Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2008, 10:19:42
mariusmanta75 mariusmanta75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2008
Mesaje: 10
Implicit

Buna ziua !

Va rog sa ma lamuriti daca este posibil sa se foloseasca in casa, de catre un mirean, doua obiecte existente in biserica. Recunosc, ca mi-e putin rusine sa adresez aceasta intrebare duhovnicului meu. Totusi, va rog, daca se poate, sa imi spuneti: am voie sa am in casa un crucifix, deci o cruce mai apropiata ca cele existente in biserici si daca am voie ca pe painea de casa sa fac semnul lui Iisus Hristos cu acele "forme" care se pot cumpara tot din biserica mai ales in perioada pascala. Daca raspunsul este afirmativ, pot sa folosesc tot timpul anului ? Va multumesc !

Marius Manta, Bacau
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2008, 11:07:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Bun venit pe forum.
Legat de crucifix, da poti avea in casa, anumiti duhovnici recomanda ca si noi mirenii, asemenea monahilor, sa tinem in mana in timpul rugaciunii crucea lui Hristos care este arma impotriva diavolilor.
Legat de paine, probabil te referi la inscriptia IS/Hr/Ni/Ka- aceasta se foloseste pentru painea adusa ca dar de catre credincios la altar, din care preotul va scoate sfantul Agnet, exact dupa inscriptia respectiva. Aceasta pecete este o dovada ca paine respectiva este un dar adus lui Dumnezeu care va avea o alta utilitate decat cea obisnuita(va fi folosita ptr impartasanie sau anafora)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2008, 15:40:12
mariusmanta75 mariusmanta75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2008
Mesaje: 10
Implicit

multumesc mult pentru raspunsurile oferite. voi discuta pana la urma aceste probleme si cu parintele duhovnic
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2008, 23:54:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare legata de obiectele din biserica: icoanele.
Chiar acum sunt o multime de icoane rusesti, foarte, foarte frumoase, dar si scumpe, deci valoroase, de vanzare la licitatie. Este mentionat ca au fost folosite in biserica, ceea ce poate insemna ca au fost furate. Nu e sigur, dar ma intreb, daca in acest caz e bine sa fie cumparate, avand in vedere ca prin cumparare incurajam furtul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2009, 14:17:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Am si eu o intrebare legata de obiectele din biserica: icoanele.
Chiar acum sunt o multime de icoane rusesti, foarte, foarte frumoase, dar si scumpe, deci valoroase, de vanzare la licitatie. Este mentionat ca au fost folosite in biserica, ceea ce poate insemna ca au fost furate. Nu e sigur, dar ma intreb, daca in acest caz e bine sa fie cumparate, avand in vedere ca prin cumparare incurajam furtul.
In "Judecatile Lui Dumnezeu"-Arhim. Ilie Cleopa face referire la faptul ca cel ce se afla in posesia unui obiect furat(de altii!!!) isi pierde mantuirea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2009, 15:40:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Marina. Asa m-am gandit si eu. Sunt icoane din sec. 17-18 zilnic de vanzare, dintre cele mai frumoase!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
S-a deschis magazinul online de carte si obiecte bisericesti a Mitropoliei Olteniei mihailt Resurse ortodoxe on-line 0 30.09.2010 15:13:57
Targul International de Vesminte , Icoane , Carti si Obiecte Bisericesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 20.05.2010 22:31:04
Targul International de vesminte , icoane , carti si Obiecte Bisericesti cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 13.05.2010 17:46:18
obiecte bisericesti alexvhd Generalitati 0 05.01.2010 21:47:07