Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.05.2009, 19:14:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ana, problema aceasta a trairii ortodoxe o stie fiecare in sufeltul sau Nu stim noi ce e in inima nimanui. Am avut ocazia (neplacuta) sa dau peste un om "al bisericii" stia toata Liturghia pe de rost dar era plin de ura.. Si am intalnit si oamnei ce nu mergeau la biserica decat din an in paste (vb romanului) dar duceau o viata plina de virtuti. Nu stim noi cine se va mantui si cum, mantuirea este un DAR. Si cred ca acest Dar nu va tine cont doar de mersul la biserica si rostirea rugaciunilor ca pe o poezie. Doamne iarta-ma daca gresesc!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.05.2009, 19:37:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi place mult grădinăritul.Nu mă pot abține în fiecare an să mai pun în pământ căte un bulb sau câteva semințe de flori.Ultimii ani au fost secetoși.Am avut surpriza ca la o ploaie mai serioasă să răsară sau să prindă viață plante pe care le plantasem sau smănasem cu muulți ani în urmă.
Așa este și cu ortodoxul de ocazie.Botezul sau împărtășania din copilărie pot fi la un moment dat asemenea semințelor care au stat în pâmâmt așteptând condiții prielnice pentru a prinde viață.Aceasta este una dintre minunile ortodoxiei.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.05.2009, 19:51:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Anca, postarea ta mi-a amintit de un cuvant auzit recent la un parinte. Spunea asa; din pacate in ziua de azi nu se mai fac cateheze mirilor si tinerilor, ii cununam asa oricum.pentru ca oricum suntem tara majoritar ortodoxa!! Suntem multi la numar..ce mai conteaza? Problema e ortodoxa..ortodoxa dar faptele ortodoxiei, unde sunt? La catolici nu se cununa doi fara a le face in prealabil o mica instrire.. la noi, cati parinti macar spovedesc mirii inainte de a-i cununa? Cred ca e doar o intrebare retorica..
Da, Jenica, se simte lipsa catehezeila ortodocsi; dar bine ca se duc la Sf. Liturghie, unde prin predici tot iau la cunostinta ce e important. Dar nu ar strica si putina cunoastere, ca sa faca fata agresiunilor mai mici sau mai mari ce vor veni asupra credinciosului.
Dusmanul, in viclenia lui, intoarce vorbele in asa fel, incat, daca nu esti ferm pe pozitie, mai, mai, ca te convinge de justetea punctului sau de vedere. De multe ori tine de amanunte de baza sau de finete...
Dar nici la catolici nu gasesti fapte asa cum ar trebui. Si lor le e greu sa imbine teoria cu practica... iar de smerenie ce sa mai spun... La pacate ne asemanam.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.05.2009, 19:56:30
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nu stim noi cine se va mantui si cum, mantuirea este un DAR.
Hehe, Jenica, greu cuvant! Am credinta ca nu ma voi mantui pana cand nu voi intelege cu adevarat ca mantuirea este exclusiv un dar. Cred ca asta e drumul spre mantuire, sa te curatesti pe tine ca sa intelegi din ce in ce mai mult cat de "in dar" este mantuirea si ca toata fapta ta buna este ca vrei, cui inima curata, sa te mantuiesti.

"Nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.05.2009, 20:13:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar nici la catolici nu gasesti fapte asa cum ar trebui. Si lor le e greu sa imbine teoria cu practica... .
Aceasta afirmatie chiar este jenanta Anca. Ar trebui sa ne fie rusine cu cite usurinta aruncam cu noroi in toate directiile numai pentru un scop MIC, acela de a cistiga un argument( adica de a incerca)

Citeva caracteristici crestine despre multi catolici( observat personal de mine, nu dat cu parerea):

Se duc sa se lupte in tribunale pentru necajiti si oprimati de sistem, pentru drogangii si criminali care nu au aparare corespunzatoare in tribunal

Se scoala de la 5 dimineata sa sa le faca de mincare, sa administreze medicamente de TBC celor in nevoie

