lunga per ansamblu.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 16.03.2016 at 18:21:46.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.03.2016, 19:06:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu stiam toate aceste aspecte (sau le-am uitat complet) deci nu a fost o zi irosita, am mai invatat ceva. Multumiri ! Eu am ,,Apocalipsa lui Ioan" - editie bilingva, traducere si comentariu Badilita. Foarte interesanta,referinte patristice incluse. M-am uitat in ea si este cum spui tu, la pag 27, in Introducere, se precizeaza ca cel mai vechi comentariu in latina este cel al lui Victorin (sec III) si intradevar...sunt cateva detalii interesante cu privire la talcuirea lui :)

Mie, dintre studiile moderne, mi-au mai placut doua in mod particular: ,, The theology of the book of Revelation" a lui Richard Bauckham si ,,Crisis &Catharsis: The power of the Apocalypse" ( Adela Yarbro Collins). Lista este mai lunga per ansamblu.
Cu bucurie! Ar fi oportună o clarificare: Victorin de Poetovio este primul scriitor bisericesc care a scris o exegeză dedicată explicit Apocalipsei lui Ioan din toată tradiția creștină, nu doar dintre latini. Interpretări tangențiale au mai avut înainte Irineu, Hyppolit, Origen, Metodiu din Olimp, Lactanțiu, gnosticul Cerinthius poate și alții. Probabil ești la curent și cu discuțiile din jurul genezei textului Apocalipsei, foarte interesante în perspectiva înțelegerii lui corecte (cât de cât). M-ar interesa ce ți-a plăcut în mod deosebit la cele două studii moderne evidențiate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.03.2016, 19:20:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cu bucurie! Ar fi oportună o clarificare: Victorin de Poetovio este primul scriitor bisericesc care a scris o exegeză dedicată explicit Apocalipsei lui Ioan din toată tradiția creștină, nu doar dintre latini. Interpretări tangențiale au mai avut înainte Irineu, Hyppolit, Origen, Metodiu din Olimp, Lactanțiu, gnosticul Cerinthius poate și alții. Probabil ești la curent și cu discuțiile din jurul genezei textului Apocalipsei, foarte interesante în perspectiva înțelegerii lui corecte (cât de cât). M-ar interesa ce ți-a plăcut în mod deosebit la cele două studii moderne evidențiate.
In primul rand (pt prima carte mentionata) eruditia si realismul interpretarii in contextul istoric al scrierii cartii. In al doilea rand, mai ales Bauckham, modul cum si-a structurat cartea, concluziile din cap 7 ( Revelation for today) fiind concluzii la care, in mare parte, subscriu si eu. De asemenea cap 1 ( Reading the Book of Revelation) si cap 5 (The Spirit of prophecy) confirmandu-mi cumva ceea ce banuiam de ceva vreme dar nu puteam sintetiza ( fie si din motivul ca nu sunt nici macar pe aproape de nivelul lui Bauckham).

In cazul lui Yarbro Collins in primul rand pt...curaj :) intr-o lume universitara ticsita de analize scrise de barbati. Are concluzii curajoase, unele putin cam la extrema, analizeaza si componenta psihologica (!), care, de obicei este ignorata cumva. O mentiune speciala pr cap 4 ,,Social radicalism in the Apocalypse" si pt cap 5 ,, The power of the apocalyptic rethoric-catharsis"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.03.2016, 11:54:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O lectie de economie mondiala din care vom intelege ce si de ce se intampla. Si vom mai intelege cat de importante sunt cipurile implantate, dar nu pentru noi!

https://www.youtube.com/watch?v=ACg9kqQkl44
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.03.2016, 13:42:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Tocmai am aflat că afirmația mitropolitului Hierotheos Vlachos, cum că în ortodoxie sunt doar două comentarii la Apocalipsă, este falsă. L-am crezut și eu pe cuvânt, dar, slavă Domnului, știu pe cineva care cunoaște literatură creștină veche cu mult peste gălăgiosul prelat grec.

Primul comentariu la Apocalipsa din tradiția Bisericii aparține sfântului Victorin de Poetovio și a fost scris la sfârșitul secolului III/începutul secolului IV. Probabil mitropolitul Vlachos, ideologul ghetoizării etanșe a confesionalismului ortodox, are alergie la exegeza în limba latină, altfel nu-mi explic de ce l-a omis pe Victorin din gașca lui de comentatori preferați.
Sunt curios cine va avea curajul să-l traducă în românește, întrucât exegeza lui Victorin va intra în conflict nemijlocit cu multe basme ecleziologice și eshatologice foarte îndrăgite în folclorul contemporan al zelotiștilor pravoslavnici. Poate Bădiliță...!
Nu e asa greu, daca stii engleza :)

http://www.newadvent.org/fathers/0712.htm
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.03.2016, 16:51:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O lectie de economie mondiala din care vom intelege ce si de ce se intampla. Si vom mai intelege cat de importante sunt cipurile implantate, dar nu pentru noi!

https://www.youtube.com/watch?v=ACg9kqQkl44
Face vajnica luptatoare impotriva antihristului reclama unui satanist?

https://www.youtube.com/watch?t=2393&v=bzSUB8f15dI
40:25

"cred ca trebuie sa trecem intr-o noua era a spiritualitatii, trebuie sa trecem de la pupat ciolane uscate de asa zis sfinti...de la mangaiat sutana si ce e pe sub sutana popei.. satanele in sutana"

bla bla..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 09:21:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42