Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 03.02.2017, 20:06:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul

tocmai, e un om onest, s-a autorecuzat pentru ca stia nu poate judeca obiectiv.
La fel ca tine.
Obiectiv inseamna spre binele suprem.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #372  
Vechi 03.02.2017, 20:15:14
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Ai ascuns Legea Lancelot!

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu e nicio persecutie religioasa aici. stat laic, legislatie laica, trebuie sa judece in consecinta, obiectiv. nu poate fi obiectiva nu are ce sa caute acolo.

tocmai, e un om onest, s-a autorecuzat pentru ca stia nu poate judeca obiectiv.
Ma intreb, oare pe ce carte ii pun judecatori sa jure pe martori, sau acuzati. Pe o "Carte de bucate"???...:-)
Sau pe un "Cod al bunelor maniere"???...

Iti spun eu jura pe Biblie.Lucru care de fapt cred ca il fac si Judecatorii care judeca cauzele.Deci oare dupa a cui legi trebuie judecati oameni.Nu dupa cartea pe care juram?Nu dupa Legea lui Dumnezeu?
Dupa legi ale omului judecam???...
Dar astazi se pare ca juram, ca si cum ne-am spala pe maini ,facem un obicei si uitam de fapt ce facem.De responsabilitatea ce o avem cand juram.

Nu e obiectiva, cand nu judeca dupa legea aia pe care jura,nu e obiectiva.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #373  
Vechi 03.02.2017, 20:53:17
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O judecatoare primeste blam pentru ca refuza sa faca parte dintr-un complet de judecata. Se intampla in Marea Britanie, in zilele noastre.

Susan Preston este magistrat de 16 ani. In fata unei spete in care era de ales daca un copil sa fie incredintat spre adoptie unui cuplu heterosexual sau unuia homosexual, ea a realizat ca judecata ei ar putea fi influentata de credinta ei ca unui copil ii este mai bine atunci cand are un tata si o mama decat atunci cand are doi tati. Ei bine, simplul fapt de a se auto-recuza din motive de constiinta a declansat represalii. Ea nu va mai putea judeca la curtea problemelor familiale ("Family Court").

Sursa.

Nu este primul caz in care, in Marea Britanie, un judecator este sanctionat pentru convingerile sale religioase. Dar noutatea cazului este aceea ca ne arata nu numai ca judecatorii pierd dreptul sa judece potrivit "intimei convingeri", dar ca pierd si dreptul de a se abtine de a judeca potrivit intimei convingeri.

Esti crestin ? Atunci nu mai poti fi magistrat. Ei bine, daca ASTA nu e discriminare, atunci conceptul de discriminare trebuie redefinit.
Parerea mea ca sunt meserii sau locuri de munca in care nu iti ajunge sa fii bine pregatit,iti mai trebuie niste calitati.In cazul de fata judecator, iti mai trebuie si "€žmuschi€" spus pe romaneste, si multa intelepciune si oameni care sa te sustina.Adica vine careva sa te intimideze sa te poti apara, sa iti aperi credintele si valorile.
Nu poti, cum e cazul de mai sus, sustii clar cauza familiei tata-mama.Te acuza si nu mai poti judeca in continuare.Iei efectiv pozitie si spui ca in conditiile in care nu se mai judeca conform cartii pe care juram(Biblia) nu mai vrei sa judeci.Si ce faci?Ce lucrezi?

Cred ca poti sa fii avocat (ca au facut cred aceleasi studii, pana la un moment dat cel putin).Aperi ca avocat, cauze care pot fi acel tata si mama ca sa i se incredinteze copilul.Cand esti la un anumit nivel, nu e bine sa te "€žprostituezi"€.Nu stiu sper ca ma intelegeti,adica este in joc situuatia a multor oameni dupa meseria mea. Si eu temator o fac cu inima indoita si culmea mai zic si ca sunt crestin.Adica nu e cazul ca unul care lucreaza la banda, de exemplu, si daca il da afara, cine stie cand gaseste de lucru,asa ca tine de serviciu ala cum poate.
Era mai bine zic eu ca ea sa judece asa cum trebuie cazurile, si sa nu aiba judecati slabe,neprincipiale.Ea sa lucreze, dupa ceea ce era mai bine ptr toata lumea .E stiut faptul ca ,copii imita mult parintii, si probabil multi dintre copii adoptati de parinti de acelasi sex, vor imita si acest comportament nefiresc al parintilor.Asta e de fapt problema in cazul respectiv, ca se pot denatura suflete nevinovate.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 03.02.2017 at 20:58:28.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 03.02.2017, 23:02:29
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ma intreb, oare pe ce carte ii pun judecatori sa jure pe martori, sau acuzati. Pe o "Carte de bucate"???...:-)
Sau pe un "Cod al bunelor maniere"???...

Iti spun eu jura pe Biblie.Lucru care de fapt cred ca il fac si Judecatorii care judeca cauzele.Deci oare dupa a cui legi trebuie judecati oameni.Nu dupa cartea pe care juram?Nu dupa Legea lui Dumnezeu?
Dupa legi ale omului judecam???...
Dar astazi se pare ca juram, ca si cum ne-am spala pe maini ,facem un obicei si uitam de fapt ce facem.De responsabilitatea ce o avem cand juram.

Nu e obiectiva, cand nu judeca dupa legea aia pe care jura,nu e obiectiva.
trebuie sa-si faca meseria. nu confundati credinta, sentimentele, cu legile civile. vreti altceva? faceti revolutie si construiti o teocratie.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 04.02.2017, 00:43:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu e nicio persecutie religioasa aici. stat laic, legislatie laica, trebuie sa judece in consecinta, obiectiv. nu poate fi obiectiva nu are ce sa caute acolo.

tocmai, e un om onest, s-a autorecuzat pentru ca stia nu poate judeca obiectiv.
Eu la asta m-am referit ,am raspuns la ce ai spus mai sus,fiindca ea judeca cat se poate de obiectiv .Sistemul era stramb.

E bine ca omul sa isi gaseasca locul care il reprezinta.
Acolo unde simte ca este sufletul lui.Iubesti legea lui Dumnezeu, dar ca judecator nu poti sa o implinesti?(culmea)
Devii avocat, si acolo ma gandesc ca poti sa aperi, cum poti mai bine, si pe cine vrei.Daca esti destept, gasesti chichite, si scoti deasupra Adevarul.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11