Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 11.09.2010, 16:47:49
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Un cuvant al parintelui Teofil Paraian:

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...zeu-68601.html


Citat:
Se spune ca, dintre toate ideile cate sunt in lumea aceasta, cea mai felurita idee este ideea despre Dumnezeu. Daca luam aminte la ceea ce cred oamenii despre Dumnezeu, constatam ca, intr-un fel oarecare, fiecare o are Dumnezeul lui, fiecare om are o idee anume despre Dumnezeu
Citat:
un cuvant al lui Goethe, un poet si scriitor german... de fapt, la acest cuvant am vrut sa ajung, insa am facut ocolisul cam mare... dar asta este realitatea. Cuvantul acesta ramas de la Goethe, care mi-a placut tare mult si care-i adevarat, este: "Asa cum este cineva - oricare om -, asa este si Dumnezeul lui". Adica fiecare om, cand se gandeste la Dumnezeu, pune ceva din partea lui in ideea de Dumnezeu. "De aceea, zice Goethe mai departe, Dumnezeu de atatea ori e de batjocura in lumea aceasta." Adica oamenii deformeaza ideea de Dumnezeu, punand ceva din ceea ce sunt ei.
Citat:
cand am ajuns la Filocalie, am gasit in scrierile Sfantului Marcu Ascetul un cuvant pe care il puneam in legatura cu ceea ce-mi spunea mama cand zicea: "Nu-ti uita de rugaciune, nu-ti uita de Dumnezeu", si anume cuvantul: "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu, inmulteste rugaciunea, ca atunci cand il vei uita, Domnul sa-Si aduca aminte de tine". Deci ce spune Sfantul Marcu Ascetul? "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu, inmulteste rugaciunea." De ce? "Ca atunci cand il vei uita, Domnul sa-Si aduca aminte de tine." Iar mai tarziu - mult mai tarziu -, am mai gasit un cuvant, de la Sfantul Munte, care are urmatorul cuprins: "La Dumnezeu sa te gandesti ca la Dumnezeu, nu ca la om, si sa-L respiri pe Dumnezeu cum respiri aerul".
Citat:
Deci am in vedere trei cuvinte pe care mi le-a spus mama, si anum "Nu-ti uita de Dumnezeu" - primul; al doilea: "Nu-ti uita de rugaciune" deci sa ai o practica a rugaciunii, pentru ca altfel nu-L ai pe Dumnezeu in consideratie; si "sa fim buni". Asta este o cale a cunoasterii lui Dumnezeu-sa fii bun, ca sa te asemeni cu Bunul Dumnezeu; sa faci rugaciune, ca sa-L ai pe Dumnezeu ca realitate; si sa-ti amintesti de Dumnezeu, sa nu uiti de Dumnezeu. Si atunci, in masura in care se realizeaza conditia inaintarii spre curatirea inimii, se realizeaza si conditia vederii lui Dumnezeu. Intai bineinteles ca ai de luptat cu tine insuti, cu negativele tale, cu incarcaturile de odinioara, cu incarcaturile pe care le-ai adus in existenta ta, cu rautatile pe care le-ai adus din strafunduri de existenta, si apoi, pe de alta parte, ai de luptat cu acumularile pe care le-ai adunat in sufletul tau si care se opun, cumva, cunoasterii de Dumnezeu. Cand zicem " cunoastere de Dumnezeu", nu ne gandim numai la ceea ce am agonisit noi prin noi insine, ci ne gandim si la ceea ce ni se spune despre Dumnezeu, fie in Scriptura, in Evanghelie (de exemplu ca Dumnezeu e Tatal nostru, ca Dumnezeu ne cheama, ca Dumnezeu ne iubeste, ca Dumnezeu ne asteapta, ca Dumnezeu ne mantuieste, ca Dumnezeu ne miluieste, ca Dumnezeu ne intareste in bine, ca Dumnezeu ne da bucurie, ca Dumnezeu e Dumnezeul in treime), fie la sfintele slujbe, unde auzim cuvinte ca acestea: "Ca Tu esti Dumnezeul nostru si Tie marire iti inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor", "Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti", "Ca Tu esti Dumnezeul milei si al indurarilor si al iubirii de oameni", "Ca Tu esti sfintirea noastra", "Ca sfant esti, Dumnezeul nostru".
Toate acestea noi le auzim la slujbe, si nu le bagam in seama, desi ar trebui sa le bagam in seama, ca sa intelegem ce ne ajuta Dumnezeu, ce este Dumnezeu pentru noi, pentru ca noi nu vorbim despre Dumnezeu ca despre o abstractiune, ci vorbim cu Dumnezeu ca persoana, ca Cel care ne primeste, ne asteapta, ne iubeste. Parintele Arsenie zicea ca "iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu".
Citat:
Si mi-a spus parintele atunci o alcatuire de la slujbe, si anume de la slujba sarbatorii inaltarii Domnului Hristos: "Cu dumnezeiescul nor fiind acoperit gangavul, a spus Legea cea scrisa de Dumnezeu. Caci scuturand tina de pe ochii mintii, vede pe Cel ce este si se invata cunostinta Duhului, cinstind cu dumnezeiesti cantari". Am analizat impreuna aceasta alcatuire si am constatat ca exista o cunostinta pe care o da Dumnezeu, nu o cunostinta pe care o gaseste omul. Invatasem eu de mai demult, si la Teologie, si citind Noul Testament, ca Sfantul Apostol Petru a zis catre Domnul Hristos: "Tu esti Hristos, Fiul lui Dumnezeu cel viu", iar Domnul Hristos a zis: "Fericit esti, Simone, fiul lui Iona, ca nu trup si sange ti-a descoperit tie aceasta, ci Tatal Meu, Cel din ceruri" (Matei 16, 17). Deci cunostinta de Dumnezeu este o taina pe care ti-o descopera Dumnezeu, iar daca nu ti-o descopera Dumnezeu, n-o poti cunoaste. De ce n-o poti cunoaste? Pentru ca, asa cum spunea Fericitul Augustin, "nu poti muta marea intr-o groapa de nisip". Deci omul nu poate niciodata sa cuprinda nemarginitul in marginit.
Mai sint multe fragmente care imi plac, dar vad ca nu incap in acest mesaj.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 11.09.2010 at 16:56:04.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 12.09.2010, 21:45:44
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfaturi despre casnicie si problemele cotidiene

