Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2014, 13:45:20
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit Scoaterea Religiei Ortodoxw din scoli

Sunt convins ca acest subiect a mai fost dezbatut aici . Am citi un articol pe un site ca pe 15 octombrie 2014 a fost trimis de "omul politic" Cernea spre aprobare in parlament ,un proiect de lege prin care se doreste scoaterea religiei din scoli sin inlocuita cu ,educatie civica ,morala ,sau cam asa ceva . Acolo in acel document se vorbeste despre libertatea omului,sa nu mai fie copii indoctrinati de Biserica Ortodoxa,etc. Religia ca si materie va fi scoasa din trunchiul comun al sistemului de invatamant si va deveni o materie optionala,fara note in catalog ,doar calificative ,care nu vor conta la media generala.
Eu personal am ramas uluit de ceea ce se doreste de o anumita parte a oamenilor din aceasta tara ,aceasta parte fiind minoritara,sau asa cred eu poate. Daca e asa,atunci minoritatea face legi majoritatii. De ce se poate acest lucru ? Pentru ca majoritatea e indiferenta ? Pentru ca azi Biserica Ortodoxa Romana nu mai transmite nici un mesaj puternic populatiei ? Sau poate decaderea fara precedent a clerului BOR sa fie motivul acestei amorteli pasive a majoritatii ?
M-as fi asteptat sa vad in presa in mass-media,reactii dure ,proteste de strada chiar . Dar... eu nu stiu sa se fi protestat in vreun fel pe nicaieri. Sau daca au fost proteste ele au fost sporadice si in "soapta". Suntem o natiune ortodoxa din timpuri stravechi cu un procent (cel putin pe hartie) de 85% ortodocsi .
Intrebarea mea este : Ce putem face in situatia data ? Eu stiu din istoria acestui popor ca noi ca neam am trecut prin veacuri pentru ca ne-am pastrat credinta noastra stramosesca ortodoxa si ca Dumnezeu ne-a trimis din cand in cand cate un conducator de
neam ,care ne-a calauzit pe un drum bun. E drept ca de multe ori ,neamul asta si-a tradat conducatorul ,ca mai apoi conducatorul sa fie martirizat. Azi Dumnezeu nu mai trimite conducatori de neam ,pentru ca noi din pacate suntem dezbinati ,deci nu mai suntem un neam ,suntem niste straini pe acest pamant sfat romanesc . O adunatura de oameni care isi fura si isi vand pe nimic averea tarii ,oameni care isi bat joc de toata bogatia acestei tari de parca nu ar fi de pe aici,de pe aceste meleaguri.
Ca sa revin cu ce am inceput ,eu cred ca daca ne vom pierde credinta ortodoxa nu vom mai exsista. Inceputul e scoaterea religiei ortodoxe din scoli .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare