Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2008, 23:55:07
petrubarko petrubarko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Stie cineva ce fac semnele vechi din psaltica cum ar fi lighisma, isachi, strepto, piesma si altele?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2008, 00:45:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Modul de executie al acestor semne l-am intalnit in gramatica muzicii psaltice a protopsaltului grec Georgios Konstantinou. Daca nu ma insel, si Parintele Stelian Ionascu in gramatica sa (aparuta la ed. Sophia) explica lucrarea acestor semne. Acestea fac parte din seria semnelor consonante (de infrumusetare). Chiar daca aceste semne nu au mai fost folosite in sistema noua, acestora li s-a pastrat lucrarea prin exighisire. Adica, acolo unde, in sistema veche, aparea unul din aceste semne, prin trecerea in sistema noua, semnul disparea, insa i se pastra lucrarea printr-o formula melodica scrisa desfasurat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2008, 03:26:26
dimitrie_voicescu dimitrie_voicescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 2
Thumbs up salut

la intrebarea lui petrubarko, raspunsul este: da! stim! ne poti gasii pe mes la scoala_byzantyna iar la raspunsul lui marius22: e adevarat ca le poate vedea in gramatica lui konstantinou si... da, si ionascu le mentioneaza , dar oare parintele ionascu le explica intr-adevar asa cum trebuie explicate, sau le uniformizeaza "lucrarea"?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2008, 03:50:24
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Va aparea tiparita de la Iasi Gramatica lui Yorgos Konstantinou aplicata pe texte romanesti, asa mi-a spus Adrian Sirbu (Byzantion)!!! Eu le-am invatat de mai bine de 3 ani, din Gramatica lui Yorgos. Sa stiti ca si Pr.Stelian Ionascu expune destul de bine, dar cu f.putine exemple... cel mai bine le puteti aplica daca aveti habar de ele (lighisma, isaki, piesma, strepto, tromoiko si oxia) si ascultand Byzantion, poate unele pertituri cantate pe CDuri deja le aveti, si puteti invata mai usor! Sunt SINGURII din tara care le aplica pe TOATE dar si in modul CORECT!!! Adi este ucenicul Maestrului Anghelopoulos!!! Din mila lui Dumnezeu, am fost si la MasterClass-ul de Muzica Byzantina cu Maestrul Anghelopoulos la Iasi in iulie anul acesta!!!
Cand va aparea cartea VA VOI ANUNTA!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 01:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 22:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 20:51:20
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 21:53:05