"Dacă nu vă luptați și nu reușiți în cel mai scurt timp cu putință să readuceți dragostea și pacea între voi, degeaba încercați să puneți lucrurile în ordine și să găsiți o rezolvare corectă chestiunilor legate de bani."

continuarea aici:

http://tainacasatoriei.wordpress.com.../#comment-3914

Reply With Quote
  #503  
Vechi 12.09.2010, 22:23:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile O posibila sugestie , pentru cei interesati !

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
"Dacă nu vă luptați și nu reușiți în cel mai scurt timp cu putință să readuceți dragostea și pacea între voi, degeaba încercați să puneți lucrurile în ordine și să găsiți o rezolvare corectă chestiunilor legate de bani."

continuarea aici:

http://tainacasatoriei.wordpress.com.../#comment-3914

http://tainacasatoriei.wordpress.com...atia-copiilor/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #504  
Vechi 13.09.2010, 01:36:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din Pateric - Amma Sara

Amma Sara a zis: "Daca m-as ruga lui Dumnezeu sa fiu pe placul tuturor oamenilor, ar trebui sa ma inchin la usa fiecaruia dintre ei. Mai bine ma rog sa am inima curata cu toti".
Reply With Quote
  #505  
Vechi 14.09.2010, 14:50:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit " Crucea lui Hristos "

" Crucea lui Hristos " a devenit de la inceput si pana la sfarsit - iubirea lui Dumnezeu fara margini , prin care se infaptuieste inceputul unei noi legaturi de viata intre Dumnezeu si om . Fapt care face pe Sf Pavel sa spuna : " In adevar cuvantul CRUCE pentru cei ce pier e nebunie , iar pentru noi cei ce ne mantuim , este puterea lui Dumnezeu " . INALTAREA SFINTEI CRUCI : http://www.predici.cnet.ro/arhive/1495/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #506  
Vechi 18.09.2010, 20:36:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Patericul - izvor de intelepciune.

