Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2011, 18:35:59
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre aurul din Romania

Conform estimărilor specialiștilor, Imperiul Roman a jefuit teritoriul acestei țări de 500 de tone de aur, Imperiul Austro-Ungar a jefuit România de alte 800 de tone de aur iar în ultimii 20 de ani, o clasă politică incompetentă și ticăloasă, o clasă politică subordonată intereselor ocultei mondiale, pune la dispoziția firmelor străine, spre exploatare, zăcăminte de aur estimate la o valoare cuprinsă între 50 și 100 de MILIARDE de dolari, cu mult peste datoria externă a României!!!

Cum e posibil ca Statul Român să nu găsească resurse pentru a exploata în propriul nostru interes această imensă bogăție?! Cum e posibil ca Statul Român să declare această industrie neprofitabilă și să o închidă, să spună că resursele de aur sunt epuizate în condițiile în care astăzi, specialiștii declară că în România există cel puțin 8 zăcăminte de aur de talie mare? Nu mai vorbim despre zăcămintele de argint sau alte minereuri extrem de valoroase.

Vi se pare că este o întâmplare că un număr important de firme străine au licență de prospectare chiar în zonele miniere declarate neprofitabile și EPUIZATE DE AUR?! Că aceste firme dețin drepturi de exploatare și că astăzi, în România, Statul Român nu mai are nicio exploatare proprie?!

Vă întrebați cum s-a ajuns aici? Iată un exemplu halucinant: mina auriferă Certej a fost închisă din cauza... UNEI SUPRAPRODUCȚII DE AUR!!! Da, ați citit bine. Mina s-a închis pentru că producea prea mult aur iar Banca Națională a României a refuzat în anul 2000 să mai cumpere aur din producția internă LA RECOMANDAREA Băncii Central Europene, după cum a explicat consilierul BNR Horia Ozarchevici... Această decizie a BNR a făcut ca mina să intre în faliment deoarece nu putea vinde aurul în afara țării!!!

Oameni buni, se vede de la o poștă că situația actuală este o combinație incalificabilă de incompetență și trădare, că a existat și există în continuare un plan extern de distrugere și falimentare a României prin complicitatea unor politicienil români, mulți dintre ei urmași ai nomenclaturiștilor bolșevici care și-au schimbat numele ca să îi credem de naționalitate română!

Mai multe dezvăluiri despre blestemul aurului românesc puteți vedea în filmulețul de mai jos.

Ce putem face pentru a avea o Românie a noastră, a celor care ne pasă?

În opinia mea, soluția nu este de a ieși în stradă și de a le da în cap celor care ne conduc. În locul lor vor veni alții la fel de lipsiți de demnitate și suflet. Soluția este ca fiecare să își facă o misiune de suflet și de patriotism și să îi trezească la realitate pe cei din jurul lor – rude, prieteni, colegi de serviciu; și nu numai în această problemă ci în toate celelalte. Soluția este să determinăm o revoluție la nivelul conștiinței. Fără aceasta, orice revoluție pe care ar iniția-o cineva în stradă va aduce alți nemernici și profitori acolo sus. Trebuie să ne unim în acțiuni comune care să aibă ca scop repunerea în matrice a adevăratelor valori morale și etice; este necesar să aducem frumosul, binele și armonia în locul manelelor și a „știrilor de la ora 5”...

Pentru a nu deveni sclavi ai Noii Ordini Mondiale, nu mai putem rămâne nepăsători și neutri, nu mai putem aștepta ca alții să scoată pentru noi castanele din foc. Vremurile pe care le trăim nu ne mai permit să lăsăm pe mâine ceea ce trebuia să facem de ieri.

Gândește-te, cititorule, că ești responsabil pentru familia ta, pentru prietenii tăi și pentru această țară minunată și asumă-ți rolul unui român adevărat. Amintește-ți de Burebista și Decebal, de Ștefan cel Mare și Mihai Viteazul și fi-le un demn urmaș!