Pleaca prin zone periculoase pentru a sapa puturi de apa

Leagana copiii abandonati in Bangladej care sunt in prag de moarte......foarte teoretic, nu?
(sau noi nu ne pretam la asa ceva deoarece aia sunt "eretici" si cu creasta)

Pun gitul la butuc in zonele de musulmani extremisti pentru a ajunge la oamenii necajiti

citeva exemple mai linistite

Fac regulat cateheza cu copiii
Organizeaza deverse excursii de apropiere de tineret, la parcuri de distractii, picnicuri, campinguri, locuri nu neaparat cu conotatii religioase, tocmai pentru mai multa intelegere si incredere in preot.

Au seri muzicale

Au coruri

Au grupuri de muzica instrumentala, invita muzicieni pentru inaltarea sufletului copilului si prin muzica

Vai de capul nostru, Doamne, de de cita necunoastere dam dovada, ignoranta pe care o mai si diseminam aici pe forum si altora cu scopuri MICI, meschine cu mentalitate de bisericuta.

S-ar rasuci in racle Sfintii Parinti daca ne-ar auzi ce spunem.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.05.2009, 20:23:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Andrei, dar ai uitat ca talantul primit la botez se va lua, daca nu e inmultit prin fapte crestinesti? Iar pacatele fac, ca Duhul Sfant primit la botez sa se retraga aproape de tot, ca daca S-ar retage de tot, am muri? Nu putem dormi pe urechea bleaga, ca de acum suntem botezati si nu mai trebuie sa facem nimic...
Daca ne uitam in jur vedem ca sunt oameni, care nu se pot opri din a face rau; iar altii isi inmultesc talantul facand fapte bineplacute lui Dumnezeu.
Oare stim noi Anca , cum lucreaza Duhul Sfint? Oare poate observa ochiul si mintea omeneasca cum Duhul paraseste pe pacatos? stii tu cum si cind se retrage de tot?

Iar suntem experti in cine-si inmulteste talantul si cine nu?

Pentru multi oameni care traiesc cu sufletul curat, si cu principii SOLIDE, care traiesc in asa fel incit sa nu le fie niciodata rusine pentru ce fac, simpla amintire ca sunt botezati Crestin -Ortodocsi este o inmultire a talantului, simplul fapt ca stii cine esti este deja mult in ochii lui Dumnezeu iar, da, daca mai asculti si o slujba de citeva ori pe luna deja este foarte mult.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.05.2009, 21:27:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei si la noi ( nu, numai la catolici) sunt crestini ce isi jertfesc viata pentru semeni. Oameni ce din putinul lor duc mancare zilnic altora mai saraci. Oameni ca se trezesc mai devreme pentru a ajuta cate un bolnav in carut sa ajunga la Liturghie, oamnei ce ajuta la curatenie celor ce sunt infirmi, oamnei ce duc batranii la medic...etc. Numai ca ei tac..tac si fac. Nu au nevoie sa de dovada faptei lor..nici preotul nu striga duminica in biserica spre "lauda ortodoxiei". Nu vreau sa privesc la alta biserica, ci caut sa fac ce pot in a mea, poate ca daca am gandi mai des asa, nu am mai cauta exemple la alte confesiuni..
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.05.2009, 23:46:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei si la noi ( nu, numai la catolici) sunt crestini ce isi jertfesc viata pentru semeni. Oameni ce din putinul lor duc mancare zilnic altora mai saraci. Oameni ca se trezesc mai devreme pentru a ajuta cate un bolnav in carut sa ajunga la Liturghie, oamnei ce ajuta la curatenie celor ce sunt infirmi, oamnei ce duc batranii la medic...etc. Numai ca ei tac..tac si fac. Nu au nevoie sa de dovada faptei lor..nici preotul nu striga duminica in biserica spre "lauda ortodoxiei". Nu vreau sa privesc la alta biserica, ci caut sa fac ce pot in a mea, poate ca daca am gandi mai des asa, nu am mai cauta exemple la alte confesiuni..
Asa este Jenica, deoarece ortodoxul este smerit, ma refer la cel adevarat, si asta se face doar respectind indemnul Mantuitorului care la un moment dat zicea :"sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta".

