Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.05.2009, 15:49:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Asa ca, Jenica, nu te mai pune tu "cu mana in sold" si nu mai judeca un ortodox care stie din Sfanta Scriptura cum trebuie gandit referitor la aproapele.
Imi pare rau Anca, ca ai vazut in postarea mea judecata. Si daca asta ai vazut e vina mea ca nu am fost capabila sa te fac sa intelegi ce am vrut sa spun. Eu nu te judec, Doamne iarta-ma si nu am nimic perosnal cu nimeni. Ceea ce am vrut eu (si poate ca am gresit..) a fost sa sa arat gresalele mele ca voi vazandu-le sa nu le repetati.. Spui aici, un ortodox care stie Sfanta Scriptura stie cum trebuie gandit...Asa am gandit si eu Anca..pana mi-am luat un sut mare in..si am inteles ca, inca "nu am inteles". Mi-e rusine sa spun viata pe care o duceam, habotnicia, posturile, acatsitele, metaniile, mi-i rusine intelegi!! Mi-i rusine..pentru ca in ciuda a toate acestea nu sant decat ceea ce spuneam in postul anterior "un vegetarian cu conditie fizica" Atat! La ce foloseste ca am dus o viata prin biserici daca NU am invatat smerenia, rabdarea si Iubirea fata de semen? Ce a folosit atatia ani de ...daca pentru un simpla jignire am pierdut rabdarea si pacea? Poate tu nu esti ca mine, nu am de unde sti..insa ceea ce eu spun, spun din "ograda proprie"!!
Ce foloseste toata scriptura daca inca cutez sa privesc mai adesea in ograda vecinului incercand sa "ajut duhovniceste"?? Toata stiinta Anca , fara Jertfa nu valoareaza N-I-M-I-C! Asta e parerea mea, poate nu este compatibila cu a ta ...dar eu am invavat-o dand cu nasul in tarana..
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.05.2009, 20:46:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Raspuns :[quote=Anca-Miha;138434]

Cine a citit putin despre ortodoxie stie ca nu are voie sa judece si sa condamne omul ci faptele lui; deci nu stiu de ce va referiti la oameni si nu la faptele lor?!?

GRESESTI SI INCERCI SA TE IMPACI CU GINDUL CA TU POTI SEPARA OMUL DE FAPTA SI LE POTI JUDECA PE CAPITOLE. ACESTA ESTE DOAR UN MOD CONVENABIL DE A EVITA CHIPURILE SA JUDECI APROAPELE, INSA FARA SA STII O FACI PE LA SPATE

NE REFERIM LA OAMENI PENTRU CA EI SUNT ENTITATEA DE CARE VORBEA HRISTOS CA FIIND APROAPELE NOSTRU NU FAPTELE CARE ESTE CEVA ABSTRACT CARE NU EXISTA FARA SA FIE ATASAT UNUI OM
CE-I AIA OSINDESC PACATUL SI NU OMUL....ESTE O SCUZA CONVENABILA CARE CADE BINE



Poate atunci cand se va intelege acest lucru nu veti mai acuza pe nedrept de ura, pe care si-o inchipuie cei, care in fapt judeca omul si nu faptele lui.

NU EXISTA OM FARA FAPTE ASA CUM NU EXISTA FAPTE FARA UN OM ATASAT LOR.


Asa ca, Jenica, nu te mai pune tu "cu mana in sold" si nu mai judeca un ortodox care stie din Sfanta Scriptura cum trebuie gandit referitor la aproapele.

DEGEABA INVETI DIN CARTI CUM TREBUIE SA GINDESTI DACA NU O FACI CU ADEVARAT SI TOT URA SI JUDECARE VEZI IN JURUL TAU
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.05.2009, 20:58:39
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Sunt foarte multi ortodocsi de ocazie... se vede din comportarile lor. Aia care sunt ortodocsi in adevaratul sens al cuvantului sunt sfintii!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.05.2009, 20:59:16
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit exact

Exact preseimtirea asta o am si eu ca numarul ortodocsilor adevarati este mai mic decat al crestinilor din multe culte crestine din romania (adventisti, babtisti, penticostali, etc).

Si asta mi se pare o problema extrem de grava.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.05.2009, 21:08:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Credința nu se măsoară în cantitate. Iubirea de Dumnezeu e mult mai mult !

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Exact preseimtirea asta o am si eu ca numarul ortodocsilor adevarati este mai mic decat al crestinilor din multe culte crestine din romania (adventisti, babtisti, penticostali, etc).

Si asta mi se pare o problema extrem de grava.
Să ne ferim de presimțiri , să ne vedem de Calea ce dreaptă, O r t o d o x ă ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.05.2009, 21:29:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai, oameni buni, voi intoarceti vectorul discutiei cum va convine. Asa nu se poate discuta, caci veti gasi la infinit motive de atac. Uitati-va de unde a plecat discutia si unde ati adus-o. Ati sfarsit prin a ma pune pe mine la zid. Cred ca nu despre mine discutam aici.
Da, vad ca va e greu sa disociati omul de faptele lui.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.05.2009, 21:29:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să nu uiți ( uităm ) :

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Exact preseimtirea asta o am si eu ca numarul ortodocsilor adevarati este mai mic decat al crestinilor din multe culte crestine din romania (adventisti, babtisti, penticostali, etc).

