Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2008, 12:49:07
Lyllyana Lyllyana is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Buna. As vrea sa stiu si eu daca este greu pentru un dascal sa tina slujba, alaturi de preot. Inafara faptului ca trebuie sa cante 2-3 ore, dar am vazut ca sunt luate cantarile nu una dupa alta, ci de la pagini diferite, din carti diferite. Cum poate tine minte ce cantare urmeaza, de la ce pagina si din ce carte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2008, 13:00:18
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

cred ca prin exercitiu..
aaa si la inceput nu canta singur...de obicei mai este inca un dascal care sa il ajute..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2008, 13:48:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana
Buna. As vrea sa stiu si eu daca este greu pentru un dascal sa tina slujba, alaturi de preot. Inafara faptului ca trebuie sa cante 2-3 ore, dar am vazut ca sunt luate cantarile nu una dupa alta, ci de la pagini diferite, din carti diferite. Cum poate tine minte ce cantare urmeaza, de la ce pagina si din ce carte?
Exista un tipic bisericesc. Sunt combinate anumite cantari din diferite carti de cult (Minei , Catavasier, Ceaslov)in functi de slujba respectiva(Vecernie, Utrenie). In tipicul bisericesc exista structura slujbelor bisericesti, pe aceea trebuie sa o cunoasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2008, 17:07:58
Lyllyana Lyllyana is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Multumesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2008, 02:54:12
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana
Multumesc
Cant la strana si dupa cum s-a spus este un tipic de exemplu pentru vecernie si zice acuma se cand aia si tot asa ,in caz ca e sambata in loc de o cantare obisnuita se cauta alta ,se precizeaza de unde sa o cauti. Nu e nevoie de 2 oameni si unul poate face, si crede-ma ca nu trebuie sa fii geniu sa te descurci.
Reply With Quote
Răspunde