Avva Antonie a zis: "Se apropie vremea cand oamenii vor innebuni, iar daca vor vedea pe cineva sanatos la minte, se vor napusti asupra lui strigandu-i: <<Esti nebun>>, pentru ca nu-i ca ei".

Avva Daniel a zis: "Avva Arsenie ne-a povestit despre cineva - dar cred ca era vorba chiar despre el - urmatoarele: Pe cand statea un batran in chilia lui, a venit un glas si i-a zis: << Vino sa-ti arat faptele oamenilor!>>. El s-a ridicat si au plecat. [Ingerul l-a dus] si i-a aratat un etiopian care taia lemne si-si facuse o sarcina uriasa. Si se chinuia s-o aburce in spate, dar nu reusea. Dar in loc sa mai dea jos dintr-insa, el tot taia lemne si adauga. Si a facut asa vreme indelungata. Au mers putin mai incolo si [ingerul] i-a aratat un om langa un put din care scotea apa; apoi o turna intr-un butoi gaurit si apa se scurgea din nou in put. Ii zice iar: <<Vino sa-ti mai arat ceva!>>. Vad un templu si doi oameni urcati pe cai, ridicand o barna de-a curmezisul, unul impotriva altuia. Vroiau sa intre pe usa, dar nu puteau, fiindca barna era pusa de-a curmezisul. Nici unul nu s-a smerit sa mearga in spatele celuilalt, ca sa fie lemnul drept, asa ca amandoi au ramas pe afara. <<Acestia, zice [ingerul], sunt cei care poarta crucea dreptatii cu trufie si nu s-au smerit sa se indrepte pe ei insisi, si sa calatoreasca pe calea smerita a lui Hristos. De aceea raman in afara Imparatiei lui Dumnezeu. Cel care taie lemne este omul plin de pacate si, in loc sa se pocaiasca, adauga mereu alte nelegiuiri la pacatele sale. Iar cel care scoate apa este omul care face fapte bune, dar amestecandu-le si cu rele, le strica si pe cele bune. Toti oamenii sa ia aminte la faptele lor, ca sa nu trudeasca degeaba>>".
Reply With Quote
  #507  
Vechi 19.09.2010, 16:35:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Maica Domnului, nu se supara pentru pacatele noastre se supara ca nu-i cerem niciodata nimic !"

Pr. Arsenie Papacioc


Reply With Quote
  #508  
Vechi 19.09.2010, 22:38:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
" Maica Domnului, nu se supara pentru pacatele noastre se supara ca nu-i cerem niciodata nimic !"

Pr. Arsenie Papacioc


O , Doamne , câte-i mai cer, dar ce puțin îi dau ! Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #509  
Vechi 20.09.2010, 18:58:33
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu eu spun acestea ,ci sfintii parinti

,,Cand cereti ceva de la Domnul in rugaciune,sa adaugati la urma:daca e spre folosul sufletului meu.Asta arata smerenie si lasare in voia lui Dumnezeu.''
Reply With Quote
  #510  
Vechi 20.09.2010, 18:59:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 106-Psaltira Maicii Domnului

De mult ajutor este citirea psalmilor Maicii Domnului, ce aduc alinare, înțelepciune și nădejde , find o armă împotriva ispitelor și necazurilor ce vin asupra noastră . Iată un psalm ce tocmai l-am citit astăzi din Catisma 14 - Ps. 106 - cuvintele și comentarile find de prisos :" Mărturisiți-vă Domnului că este bun. Mărturisiți-vă și iubitei Sale Maici , Preasfintei Născătoare de Dumnezeu , că mari sunt milele ei asupra noastră. Că ea ne povățuiește pe calea adevăratei înțelepciuni . Ne arată cărările pașnice ale adevărului ceresc , ne învață frica Domnului. Și din inima care o iubește , izgonește dragostea de lume , care este vrăjmășie cu Dumnezeu. Fericiți suntem noi , că rugăciunile noastre sunt bineplăcute în fața ei. Casele noastre se vor umple de plinătatea Harului ei. Sufletele cele flămânde se vor sătura și cele însetate se vor adăpa. Din sânul ei va izvorî ca un izvor viu și veșnic pentru mântuirea noastră " . Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 23:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 20:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 21:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 18:22:03