Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.01.2014, 14:45:04
Diana AMG's Avatar
Diana AMG Diana AMG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea707 Vezi mesajul
Buna ziua!

Vreau sa stiu daca a facut cineva aceste rigaciuni, si cum i-a mers ulterior. Eu de astazi incep. Voi tine post luni si vineri. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa si reusesc.
am o mica rugaminte : nu tineti "reteta" asta fara sa cereti sfatul parintelui duhovnic!nu lasati sa va sminteasca tot ce scrie pe aici...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 11.01.2014, 14:59:59
Diana AMG's Avatar
Diana AMG Diana AMG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca as fi avut si bani si as fi putut pune pariu as fi pus ca a postat cineva care si-a facut cont azi. Nu am nici bani si nici nu aveam cu cine sa fac pariu. Sunt dezamagit.
Mi-a placut maxim "rugaciunea": "daca prietenul de atunci e cel ursit mie, sa primesc un semn...sa primim ajutor pentru imbunatatirea relatiei; dar daca nu el e ursitul, atunci sa fie sa apara in viata mea omul care e pentru mine, si care sa ma iubeasca asa cum am eu nevoie."
Cata profunzime, cata inspiratie. Mai aveam putin si chiar chemam ursitoarele. Daca nu, macar o Mama Omida.
da...era mai simplu "MILUIESTE-MA,DOAMNE,CA PENTRU PACATELE MELE PATIMESC!"-si parca seamana a rugaciune...
DOAMNE-DOAMNE STIE CE NE E DE FOLOS PENTRU MANTUIRE.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 11.01.2014, 15:02:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Diana AMG Vezi mesajul
nu toti de pe aici sunt crestini-ortodocsi!"reteta de casatorie" nu e ortodoxa.incercati mai bine o spovedanie curata si completa!apoi o sa va indrume parintele duhovnic ce sa faceti,cum sa va rugati,s.a.m.d.
Diana , vezi ca incurci mesajele , oricum raspunsul dat mie este aiurea si fara rost !
Da edit si fa rectificarea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 11.01.2014, 16:13:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar crezi ca ideile tale constituie un reper pentru un crestin?

Daca forumul se declara ecumenist, atunci da, atitudinea mea este sectara. Altminteri, sectarul esti tu si cine mai afirma acest lucru despre mine.
După cum vezi ești obsedată de cip și de tot ceea e opus învățăturii creștine. Tremenii pe care îi folosești, din păcate, nu-i prea pricepi, nu e nevoie să aduc argumente, se vede din postările tale. Să fii sănătoasă.

Last edited by ovidiu b.; 11.01.2014 at 19:37:19.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 11.01.2014, 17:54:17
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-nu-va-temeti/
Reply With Quote
  #136  
Vechi 11.01.2014, 20:03:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
După cum vezi ești obsedată de cip și de tot ceea e opus învățăturii creștine. Tremenii pe care îi folosești, din păcate, nu-i prea pricepi, nu e nevoie să aduc argumente, se vede din postările tale. Să fii sănătoasă.
E o afirmatie riscanta si paguboasa duhovniceste. Ai vazut ca sustin ceea ce e in concordanta cu spusele unor duhovnici renumiti. Nu poti sa afirmi asa ceva despre mine fara a-i improsca si pe ei cu noroi. Apoi mai e ceva. Tonul face muzica, iar cuvintele pe care le scriem ne judeca pur si simplu. Iti doresc numai bine.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 11.01.2014, 23:09:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Da. Razboi intru cuvant, Apologeticum, Saccsiv sunt surse "crestine de incredere".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 11.01.2014, 23:11:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E o afirmatie riscanta si paguboasa duhovniceste. Ai vazut ca sustin ceea ce e in concordanta cu spusele unor duhovnici renumiti. Nu poti sa afirmi asa ceva despre mine fara a-i improsca si pe ei cu noroi. Apoi mai e ceva. Tonul face muzica, iar cuvintele pe care le scriem ne judeca pur si simplu. Iti doresc numai bine.
Esti sectanta pentru ca introduci o dogma noua: cipul.

