Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.07.2010, 17:29:17
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit Întru muți ani sănătoși și luminați!

Actele de eroism modernist, corelate cu faptele de vitejie ecumenică, uneori "apostaziind" ortodoxia, nu sunt de bun augur!
Trustul de presă e bun, oare? Mântuirea individuală și a Bisericii se realizează, mai nou, prin mass-media și pupături cu Vaticanul? (care au și ei presă - și ce presă!?)
Credința ortodoxă întru Hristos nu înseamnă să renunți, doar în câțiva ani, la rânduielile stabilite de Sfinții Părinți de-a lungul a sute de ani, numai ca să faci pe plac..., cui? Eu nu-l văd decât pe dracu'. Când renunți la credința ta, care va să zică, chiar dacă o îmbraci în haine ecumenice, te înrudești cu dracu'. Și dracu' nu te iartă, cu dracu' nu treci puntea, cu dracu' rămâi și dincolo de ea, chiar până la el acasă. Chiar dacă vrem să ne recăpătăm, zic unii dintre ăia deștepți, legăturile cu Roma și originea noastră latină ne îndreptățește la aceasta, nu-i așa? Hai sictir, origine latină? Dar nu latini! E bine sau rău, contează mai puțin.

Întru muți ani sănătoși și luminați de Dumnezeu, Preafericite Daniel!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2010, 17:35:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AthosT Vezi mesajul
Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împlinește, astăzi, 59 de ani. S-a născut la 22 iulie 1951, în satul Dobrești, comuna Bara, județul Timiș, ca al treilea copil în familia învățătorului Alexie și Stela Ciobotea.

Patriarhul Daniel a spus bazele primului Centru de presă al Bisericii Ortodoxe Române, BASILICA, care cuprinde Radio Trinitas, TV Trinitas, "Ziarul Lumina", Agenția de știri "Basilica" și Biroul de presă al Patriarhiei Române.

http://www.ziarullumina.ro/articole;...59-de-ani.html

La mulți ani și multă înțelepciune să-i dea Dumnezeu!
Multi ani daruiti lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.07.2010, 17:48:22
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Destui încât să știu că ecumenismul este o erezie gravă și că patriarhul eretic nu mai e patriarh.
ia mai apa-n gura ca faci praf...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.07.2010, 21:10:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multi ani daruiti lui Dumnezeu !
Si nici unul fara Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.07.2010, 21:19:50
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Imi pare rau dar nu-l am la mare evlavie pe acest patriarh, motiv pentru care nu pot spune "La multi ani!" caci asta ar insemna ca-mi doresc ca BOR sa fie multi ani sub indrumarea lui, si sincer nu-mi doresc. Eu l-am apreciat pe PF Teoctist in ciuda la tot ce s-a spus despre el...consider ca dupa PF Iustinian, PF Teoctist a fost al doilea patriarh adevarat al BOR.
Eu sper cat mai repede intr-o minune...preferatul meu este IPS Teofan...a fost si va ramane vesnic.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2010, 23:22:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

La multi ani si cat mai multa ravna si dragoste pentru credinciosi si Hristos.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2010, 23:53:24
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Sa traiasca 159 de ani!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2010, 01:31:16
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere de munca si ajutor in misiunea ce i-a fost incredintata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.07.2010, 09:09:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

La multi ani, bineplacuti lui Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.07.2010, 17:09:10
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
La multi ani, bineplacuti lui Dumnezeu!
Bineplacuti..zici?Din ce lexic face parte aceasta expresie...ca in romana trezeste ironie!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 58 29.10.2010 12:11:39
Regele Mihai I împlinește 89 de ani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2010 16:43:16
PATRIARHUL urzicuta Generalitati 87 10.11.2007 16:00:57