Si asta mi se pare o problema extrem de grava.
Că în sălile lor , pentru că cei enumerați de tine nu au Biserică, chiar de sunt un milion, Hristos nu se află cu ei ! În Biserica noastră , doi de suntem, Hristos se află și El . Aici e diferența ! Apoi Sfânta Liturghie , pe care acei rătăciți o nesocotesb, formează centrul serviciului Dumnezeiesc și a vieții religioase a creștinului este așa zicând întregul creștinism în continuă realizare.
De mii de popoare nu ne vom teme, de ne urmăm credința noastră Ortodoxă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.05.2009, 22:11:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Acelasi lucru l-am vazut la ortodocsii nostri Anca. Nu numai la ei. Ai dreptate credinta fara traire nu mai e credinta este doar o haina cu imprumut pe care tu o porti cu emfaza (sau poate nu..) Insa, ceea ce eu am vrut sa spun in mesajul anterior si se pare ca tu nu ai inteles corect este ca TOATA aceasta credinta nu valoreaza nimic daca nu e pusa in slujba aproapelui. Vorbeai undeva de 3000 de metanii...si de "valoarea" lor. Crede-ma Anca, stiu cum e sa faci mii de metanii, stiu cum e sa nu manaci carne cu anii, stiu cum e sa priveghezi noapte de noapte si sa citesti Psaltirea toata, dar acesta TOATE daca nu sunt socotite ca jertfa pentru aproapele nu valoreaza nimic!! NIMIC! Degeaba priveghezi si te ostenesti daca nu esti capabil de jertfa pentru semen. Domnul nu are nevoie de metaniile noastre si de privegheri ci de mila fata de semen. Este buna si privegherea (sa nu intelegi gresit) dar fara jertfa Nu esti decat un vegetarian ce face conditie fizica..atat! Daca nu e iubire , nimic nu e. Si, cum stii daca ai iubire?? Neprivind in curtea vecinul cautand sa descoperi gresalele lui. De ce vb de catolici, cand avem atatea de rezolvat in propria gradina. Cate nu sunt si la noi in BOR.. Spui sa nu judecam, pai nu o facem dar cui foloseste sa scoatem la iveala problemele lor si nu ale noastre? Cui?
Pentru raspuns la intrebarile tale, urmareste firul discutiei si vei afla de ce si cum...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.05.2009, 22:58:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bucuria de pe chipul ortodoxului

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
L-am vazut si eu pe Pr. Roman Braga intr-o inregistrare, si i-am remarcat bucuria de pe chip.
Iata o alta postare, care are darul de a arunca putina lumina asupra temei:
Citat:
În prealabil postat de mirela-h Vezi mesajul
Parintele Steinhardt si episcopul rus ( de fapt estonian, daca am inteles bine, oricum ortodox) Schmemann cand indemnau pe crestini sa simta bucuria nu se refereau la vreun un delir de bucurie neintemeiata si lipsita de responsabilitate, cum este cea provocata de droguri sau de false invataturi crestine, ci la bucuria sfanta izvorata din constiinta ca nu suntem singuri, ca Dumnezeu exista si este mereu alaturi de noi, ca lumea, din care ne nutrim, are si multe parti frumoasesi si a fost facuta special pentru noi. In ultima instanta aceasta bucurie este un fel de a-i multumi Creatorului ca existam. Nici viata lui Nicolae Steinhardt si nici cea a episcopului Schmemann nu sunt exemple de huzur si de bucurie data de satisfacerea, iresponsabila, a dorintelor trupesti. Parintele Steinhardt a facut mai multi ani de puscarie politica, a fost batut si umilit intr-un fel pe care noi cu greu ni-l putem imagina, daramite sa-l mai si suportam pe propria piele. Episcopul Schememann, refugiat in Occident din cauza prigoanei comuniste, a trecut si el prin multe clipe grele. Conceptia lor despre importanta bucuriei intr-o vietuire autentic crestina combatea o exagerare periculoasa, potrivit careia bucuria este un pacat, crestinul trebuie sa sufere continuu in aceasta viata pentru a se mantui in cea viitoare etc. Influente din aceste exagerari pseudocrestine le mai vad si eu la unii credinciosi.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.05.2009, 23:03:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Si, cum stii daca ai iubire?? Neprivind in curtea vecinul cautand sa descoperi gresalele lui. De ce vb de catolici, cand avem atatea de rezolvat in propria gradina. Cate nu sunt si la noi in BOR.. Spui sa nu judecam, pai nu o facem dar cui foloseste sa scoatem la iveala problemele lor si nu ale noastre? Cui?
Cei despre care vorbesc sunt chiar la mine in curte, la mine in casa...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00