Nu uita că nu vei duce cu tine în viața de dincolo mașini, case, diplome, carieră, prestigiu și alte lucruri de acest fel. Dacă după pragul morții mai este ceva (și eu sunt sigur de asta), ceea ce va conta în această trecere va fi căt de mult ai iubit, cât de mult ai dăruit, cât de mult ai fost capabil să te sacrifici pentru alții, câtă lumină ai răspândit în jurul tău.
(sursa articol: http://danielroxin.blogspot.com/2011...i-tradare.html


DOCUMENTAR VIDEO

http://www.youtube.com/watch?feature...v=gGgjRv3miSE#!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2011, 20:47:03
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Iti dau dreptate, este mai mult decat suspect cum o tara in care inca mai exista aur de-l culegi de pe jos numai sa intinzi mana, cand in alte zone ale lumii cern nisipul numai pentru cateva firicele de aur, este ingropata in datorii si nu-si poate pune pe picioare propria industrie ca sa fie de sine statatoare si sa nu mai depindem de importuri si "mila" Europei. Problema este ca s-ar putea sa fim demult vanduti, avand in vedere ca la ora actuala firme straine exploateza resursele tarii mai ceva decat cele autohtone. Acum ceva timp in urma am vazut un reportaj de genul cum ca procentajul exportului din Romania ar fi crescut foarte mult in ultimii ani, doar ca din cele 10 firme recunoscute ca principali exportatori doar 2 sunt romanesti iar restul sunt straine. Cu alte cuvinte nu ne incalzeste cu nimic ca au crescut exporturile. Ii incalzeste pe austrieci, germani si altii cati si-au vazut interesele in Romania. O tara poate fi acaparata in doua moduri, cu sau fara razboi, depinde de mentalitatea poporului respectiv. Noi romanii, manelari ca nu inteleg de ce ne suparam cand suntem confundati cu tiganii, tupeisti, ignoranti, individualisti si indiferenti fata de tot ce-i in jurul nostru tare ma tem ca am cam fost acaparati tacit nu in profitul ci numai in defavoarea noastra si nu numai de o alta tara ci de intreaga Europa.

Pe cinstite noi nu aveam ce cauta in UE, nici nu ne trebuia dar nici cifrele legate de economia tarii nu corespundeau cu standardele aderarii la aceasta asa zisa uniune. Ramane un mister totusi de ce am fost primiti ? Probabil ca sa se gaseasca o modalitate de a ne indatora la UE si in baza acestei datorii sa fim jefuiti legal.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2011, 21:48:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

De la Nistru pân` la Tisa
Tot Românul plânsu-mi-s-a
Ca nu mai poate strabate
De-atâta strainatate.
Cat de actuale sunt versurile acestea ale lui Mihai Eminescu...Dumnezeu sa ne pazeasca...si La Multi Ani tuturor romenilor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2011, 23:55:14
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Aurul sa fie impartit astfel: 50% din cantitatea de aur privatii - 50 % Romania.

Se extrag 500 de tone, atunci 1/2 adica 250 tone pentru Romania. Nu 4%.

Tona de aur la tona de aur.
E pamantul Romaniei - deci merita 50% din cantitatea de aur.
Aurul va fi vandut pe piata externa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2011, 09:44:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Topicul asta imi aduce aminte de o vorba inteleapta creata de popor:
"Muntii nostrii aur poarta
Noi cersim din poarta-n poarta."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2011, 15:37:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cersim..ca si daca l-am avea nu am sti ce sa facem cu el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2011, 15:47:04
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Ai tone de aur - esti tara bogata.

Nu te mai imprumti miliarde la FMI - vinzi aurul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2011, 15:55:12
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cersim..ca si daca l-am avea nu am sti ce sa facem cu el.
sau poate l-am vinde ca materie prima la preturi de nimic.
La fel cum am facut si cu lemnul.
Si uite asa strainii au mobile superbe din lemnul romanesc , iar noi romanasii ne inghesuim sa cumparam mobila din rumegus presat, din care dupa o vreme cedeaza holsuruburile(era si firesc, in ce sa se sustina? in rumegus?).
Si cand te gandesti ce industria mobilei se putea dezvolta in Romania.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2011, 16:16:36
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cersim..ca si daca l-am avea nu am sti ce sa facem cu el.