Actul binefacerii vine cancelat in momentul in care acesta este trambitat in gura mare, dar asta nu inseamna ca actul binefacerii nu a existat sau nu exista...

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.05.2009, 08:36:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Am credinta ca nu ma voi mantui pana cand nu voi intelege cu adevarat ca mantuirea este exclusiv un dar. Cred ca asta e drumul spre mantuire, sa te curatesti pe tine ca sa intelegi din ce in ce mai mult cat de "in dar" este mantuirea si ca toata fapta ta buna este ca vrei, cui inima curata, sa te mantuiesti.
"Nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni"
Uite Lavrentiu, mi-a placut mult acest articol a parintelui Arsenie pe care eu il iubesc mult. Este un munte de smerenie, de iubire, de blandete. Poate o fi de folos cuiva..
http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...u-l-cunoasteti
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.05.2009, 10:16:39
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
. De multe ori tine de amanunte de baza sau de finete...
Da Anca, tocmai de aceea il intelg si pe Andrei. ii inteleg comportamanetul (nu ma dau "bine pe langa tine Andrei ). Stii de ce? pentru ca el face parte din aceea care a participat practic la asemenea "tabere de intrajutorare". ori unul care vede zilnic faptele unuia de alta credinta, repet faptele nu vorbele efectiv nu poate sa il declare eretic sau osandit la Iad pe vecie. Nu poti, intelegi? Nu poti, ptr ca tocmai inima ta de crestin adevarat te face sa ii iubesti pe toti la fel. Cred ca la acesta iubire fata de semen se refera el. Si aici ii dau dreptate. Oricata duhovnicie am avea, daca am dispretuit fie si pe unul mic, cu nimic mai bun decat ultimul eretic nu suntem. Toti suntem creatia Lui, nu stim noi cum si cine sa va mantui. Da Insusi Hristos ne-a invatat ca nu va avea parte de Mine cel ce nu va bea Sangele Meu si nu va manaca trupul Meu. Dar oare nu cumva noi judecam pe Hristos daca El va mantui si pe celalat din numai stitute de El motive? Oare nu cumva ne asezam in fata Lui si punem mana in sold si spunem, pai Doamne eu Ti-am slujit toata viata am facut ce ai vrut TU dar Tu de ce ai mantuit si pe acel catolic?? Acesta sunt ale Lui, nu ale noastre. Noi avem datoria sa iubim pe toti la fel. Sa-i iubim nu sa ii urmam in credinta lor. Eu cred ca mantuirea este un Dar, nimeni nu e vredinic de ea..fara mila lui..toti am merge in iad. Doamne iarta-ne si ne pazeste! Daca exista o problema (cu care m-am confruntat si eu pana mi-am luat ceva suturi) pe care o sesizez si la Andrei (daca gresesc iertare si ajuta-ma sa inteleg) e aceea ca ne punem noi sufletul ptr semen mai mult decat o poate face Hristos. Numai cazand am invatat ca NU putem schimba noi lumea...nu putem noi iubi mai mult decat El, catolcii, musulmanii, protestantii..Nu ii vom mantui noi prin iubirea noastra (daca exista) ci Hristos daca doreste asta! Noi putem eventual sa devenim falcii arzand care sa le lumineze calea spre El. Dar ca sa fim faclii iar ma intorc la cuvantul de inceput...Poate darui acel "ceva" doar acela care are.. Eu am crezut candva ca am si am cazut amarnic.. Acum stiu ca nu pot eu iubi pe nimeni mai mult decat Hristos. Si lupt sa pun eu insumi inceput bun..nu ma mai avant in "procese de aparare a lumii intregi"..mai am ani buni de scoala pana devin avocat (Acuzator..caci Judecator numai 1 este, Domnul Dumnezeul nostru!)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00