Si duhovnicii renumiti care sustin contrariul ce sunt?
Si de ce este relevanta parerea oricui atat timp cat nu are ca baza invatatura Bisericii?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.01.2014, 02:00:16
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Doamne ce nerozii. Intra clar la categoria superstitii. Cu ce te ajuta sa arzi lumanarile in cruce. Nu functioneaza "vraja" daca nu sunt in cruce? Sau rugaciunea dupa ora 22. Dar ce daca e inainte de 22 nu "functioneaza". Si uite asa mergem cu postul si rugaciunea in iad. Si o sa spunem, dar cum ca eu am ascultat poruncile, am postit, m-am rugat, de ce sa ma duc in iad?
"Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am prorocit, nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?" Si li se va raspunde: "Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea”"(Matei 7, 21-23).
Lumanarile se pun in cruce pentru ca diavolii se tem de Cruce , nu este un ritual , este puterea Sfintei Cruci . Anumite numere , anumite semne , anumite cuvinte sunt simbolice , insa ele au incarcatura duhovniceasca . Daca un doctor va spune sa tineti regim trei zile , sau cinci , sau patrusprezece , sau douazeci si una , sau douazeci si opt , sau trei luni , sau sase , sau un an , va impotriviti ca vi se pare magic numarul de zile ? Oare v-ati gandit vreodata de ce 21 de zile si nu 20 , sau 18 ? Pentru ca insusi trupul nostru este alcatuit tainic de Dumnezeu si timpul are legatura cu viata noastra si fiecare interval de timp reprezinta ceva anume in insasi structura noastra umana trupeasca si spirituala . Nu toti duhovnicii au acest har de la Dumnezeu, iar parintele Argatu avea harul stravederii , adica vedea cu ochii duhului , ceea ce nu se poate vedea cu ochii trupului.De aceea nu va indoiti de spusele acestui parinte smerit , care avea o curatenie inerioara rara. Tot ce spunea era dintr-o stiinta exacta a legaturii intre pacat , trup si suflet , intre vechimea bolii si necesitatea unui anumit timp de vindecare , precum si de mijloacele prin care se facea vindecarea : rugaciune , metanii, post ,milostenii , Sfinte Liturghii . Avand in vedere relatia dintre cei morti cu cei vii , prin rudenie , el recomanda rugaciuni si pentru morti , un lucru extraordinar de benefic . Cititi si cartea " Vindecarea arborelui genealogic " , prefatata de Pr. Constantin Galeriu , care a subscris adevarului expus mai sus. Toate aceste lucruri sunt scrise in Sfanta Scriptura , numai ca cei care nu au ochiul sufletului curat , nu pot vedea limpede , sau intelege deplin aceasta relatie intre oameni si intre oameni si Dumnezeu . Dumnezeu sa ne ajute pe toti si nu va indoiti . Chiar si ora 22 are o deosebita importanta ( insa nu e cazul sa lungim cuvantul cu multe explicatii ) , caci daca vrajitorii fac anumite lucruri , de trei , de noua , etc , fac noduri , ori invoca , inseamna ca exista o simbolistica , care daca poate functiona malefic , este pentru ca ea mai intai poate functiona benefic.
Depinde la ce anume ne raportam si catre cine invocam , sau mai bine zis , cui ne rugam.Desigur ca magia nu are nici o legatura sau asemanare cu credinta , dar ea se poate folosi in mod denaturat de simbolistica scripturala , pentru a obtine efecte adverse binelui .

Last edited by nacu simona; 12.01.2014 at 02:07:55.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 12.01.2014, 13:49:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Esti sectanta pentru ca introduci o dogma noua: cipul.

Si duhovnicii renumiti care sustin contrariul ce sunt?
Si de ce este relevanta parerea oricui atat timp cat nu are ca baza invatatura Bisericii?
Manevre comunistoide de reeducare! Nu-mi pasa ce crezi tu, personal.

Tu crezi in cip, nu eu. Vrei sa ma convingi ca cipul nu-mi afecteaza libertatea lasaata de Dumnezeu? Vrei sa ma convingi ca, daca doi-trei preoti spun ca cipul si Ortodoxia pot merge mana in mana, trebuie sa-i cred pe ei! Cine iti da dreptul sa afirmi asemenea gogomanii? Ai tupeul sa-mi spui sectanta? Vezi ca pana si randurile pe care le scrii miros a fum si a pucioasa din iad. Asa ca nu te mai da drept ortodox sadea, caci se vede de la o posta ce fel de duh te stapaneste.

Last edited by antoniap; 12.01.2014 at 13:56:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 16:56:15