DOCUMENTAR VIDEO

http://www.youtube.com/watch?feature...v=gGgjRv3miSE#!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2011, 18:02:25
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romania, saraca tara bogata !

Pai evident ca treaba asta cu aurul este facuta intentionat ca sa se asigure ca Romania nu are cum sa iasa din datoriile externe si sa devenim noi sclavii lor. Si cei de la conducere sunt marionetele U.E. si NATO. Nu le pasa de Romania si neamul nostru, altfel nu ar fi permis sa se intample ce s-a intamplat in ultimii 21 de ani. Mai este o treaba. Romania teoretic este o tara ortodoxa, iar asta deranjeaza, ptr. ca nu isi pot pune ei in aplicare planurile si Noua Ordine Mondiala. Iisus a zis parca ceva de genu ca daca pe El l-au rastignit si batjocorit, nici pe noi, crestinii, nu ne vor lasa in pace. Iar daca Romania e ortodoxa, este logic ca sa aiba mereu atacuri si defaimare din partea celorlalte state. Insa e dublu trist ptr. ca asta se intampla in interiorul tarii.

Vor sa ne faca sa credem ca Romania nu are nici o sansa, ca este la pamant, ca din cauza BOR este asa si alte chestii. Vor sa ne slabeasca credinta in Dumnezeu si neam. Ori, v-a lasa Dumnezeu sa piara un neam bine credincios Lui? Evident ca nu.

Eu sunt de parere ca Romania ar fi fost mult mai ok fara UE si Nato. Am scapat de Moscova si ne conduce Bruxelul. Nu era mai bine sa ne vedem de treaba noastra si sa nu aderam nicaieri? Aici nu ma refer sa fie Romania peste alte tari, ci sa isi vada de treaba ei. Ori, aderarea la UE nu a fost spre binele romanilor, chiar daca initial parrea a fi o treaba buna, liber sa calatoresti, sa muncesti in afara si cam atat. Daca va faceti timp sa cititi legile si regulile UE o sa constatati ca seama destul de mult cu vechiul URSS. Asa vad eu. Noi ar trebui sa stim mai bine ce e bine pentru noi, nu Bruxelul sau cancelarul Germaniei. Nu cumva aceiasi Europa care ne conduce astazi, dupa ce s-a folosit in WWII de noi ca sa castige razboiul cu Germania ne-a dat pe mana Rusilor, fara sa ne lase macar sa fim prezenti la conferinta post-razboi? Nu cumva aceasta europa ne-a bus bete in roate de n-ori ca sa ne uim principatele? Nu cumva aceasta Europa a avut grija sa ne omoare conducatorii buni si credinciosi? De ex. la moartea Domnitorului Brancoveanul au fost prezenti reprezentanti ai tarilor europene, chiar daca teoretic a fost omorat de otomani. N-au ridicat un deget ptr el. Cu aceasta Europa suntem aliati? (nu zic ca noi nu am gresit in nimic de-a lungul istoriei, aici vorbeam strict de Europa si noi de-a lungul timpului)
Libertatea adevarata inseamna sa nu depindem de nimeni, nici UE, nici URSS, nici Nato nici nimeni.

Off-topic intr-un fel. Romania mai are ori ba petrol? Mai ales in zona Ploiestiului si Marii Negre? Sonde am vazut parca in ambele zone, dar nu stiu exact daca mai este asa mult. De asemenea am vazut o fabrica americana in zona Ploestiului care se ocupa de petrolul nostru. interesant. Deci ce cantitate de petrol mai are Romania?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
Profetiile lui Sundar Singh despre Romania florinrusu Intamplari adevarate 47 22.11.2012 01:52:25
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeții despre România IonutS Generalitati 81 01.05.2010 18:13:50
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01