Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2010, 11:26:20
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit L-au deshumat pe Ceausescu

Am vazut la TV discutiile pe marginea deshumarii Ceausestilor.

Am vazut o chestia bizara: pe mormant avea cruce iar de asupra numelui pe cruce era desenata/aplicata o stea cu cinci colturi. Steaua cu cinci colturi din cate stiu e atribuita mai mult cultelor legate de vrajmas. Mi se pare total nelalocul ei pe Cruce. De fapt orice alt simbol este nelalocul lui pe cruce. Crucea este un simbol suficient prin ea insasi (ma gandesc eu).

Pe de alta parte e oarecum ciudat ca i s-a pus cruce pe mormant cand stim ca a fost ateist si a si daramat biserici. Noi fiind crestini l-am iertat, dar el oare ar fi acceptat daca ar fi fost intrebat inca in viata fiind?

Un lucru nu imi este clar: Ceausescu a prigonit si el crestinii sau s-a intamplat doar la inceput pe vremea lui Dej?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2010, 12:04:41
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
pe mormant avea cruce iar de asupra numelui pe cruce era desenata/aplicata o stea cu cinci colturi.
Steaua aceea rosie cu 5 colturi este unul sintre simbolurile comunismului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2010, 12:16:53
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

ceausescu e plecat in cuba sta la plaja cu fidel
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2010, 12:23:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Am vazut la TV discutiile pe marginea deshumarii Ceausestilor.

Un lucru nu imi este clar: Ceausescu a prigonit si el crestinii sau s-a intamplat doar la inceput pe vremea lui Dej?
Nu cred ca gresesc daca afirm ca au fost prigoniti crestinii in timpul lui Ceausescu; daca lucrurile ar fi stat altfel nu ar fi fost temnitele pline de intelectuali crestini care astazi le-au fost descoperite osemintele si fac minuni. De pilda la Aiud si nu numai...
Iti recomand in acest sens cartea Marturisiri din mlastina disperarii scrisa de Dumitru Bordeianu; e cutremuratoare si cand te gandesti ca e real tot ce s-a scris acolo... sigur iti vei pune intrebarea daca astazi am rezista acelor torturi prin care ei au trecut pentru slava neamului si a credintei stramosesti!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2010, 12:31:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Am vazut la TV discutiile pe marginea deshumarii Ceausestilor.

Am vazut o chestia bizara: pe mormant avea cruce iar de asupra numelui pe cruce era desenata/aplicata o stea cu cinci colturi. Steaua cu cinci colturi din cate stiu e atribuita mai mult cultelor legate de vrajmas. Mi se pare total nelalocul ei pe Cruce. De fapt orice alt simbol este nelalocul lui pe cruce. Crucea este un simbol suficient prin ea insasi (ma gandesc eu).

Pe de alta parte e oarecum ciudat ca i s-a pus cruce pe mormant cand stim ca a fost ateist si a si daramat biserici. Noi fiind crestini l-am iertat, dar el oare ar fi acceptat daca ar fi fost intrebat inca in viata fiind?

Un lucru nu imi este clar: Ceausescu a prigonit si el crestinii sau s-a intamplat doar la inceput pe vremea lui Dej?
Daca a fost sau nu prigoana ... e mult de discutat.
Nu poate contesta nimeni, insa, numarul imens de biserici demolate de Ceausescu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2010, 01:12:02
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Pe de alta parte e oarecum ciudat ca i s-a pus cruce pe mormant cand stim ca a fost ateist si a si daramat biserici.
Un lucru nu imi este clar: Ceausescu a prigonit si el crestinii sau s-a intamplat doar la inceput pe vremea lui Dej?
Atata timp cat a fost crestin ortodox botezat, indiferent ca a practicat sau nu credinta, dar nu a lasat nici un testament scris pentru cei ramasi in viata ca sa stie ce sa faca cu trupul, cele necesare inmormantarii trebuiesc facute, inclusiv punerea crucii pe mormant...

Prigonirea clerului bisericesc si a credinciosilor practicanti a existat si sub Ceausescu, dar niciodata aceasta nu a ajuns la cotele prigonirii din comunismul rusesc. Exista carti scrise in acest sens, marturii ale celor care au trait in inchisorile comuniste din Romania sau din Rusia.
Eu am fost extrem de impresionata de istoria pr. Arsenie din Rusia (este o serie de vreo 5 carti)...o recomand cu toata siguranta ca nu veti regreta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2010, 01:52:53
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

De asemeni referitor la prigoana comunista din Romania va recomand "Bucuriile suferintei" scrisa de pr. Dimitrie Bejan.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2010, 01:56:23
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Exista carti scrise in acest sens, marturii ale celor care au trait in inchisorile comuniste din Romania sau din Rusia.
Eu am fost extrem de impresionata de istoria pr. Arsenie din Rusia (este o serie de vreo 5 carti)...o recomand cu toata siguranta ca nu veti regreta.
"Parintele Arsenie, Acuzatul ZEK-18376. Un sfant in lagarele comuniste” , "Parintele Arseni. Marturii stranse de robul lui Dumnezeu Alexandru despre parintele sau duhovnicesc”...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2010, 09:20:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Si totusi, multi dintre noi am urmat o scoala in vremea lui Ceausescu, am primit un loc de munca, o casa... ce sa mai vorbesc despre copiii care ii datoreaza viata - dupa 89 s-a dezlantuit un adevarat macel, cabinetele medicilor au devenit abatoare pentru pruncii nedoriti de familii...iar celui care spune ca s-a vrut sa se sporeasca forta de munca , i-as raspunde ca poate s-a vrut sa fim un popor puternic... exista protectie sociala... au fost si destule greseli, multe, dar si multe lucruri bune.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2010, 09:42:24
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ceausescu nu a prigonit elitele, el si-a conservt puterea oarba..A avut si parti bune si parti rele. In primul rand prin venirea lui la putere s-au curatat institutiile statului de sovietici, KGB-isti, etc.,.Nu toti, caci s-a vazut in dec 89...A practicat nationalismul...Nu era de prea buna calitate, dar decat deloc ...! A facut ceva in tara: locuri de munca, case, fabrici, etc. (cam negandit procesul), ....
Capital a fost darmarea bisericilor. Aceasta i-a fost fatal ! Dar si noua ! Se stie ca atunci cand conducatorii gresesc fata de Dumnezeu, o data cu el este pedepsit tot neamul..A cazut cu tot cu noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Ceausescu si Muntele Athos Marius22 Generalitati 16 22.02.2014 16:03:38
ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit iulyaan Generalitati 334 24.08.2013 12:30:16